Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 59

Θέμα: ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΦΟ ΜΕ ΔΟΧΕΙΟ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ!!!!!

  1. #1
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Θέση
    kastoria, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    61

    ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΦΟ ΜΕ ΔΟΧΕΙΟ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ!!!!!


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα σε όλους
    Θα ήθελα να σας θέσω ένα ερωτημα
    Εγω ειμαι μηχανολογος μηχανικος και ασχολουμαι με εγκταστασεις δεν ειμαι του γραφειου να σας δωσω να καταλαβετε οχι οτι και καποια θεωριτικα πραγματα δεν τα γνωριζω
    Στο θεμα μας λοιπον.
    Θα ηθελα να σας περιγραψω μια προσωπικη εμπηρεια
    Ολοι λιγο πολυ αν δεν εχετε περασει δοχειο αδρανειας θα εχετε δει τουλαχιστον και ερχομαι και ρωταω εγω το εξης (σαν χαζος ας το πω) υπαρχει περιπτωση μην βαζοντας αυτοματο εξαεριστικο στην κορυφη του δοχειου και εγκλοβιζοντας αερα απο τις τελευταιες παροχες οι οποιες ειναι 10-15 ποντους πριν την κορυφη αυτος ο χωρος του δοχειου να λειτουργει σαν δοχειο διαστολης στην εγκατασταση????

    teo
    teo

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Έγραφα εδώ: http://www.monachos.gr/forum/topic.a...87&whichpage=2
    για το πώς πρέπει να αντιμετωπίζεται το πείραμα από κάποιον που έχει θεωρητικές γνώσεις ειδάλλως «βλέπει τα φυσικά φαινόμενα και τα μεθερμηνεύει ώς αποκυήματα φαντασίας με νεράιδες και μάγισσες».

    Πουθενά δεν είναι το κουφό!
    και εξηγώ:
    Γέμισες ένα κλειστό σύστημα με νερό που στη συνέχεια αυτό θα θερμανθεί και επομένως θα πρέπει να βρεθεί χώρος ώστε να πάρει την διαστολή του όλου όγκου που είναι ένας μικρός όγκος π.χ. 5 λίτρα. Τον όγκο αυτό τον διαθέτει το δοχείο διαστολής υποχωρώντας η μεμβράνη του. Αν όμως η εγκατάσταση δεν έχει γεμίσει καλά και υπάρχουν φυσαλλίδες αέρα, τότε όλες αυτές είναι εν δυνάμει ένα δοχείο διαστολής, μικρού όγκου μεν αλλά οπωσδήποτε δοχείου διαστολής. Πόσο μάλλον η φυσαλλίδα του άνω μέρους του δοχείου αδρανείας. Φυσικά και παρέλαβε κι αυτή κάποια ml της διαστολής. Τώρα τα πόσα ml παρέλαβε, αυτό εξαρτάται από την στατική και δυναμική πίεση που εφαρμόζεται στο συγκεκριμένο σημείο.


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Μόνο που με την κυκλοφορία του νερού μέσα στο δοχείο, σιγά-σιγά ο αέρας (ο περισσότερος τουλάχιστον) θα απομακρυνθεί, και το χώρο του θα καταλάβει το νερό... ή μήπως όχι;

    Νίκος

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Νίκο πολύ σωστά με συμπλήρωσες, διότι εγώ έμεινα στη καθαρή απάντηση επί του θέματος.
    Στην επόμενη φάση:
    Εννοείται ότι ο αέρας είναι εχθρός της ροής του νερού και επιβάλλεται το σύστημα να εξαερώνεται τέλεια. Ακόμα και να εγκλωβισθεί ο αέρας ψηλά στο δοχείο αδρανείας εφόσον δεν υπάρχει (κακώς) εξαεριστικό, ο εγκαταστάτης πρέπει να το τρυπήσει και να βάλει πρόσθετο, αν δεν προβλέπεται από τον κατασκευαστή. Συνεπώς ο αέρας θα φύγει και επιβάλλεται να φύγει.


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  5. #5
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2012
    Θέση
    Καρδίτσα - Κοζάνη, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19
    Αν δεν απατώμαι, γιαυτό υπάρχει η μεμβράνη στα δοχεία διαστολής, για να μη γίνεται μείξη του αέρα με το νερό. Εκτός αν μπει μεμβράνη που θα διαχωρίζει τον αέρα στο δοχείο αδράνειας, δεν πρόκειται να επιτευχθεί ανάλογο αποτέλεσμα.

    Γνώμη μου να εξαερώσετε το δοχείο αδράνειας κανονικά και να προσθέσετε δοχείο διαστολής εφόσον χρειάζεται... Μην κάνετε πειράματα σε πελάτες...

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by DOOM_NX

    Αν δεν απατώμαι, γιαυτό υπάρχει η μεμβράνη στα δοχεία διαστολής, για να μη γίνεται μείξη του αέρα με το νερό.
    Καθόλου δεν απατάσαι.
    quote:Εκτός αν μπει μεμβράνη που θα διαχωρίζει τον αέρα στο δοχείο αδράνειας
    Θεωρητικά θα μπορούσε, και θα μείωνε και το κόστος της εγκατάστασης ενδεχομένως, με την προϋπόθεση ότι θα υπάρχει πρόβλεψη (με μεταλλικό διάφραγμα ώστε όταν το δοχείο δεν έχει νερό, η μεμβράνη να περιορίζεται κάπως και να μην τείνει να καταλάβει όοολο τον όγκο του δοχείου. Αλλά πέραν αυτού έχει κάποια πρακτικά προβλήματα. Πρώτον, οι μεμβράνες δεν ζουν αιώνια, και κάποια στιγμή το δοχείο χρειάζεται αλλαγή - συνήθως αρκετά νωρίτερα από το τέλος της ζωής του δοχείου αδρανείας. Επίσης, θα είναι αρκετά πιο δύσκολο να το πας για φούσκωμα, λόγω μεγέθους και βάρους.

    Νίκος

  7. #7
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2012
    Θέση
    Καρδίτσα - Κοζάνη, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19
    Πολύ σωστά και τα δύο σημεία! Ευχαριστώ!

    Οπότε κουφό ήταν και κουφό παρέμεινε το θέμα, και στη θεωρία και στην πράξη...

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    quote:Οπότε κουφό ήταν και κουφό παρέμεινε το θέμα, και στη θεωρία και στην πράξη...
    Εδώ είναι το λεπτό σημείο που πρέπει να ξεκαθαρίσουμε για τον μελλοντικό αναγνώστη:
    1. Το ότι το κενό με αέρα που υπάρχει ψηλά στο δοχείο αδρανείας, παίζει έναν κάποιο ρόλο του δοχείου διαστολής με αποτέλεσμα να βλέπεις την πίεση στο δοχείο διαστολής πολύ πιο χαμηλή από την αναμενόμενη, αυτό δεν είναι καθόλου κουφό!
    2. Το να προσπαθείς να εκμεταλλευθείς το κενό αέρα πάνω από το δοχείο αδρανείας και να φιλοδοξείς αυτό να παίξει τον ρόλο του δοχείου διαστολής, αυτό είναι πολύ κουφό!

    Αυτή είναι η μηχανολογική προσέγγιση του θέματος.


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  9. #9
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Θέση
    kastoria, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    61
    Καλημέρα σε όλους
    Μάλλον το λάθος ειναι δικό μου γιατι δεν σας εδωσα να καταλαβετε τι συμβαίνει. Προσέξτε να δειτε σε κάποιον πελάτη μου πουλησε κάποιος ενα λεβητα πυρόλησης 40Kw με δυο χιλιαρια δοχεια αδρανειας για τρια διαμερισματα απο 110τμ περιπου το καθενα και εγω πηγα και έκανα την συνδεση. Τωρα λοιπόν εγω εβαλα κανονικα το δοχειο διαστολης μου για την εγκατασταση αλλα επειδη οι ανθρωποι μεσα σε δυο εβδομαδες καψαν δυο τονους ξυλα και μολις ανοιγαν και τις τρεις αυτονομιες η θερμοκρασια στο δοχειο αμεσως γονατιζε και δεν ζεστενοντουσαν. Φωναζουν λοιπον τον πωλητη καλουν και εμενα και ο εν λογω κυριως ισχυριζόνταν οτι δεν χρειαζεται δοχειο διαστολης γιατι θα δουλευε σαν δοχειο διαστολης το κενο που αφηνε η τελευταια παροχη εως το τερμα του δοχειου. Εγω μαλιστα πριν μπω στο δοχειο εβαλα και συστολικο ταφ με 20cm σωληνομαστο και αυτοματο εξαεριστικο για να το εξαερωσω επειδη ξερω πως δεν μπορει να δουλεψει ενα κυκλωμα με αερα μεσα, αυτουνου το δοχειο πως αφηνει τον κυκλοφορητη να δουλευει με αερα? Ειναι λογικο ολο αυτο???? Ασε που ηρθε και λογω οτι δεν ανεβεναν οι θερμοκρασιες τους εριχνε μεσα να σας δωσω να καταλαβετε ξυλα σόμπας μεσα!!!
    Εμενα κατι δεν μου αρεσε παντως!!!!!!

    teo

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Μα ειναι ποτε δυνατον να στηριζεται καποιος στο ποσος αερας εχει εγλωβιστει, για δοχειο διαστολης?
    Και ΑΝ ΔΕΝ εγκλωβιστει τι θα γινει? Θα ψαχνουμε τα νερα στα ασφαλιστικα?

    Επι τις ουσιας 330μ2 με 40kw λέβητα κανοντας μια μπακαλιστικη διαιρεση
    βγαινουν 120w/μετρο. Εαν η μονωση δεν ειναι για κλωτσιες θα επρεπε να φτανουν. Εαν δεν ειναι αυτό, τοτε ειτε ο λεβητας ΔΕΝ βγαζει 40kw
    (επειδη δεν μιλαμε για πετρελαιο, προσωπικα θα εβαζα οπωσδηποτε θερμιδομετρητη στην εξοδο για να ξερω τι μου γινεται) είτε υπαρχει ποντικός ολκης στο δικτυο διανομής.

    Ως συνηθως η θεωρεια απο την πραξη απεχει παρασσαγγας ειδικοτερα οταν εχουν λαλησει πολλα κοκκορακια αλλα κανενας κοκκορας.


    Burn baby, burn

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό