Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 31

Θέμα: Βελτίωση συστήματος θέρμασης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2012
    Θέση
    Patras, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    4

    Βελτίωση συστήματος θέρμασης


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα σε όλους! Λέγομαι Μαρία και εδώ και μήνες διαβάζω το forum στην προσπάθειά μου να κατανοήσω πως λειτουργούν τα διάφορα συστήματα θέρμανσης που κυκλοφορούν στην αγορά για εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης μιας και αυτό το θέμα θα μας απασχολήσει πολύ και για πολλά χρόνια όλους...
    Με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ οι συζητήσεις σας, έχω απολαύσει αφάνταστα το υπέροχο χιούμορ σας και έχω εντυπωσιαστεί από το πολύ καλό κλίμα επικοινωνίας. Θα ήθελα να σας συγχαρώ που βοηθάτε με τόσο καλή διάθεση όλους εμάς τους αδαής που σπαταλάμε τον ελεύθερο χρόνο σας με την ασχετοσύνη μας και τις απορίες μας και μας ξεστραβώνετε ώστε να μην γινόμαστε εύκολα θύματα των διαφόρων επιτήδειων που κυκλοφορούν ανάμεσά μας...

    Προσπαθώ εδώ και μήνες να αποφασίσω ποιος είναι ο βέλτιστος τρόπος να θερμάνω το σπίτι μου: μονοκατοικία 150m2 2 επιπέδων με υψομετρική διαφορά περί τα 80cm ,ελεύθερη από παντού, χωρίς πυλωτή, λίγο πιο έξω από την Πάτρα σε ύψωμα, σε περιοχή με αέρηδες και καθόλου υγρασία, κατασκευής 93, με πολλά ανοίγματα αλλά με παράθυρα PVC της COMPACT, μόνωση στην ταράτσα εκτός από το φελιζόλ, perlobeton και πλακάκι- αν αυτό θεωρείται μόνωση, και στους τοίχους ότι βάζανε εκείνη την εποχή.

    Σε πρώτη φάση θα κατασκευάσουμε μόνοι μας ένα αερόθερμο τζακιού με σύστημα 5 σωλήνων το οποίο το χρησιμοποιούν από πέρυσι συγγενείς και λειτουργεί πολύ ικανοποιητικά για ενιαίους χώρους μιας και το τζάκι ανάβει που ανάβει...
    Ο χώρος που προσδοκούμε να ζεσταίνεται είναι ενιαίος περί τα 70m2. Στη μία κρεβατοκάμαρα 16 m2 όλο και κάπως θα σπάει το κρύο γιατί είναι απέναντι από το χώρο που βρίσκεται το τζάκι σε απόσταση περί τα 6,5 μ και με διαφορά ύψους που νομίζω ότι βοηθά στην κυκλοφορία του αέρα.
    Όμως, το υπόλοιπο σπίτι – 2 κρεβατοκάμαρες ακόμα, γραφείο και 2 μπάνια + διάδρομος θα έχει πρόβλημα. Πιστεύω ότι δεν αξίζει να κάνουμε μία δαπάνη της τάξης των 1000Ε για να βάλουμε 2 καλά κλιματιστικά -παρόλο που αρχικά συμφέρει να καταναλώνουμε ρεύμα, σε λίγο δεν θα ισχύει το ίδιο – και γιατί είναι από τις χειρότερες μορφές θέρμανσης και γιατί πιστεύω ότι αξίζει να δαπανηθεί κάτι παραπάνω αν είναι να δοθεί μια πιο σφαιρική λύση που θα “αντέξει” περισσότερο στο χρόνο.

    Έχω κοιτάξει για αντλίες θερμότητας, pellets, λιοκκόκκους, ξυλολέβητες, ενεργειακά τζάκια, τζάκια καλοριφέρ, σόμπες κηροζίνης, πάνελ υπέρυθρων, θερμοσυσσωρευτές , convectors και ότι άλλο πέρασε από το μυαλό μου και κατέληξα ότι μάλλον πρέπει πρώτα να ελεγχθεί η λειτουργία του υπάρχοντος συστήματος θέρμανσης με πετρέλαιο όπως προτείνετε και σε αυτό το topic http://www.monachos.gr/forum/topic.a...91&whichpage=1 ,
    πριν σπαταλήσω χρήματα κάνοντας κινήσεις σπασμωδικές. Πάνω σε αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας αρχικά.
    Σας δίνω μερικά στοιχεία: 14 χρόνια που μένουμε σε αυτό το σπίτι καταναλώνουμε περί τα 1200 λίτρα πετρέλαιο από μέσα Νοέμβριου μέχρι μέσα Μαρτίου, θερμοκρασία θερμοστάτη 16 τη νύχτα και όταν λείπουμε και 19 τις υπόλοιπες ώρες. Το σπίτι αρχικά ήταν 100 m2 και έγινε προσθήκη άλλα 50 m2 σε δεύτερο χρόνο. Η κατανάλωση όμως δεν άλλαξε – προστέθηκαν 3 σώματα ακόμα, στο λεβητοστάσιο δεν χρειάστηκε να αλλάξει κάτι βάσει του μηχανολόγου.
    Αν δεν κάνω λάθος για μποιλερ χρησιμοποιείται ο ηλιακός θερμοσίφωνας κάτι που μάλλον είναι ασύμφορο αν καταλαβα σωστά από αυτά που έχω διαβάσει.
    Στη μελέτη αναφέρονται για τα 100 m2: 5 κυκλώματα , προσαυξημενες θερμιδες 25.230, λεβητας 31.537, κυκλοφορητης: μανομετρικο 2729 χιλ. Υ.Σ. Παροχη 2262 λ/ώρα, και οι διαστάσεις των 9 σωμάτων. Δυστυχώς τη μελέτη για την προσθήκη 1 κύκλωμα ακόμα -3 σώματα- δεν την βρήκα.
    Ζητώ τη βοήθειά σας και τις συμβουλές για να καταλάβω σε πρώτη φάση, αν καταναλώνουμε περισσότερο απ' ότι πρέπει και πως μπορεί να γίνει οικονομικότερη η λειτουργία- αν γίνεται.
    Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα αλλά σας διαβεβαιώ... με το ζόρι σταμάτησα να γράφω!!!!

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
    Μαρία



  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    Ασχετη - σχετικη ερωτησις.

    Μηπως η μονοκατοικια διαθετει και μπαζωμενη λιμνη?


    Burn baby, burn

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Εξαιρετικά σπάνια έχω την δυνατότητα να διαβάσω κάτι χωρίς να πονέσουν τα μάτια μου.
    Μαρία καλώς ήρθες και σε ... ευχαριστώ για την συγκροτημένη και αψεγάδιαστη γραφή σου.

    Θέλω να σταθώ σε 2 πράγματα:
    1)
    quote:Originally posted by Marion
    Πιστεύω ότι δεν αξίζει να κάνουμε μία δαπάνη της τάξης των 1000Ε για να βάλουμε 2 καλά κλιματιστικά -παρόλο που αρχικά συμφέρει να καταναλώνουμε ρεύμα, σε λίγο δεν θα ισχύει το ίδιο – και γιατί είναι από τις χειρότερες μορφές θέρμανσης και γιατί πιστεύω ότι αξίζει να δαπανηθεί κάτι παραπάνω αν είναι να δοθεί μια πιο σφαιρική λύση που θα “αντέξει” περισσότερο στο χρόνο.
    Δυστυχώς η αγέλη πιστεύει πως η υπερβολική φορολόγηση του πετρελαίου έχει σκοπό να στρέψει τους χρήστες σε άλλες μορφές θέρμανσης. Κάτι τέτοιο μόνο σε τριτοκοσμική χώρα θα μπορούσε να συμβεί.
    Δίνω έμφαση σε αυτό που γράφεις με σκοπό - στο μέτρο των δυνατοτήτων ενός φόρουμ - να σταματήσει το πλιάτσικο της τσέπης του αδαή καταναλωτή.
    α) Η ΔΕΗ θα πρέπει από το 2013 να επιβιώνει μόνη της χωρίς τις Κρατικές ενισχύσεις.
    β) Η ΔΕΗ από το 2013 θα πρέπει να αγοράζει ετησίως περίπου 50 εκατομύρια δικαιώματα ρύπων προς 8-10 €/δικαίωμα για το διοξείδιο που εκπέμπει.
    Αυτά θα διαμορφώσουν ένα εκρηκτικό μίγμα αναγκαστικής τιμολογιακής πολιτικής εκ μέρους της ΔΕΗ. Προφανώς η πολιτική σπέκουλα θα κάνει για άλλη μια φορά τις αρχαίες θεατρικές παραστάσεις να ωχριούν μπροστά της.

    2) Με το πέρασμα των ετών, η εμπειρία που συσσωρεύεται σιγά - σιγά, η ολοένα και μεγαλύτερη χρήση εργαλείων όπως π.χ.: internet, θερμοκάμερα κ.ά., η χρήση νέων τεχνικών σε μέσα και υλικά καθώς και μερικές δεκάδες άλλες μεταβλητές διαμορφώνουν ένα εντελώς διαφορετικό πλαίσιο τεχνικών κανόνων αντιμετώπισης των πραγμάτων. Τις περισσότερες φορές αυτό συμβαίνει ακόμη και σε πολύ μικρά χρονικά διαστήματα. Ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι το 1993 κατά την διάρκεια κατασκευής της κατοικίας σου υπήρχαν οι καλύτερες των προθέσεων τότε για πιο λόγο να μην συνεχίσεις στο ίδιο μήκος κύματος και σήμερα;
    Οι ειδικοί του φόρουμ θα μπορέσουν να προσεγγίσουν με κάποια μοντέλα την κατανάλωση ενέργειας που απαιτεί ένα κτίριο σαν το δικό σου.
    Ωστόσο έχω μερικές παρατηρήσεις:
    α) Πιστεύω πως όλοι οι κάτοικοι του πλανήτη μας - και όχι μόνο - θα ήταν ευτυχισμένοι αν μπορούσαν αφενός να μεγαλώσουν κατά 50% το εμβαδό της κατοικίας τους και αφετέρου να κρατούν την κατανάλωση στα ίδια επίπεδα!!!
    β) Ναί. Αν το μπόϊλερ του ηλιακού θερμοσίφωνα ζεσταίνεται όποτε ανάβεις την θέρμανση τότε έχεις ανακαλύψει μια τρύπα σπατάλης της τάξεως του 20%. Η αποκατάσταση της λειτουργίας δεν είναι ανέξοδη. Η τοποθέτηση μιας απλής βάνας δεν είναι αποκατάσταση. Είναι κρύψιμο του προβλήματος κάτω από το χαλί σε βάρος της άνεσης και της ποιότητας ζωής.
    γ) Έχε υπ΄όψιν σου πως αυτό που ζητάς, αυτονομία ανά χώρο, απαιτεί μηχανολόγο που κατέχει επαρκώς το αντικείμενο και αρκετά έξοδα σε αυτοματισμούς.
    δ) Γράφεις για την παροχή 2262 λ/ώρα. Αυτό πως επιβεβαιώθηκε; Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά. Μπορεί η μελέτη να ακολουθήθηκε επακριβώς, να έχουν υπολογιστεί σωστά τα μήκη των σωληνώσεων, οι τριβές και οι πτώσεις πιέσεων που αυτές προκαλούν και να είναι όλα άριστα. Μπορεί όμως.
    Η σωστή παροχή δεν επιτυγχάνετε επειδή απλά και μόνο την προδιέγραψε η μελέτη. Δεν είναι αποτέλεσμα μελετητικής εντολής ή επιθυμίας. Είναι αποτέλεσμα ρυθμίσεων - άρα επίβλεψης - αφού πρώτα περάσουμε μέσα από τις κατασκευαστικές συμπληγάδες. Πολύ περισσότερο δε που πολύ φοβούμαι πως το extra κύκλωμα αντιμετωπίστηκε με ανέβασμα της ταχύτητας του κυκλοφορητή.
    Αν θέλεις πραγματικά να γνωρίσεις το σπίτι σου, τον τρόπο που ζείς, τις ανάγκες σου σε θέρμανση και σε ζεστό νερό χρήσης τότε τοποθέτησε έναν θερμιδομετρητή στην θέρμανση και έναν υδρομετρητή στο ζεστό νερό χρήσης. Με τα στοιχεία που θα συγκεντρώσεις σε 2-3 χρόνια και με την βοήθεια ενός μηχανολόγου θα γνωρίζεις με σιγουριά που χρειάζεται να επέμβεις.

    Κώστας.

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Κατ'αρχήν, η κατανάλωση που έχεις είναι σε λογικά πλαίσια για το σπίτι σου.
    Για βελτίωση:
    1. Κλείσιμο μαύρης τρύπας (μπόιλερ ηλιακού ανεξέλεγκτο)
    2. Αυτοψία έμπειρου μηχανολόγου, επαλήθευση μελέτης θέρμανσης, ρύθμιση συστήματος και εντοπισμός τυχόν σημείων προς βελτίωση.
    3. Ερευνα δυνατοτήτων προγράμματος "εξοικονομώ κατ'οίκον" για εξωτερική θερμομόνωση, γιατί η πρόληψη είναι πάντα καλύτερη από τη θεραπεία.

    Νίκος

  5. #5
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2012
    Θέση
    Patras, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    4
    Καλημέρα σε όλους! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα προσπαθήσω να διαλευκάνω κάποια θέματα... στο μέτρο των δυνατοτήτων μου!!!
    quote:Originally posted by CONSTANTINOS
    Ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι το 1993 κατά την διάρκεια κατασκευής της κατοικίας σου υπήρχαν οι καλύτερες των προθέσεων τότε για πιο λόγο να μην συνεχίσεις στο ίδιο μήκος κύματος και σήμερα;
    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς και τι προτείνεις!!!
    quote: Οι ειδικοί του φόρουμ θα μπορέσουν να προσεγγίσουν με κάποια μοντέλα την κατανάλωση ενέργειας που απαιτεί ένα κτίριο σαν το δικό σου.
    Ωστόσο έχω μερικές παρατηρήσεις:
    α) Πιστεύω πως όλοι οι κάτοικοι του πλανήτη μας - και όχι μόνο - θα ήταν ευτυχισμένοι αν μπορούσαν αφενός να μεγαλώσουν κατά 50% το εμβαδό της κατοικίας τους και αφετέρου να κρατούν την κατανάλωση στα ίδια επίπεδα!!
    Ναι είμαι ένας ευτυχισμένος κάτοικος αυτού του πλανήτη που κατάφερε και τα 2!!![]Διαβάζοντας τα διάφορα θέματα στο forum,και πιστεύοντας ότι κάτι έχω καταλάβει από τις αναλύσεις σας,αυτό ήταν το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση.Αν έχω καταλάβει σωστά, όταν μιλάτε για υπερδιαστασιολογημένα συστήματα μάλλον εννοείτε ότι το σύστημα μπορεί να εξυπηρετήσει μεγαλύτερες απαιτήσεις αλλά όταν δεν το κάνει μάλλον υπερκαταναλώνει. Ως εδώ σωστά; Μπορεί αυτό να ισχύσει και για το σπίτι μου και δημιουργώντας μεγαλύτερες απαιτήσεις έγινε πιο οικονομικό;
    quote:β) Ναί. Αν το μπόϊλερ του ηλιακού θερμοσίφωνα ζεσταίνεται όποτε ανάβεις την θέρμανση τότε έχεις ανακαλύψει μια τρύπα σπατάλης της τάξεως του 20%. Η αποκατάσταση της λειτουργίας δεν είναι ανέξοδη. Η τοποθέτηση μιας απλής βάνας δεν είναι αποκατάσταση. Είναι κρύψιμο του προβλήματος κάτω από το χαλί σε βάρος της άνεσης και της ποιότητας ζωής.
    Και γω που νόμισα ότι αν πάω και κλείσω τις βάνες θα ξεφορτωθώ ένα πρόβλημα... Εδώ θα ήθελα τη βοήθειά σας... Πως αλλάζει αυτή η συνθήκη;
    Θα ήθελα να είμαι διαβασμένη πριν φωνάξω τον χ ή ψ να μου "δώσει λύσεις"...

    quote:γ) Έχε υπ΄όψιν σου πως αυτό που ζητάς, αυτονομία ανά χώρο, απαιτεί μηχανολόγο που κατέχει επαρκώς το αντικείμενο και αρκετά έξοδα σε αυτοματισμούς.
    Αναρωτιέμαι για 2 πράγματα:
    1ον)αν δεν λειτουργήσει καθόλου η κεντρική θέρμανση, μια αερόθερμη σόμπα κηροζίνης-ας πούμε-στους δευτερεύοντες χώρους,θα μπορούσε να είναι μία λύση;Ή τι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κατά τη γνώμη σας;
    2ον)αν χρησιμοποιηθεί η κεντρική θέρμανση για όλο το σπίτι μπορεί να γίνει σωστότερη και οικονομικότερη η χρήση της;
    Και μία τρίτη απορία που τώρα μου'ρθε: αν χρησιμοποιηθεί η κεντρική θέρμανση μόνο για το μισό σπίτι- δηλαδή 5 σώματα -πάλι δεν θα έχουμε ένα σύστημα φτιαγμένο για άλλες απαιτήσεις άρα θα υπερκατανωλώνει;

    quote:δ) Γράφεις για την παροχή 2262 λ/ώρα. Αυτό πως επιβεβαιώθηκε; Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά. Μπορεί η μελέτη να ακολουθήθηκε επακριβώς, να έχουν υπολογιστεί σωστά τα μήκη των σωληνώσεων, οι τριβές και οι πτώσεις πιέσεων που αυτές προκαλούν και να είναι όλα άριστα. Μπορεί όμως.
    Η σωστή παροχή δεν επιτυγχάνετε επειδή απλά και μόνο την προδιέγραψε η μελέτη. Δεν είναι αποτέλεσμα μελετητικής εντολής ή επιθυμίας. Είναι αποτέλεσμα ρυθμίσεων - άρα επίβλεψης - αφού πρώτα περάσουμε μέσα από τις κατασκευαστικές συμπληγάδες.
    Έγραψα κάποια βασικά στοιχεία παραλείποντας πολλά από αυτά που αναφέρονται στη μελέτη. Μεταξύ άλλων: διαφορές θερμοκρασίας/κύκλωμα, μήκη και φ σωληνώσεων,κυκλοφορία, στοιχεία σωμάτων, κλπ...Αν η μελέτη έχει εφαρμοστεί επακριβώς δεν μπορώ να το ξέρω.
    quote:Πολύ περισσότερο δε που πολύ φοβούμαι πως το extra κύκλωμα αντιμετωπίστηκε με ανέβασμα της ταχύτητας του κυκλοφορητή.
    Όχι αυτό δεν ισχύει. Είχαμε ερωτηθεί, μας είχαν εξηγήσει τι ακριβώς σημαίνει αυτό και γιατί μπορεί να χρειάζεται. Ο τεχνικός που συντηρεί το λεβητοστάσιο μας είχε πει την πρώτη χρονιά να τσεκάρουμε τις θερμοκρασίες στο σπίτι και το αίσθημα της ζέστης που υπάρχει γενικότερα και αν κρίναμε ότι κάτι δεν είναι ικανοποιητικό θα ανέβαζε την ταχύτητα. Παρόλο που υπάρχει μια μικρή διαφορά στη θερμοκρασία στον 2ο μισό του σπιτιού αποφασίσαμε να το αφήσουμε όπως ήταν.
    quote: Αν θέλεις πραγματικά να γνωρίσεις το σπίτι σου, τον τρόπο που ζείς, τις ανάγκες σου σε θέρμανση και σε ζεστό νερό χρήσης τότε τοποθέτησε έναν θερμιδομετρητή στην θέρμανση και έναν υδρομετρητή στο ζεστό νερό χρήσης. Με τα στοιχεία που θα συγκεντρώσεις σε 2-3 χρόνια και με την βοήθεια ενός μηχανολόγου θα γνωρίζεις με σιγουριά που χρειάζεται να επέμβεις.
    Μακάρι να ξέραμε ότι είχαμε 2-3 χρόνια... Παρόλο που καταλαβαίνω τι εννοείς και έχεις δίκιο, πραγματικά θα με ενδιέφερε να με βοηθούσατε να καταλάβω αν με μικρές τεχνικές παρεμβάσεις από ειδικό -και ποιες- μπορούμε να κάνουμε ένα καλό σύστημα καλύτερο...
    nyannaco, και γω πιστεύω ότι η κατανάλωση είναι λογική, η τιμή του πετρελαίου είναι παράλογη...

    Ζητώ από εσάς όσο γίνεται μέσα από ένα forum, να εντοπίσετε μαύρες τρύπες και να με "ξεστραβώσετε",ώστε όταν απευθυνθώ στους "ειδικούς" να καταλαβαίνω τι προτείνουν. Πραγματικά θέλω να ενημερωθώ- κατανοήσω και να έχω ένα καλό "σκονάκι"για τα... δύσκολα θέματα!!! Πολλά ζητάω;
    [:I]

    stom, αν ρωτήσεις σαφώς, θα απαντήσω αναλόγως


    Ευχαριστώ πολύ,
    Μαρία

    (με το quote τα έκανα σαλάτα...)

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Κατά πρώτον:
    Αγαπητή μας Marion, θεωρούμε υποχρέωση μας να σ' ευχαριστήσουμε για τα καλά σου λόγια και ότι επέλεξες το δικό μας forum για να εκφράσεις και να λύσεις όποιες απορίες σου. Πιο πολύ όμως σ' ευχαριστούμε για το πολύτιμο feed-back που μας έδωσες σχετικά με το χιούμορ μας το οποίο δίνουμε μάχη να κρατηθεί σ' ένα επίπεδο υψηλό και ταυτόχρονα να μην έχει καμία σχέση με τις γραφές άλλων παρόμοιων forums που μόνο χιούμορ χοντροκομένο μπορείς να το πεις, αν δεν το πεις απλά άθλιο!

    Κατά δεύτερον:
    Για να κάνεις quote επιλέγεις την φράση του συνομιλητή σου, την κάνεις copy, στη συνέχεια πατάς από την toolbar το προτελευταίο κουμπάκι που το tick label γράφει «Insert quote» και ανάμεσα στα tags κάνεις paste την φράση που αντέγραψες. Έξω από τα tags και στην επόμενη γραμμή απαντάς ό,τι θέλεις. Στη συνέχεια αφήνεις δυο γραμμές και επαναλαμβάνεις κοκ.

    Κατά τρίτον:
    quote:Μακάρι να ξέραμε ότι είχαμε 2-3 χρόνια...
    Όσο κι αν κατέβασα χίλιες-μύριες διαφορικές εξισώσεις δεν έλυσα τον γρίφο. Κάνε μας την χάρη να μας δώσεις έστω και μισό στοιχείο ακόμα....

    Και τώρα:
    1. Το σπίτι σου κατά τα λεγόμενά σου βρίσκεται στην ενεργειακή κατηγορία Α από πλευράς κατανάλωσης. Καταναλώνεις 1200 λίτρα / 0,115 l/kWh = ~10.500 kWh / 120/14 = 6,25 kW ή ~42 W/m² που η κατηγορία Α είναι ως τα 50 W/m²
    2. Σε έσωσε η σωστή διαστασιολόγηση του λέβητα ο οποίος δεν μας είπες πόσες θερμίδες είναι. Θεωρώ ότι δεν ξεπερνά τις 40000 με πιθανότερες τις 35000 θερμ. Προφανώς θα έχει και τη σωστή καμινάδα που πάλι δεν μας είπες τη (πραγματική) διατομή της.
    3. Σύμφωνα με τα παραπάνω αφήνεις τα λιοκούκουτσια και τις μπαμπακόπιτες και μένεις ως έχεις αφού πρώτα φωνάξεις ειδικό να βελτιώσει ο,τιδήποτε βελτιώνεται στη κατοικία από πλευράς μόνωσης όπως πολύ σωστά έγραψαν τόσο ο Κώστας όσο και ο Νίκος.
    4. Και μακριά από τη ΔΕΗ. Μη μασάς....

    Φευγάτος πειρατής

    Υ.Σ.
    σαν τον Βαρβάκη. Να δείτε όλοι το «Ο Θεός αγαπάει το χαβιάρι»
    να θαυμάσετε γι' ακόμα μία φορά τους πολυαγαπημένους μας συμμάχους (τους Άγγλους)
    αλλά και τους ντόπιους μας λακέδες που δεν πεθαίνουν ποτέ)


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    Η ερωτηση περι λιμνης νομιζω οτι ειναι σαφης, η απαντηση μπορει ειναι μονολεκτικη. (αν και ασχετη με το θεμα).

    Ως προς το ζουμι της υποθεσης.
    α. Για τον ηλιακο.
    Ο νικος εννοει οτι κλεινοντας της βανες του λεβητα προς τον ηλιακο δεν θα εχεις αρκετο ζεστο νερό.
    Ετσι οπως ειναι τα πραγματα με το πετρελαιο, συμφερει το ζεστο νερο του ηλιακου να το συμπληρωνεις με (νυχτερινο) ρευμα στο τελος του ηλιακου κυκλου. Αυτο σημαινει πρακτικα ενας χρονοδιακοπτης στο πινακα που αναβει το ρευμα στον ηλιακο. Και αν η αντισταση ειναι πολλα χρονια εκει πανω, καλο ειναι να αντικατασταθει μιας και θα εχει πιασει αλατα.
    β. Ως προς τη θερμανση
    Η μεγαλυτερη οικονομια που μπορεις να κανεις ειναι να επενδυσεις σε εξωτερικη μονωση. Υπαρχουν τεχνικες που ντυνουν το σπιτι απεξω με μονωτικο κελυφος (κατα προτιμηση με επιδοτηση απο το εξοικονομω κατ΄οικον).

    Για τη σομπα κηροζινης αν αντεχεις τη μυρωδια της..
    Αλλα και παλι, ακριβο δεν ειναι το καυσιμο? Τι γιαννης τι γιαννακης.

    Για το μεγεθος του λεβητα εχεις πιασει το νοημα. Η ισχυς που παραγεται πρεπει να ειναι κοντα στην ισχυ που καταναλωνεται. Λιγοτερο θα κρυωσεις, περισσοτερο ξοδευεις πολυ.
    Υποψιαζομαι οτι η εγκατεστημενη της μελετης δεν περιλαμβανει το boiler στη ταρατσα. Σιγουρα αν μονωσεις, εχει απολυτο νοημα να υποφορτιστει ο λεβητας οσο παει προς τα κατω.
    Πειραζοντας εξωτερικα το σπιτι για τη μονωση, πρεπει να εξετασθει και η κατασταση της καμιναδας.
    Ειτε καταληξεις σε πελλετ (που για την περιπτωση δεν ειναι ασχημη λυση ως σκεψη) ειτε σε πετρελαιο με αντισταθμιση, μια καλη καμιναδα την θες, τοσο απο πλευρας ελκυσμου, οσο και απο πλευρας υγροποιησεων.

    Τωρα για το τζακι και τους αεροσωληνες, αν και της μοδας, μην περιμενεις θαυματα. Αν ειναι ενοχλητικο να σε χτυπαει ζεστος αερας απο κλιματιστικο, ειναι ενοχλητικο να σε χτυπαει και απο τζακι.
    Και το κουβαλημα, κουβαλημα.
    Αν ειναι να τα δωσεις σε ορθοπεδικους, δωστα στο πετρελαιο καλυτερα.





    Burn baby, burn

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by Marion
    (με το quote τα έκανα σαλάτα...)
    Το συμμάζεψα κάπως, αλλά όντως σαλάτα ήταν [xx(]

    Νίκος

  9. #9
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by CONSTANTINOS
    Με το πέρασμα των ετών, η εμπειρία που συσσωρεύεται σιγά - σιγά, η ολοένα και μεγαλύτερη χρήση εργαλείων όπως π.χ.: internet, θερμοκάμερα κ.ά., η χρήση νέων τεχνικών σε μέσα και υλικά καθώς και μερικές δεκάδες άλλες μεταβλητές διαμορφώνουν ένα εντελώς διαφορετικό πλαίσιο τεχνικών κανόνων αντιμετώπισης των πραγμάτων. Τις περισσότερες φορές αυτό συμβαίνει ακόμη και σε πολύ μικρά χρονικά διαστήματα. Ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι το 1993 κατά την διάρκεια κατασκευής της κατοικίας σου υπήρχαν οι καλύτερες των προθέσεων τότε για πιο λόγο να μην συνεχίσεις στο ίδιο μήκος κύματος και σήμερα;
    Μιλάς με γρίφους, γέροντα

    Σημείωση του μεταφραστή: βελτίωσε τη θερμομόνωση


    Νίκος

  10. #10
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2011
    Θέση
    ΧΑΝΙΑ, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    163

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Κυρία Marion συγχαρητήρια. Είσαστε ο πρώτος εκπρόσωπος του ασθενούς φύλλου που γνωρίζω να βολεύεται με θερμοκρασία σπιτιού στους 19 C και ύπνου στους 16 C. Για να καταλάβετε η δικιά μου η συμβία δεν συμβιβάζεται με τίποτα κάτω από 21,7.(Βαθμούς Κελσίου εννοώ. )
    Οι καταναλώσεις σας είναι πάρα πολύ καλές . Σας το τόνισαν όλοι από τον Κωνσταντίνο:

    quote:
    Πιστεύω πως όλοι οι κάτοικοι του πλανήτη μας - και όχι μόνο - θα ήταν ευτυχισμένοι αν μπορούσαν αφενός να μεγαλώσουν κατά 50% το εμβαδό της κατοικίας τους και αφετέρου να κρατούν την κατανάλωση στα ίδια επίπεδα!!!
    μέχρι και τον Πειρατή:

    quote:
    Το σπίτι σου κατά τα λεγόμενά σου βρίσκεται στην ενεργειακή κατηγορία Α από πλευράς κατανάλωσης. Καταναλώνεις 1200 λίτρα / 0,115 l/kWh = ~10.500 kWh / 120/14 = 6,25 kW ή ~42 W/m² που η κατηγορία Α είναι ως τα 50 W/m²
    Εξωφρενικά καλές θα έλεγα και εγώ σας προτείνω να μην κάνετε απολύτως τίποτα. Χαρείτε το σπίτι σας και μην παραλείψετε να δώσετε τα συγχαρητήρια μου στον πολιτικό μηχανικό που το έφτιαξε. Σπίτι του 1993 όχι μόνο να εκπληρώνει τον ΚΕΝΑΚ (ελάχιστη κατηγορία Β) αλλά να τον ξεπερνάει και να ανήκει στην κατηγορία Α.Ο άνθρωπος ήταν πολλά χρόνια μπροστά από την εποχή του….
    Είναι όμως έτσι τα πράγματα ή κάνουμε κάπου λάθος; Τα σπίτια προ εποχής ΚΕΝΑΚ είναι τα περισσότερα στην καλύτερη περίπτωση κατηγορίας Δ, και την Γ την <<ακουμπούν >> κατόπιν μεταγενέστερων παρεμβάσεων στο κέλυφος τους και βελτιώσεων στα Η/Μ. Υπάρχουν και ελαχιστότατες εξαιρέσεις καινούργιων κτιρίων (2008-2010) που καλύπτουν τον ΚΕΝΑΚ , είναι δηλαδή κατηγορίας Β για δύο λόγους. Ο μηχανολόγος πρώτον ήταν καλά ενημερωμένος ξέροντας τι μέλει γενέσθαι , και ο πελάτης δεύτερον να συμφωνήσει όλα αυτά τα μέτρα (παθητικά και ενεργητικά) να πραγματοποιηθούν. Πιστέψετε με, ζοριζόμαστε πολύ για να πιάσουμε την κατηγορία Β στα σύγχρονα κτίρια.

    Εάν η κυρία Marion προβεί σε εξωτερική θερμομόνωση του κελύφους (δώμα συν παράπλευρες επιφάνειες) χωρίς να προβεί σε αντικατάσταση κουφωμάτων θα έχει κέρδος απωλειών περίπου 1,5 Kw από τις παράπλευρες επιφάνειες και περίπου 2,5 Kw από το δώμα. Ο χονδροειδής υπολογισμός (παραπάνω των δύο πολλαπλασιασμών)εκτίμηση, βασίστηκε σε 150 m^2 δώμα και (10+15+10+15) x 3.00= 150 m^2 παράπλευρη επιφάνεια με κατανομή : 25% κολώνες, 35% τοιχοποιία και 40 % ανοίγματα. Το κτίριο θεωρήθηκε μερικώς θερμομονωμένο με Δθ=20 C.
    Σύμφωνα με τα λεγόμενα του πειρατή ακολουθώντας ακριβώς την ανάστροφη κατεύθυνση έχουμε:
    (1,5 +2,5) x 14 x120 x 0,115= 772,8 λίτρα σε πετρέλαιο. => 772.8*1.4= 1082 ευρώ/έτος.
    Η όλη διαδικασία θα στοιχήσει περίπου 17000 (με ΦΠΑ) ευρώ και η επιδότηση θα είναι περίπου 5000 ευρώ (κατηγορία επιδότησης 35 %). Θεωρώ ότι μία σώφρον τριμελής ή τετραμελής οικογένεια δεν θα μπει σε τέτοια έξοδα αυτήν ειδικά την εποχή, με οικογενειακό εισόδημα κάτω από 25000 ευρώ ώστε να δικαιούται επιδότησης 70%.
    Εδώ σταματάω και την σκυτάλη την παραδίνω στον Κωνσταντίνο για να μας βγάλει χρόνο απόσβεσης, επιτόκια και αναγωγές σε παρούσες αξίες. Κωνσταντίνε μην ξεχάσεις να περάσεις και από το μέντιουμ για να σου πει τις τιμές του πετρελαίου της επόμενης δεκαετίας….

    Αγαπητή Marion έχω και εγώ την ίδια απορία με τον Πειρατή για το << μακάρι να ξέραμε ότι είχαμε 2-3 χρόνια.. .>>
    Θέλω επίσης να σε ρωτήσω πόσες ώρες ανάβετε το τζάκι και πόσα ξύλα καταναλώνετε την σεζόν, γιατί αυτά τα 1200 lit είναι πάρα πολύ λίγα ….
    Πόσες ώρες ανάβετε την θέρμανση στους 19 C γιατί 14 ώρες του Πειρατή μου φαίνονται πολλές… Εάν ήταν να μάντευα θα έλεγα το πολύ 8 ώρες βάση της κατανάλωσης…

    Αυτό το 0,115 δεν μπορούμε να το δούμε ούτε στις πειρατικές γαλέρες…. πόσο μάλλον σε απλές κατασκευές. Ένας πιο λογικός συντελεστής είναι ο 0,140 .
    Απόδοση λέβητα-καυστήρα=0,93 (Παραπάνω πόσο να πάει… )
    Απώλειες γραμμής μεταφοράς = 0,89 (ΤΟΤΕΕ 20701-1 σελ 105)
    Απόδοση τερματικής μονάδας panel σε εξωτερικό τοίχο =0,89 (ΤΟΤΕΕ 20701-1 σελ 108)
    Σύστημα εκτός υδραυλικής ισορροπίας = 1,03 (ΤΟΤΕΕ 20701-1 σελ 109) και λίγα είναι
    Υπάρχουν και άλλοι συντελεστές, ας τους παίρνουμε μονάδα.
    Για υπερδιαστασιολόγηση συντελεστή λέβητα εδώ ας συμφωνήσουμε με κρύα καρδιά.. να τον πάρουμε μονάδα.
    Έχουμε λοιπόν :
    (0,93*0,89*0,89/1,03)*10=7,152 kWh / lit => 0,140 lit / kWh
    1200 lit / 0,140 lit/kWh = 8571 kWh /120= 71,43 kW το 24ωρο
    Αυτές είναι οι απώλειες για οκτάωρη θέρμανση σε θερμοκρασία 19 C και σε πραγματικές συνθήκες μέσης θερμοκρασίας του τόπου.
    Οι απώλειες για εικοσιτετράωρη θέρμανση στους 20 C και με Δθ=20 C είναι:
    71,43 x( 20/19) x (20/11) / 0,7 = 195,3 kW.
    Κατανάλωση ανά m^2 :
    195,3/24 = 8,138 kW => 8138W/(150m^2)= 54,3 W/m^2
    Ο συντελεστής 20/11 προκύπτει από τις βαθμοημέρες της Πάτρας με την προϋπόθεση ότι δεν βρισκόμαστε σε υψόμετρο πάνω από 500 μέτρα.
    Ο συντελεστής 0,7 είναι ο συντελεστής υπερδιαστασιολόγησης από την οκτάωρη λειτουργία και 0,85 για δεκαεξάωρη λειτουργία. Αυτά προκύπτουν από την μέθοδο των βαθμοημερών. Ξέρω, ξέρω έπρεπε να έχω γράψει….
    Τώρα για να βρούμε σε τι κατηγορία είναι το κτίριο πρέπει να του βγάλουμε πιστοποιητικό ενεργειακής κατάστασης (ΠΕΑ) δηλαδή δύο ημέρες δουλειά αφού καταγράψουμε τα πάντα από κέλυφος μέχρι τις σκιάσεις και όλα τα Η/Μ με τα ηλιακά. Σύγχρονος χτίζουμε και το κτίριο αναφοράς του, το οποίο έχει τα ίδια γεωμετρικά χαρακτηριστικά με το προς εξέταση κτίριο με συγκεκριμένα δομικά στοιχεία και Η/Μ που προσδιορίζονται από την τεχνική οδηγία ΤΟΤΕΕ 20701-1. Έχουμε λοιπόν δύο κτίρια , το ένα πραγματικό και το άλλο φανταστικό με συγκεκριμένες καταναλώσεις σε ΠΡΩΤΟΓΕΝΗ ενέργεια. Εάν το κτίριο μας έχει κατανάλωση από 0,75-1,00 του κτιρίου αναφοράς τότε ανήκει στην κατηγορία Β, από 0,50-0,75 στην κατηγορία Β+ , από 0,33-0,50 στην κατηγορία Α ….., κάτω από 0,33 στην Α+…… Από 1,00-1,41 στην Γ ,από 1,41-1,82 στην Δ, από 1,82-2,27 στην Ε, από 2,27-2,73 στην Ζ και τέλος από 2,73 –πάνω στην Η.

    Προσέξτε τώρα κάτι πολύ σημαντικό . Πόσες είναι οι απώλειες του κτιρίου σε 24 ώρες λειτουργίας θέρμανσης στους 20 C για Δθ=20 C;
    Βρήκαμε 8,138 kW *24 h=195,3 kW. Βάση βαθμοημερών 195,5 x 11/20 = 107,4 kW (πραγματικές συνθήκες)
    Πόσες είναι οι απώλειες του κτιρίου για 8 ώρες λειτουργίας θέρμανσης στους 20 C για Δθ=20 C;
    195,3 kW *0,7 = 136,71 kW. Βάση βαθμοημερών 136,71 x 11/20 = 75,2 kW (πραγματικές συνθήκες)
    Εδώ ο Πειρατής έχει δίκιο που λέει ότι η μέγιστη κατανάλωση του κτιρίου προκύπτει κατά την 24ωρη λειτουργία.
    Τι απώλειες είχαμε την ώρα κατά την οκτάωρη λειτουργία της θέρμανσης ;
    136,71/8= 17,1 kW.
    Δηλαδή 17,1/8,138 = 210 % αύξηση σε σχέση με τις απώλειες ανά ώρα της εικοσιτετράωρης λειτουργίας. Εδώ φαίνεται και η πύρρειος νίκη του τσιγκούνη που σε 8 ώρες καταναλώνει σε απόλυτα νούμερα λιγότερο αλλά μόνο 30% λιγότερο από τον άρχοντα….
    Και για να προλάβω μερικούς αυτά τα 0,70 και 0,85 δεν είναι σταθερά αλλά παίζουν. Οι μέσοι όροι βρίσκονται πάντως γύρω από αυτούς τους συντελεστές. Οι αναλυτικές εξισώσεις ξεφεύγουν από το θέμα αυτού του τόπικ , θα συζητηθούν διεξοδικά στην ώρα τους….
    Οι απώλειες των 54,3 W/m^2 είναι απίστευτα χαμηλές για κτίριο του 1993.Που έχουμε κάνει τότε λάθος ; Μα φυσικά στο ότι ξεχάσαμε να προσθέσουμε και την ενέργεια από το τζάκι που πρέπει να καίει……

    quote:
    Σε πρώτη φάση θα κατασκευάσουμε μόνοι μας ένα αερόθερμο τζακιού με σύστημα 5 σωλήνων το οποίο το χρησιμοποιούν από πέρυσι συγγενείς και λειτουργεί πολύ ικανοποιητικά για ενιαίους χώρους μιας και το τζάκι ανάβει που ανάβει...
    Τώρα παίρνω πίσω αυτό που σας είπα στην αρχή <<να μην κάνετε τίποτα>> γιατί οι απώλειες σας είναι πολύ περισσότερες από αυτές που υπολογίσαμε και στηριχθήκαμε μόνο στα 1200 lit. Μονώστε και μονώστε καλά. Ο Κωνσταντίνος θα σας βγάλει μικρότερους χρόνους απόσβεσης…..

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό