Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 41 μέχρι 48 από 48

Θέμα: Τρίοδη θερμοστατική βάνα φορτίου

  1. #41

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by dimis

    quote:Originally posted by gregori

    Dimi νομίζω ότι για αρχή θα πρέπει βρεις τα κότσια του λέβητα.
    Δηλαδή να τον λειτουργήσεις χωρίς τρίοδη και να δείς της δυνατότητες του... Απο ότι γνωρίζω οι φτηνοί λέβητες των 600 ευρώ κλέβουν του κερατά....
    Και αν είναι έτσι όπως τα λέω και τα σώματα είναι μεγαλύτερης ισχύς απο την πραγματική του λέβητα τότε δεν σώνετε εύκολα η παρτίδα και θα πρέπει θα πρέπει να αρχίσουμε τα τερτίπια και οι συμβιβασμοί...
    Οσο για το σχέδιο παραπάνω κάντο...

    http://udravlikos.gr
    Γρηγόρη χωρίς τρίοδη τον λειτούργησα για λίγες μέρες αλλά έτρεχαν ζουμιά. Ο λέβητας υπερκαλύπτει την ισχύ των σωμάτων. Γλυτώσαμε από τις πίσες με την τρίοδη αλλά αργεί πάρα πολύ τώρα να ανεβάσει θερμοκρασία στα σώματα και επομένως στον χώρο και ο καιρός είναι ακόμη ζεστός


    Τεχνολογία και ποίηση.
    Υπ' αυτές τις συνθήκες γιατί δεν δοκιμάζετε μια απλή χειροκίνητη τρίοδη στην οποία θα δώσετε μια σταθερή θέση, θέση που καλύπτει τον λέβητα από άποψη πίσσας και υγροποιήσεων κατά την κανονική λειτουργία και όχι την εκκίνηση. Το σύστημά μου το λειτουργώ με αυτό τον τρόπο και καθαρίζω το μεγαλύτερο μέρος της πίσσας όταν είναι ήδη ζεστός, βέβαια είναι χαλύβδινος και είναι εύκολο να καθαρίσει. Μόνο δύσκολα σημεία μένουν ακαθάριστα και αυτά είναι ελάχιστα. Βέβαια έχει επιπλέον κόστος και ένα εξάρτημα αμανάτι αλλά πιστεύω θα λύσει το πρόβλημα των ροών.
    Επίσης, η παρατήρηση του alto είναι ορθότατη, 50-55 βαθμοί είναι αρκετοί για να δουλέψει πολύ καλά.

  2. #42
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    quote:Και τι γίνεται καπτεν όταν δεν υπάρχει ούτε χρήμα ούτε διάθεση για εγκατάσταση δοχείου αποθήκευσης ; Είναι αντικειμενικά ένα ιδιαίτερα μεγάλο το κόστος. Σε πολλές περιπτώσεις ιδιοκτήτες προτιμούν να εγκαταστήσουν δοχείο αποθήκευσης μετά από ένα χρόνο λειτουργίας της εγκατάστασης. Μέχρι τότε τι γίνεται ;
    Δεν ξέρω ποιας ειδικότητας είσαι φίλε thanospj αλλά στις θετικές επιστήμες και τεχνικές δεν χωράνε κοινωνικά κριτήρια. Η Φύση δεν γνωρίζει τι πάει να πει φτωχός ή πλούσιος. Πόσο μάλλον οι θετικές επιστήμες που δυστυχώς 1 + 1 = 2 για τον φτωχό και το ίδιο αποτέλεσμα ισχύει και για τον πλούσιο.
    Συνεπώς σαν μηχανικός πρέπει να αποφασίζω για ένα σύστημα ανεξάρτητα αν αυτό ανήκει σε φτωχό ή πλούσιο. Τώρα αν δεν μπορεί ο φτωχός τότε ας απλώσει τα πόδια του έως εκεί που του φτάνει το πάπλωμα. Και στο κάτω-κάτω αυτό το πρόβλημα είναι μέριμνα της Πολιτείας και όχι του μηχανολόγου.

    Για τη περίπτωση του Dimi που προσπαθεί να λύσει το πρόβλημά του, όσο μπορούμε να τον βοηθήσουμε:
    Dimi αυτό το by-pass που προτείνεις θα σου δώσει λύση και θα σου ξεκινά τα σώματα αλλά δεν ξέρεις αν η θερμοκρασία ανάμιξης που θα προκύψει θα είναι ικανή για να προστατεύσει τον λέβητα.
    Το θετικό είναι ότι από τη στιγμή που θα «πάρουν» τα σώματα, αυτό θα κλείνει αυτόματα
    Αν θα έβαζες δύο ρυθμιστικές βαλβίδες μία στο by-pass του λέβητα και άλλη μία στο ελ λόγω by-pass τότε θα μπορούσες να μπαλαντζάρεις τα νερά έτσι ώστε να προστατεύεται ο λέβητας.
    Θέλει παίξιμο το πράμα και πειραματισμό.


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  3. #43
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    [quote]quote:Originally posted by Pirate

    Για τη περίπτωση του Dimi που προσπαθεί να λύσει το πρόβλημά του, όσο μπορούμε να τον βοηθήσουμε:
    Dimi αυτό το by-pass που προτείνεις θα σου δώσει λύση και θα σου ξεκινά τα σώματα αλλά δεν ξέρεις αν η θερμοκρασία ανάμιξης που θα προκύψει θα είναι ικανή για να προστατεύσει τον λέβητα.
    Το θετικό είναι ότι από τη στιγμή που θα «πάρουν» τα σώματα, αυτό θα κλείνει αυτόματα
    Αν θα έβαζες δύο ρυθμιστικές βαλβίδες μία στο by-pass του λέβητα και άλλη μία στο ελ λόγω by-pass τότε θα μπορούσες να μπαλαντζάρεις τα νερά έτσι ώστε να προστατεύεται ο λέβητας.
    Θέλει παίξιμο το πράμα και πειραματισμό.


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου
    Αυτό θα κάνω Καπετάνιε. Θα σας ενημερώσω σε λίγες μέρες για το αποτέλεσμα.
    Με τον προμηθευτή δεν μπορώ να βρω άκρη. Αν δεν πετύχω κάτι τότε θα αλλάξω την τρίοδη με μία στους 45 βαθμούς.

    Τεχνολογία και ποίηση.

  4. #44
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Έτσι για την Ιστορία
    Καπετάνιε έκανα αυτό που είπες στο τελευταίο σου post "Αν θα έβαζες δύο ρυθμιστικές βαλβίδες μία στο by-pass του λέβητα και άλλη μία στο ελ λόγω by-pass τότε θα μπορούσες να μπαλαντζάρεις τα νερά έτσι ώστε να προστατεύεται ο λέβητας.
    Θέλει παίξιμο το πράμα και πειραματισμό."
    Ο λέβητας δεν πέφτει κάτω από 70 βαθμούς και η θερμοκρασία στον χώρο είναι η επιθυμητή. Φυσικά τέρμα τα ζουμιά και οι πίσσες.


    Τεχνολογία και ποίηση.

  5. #45
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Μπράβο ρε Dimi!
    Ακριβώς όπως κι ο Γρηγόρης έγραψε, ήμουν κι εγώ σίγουρος ότι ήταν θέμα χρόνου για σένα η λύση του προβλήματος! Και μάλιστα σε τεχνικές όπου δεν υπάρχει συσσωρευμένη εμπειρία αλλά καλείται ο τεχνικός να σκεφθεί και να σχεδιάσει από μόνος του αυτό που καλούμε στην μαστορική γλώσσα «πατέντα» ώστε να εξασφαλισθεί η άριστη λειτουργία του οιουδήποτε μηχανισμού.

    Και δράττομαι της ευκαιρίας να διατυπώσω μία πικρή διαπίστωση (και συγνώμη Dimi γιατί θα ξεφύγω από το θέμα):
    Η χώρα αυτή έχει εκ του φυσικού της πολλά τέτοια δυνατά μυαλά. Το θέμα είναι αυτή (κεντρικά) ξέρει που βρίσκονται και πού κατοικοεδρεύουν;
    Να μη πω ότι όλοι αυτοί χαρακτηρίζονται ως επικίνδυνοι! Το ερώτημα είναι για ποιους όμως θεωρούνται επικίνδυνοι;
    Μήπως για τους «μέτριους» γραφειοκράτες και μη, που μας έχουν καταδυναστεύσει; Που κρατούν τα νήματα και τα οφίτσια;
    Κάποια στιγμή πρέπει ο κάθε Έλληνας να σταματήσει να ασχολείται με τους πολιτικούς και να κάνει ένα reset σε όλα αυτά που έχει μέσα στο μυαλό του ώστε να ανακαλύψει το γιατί βρισκόμαστε σχεδόν 200 χρόνια σ' αυτή τη δυσχερή διεθνή θέση διαθέτοντας όντως ανθρώπινο δυναμικό πολύ αξιόλογο σε σχέση ακόμα και με άλλες μεγάλες και δυνατές χώρες της υφηλίου.
    Πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει αυτή η χώρα να «τρώει» τα καλύτερά της τα παιδιά αλλά να τα χρησιμοποιήσει ενεργητικά και αποδοτικά! Τότε μόνο θα πάρει διεθνώς τη θέση εκείνη που εκ του παρελθόντος της και μόνο της ανήκει!


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  6. #46
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Καπετάνιε πολύ πατριωτικά το πήρες
    Είναι απλό. Εμείς ψάχνουμε και βρίσκουμε λύσεις βάζοντας το μυαλό μας να δουλέψει είτε με την συνεργασία και τις συμβουλές άλλων (στην προκειμένη περίπτωση) ενώ οι Ευρωπαίοι ακολουθούν πιστά τα σχέδια και τις τυποποιημένες οδηγίες. Και ενώ βλέπεις πως ένα εξάρτημα σου το παρουσιάζουν για μια ορισμένη λειτουργία εμείς ανακαλύπτουμε ότι μπορεί να κάνει πολλά ακόμη διαφορετικά πράγματα τα οποία δεν φαντάζεται ούτε ο κατασκευαστής του.
    Είναι θέμα έρωτα. Η διαφορά είναι ότι εμείς είμαστε ερωτιάρηδες ενώ οι Ευρωπαίοι ανέραστοι.
    Άντε πάλι μπήκα στο λούκι να γράφω

    Τεχνολογία και ποίηση.

  7. #47
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    quote:Originally posted by dimis

    Άντε πάλι μπήκα στο λούκι να γράφω
    Αυτό κι'αν είναι καλό νέο!



    Memory is like an orgasm. It's a lot better if you don't have to fake it.
    Seymore Cray (on virtual memory)

  8. #48
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Καπετάνιε πολύ πατριωτικά το πήρες
    Όντως ρε Dimi. Είμαι λάτρης του Ρωμέικου φιλότιμου το οποίο σιγά-σιγά εξαλείφεται.
    Μου αρέσει πολύ η τυποποίηση αλλά ως ένα σημείο... Θέλω να ξέρω γιατί το οιοδήποτε θέμα τυποποιείται έτσι! Ίσως το θέλω αυτό διότι είμαι κι εγώ όπως λες «ερωτευμένος» μ' αυτό που κάνω;
    Δεν γουστάρω άκριτη εφαρμογή της τυποποίησης. Ενδέχεται κάποια στιγμή να προκύψει και κάποιο θέμα (καλή ώρα) που δεν έχει προλάβει ακόμα να τυποποιήσει ο οργανισμός τυποποίησης. Τι θα κάνω λοιπόν; Θα κάθομαι με την βαλβίδα στο χέρι να περιμένω;

    Υ.Σ.
    Το παίρνω πατριωτικά διότι εξακολουθώ ακόμα να ελπίζω....
    Εις μάτην;
    Όσο για την «επιστροφή» σου στο forum όλοι θυμόμαστε εκείνες τις ωραίες εποχές του 2008, 2009 που κάναμε λογοπαίγνια για τον Σουρή και για τον Νίτσε....


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό