Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 72

Θέμα: Αντλία Θερμότητας: αποδοτικότερη λειτουργία;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2013
    Θέση
    kilkis, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19

    Αντλία Θερμότητας: αποδοτικότερη λειτουργία;


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Οι γνωσεις μου πανω σε καυστηρες και μηχανήματα παραγωγης θερμοτητας δεν ειναι και τοσο καλες, ομως με ενδιαφερει η τιμη/αποδοση σε οτι σκοπευω να χρησιμοποιησω, στο δια ταυτα, προσφατα εκανα αιτηση για το εξοικονομω με επιλογη την αλλαγη καυστηρα πετρελαιου σε αντλια θερμοτητας, το θέμα ειναι ο,τι πολυ προσφατα ενα πολυ κοντινο μου προσωπο, αλλαξε τον καυστηρα πετρελαιου του με αντλια θερμοτητας και αντιμετωπισε τα εξης:

    (καταρχας ειναι μια 10,5KW αντλια χαμηλων θερμοκρασιων και εχει σωματα καλολιφερ panel και οχι επιδαπεδια ή Fan coil)

    τον Ιανουαριο (σχετικα ζεστος μηνας για χειμωνα) καταναλωσε 250 ltr πετρελαιο για ενα 90τ διαμερισμα στους 21 βαθμους με μια σχετικα Χαμηλου βαθμου θερμομονωση στην Βορεια Ελλαδα σε περιοχη οπου η μεση τιμη θερμοκρασιων ήταν για φετος γυρω στους 5 βαθμους.

    ενω σε μια βδομαδα τωρα στον φεβρουαριο που πανω κατω ειναι στα ιδια με τον Γεναρη σε θερμοκρασίες καταναλωσε 350kwh, ήτοι 50kwh την μερα, που με βαση τον νεο τιμοκαταλογο της ΔΕΗ μεταφραζεται σε 10 ευρω περιπου την μερα για θερμανση.

    Ξερω, θα μου πειτε, έ, ειναι πιο οικονομικο απο το πετρελαιο, ομως αν σκεφτουμε οτι δικαιούται και επιστροφη φορου στο πετρελαιο θα καταληξουμε στους εξης υπολογισμους : 1,31 -0,28 = 1,03 x 250 = 257,5 ευρω τον μηνα για θερμανση με πετρελαιο, ενω 50kwh x 0.21€ = 10,50 x 30 = 315 € τον μηνα με αντλια θερμοτητας. (πριν απορήσετε για την τιμη 0,21 ανα kwh της ΔΕΗ να σας προειδοποιησω oτi εκει διαμορφωνεται η τιμη της kwh για καταναλωση ρευματος μαζι με τις λοιπες χρεωσεις της ΔΕΗ και το ΦΠΑ για πανω απο 3000 kwh καταναλωση το τετραμηνο, και δεν βαζω μεσα χαρατσια, ΕΡΤ, Δημους κτλ)

    οποτε εχουμε θέμα για το αν ειναι τελικα η πιο οικονομικη λυση η αντλια θερμοτητας για ενα διαμερισμα 90τ σε
    πραγματικα νουμερα καταναλωσης ή κανουμε κατι λαθος στις ρυθμισεις (γιατι εχω την εντυπωση πως δουλευει ολη την μερα με πολυ λιγες και πολυ μικρες διακοπες ενδιαμεσα).

    Αυτο που θα ηθελα, απο οποιον φιλο γνωριζει ειναι μηπως κανουμε κατι λαθος με βαση την εμπειρια που εχει στο ανωτερο συστημα θέρμανσης (Α/Θ) : Δηλ.

    1) μηπως να αλλαζαμε τα σωματα με Fan coil?
    2) μηπως να πειραζαμε τις ρυθμισεις της ανλτιας?
    3) μηπως η αντλια ειναι ελλατωματικη?
    4) κτλ...

    Πασα βοηθεια δεκτη!

  2. #2
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324
    Για ποιο από τα δύο θες απάντηση? Για το σπίτι του φίλου σου ή για το δικό σου?
    Για του φίλου σου:
    Τα 350kwh είναι μόνο η Α/Θ ή έχει μέσα φωτα, μαγειρέματα, πλυντήρια?
    Και τα 250lt/μήνα είναι πολλά και οι 50kwh/day είναι πολλές. Προφανώς και κάτι δεν παει καλά... Και πάντα υποθέτοντας ότι η Α/Θ επαρκεί καθώς λες ότι είχε μέσα 21oC, γιατί αν δεν επαρκεί και παίρνουν μπροστά συνέχεια τίποτα αντιστάσεις... Έχει αντιστάθμιση ενσωματωμένη? Πως είναι ρυθμισμένη? Είναι on/off ή inverter? Και εν τέλει, μηπως όλα αυτά έπρεπε να τα έχει ρωτήσει και δεσμεύσει αυτόν που του την πούλησε, ώστε τωρα να έχει λογικά αποτελέσματα?
    Για σένα:
    Μη κάνεις τα ίδια λάθη με το φίλο σου! Πηγαινε σε ένα μηχανολόγο να σου κάνει πραγματική μελέτη του τι χρειάζεσαι, τι θα σου αποδώσει αυτό που θα βάλεις και πως θα δουλεύει. Και φυσικά τι θα κερδίζεις, και πότε θα κάνεις απόσβεση της επένδυσης σου! Κια να δεσμευθεί για όλα αυτά! Αν και από τι καταλαβαίνω έχεις καταθέσει ήδη στο "εξοικονομώ κατ' οίκον" το τι θα πάρεις, οπότε...


    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

  3. #3
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Μήπως συμβαίνου όλα αυτά μαζί;;;
    Δηλαδή στα υφιστάμενα pannels βάλατε Α/Θ χαμηλών θερμοκρασιών;
    Αυτός που ανέλαβε το έργο τί λέει για όλα αυτα που ρωτάτε;

    kx13578 @ yahoo.gr

  4. #4
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2013
    Θέση
    kilkis, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19
    Λοιπον, η αντλια ειναι inverter και οπως ειπα και πριν ειναι χαμηλων θερμοκρασιων μαρκας Gree, οι 50 kwh ειναι καθαρες χωρις επιπλεον καταναλωση απο το σπιτι, ο θερμουδραυλικος που εκανε την εγκατασταση
    δεν φαινεται να εκπλισετε απο την καταναλωση την βρισκει φυσιολογικη αν και στην αρχη μιλουσε για καταναλωση max 125 eurο/μηνα (μαλλον την υπολογιζε την kwh με 0,10€ και οχι με 0,21€ που ειναι η πραγματικη τιμη της σε αυτες τις καταναλωσεις, ακομα και για το οτι δουλευει ολη την μερα, αυτος ισχυριζεται οτι ακουγεται η εξωτερικη μοναδα και δεν δουλευει ολη την μερα η εσωτερικη μοναδα (συμπιεστης), αν ειναι ετσι τοτε πως καταναλωνει μεση τιμη 50 kwh την μερα και μαλιστα χωρις τρομερες εξωτερικες θερμοκρασιες (δηλαδη στα πραγματικα κρυα τι θα καταναλωνει, 100kwh/day

    Οσο για μενα σκεφτομαι σοβαρα να αλλαξω προταση στο εξ οικονομω με αλλο καυστηρα, απλα δεν ξερω αν ειναι εφικτο τωρα που εχω καταθεσει την πρωτη. Θα μιλησω με τον μηχανικο μου γι αυτο.

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    quote:Originally posted by kirimiha

    Λοιπον, η αντλια ειναι inverter και οπως ειπα και πριν ειναι χαμηλων θερμοκρασιων μαρκας Gree, οι 50 kwh ειναι καθαρες χωρις επιπλεον καταναλωση απο το σπιτι, ο θερμουδραυλικος που εκανε την εγκατασταση
    δεν φαινεται να εκπλισετε απο την καταναλωση την βρισκει φυσιολογικη ....
    Αυτο ειναι το βασικο προβλημα.
    Δεν ειναι δυνατον να εμπιστευεστε (ονται) τοσα χρηματα στην κριση ενος θερμουδραυλικου.
    Που ειναι ο μηχανολογος;
    Ποιος ευθύνεται για τις χωρις μελέτη επιλογές;
    Οι υδραυλικοι (οι περισσοτεροι οχι ολοι βεβαια) δεν εκπλήσσονται με τίποτα γιατί δεν έχουν τις γνώσεις για τις αντλίες θερμότητας για να κρίνουν και να εκπλαγούν, εδω σε άλλο τόπικ λένε στον πελάτη οτι δεν έχει σημασία η θέση της προσαγωγής σε ένα σώμα, κατι που λόγω εμπειρίας έστω έπρεπε να γνωρίζουν.
    Κλασσικη ατάκα: "Ελα μωρε τοσα εχω φτιαξει, δεν έχει ανάγκη!"
    Αμ ελα που η αντλια δεν ειναι λεβητας, που τον πλακωνανε στην υπερδιαστασιολογηση και τους γομαροκυκλοφορητες...
    Αν δουλεύει μονο η εξωτερική μονάδα δεν καταναλώνει ρευμα; Το ακούσαμε κιαυτό!




    Memory is like an orgasm. It's a lot better if you don't have to fake it.
    Seymore Cray (on virtual memory)

  6. #6
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Το μπερδεύει με το διβάθμιο των υψηλών θερμοκρασιών...

    kx13578 @ yahoo.gr

  7. #7
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324
    Λοιπόν αγαπητέ kirimiha, προφανώς μιλάτε για το Versati το 10άρι το μονοφασικό. Το οποίο τα 10,5kw τα δίνει στην ψύξη και λειτουργώντας με ενδοδαπέδια. Δηλαδή για εξωτερική 35oC και έξοδο νερού 18oC. Άσχετο!!!.
    Ονομαστικό για θέρμανση με Fan Coils έχει 9kw (εξωτερική 7oC και έξοδο νερού 45oC).
    Το συγκεκριμένο μηχάνημα για έξοδο νερού 55oC
    στους 0oC αποδίδει 6,66kw και καταναλώνει γύρω στα 3,22kw (COP=2,07)
    στους 5oC αποδίδει 7,47kw και καταναλώνει γύρω στα 3,07kw (COP=2,43)
    Επιπλέον εργοστασιακά έχει ένα σετ 3+3kw αντιστάσεις προρυθμισμένο να παίρνουν μπροστά στους 3oC. Αν ο θερμοϋδραυλικός για να χει το κεφάλι του ήσυχο τις ρύθμισε να παιρνουν και πιο πάνω...
    Υπενθυμίζω ότι εσυ είπες ότι "σχετικα Χαμηλου βαθμου θερμομονωση στην Βορεια Ελλαδα σε περιοχη οπου η μεση τιμη θερμοκρασιων ήταν για φετος γυρω στους 5 βαθμους".
    Συνοψίζοντας τα ανωτέρω μαλλον δεν φταίει το μηχάνημα. Πιθανότατα, αυτό καθ' αυτό, να μην έχει πρόβλημα... Το αν έπρεπε να μπει στο συγκεκριμένο σπίτι, είναι άλλο ερώτημα το οποίο καλό θα ήταν να το απευθύνετε σε έναν μηχανολόγο που θα σας κάνει μελέτη και τεχνική έκθεση!
    quote:Οσο για μενα σκεφτομαι σοβαρα να αλλαξω προταση στο εξ οικονομω με αλλο καυστηρα, απλα δεν ξερω αν ειναι εφικτο τωρα που εχω καταθεσει την πρωτη. Θα μιλησω με τον μηχανικο μου γι αυτο.
    Μια καλή Α/Θ στην ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ θα σου δώσει ετήσιο COP της τάξης του 4. Πριν απορρίψεις την Α/Θ, καλύτερα ρώτα άλλους που έχουν και λειτουργούν σωστά! Και επέλεξε σωστά, σύμφωνα με τις ανάγκες του σπιτιού, κι όχι του θερμοϋδραυλικού!

    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2013
    Θέση
    kilkis, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19
    Ευχαριστω, φιλε παναγιωτη για τις συμβουλες, ομως με προβληματισε αυτο που ειπες οτι οι αντιστασεις παιρνουν μπρος στους 3 βαθμους, ειχα την εντυπωση οτι οι αντιστασεις επαιρναν μπρος στους -3 βαθμους, και το λεω αυτο γιατι η συγκεκριμενη προδιαγραφη αν ισχυει τοτε θα μπορουσε να θεωρηθει η συγκεκριμενη αντλια θερμοτητας ακαταλληλη για τετοιους ειδους περιοχες (θα ηταν σαν να βαζαμε ηλεκτρολεβητα και οχι αντλια θερμοτητας)μιας και η μεση τιμη εξωτερικης θερμοκρασιας ειναι κατω απο τους 3 βαθμους ολο τον χειμωνα σχεδον.

    Εγω να πω την αληθεια, πιστευα οτι είτε εγινε κακη τοποθετηση της αντλιας, ειτε οτι τα σωματα πανελ ειναι ακαταλληλα για χαμηλων θερμοκρασιων συστημα θερμανσης, ειτε κατι εγινε με τις ρυθμισεις και δουλευει το μηχανημα 75% αντιστασεις και μονο 25% συμπιεστης.

    Προς το παρον ο τεχνικος του θερμουδραυλικου ερχεται συχνα πυκνα για να παρακολουθει το συστημα γιατι ακομα και αυτος αρχισε να απορει για
    τις καταναλωσεις.

  9. #9
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324
    Η λογική ύπαρξης των αντιστάσεων είναι ότι λειτουργούν εφεδρικά. Στις ρυθμίσεις του συγκεκριμένου μηχανήματος μπορείς να ορίσεις και το αν θα παίρνουν και τα 6kw (ή μονο τα 3kw), και απο ποια θερμοκρασία και κάτω. Απο εκει και περα το μηχάνημα βάσει λογισμικού αποφασίζει πότε θα τις ανάψει. Αν κρίνει ότι δεν τα καταφέρνει μόνο του, τις ενεργοποιεί. Άρα πιθανόν το πρόβλημα να είναι ότι τις ενεργοποιεί συχνά. Πόση είναι απόσταση εσωτερικής - εξωτερικής μονάδας (το μήκος των ψυκτικών σωληνώσεων)?

    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

  10. #10
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2013
    Θέση
    kilkis, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Η αποσταση εσ - εξ μοναδας ειναι γυρω στα 3-4 μετρα, οποτε δεν ειναι μακρια, και η εξωτερικη μοναδα ειναι πιο χαμηλα (μισο μετρο) απο την εσωτερικη, το σπιτι ειναι ισογειο (το δικο μου ειναι στο πρωτο οροφο και η δικη μου αντλια θα εμπαινε στο ισογειο).

    Υπαρχει περιπτωση να ειναι μικρη η αντλια για τις αναγκες του σπιτιου και οποτε να δουλευει στο μαξιμουμ ωστε να τις καλυτπει (συμπιεστης+αντιστασεις μαζι)?

    Να πω την αλληθεια, εστιαζω σε τρια πιθανα προβληματα:

    1) μικρη αντλια
    2) λαθος ρυθμισεις στις αντιστασεις
    3) ακατάλληλα σωματα καλολιφερ

    Τι αλλο θα μπορουσε να φταιει!

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό