Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 34

Θέμα: Θόρυβος, επιλογή και λειτουργία κυκλοφορητή

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2002
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    21

    Θόρυβος, επιλογή και λειτουργία κυκλοφορητή


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ο κυκλοφορητής στην εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης είναι willo top-s 30/10 για 2 διαμερίσματα και 1 υπόγειο
    και κατά την λειτουργία του παράγει βόμβο. Σε ερώτηση προς μηχανολόγο της willo η απάντηση ήταν πως ο κυκλοφορητής είναι μεγάλος και να κατεβάσω την ταχύτητα του. Μόνο όμως στην πρώτη ταχύτητα είναι ανεκτός αλλά τα σώματα δεν ζεσταίνονται το ίδιο . Ποια είναι η γνώμη σου?
    Επίσης ο κυκλοφορητής λειτουργεί με το το που θα λειτουργήσει το σύστημα και όχι αφού ζεσταθούν τα νερά.
    Ο υδροστάτης πάνω στον λέβητα έχει αχρηστευθεί από τον καυστηρατζη όπως μου είπε ο υδραυλικός
    Τι ειναι σωστό και τι λάθος?

  2. #2
    Σπουδαίο μέλος Dimitris75's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Θέση
    Pireas, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχ. - Έμπορος
    Απαντήσεις
    322
    ΒΑΛΒΙΔΑ ΔΙΑΦΟΡΙΚΗΣ ΠΙΕΣΗΣ? [:0][:0][:0] Εξωγήινο ακούγεται[] Όριστε τι κάνει το ιντερνετ μαθαίνει ο κόσμος καινούρια πράγματα. Έχω πάει σε δεκάδες λεβητοστάσια υφιστάμενα. Αυτο που λετε ρε παιδακι μ δέν το χω απαντήσει. Συνήθως βλέπω επιλογή κυκλοφορητών σύμφωνα με τις κεντρικές στήλες. Δλδ. 2΄΄ σωλήνας 2΄΄ κυκλοφορητή, 2 1/2'' σωλήνα 2 1/2'' κυκλοφορητή. Τα 25/7 30/6 και τα ρέστα δέν μας λένε κάτι. Αμ κι αυτή η βαλβίδα θέλει και 2 ταφάκια επιπλέον για να μπεί. Έλα μωρε σιγα τα αυγά θα πουλήσω αυτόν τον καινούριο τον ινβρετερ να κονομήσουμε κιόλας.

  3. #3
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    quote:Originally posted by Dimitris75

    ΒΑΛΒΙΔΑ ΔΙΑΦΟΡΙΚΗΣ ΠΙΕΣΗΣ? [:0][:0][:0] Εξωγήινο ακούγεται[] Όριστε τι κάνει το ιντερνετ μαθαίνει ο κόσμος καινούρια πράγματα. Έχω πάει σε δεκάδες λεβητοστάσια υφιστάμενα. Αυτο που λετε ρε παιδακι μ δέν το χω απαντήσει. Συνήθως βλέπω επιλογή κυκλοφορητών σύμφωνα με τις κεντρικές στήλες. Δλδ. 2΄΄ σωλήνας 2΄΄ κυκλοφορητή, 2 1/2'' σωλήνα 2 1/2'' κυκλοφορητή. Τα 25/7 30/6 και τα ρέστα δέν μας λένε κάτι. Αμ κι αυτή η βαλβίδα θέλει και 2 ταφάκια επιπλέον για να μπεί. Έλα μωρε σιγα τα αυγά θα πουλήσω αυτόν τον καινούριο τον ινβρετερ να κονομήσουμε κιόλας.
    Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής γιατί το πιθανόν χιούμορ σου δεν το καταλαβαίνω?

    http://levitostasia.net

  4. #4
    Σπουδαίο μέλος Dimitris75's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Θέση
    Pireas, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχ. - Έμπορος
    Απαντήσεις
    322
    Καταρχάς καλησπέρα και συγχαρητήρια για την άριστη δουλεια που έχεις κάνει στο levitostasia.net
    Η βαλβίδα διαφορικής πίεσης ενω είναι απαραίτητο εξάρτημα σε μια εγκατάσταση με αυτονομία και μεταβλητές ανάγκες παροχής εντούτοις δέν την έχω δεί πουθενά σε όσα λεβητοστάσια και να έχω πάει. Ελπίζω να μου συγχωρήσεις τώρα το πιθανό χιούμορ μου.

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    quote:Originally posted by Dimitris75

    Καταρχάς καλησπέρα και συγχαρητήρια για την άριστη δουλεια που έχεις κάνει στο levitostasia.net
    Η βαλβίδα διαφορικής πίεσης ενω είναι απαραίτητο εξάρτημα σε μια εγκατάσταση με αυτονομία και μεταβλητές ανάγκες παροχής εντούτοις δέν την έχω δεί πουθενά σε όσα λεβητοστάσια και να έχω πάει. Ελπίζω να μου συγχωρήσεις τώρα το πιθανό χιούμορ μου.

    http://www.udravlikos.gr/images/soutos/HPIM0208s.jpg



    www.udravlikos.gr

  6. #6
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    σου απάντησε ο gregori αλλά αν θέλεις μπορώ να σου βγάλω και εγώ καμιά 100 foto αυριο από δικά μου λεβητοστάσια και να της ποστάρω εδώ.
    Για σου gregori εξωγήινε
    Σ ευχαριστώ για τα συγχαρητήρια και επιπλέον επειδή σου απάντησα σε πολλά post θα πρέπει να σου πω ότι η διάθεση μου είναι κυρίως να βγεί η ενημέρωση στον αέρα μέσα από μια χιουμοριστική και όχι επιθετική διάθεση.

    http://levitostasia.net

  7. #7
    Ωραία η βαλβίδα διαφορικής πίεσης, αλλά λίγοι ξέρουν να τη ρυθμίσουν σωστά. Πρέπει να είσαι και μερακλής, να πειραματιστείς. Όλα ανοιχτά, by-pass κλειστό, κλείνουν ζώνες αρχίζει νερό να περνάει από το by-pass κλπ. Άσε που οι ενδείξεις δεν είναι πολύ ευδιάκριτες. Της Syr ας πούμε έχει ένα κόκκινο εμβολάκι που πετάγεται σιγά σιγά έξω όσο περναέι νερό. Είδα κι ένα της Oventrop με πιο καλή σκάλα ρύθμισης.

    Ας ξεκαθαρίσουμε όμως πάλι κάτι που το βλέπω συνέχεια να γίνεται λάθος όταν έχουμε αυτονομία με ηλεκτροβάνες:

    Ή θα βάλουμε βαλβίδα διαφορικής πίεσης ή ηλεκτρονικό κυκλοφορητή. Όχι και τα δύο.
    Το ένα αναιρεί το άλλο. Ο ηλεκτρονικός δεν θα αφήσει το μανομετρικό να ανέβει άρα δεν θα ανοίξει η ΒΔΠ ή η βαλβίδα θα είναι κάργα ανοιχτή και ο ηλεκτρονικός δεν θα μειώσει στροφές.

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Θα έλεγα ότι μπορεί να συνδιαστεί ΒΔΠ με ηλεκτρονικό κυκλοφορητή. Απλά χαραμίζεται η βαλβίδα. Μπορούμε να κάνουμε την ίδια δουλειά γεφυρώνοντας τις στήλες με ένα στραγγαλιστικό.

    Σε κάθε περίπτωση θα περνάει συνεχώς το ίδιο νερό από το by pass (με στραγγαλιστικό ή με ΒΔΠ είτε και σκέτο), είτε είναι ανοιχτές όλες οι βάνες, είτε ανοίξει μόνο μία.

    Αν μιλάμε για by pass στην καρυφή της στήλης (που αυτό μας νοιάζει όταν έχουμε ηλεκτρονικό, ώστε να κάνουμε αποθέρμανση) τα πράγματα είναι ελάχιστα διαφορετικά. Στη θέση του by pass δε θα έχουμε διαφορική πίεση αυτή του κυκλοφορητή, καθώς θα χάσουμε από τις απώλλειες στη στήλη και στον λέβητα. Έτσι μπορεί να είναι λίγο διαφορετική η παροχή στη ΒΔΠ από ότι αν βάζαμε στραγγαλιστικό.

    Μια ΒΔΠ που ίσα ίσα αφήνει λίγο νερό να περάσει όταν είναι ανοιχτή μία βάνα, δεν θα άφηνε καθόλου νερό να περάσει όταν είναι όλα ανοιχτά. Βέβαια δε θα ρυθμίζαμε ποτέ έτσι τη ΒΔΠ. Χρησιμοποίησα αυτό το παράδειγμα για τονίσω πως έχει διαφορετική συμπεριφορά η ΒΔΠ από το στραγγαλιστικό. Πρακτικά αυτή η διαφορά δεν παίζει ρόλο. Εκτός αν βάζαμε καμιά ΒΔΠ 3"!!!! και τη ρυθμίζαμε όπως λέω παραπάνω. Με όλα ανοιχτά δε θα περνούσε τίποτα. Όμως μικρή αύξηση της διαφορικής πίεσης θα είχε αποτέλεσμα μεγάλη παροχή στο by pass.


    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  9. #9
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Και βέβαια, αν ο αυτοματισμός σου προβλέπει αποθέρμανση στην τελευταία κατανάλωση που ζήτησε ή σε συγκριμένη (π.χ. στο boiler), τότε με τον inverter κυκλοφορητή δεν χρειάζεσαι καθόλου by-pass.

    Νίκος

  10. #10
    Σπουδαίο μέλος Dimitris75's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Θέση
    Pireas, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχ. - Έμπορος
    Απαντήσεις
    322

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by bozatzidis

    Ωραία η βαλβίδα διαφορικής πίεσης, αλλά λίγοι ξέρουν να τη ρυθμίσουν σωστά. Πρέπει να είσαι και μερακλής, να πειραματιστείς. Όλα ανοιχτά, by-pass κλειστό, κλείνουν ζώνες αρχίζει νερό να περνάει από το by-pass κλπ. Άσε που οι ενδείξεις δεν είναι πολύ ευδιάκριτες. Της Syr ας πούμε έχει ένα κόκκινο εμβολάκι που πετάγεται σιγά σιγά έξω όσο περναέι νερό. Είδα κι ένα της Oventrop με πιο καλή σκάλα ρύθμισης.

    Ας ξεκαθαρίσουμε όμως πάλι κάτι που το βλέπω συνέχεια να γίνεται λάθος όταν έχουμε αυτονομία με ηλεκτροβάνες:

    Ή θα βάλουμε βαλβίδα διαφορικής πίεσης ή ηλεκτρονικό κυκλοφορητή. Όχι και τα δύο.
    Το ένα αναιρεί το άλλο. Ο ηλεκτρονικός δεν θα αφήσει το μανομετρικό να ανέβει άρα δεν θα ανοίξει η ΒΔΠ ή η βαλβίδα θα είναι κάργα ανοιχτή και ο ηλεκτρονικός δεν θα μειώσει στροφές.
    Εννοείτε αυτό που λές και δέν χωρα αμφισβήτηση. Μόνο που η ΒΔΠ είναι πολυ΄φθηνότερη απο τον Inverter MAGNA ή STRATO.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό