Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 83

Θέμα: Μετατροπή τζακιού σε ενεργειακό

  1. #1
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2009
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    104

    Μετατροπή τζακιού σε ενεργειακό


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα.
    Ένα απλό, συμβατικό τζάκι μπορεί να μετατραπεί σε ενεργειακό;
    Αν ναι, με ποιο τρόπο και με τι κόστος;
    Η μετατροπή προκαλεί φασαρία και μερεμέτια;
    Το ενεργειακό τζάκι καίει οποιοδήποτε τύπο και σχήμα ξύλου;
    Γενικά πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο;

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Χωρίς να έχω κατασκευαστική εμπειρία γνωρίζω ότι η μετατροπή είναι εφικτή. Είτε με κασέτα όπως την λένε οι φίλοι μας οι τζακάδες είτε με πλήρη μετατροπή που σημαίνει ξήλωμα της φάτσας (φουσκα) του παλαιού που εγώ θα προτιμούσα

    Ενεργειακά είμαι πεπεισμένος ότι συμφέρει και παρασυμφέρει αρκεί η κατασκευή να είναι ασφαλής.
    Το αν η ποιότητα της θέρμανσης ζεστού αέρα είναι καλή είναι ένα θέμα αλλά μπροστά στην κρίση για ποια ποιότητα μπορούμε να μιλάμε....
    Είναι άλλο πράγμα να έχεις βαθμό απόδοσης 15-20% και άλλο 70 που μπορεί να σου αποδώσει ένα καλό ενεργειακό τζάκι.


    http://udravlikos.gr

  3. #3
    quote:Originally posted by Scrooge

    Καλησπέρα.
    Ένα απλό, συμβατικό τζάκι μπορεί να μετατραπεί σε ενεργειακό;
    Αν ναι, με ποιο τρόπο και με τι κόστος;
    Η μετατροπή προκαλεί φασαρία και μερεμέτια;
    Το ενεργειακό τζάκι καίει οποιοδήποτε τύπο και σχήμα ξύλου;
    Γενικά πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο;
    Όλα μπορούν να γίνουν, αλλά απ' όσο έχω δει μια καλή δουλειά θέλει γερό μερεμέτι, οι κασέτες λιγότερο, εμπειρικά μιλώντας. Τώρα τα καθέκαστα δεν τα γνωρίζω.
    Σε γενικές γραμμές δεν θα έχεις σοβαρό πρόβλημα να κάψεις κάθε σχήμα ξύλου.
    Βέβαια, η ανάρτησή μου αλλού αποσκοπεί, κυρίως στο αν αξίζει τον κόπο. Έχωντας δει κάποιες τιμές από τζάκια νερού ή απλές κασέτες αέρα ξεπερνούν κατά πολύ την τιμή ενός καλού λέβητα πυρόλυσης ξύλου, συνεπώς για μένα δεν αξίζει να κάνω λεβητοστάσιο το σαλόνι, αυτό όταν μιλάμε για μονοκατοικία και στην επαρχία.
    Αν μιλάμε για κάποιο αστικό κέντρο είτε το μεγάλο είτε κάποιο επαρχιακό και κατά συνέπεια για διαμέρισμα γιατί να καταφύγεις σε μια τέτοια λύση ενώ μιλάμε για έναν προϋπολογισμό που φλερτάρει με εκείνον μιας αντλίας θερμότητας. Βέβαια υπάρχουν πολλές παράμετροι που δεν απαριθμώ για την επιλογή μιας αντλίας θερμότητας και όχι ενός ενεργειακού τζακιού, αλλά η συζήτηση έχει μέλλον...

  4. #4
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2009
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    104
    quote:Originally posted by Thanospj
    Αν μιλάμε για κάποιο αστικό κέντρο είτε το μεγάλο είτε κάποιο επαρχιακό και κατά συνέπεια για διαμέρισμα γιατί να καταφύγεις σε μια τέτοια λύση ενώ μιλάμε για έναν προϋπολογισμό που φλερτάρει με εκείνον μιας αντλίας θερμότητας.
    Δεν με ενδιαφέρει τόσο ο προϋπολογισμός, όσο το κόστος χρήσης.
    Έστω δηλ. ότι το κόστος μετατροπής σε ενεργειακό τζάκι είναι ίδιο ή υψηλότερο από την εγκατάσταση μιας αντλίας θερμότητας.
    Το θέμα είναι αν το κόστος των ξύλων που καις στην πρώτη περίπτωση συγκρίνεται με το αντίστοιχο κόστος λειτουργίας της δεύτερης (ηλ. ρεύμα).
    Γιατί αν είναι πολύ μικρότερο, τότε θα γίνει σύντομα απόσβεση του επιπλέον κόστους εγκατάστασης.

  5. #5
    quote:Originally posted by Scrooge
    Δεν με ενδιαφέρει τόσο ο προϋπολογισμός, όσο το κόστος χρήσης.
    Έστω δηλ. ότι το κόστος μετατροπής σε ενεργειακό τζάκι είναι ίδιο ή υψηλότερο από την εγκατάσταση μιας αντλίας θερμότητας.
    Το θέμα είναι αν το κόστος των ξύλων που καις στην πρώτη περίπτωση συγκρίνεται με το αντίστοιχο κόστος λειτουργίας της δεύτερης (ηλ. ρεύμα).
    Γιατί αν είναι πολύ μικρότερο, τότε θα γίνει σύντομα απόσβεση του επιπλέον κόστους εγκατάστασης.
    Πρωτίστως, το κόστος λειτουργίας μιας εγκατάστασης είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων. Ένας εκ των κυριοτέρων παραγόντων είναι το κόστος του καυσίμου, και εκεί συμφωνούμε, το οποίο βέβαια είναι εντελώς απρόβλεπτο, συνεπώς το παρακάμπτουμε προς το παρόν.

    Δευτερευόντως, σημαντικός παράγοντας είναι και ο χρόνος που σπαταλά "κάτι" από την ζωή μας και στην προκειμένη περίπτωση η θερμική άνεσή μας. Εν έτη 2012 ο "χρόνος είναι χρήμα"...

    Έπειτα, είναι το χαμαλίκι. Δεν ξέρω πόσους ορόφους πρέπει να ανεβάσεις τα ξύλα αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Εγκαθιστάς μέσα στο σαλόνι σου κυριολεκτικά μια ατμομηχανή που καίει ξύλα, βγάζει καπνό και στάχτη για να σε ζεστάνει. Θα μου πεις κλείνεις το τζάμι και μια χαρά. Αλλά όταν πρέπει να καθαρίσεις την στάχτη της ημέρας ή να κάνεις γενική ετήσια συντήρηση για να κρατήσεις ψηλά την απόδοση η οποία σε ελάχιστο χρόνο και με ελάχιστη αμέλεια μειώνεται αισθητά, τι κάνεις ;

    Περαιτέρω είναι ένα καύσιμο, με ναι μεν ουδέτερο αποτύπωμα διοξειδίου του άνθρακα, αλλά το οποίο σε γενικές γραμμές δύσκολα ανανεώνεται. Κατά συνέπεια μηχανές οι οποίες το σπαταλούν είναι τουλάχιστον απορριπτέες. Για μένα τα ενεργειακά τζάκια είναι μία από αυτές. Αν συζητούσαμε στην άλλη βάση εκείνη του λέβητα πυρόλυσης δεν θα έγραφα ακριβώς τα ίδια. Ας εξαιρέσουμε επί του παρόντος το κόστος διαχείρισης του καυσίμου καθώς δεν το αγοράζεις απλά και το καις αλλά το αποθηκεύεις, το στεγνώνεις 3 μήνες και έπειτα το καις, σε διαφορετική περίπτωση καις νερό.

    Σαν εγκατάσταση είναι εφικτή σε διαμέρισμα με πολλά "αλλά". Καθώς όμως τίθεται το θέμα της ασφάλειας των ενοίκων που στην προκειμένη περίπτωση είναι οι δικοί σου άνθρωποι, δεν ξέρω κατά πόσο είναι η ενδεδειγμένη. Ένα βασικό κατασκευαστικό πρόβλημα είναι που θα μπει το ανοιχτό δοχείο διαστολής π.χ. αν είσαι στον πρώτο όροφο μιας πολυκατοικίας ή από πάνω σου έχεις ταράστα αλλά κοινόχρηστη.

    Τέλος, αν μιλάμε για την Αθήνα δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει με εκατομμύρια τζιμινιέρες να καπνίζουν καθώς κανένας δεν θα ξέρει να λειτουργεί αποδοτικά μια εγκατάσταση ανοιχτής εστίας. Δεν είναι όλοι θερμαστές ! Η Αθήνα έχει ένα τόσο ήπιο κλίμα που είναι παράλογη η χρήση πετρελαίου και στερεών καυσίμων τα οποία μεταφέρονται χιλιόμετρα μακριά, εν έτη 2012.

    Αντικειμενικά και μια αντλία θερμότητας θα παρουσιάζει μειονεκτήματα αλλά συγκριτικά λιγότερα. Είναι μια επί της ουσίας ανανεώσιμη και άμεσα ανανεώσιμη πηγή ενέργειας, είναι παντού, έχει κατά πολύ μεγαλύτερη απόδοση, λιγότερο κόπο, μεγαλύτερη άνεση καθώς παρέχει και την δυνατότητα ψύξης, ενέχει μικρότερο ρίσκο η εγκατάστασή της καθώς έχουν παρεισφρήσει σ' αυτό το κομμάτι της αγοράς λιγότεροι "καιροσκόποι" λόγω του δυσκολότερου χαρακτήρα της εγκατάστασης και αντικειμενικά είτε έτσι είτε αλλιώς ηλεκτρισμός θα υπάρχει (βέβαια και το τζάκι θέλει ρεύμα αλλά είναι άλλο θέμα) και εν καιρώ οικολογικότερος καθώς θα φροντίζουμε εμείς στην επαρχία πέρα από τροφή να έχετε και οικολογικό ρεύμα. []

    Την επιείκειά σας συνάνθρωποι μα είναι η άποψή μου γι' αυτό το θέμα. Έχω λέβητα ξύλου και έχω μάθει πολλά μέσα σε ένα χρόνο, από την κατάλληλη υγρασία και σχήμα του καυσίμου μέχρι την κατάλληλη ποσότητα και ροή αέρα στο θάλαμο για την βέλτιστη και οικονομικότερη καύση και το κυριότερο ; ότι ο επόμενος θα είναι πυρόλυσης. Ήδη τον παρήγγειλα ! Δεν είναι παιχνίδι το ξύλο και τα δάση δεν είναι ατελείωτα... Πολλοί εκεί έξω επενδύουν στην παράνομη υλοτομία και δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος αποτροπής της εξ' αποστάσεως.

    Ικανοποιητική παρεμφερής λύση είναι η σόμπα πέλλετ χωρίς πολλά "αλλά".

    Σγχώραμε για την πολυλογία μου αλλά η εμπειρία μου θέλω να γίνει εμπειρία και για τους υπόλοιπους... Φιλικά Θάνος...

  6. #6
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    ...και κάπου εδώ ψάχνουμε το "καλό και φτηνό" και τον κυρ-Παντελή που δούλευε στα καράβια και ξέρει απ αυτά" και άλλα. Εδώ όμως μιλάμε για φωτιά.Δηλαδή για πιέσεις για θερμοκρασίες και για ενδεχόμενη ανεξέλεγκτη καύση.
    Πάντως οι ορθοπεδικόι ετοιμάζοντε για χοντρή δουλειά....
    Η σύγκριση Α/Θ με ενεργειακό τζάκι δεν μπορεί να γίνει. Είναι άδικο για τα τζάκια.
    Αν καις έτσι και αλλιώς ξύλα γιατί σου αρέσει η φλόγα και έχεις εύκολη προσβαση σε ξυλεία καλής ποιότητας αξίζει. Θα ζεστάνεις και τον χώρο εκτός απο την ομορφιά. Τα υπόλοιπα είναι για τους εμπόρους.
    Όσο για τις αποδόσεις που δίνουν μήν τις κοιτάς κάν.

    kx13578 @ yahoo.gr

  7. #7
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2009
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    104
    Μετά από μικρή έρευνα αγοράς, είχα τις εξής προτάσεις:

    1) Κασέτα CLAM (ιταλική).
    Μπαίνει στο υπάρχον τζάκι με λίγα μερεμέτια. 10-ετής εγγύηση. Κόστος περίπου 2.000€.

    2) Κασέτα EDILCAMIN (ιταλική).
    Μπαίνει στο υπάρχον τζάκι με γκρέμισμα "φούσκας". 2-ετής εγγύηση. Κόστος περίπου 2.500€.

    3) Ενεργειακό τζάκι NORDPEIS (νορβηγικό).
    Γκρέμισμα παλιού τζακιού.
    Κόστος περίπου 3.000€.

    4) Ξυλολέβητας EDILCAMIN στη θέση του παλιού τζακιού και σύνδεσή του με τα σώματα.
    Γκρέμισμα παλιού τζακιού.
    Κόστος περίπου 2.500€.

    Το (4) μάλλον το απορρίπτω εξαρχής.
    Δεν θέλω να μπλέξω το υπάρχον κύκλωμα με ένα νέο σύστημα που απ' ότι κατάλαβα και από τον ίδιο τον έμπορο δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά. Ούτε θέλω να φορτώνω συνεχώς ξύλα προκειμένου να ζεστάνω όλο το σπίτι.

    Το (3) ίσως είναι καλή περίπτωση. Σύμφωνα με τον έμπορο, η NORDPEIS είναι κορυφαία στο είδος και το τζάκι έχει πολύ υψηλή απόδοση χωρίς να χρησιμοποιεί ανεμιστήρες όπως τα άλλα. Αλλά είναι πολύ ακριβή λύση και έχει πολύ φασαρία. Ίσως συμφέρει αν φτιάχνει κανείς σπίτι εξαρχής.

    Από τις άλλες δύο περιπτώσεις, η (1) φαίνεται ελκυστική, λόγω τιμής, εγγύησης και σχετικά λίγης φασαρίας εγκατάστασης.

    Το τζάκι το χρησιμοποιώ αρκετά και ανεξάρτητα από τυχόν άλλους τύπους θέρμανσης (καλοριφέρ, κλιματιστικά).
    Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να ξέρω τι απ' όσα λένε οι έμποροι είναι αλήθεια και αν θα δω πραγματικά βελτίωση στην απόδοση του τζακιού με κάποια από τις παραπάνω προτάσεις.
    Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο ?

  8. #8
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2011
    Θέση
    Xanthi, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    8
    Καλησπέρα.
    Είναι η πρώτη φορα που γράφω στο forum. Σκέφτομαι να μετατρέψω το απλό τζάκι σε ενεργιακό - νερού. Είμαι ηλεκτρολόγος ΤΕ. Με απασχολεί το σχεδιάγραμμα κυκλοφορίας του νερού. Έχω σχεδιάσει ένα ύστερα από ψάξιμο. Θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη σας για το αν θα λειτουργεί σωστά το συστήμα χωρίς προβλήματα. Πρώτα όμως θα ήθελα κάποια βοήθεια σχετικά με το ανέβασμα φωτογραφίας. Έχω κάνει λογαριασμό στο pathfinder briefcase και αποθήκευσα την φωτογραφία. Μετά πως μπορώ να την μεταφέρω εδώ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  9. #9
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Καλωσόρισες στο forum. Για το ανέβασμα φωτογραφιών, δες εδώ.

    Νίκος

  10. #10
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2011
    Θέση
    Xanthi, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    8

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Σκαρίφημα μετατροπής συμβατικού τζακιού σε ενεργειακό


    Ευχαριστώ για την βοήθεια. Περιμένω τα σχόλια σας για το σχειάγραμμα.

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό