Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 6 από 6

Θέμα: ΙΔΑΝΙΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΚΑΜΠΥΛΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΣΕ ΛΕΒΗΤΑ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2013
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2

    ΙΔΑΝΙΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΚΑΜΠΥΛΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΣΕ ΛΕΒΗΤΑ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Πολύ ενδιαφέρον το φορουμ σας και με παρα πολλες πληροφοριες,θα ηθελα ομως την γνωμη σας καθοτι απλος χρηστης ενος αυτονομου επιτοιχιου συστηματος Φ.Α σε πολυκατοικια.
    Το συστημα που εγκατεστησα ειναι επιτοιχιος εξωτερικος λεβητας chaffoteaux talia green ext συμπηκνωσης & αντισταθμησης.
    Το λειτουργω απο τα μεσα Οκτωβριου για θερμανση & ζεστο νερο σε συνδιασμο με ηλιακο .Κατα την αρχικη εναρξη του λεβητα ο τεχνικος μου το ρυθμισε και μου ειχε πει κατι για 'καμπυλη θερμοκρασιας',διαβαζοντας το εχγειριδιο βρηκα εναν πινακα με νουμερα και ενδειξεις..οπου πραγματικα ως απλος χρηστης χωρις γνωσεις μηχανολογικες μου φαινονται κινεζικα...[]
    Ποια ομως ειναι η ιδανικη ρυθμιση?Απο ποιους παραγοντες εξαρταται?Για συστημα υψηλων θερμοκρασιων (σωματα ) η καμπυλη μπορει να ειναι απο 1.0-3.5 (η ρυθμιση που προτεινε το εργ ειναι 1,5) αυτο που εγω ομως διαπιστωσα ειναι πως τα σωματα ειναι χλιαρα και οχι ζεστα οπως με χρηση κεντρικης θερμανσης..(αυτο φανταζομαι εχει να κανει με την θερμοκρασια νερου σωστα..? 53c απο οτι ειδα)Με ενεργοποιημενο το κουμπι της αντισταθμισης (SRA) και φανταζομαι πως ναι μεν αυτο εχει να κανει με την εξωετερικη θερμοκρασια αλλα κανοντας μια απλη δοκιμη απενεργοποιησα την αντισταθμιση τα σωματα πυρωσανε σε πολυ πιο συντομο χρονικο διαστημα και πιο γρηγορα η θερμοκρασια που ειχα ορισει π.χ 20,5c .Η ερωτηση μου περαν το πως μπορουμε να βρουμε την ιδανικη 'καμπυλη θερμοκρασιας ' ειναι :η καταναλωση καυσιμου αεριου απενεργοποιντας την αντισταθμιση ποσο παραπανω μπορει να ειναι ?
    Μπορω να κανω καποια ιδανικη ρυθμιση στην καμπυλη ετσι ωστε τα σωματα και θα ειναι πιο ζεστα και ετσι πιο συντομα θα εχουμε την επιθυμητη θερμοκρασια στον χωρο?
    Ο Λεβητας ειναι αυτος..
    http://www.chaffoteaux.gr/index.php?...id=104&Itemid=

    Καθε συμβουλη σας θα μου ειναι ιδιαιτερη χρησιμη...
    Ευχαριστω




  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    Διακρινω μια αγνοια για το πως συμπεριφερονται τα μοντερνα συστηματα αντισταθμισης...
    Γενικως, τα καυτα σωματα τα ξεχναμε.
    Χωρις αντισταθμιση, και κατ επεκταση συμπυκωνματα, εισαι απο 20% εως 40% παραπανω σε καταναλωση.
    Το ζητουμενο δεν ειναι να ζεσταινονται τα σωματα ΓΡΗΓΟΡΑ.

    Για να πετυχετε μεγιστη οικονομια θα πρεπει να μην δουλευει η θερμανση διακοπτομενα, αλλα οποτε ζηταει ο θερμοστατης.

    Η ρυθμιση της καμπυλης γινεται κανονικα μετα απο πραγματικη μελετη θερμικων απωλειων.
    Μπορει να γινει και πειραματικα, αλλα θα σου παρει μερικους μηνες.
    Ιδανικα χρειαζεσαι μερικες μερες με κρυο, γυρω στο 0
    Εκει πειραματιζεσαι με τη θερμοκρασια προσαγωγης, ξεκινωντας απο τους 60 βαθμους, και βλεπεις αν μετα απο 8-10 ωρες εχεις τουλαχιστον 20 βαθμους στο δυσμενεστερο απο πλευρας μονωσης δωματιο.
    Αν οχι, ανεβαζεις την καμπυλη ωστε να σου δωσει 5 βαθμους παραπανω τη φορα, ανα 24 ωρες....
    Οταν παλι ο καιρος εξω ειναι γυρω στους 14-15 ρυθμιζεις ωστε η προσαγωγη να ειναι γυρω στους 40, και κατεβαζεις αν η θερμοκρασια στο σπιτι ειναι πανω απο 20.
    Δυο σημεια, οριζουν μια ευθεια. (τη ζητουμενη..)
    (ο αλλος τροπος ειναι η κλιση της και το offset της απο το μηδεν)

    Αν προσεγγισεις πειραματικα αυτα τα δυο σημεια, εχεις βρει την ευθεια αντισταθμισης.

    Θερμοκρασιες κατω απο 35 με σωματα δεν εχουν και πολυ νοημα επισης...

    Για περισσοτερη θεωρια του θεματος δες εδω
    http://www.gvarv.gr/edu/Antistathmisi/Antistatmisi.htm


    Burn baby, burn

  3. #3
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2013
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2
    [quote]Originally posted by stom

    Διακρινω μια αγνοια για το πως συμπεριφερονται τα μοντερνα συστηματα αντισταθμισης...
    Άγνοια οπως το ειπες αυτο που με προβληματιζει ειναι ομως μηπως και ο μηχανολογος της εταιριας που μου περασε την εγκατασταση είχε και αυτος την ιδια αγνοια που εχω και εγω []
    Γιατι περι μελετης ουτε που μου ανεφερε κατι...Και για να μην προτρεχω θα επικοινωνησω πρωτα μαζι του να δω τι θα μου πει αν οντως ειχε γινει θερμικη μελετη και μετα θα αρχισω να το ψαχνω παραπανω...
    Αυτο που δεν κτλ ειναι >>Εκει πειραματιζεσαι με τη θερμοκρασια προσαγωγης, ξεκινωντας απο τους 60 βαθμους, και βλεπεις αν μετα απο 8-10 ωρες εχεις τουλαχιστον 20 βαθμους στο δυσμενεστερο απο πλευρας μονωσης δωματιο.
    Αν οχι, ανεβαζεις την καμπυλη ωστε να σου δωσει 5 βαθμους παραπανω τη φορα, ανα 24 ωρες....
    Οταν παλι ο καιρος εξω ειναι γυρω στους 14-15 ρυθμιζεις ωστε η προσαγωγη να ειναι γυρω στους 40, και κατεβαζεις αν η θερμοκρασια στο σπιτι ειναι πανω απο 20.
    >>>
    Ο ορισμος της εσωτερικης θερμοκρασια στο θερμοστατη ποσο θα πρεπει να ειναι ?(19,5 20 ποσο?)
    Οταν λες ανεβαζω την καμπυκη ωστε να μου δωσει 5βαθμους παραπανω ανα φορα ,ποσο την ανεβαζω 1μοναδα =5βαθμοι? Υπ οψιν η καμπυλη στο μανιουαλ λεει μεταξυ 1,0-3,5 αρα?
    Επισης αναφερει....>Το χειμωνα 3 συνθηκες μπορουν να συμβουν>
    1.Η θερμοκρασια του χωρου μπορει να πεσει,δειχνοντας οτι πρεπει να οριστει μια πιο αποτομη καμπυλη
    2.Η θερμοκρασια του χωρου μπορει ν ανεβει,δειχνοντας οτι πρεπει να οριστει μια πιο ομαλη καμπυλη
    3.Η θερμοκρασια του χωρου παραμενει σταθερη,δειχνοντας οτι η καμπυλη επιλογης ειναι ακριβως η σωστη.
    Αφου βρειτε την καμπυλη η οποια διατηρει την θερμοκρασια του χωρου σε ενα σταθερο επιπεδο,ελεγξτε την τιμη της τρεχουσας θερμοκρασιας...
    Στην θεωρια καλα μου ακουγονται στην πραξη και για να μην κανω καμια 'πατατα' ομως τι γινεται...
    Ισως τελικα ενας μηχανολογος γνωστης του αντικειμενου σιγουρα θα μου ελυνε ολες αυτες τις αποριες απο το να μπω σε μια διαδικασια πειραματσιμου μακροχρονια και ισως επιζημια για την τσεπη...μας αφου δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις .
    Χρησιμες οι πληροφοριες σου αρκετα και σ ευχαριστω

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    Εε το ιδιο σου λεει και το μανουαλ...
    Τυπικα η θερμοκρασια που διαστασιολογειται μια εγκατασταση στην Αθηνα τουλαχιστον, ειναι με εξωτερικη 0 να επαρκει ωστε μεσα να εχουμε 20 βαθμους.

    Βεβαια οι περισσοτερες εγκαταστασεις ειναι υπερδιαστασιολογημενες για διαφορους λογους, και αυτο σωζει την κατασταση με τους λεβητες συμπυκνωματων.

    Υποψιν οτι για καθε βαθμο παραπανω η καταναλωση αυξανει απο 4% εως 6% τυπικα. Η λογικη του κυκλοφορουμε με το φανελακι κοστιζει..

    Παρολα αυτα σε ενα σπιτι που δεν μπαζει απο παντου (ωστε να σε φυσαει αερας) μια θερμοκρασια 20 βαθμων ειναι το θεμιτο. Αν καποιος κρυωνει, υπαρχουν καλτσες, ρομπες και αλλα τετοια βοηθητικα.
    Για ηλικιωμενους, μια ηλεκτρικη κουβερτα αποδεικνυεται απειρως φτηνοτερη και καλυτερη επιλογη.

    Ουσιαστικα η αντοσταθμιση καλειται να ρυθμισει την αποδοση του λεβητα, ωστε με το θερμοστατη μονιμα ανοιχτο η θερμοκρασια να ειναι σταθερα πχ 20 βαθμους. (φυσικα μπορει και παραπανω, και παρακατω).

    Αυτο επιτυγανεται οταν οι απωλειες προς το περιβαλλον ισουνται με αυτες που αποδιδονται στο χωρο απο τα σωματα..
    (στη πραξη λιγο παραπανω, μιας και ανοιγουν και πορτες, παραθυρα κλπ)
    Οι απωλειες προς το περιβαλλον εξαρτωνται απο τη εξωτερικη θερμοκρασια.

    Με λιγη υπομονη, ρυθμιζεται...
    Μια ενδειξη κακης ρυθμισης προς τα πανω ειναι ο θερμοστατης να αναβοσβηνει, και προς τα κατω να κρυωνεις.





    Burn baby, burn

  5. #5
    καλησπέρα

    Γενικά το θέμα της αντιστάθμισης και η φιλοσοφία λειτουργίας του συστήματος δημιουργεί προβληματα σε όσους δε γνωρίζουν. Κι εγώ μέσα σε αυτούς. Διαβάζοντας λοιπόν κατάλαβα ότι προσαρμόζει τη θερμοκρασία του νερού με βάση την εξωτερική θερμοκρασία. Αυτο σημαίνει βέβαια πως σε κάποιες περιπτώσεις τα σώματα είναι χλιαρά με αποτέλεσμα η θερμοκρασία στο χώρο να αργεί να ανέβει.

    παράδειγμα: Αυτή τη στιγμή έξω εχει 15 βαθμούς και εγώ έχω το θερμοστάτη στουσ 19.5. Μόλις πέσει λοιπόν στους 19.3, ανάβει ο λέβητας αλλά λόγω σχετικά υψηλής εξωτερικής θερμοκρασίας, τα νερά ειναι στους 43 βαθμούς όπως βλέπω στον πίνακα του λέβητα. Αυτό σημαίνει ότι τα σωματα είναι λιγο πιο πάνω απο το χλιαρό.

    Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χρειάζεται περίπου 30' για να πιασει τη θερμοκρασία και να κλείσει ο λέβητας. Είναι τελικά πιο οικονομικό αυτο σε σχέση με μια πιο απότομη καμπύλη η οποια θα ζέσταινε τα νερα 10 βαθμούς πιο πάνω και θα ζέσταινε πιο γρήγορα το χώρο, άρα θα λειτουργούσε και λιγότερη ώρα?



    Ευχαριστώ

  6. #6

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον tombell Εμφάνιση απάντησης
    καλησπέρα

    Γενικά το θέμα της αντιστάθμισης και η φιλοσοφία λειτουργίας του συστήματος δημιουργεί προβληματα σε όσους δε γνωρίζουν. Κι εγώ μέσα σε αυτούς. Διαβάζοντας λοιπόν κατάλαβα ότι προσαρμόζει τη θερμοκρασία του νερού με βάση την εξωτερική θερμοκρασία. Αυτο σημαίνει βέβαια πως σε κάποιες περιπτώσεις τα σώματα είναι χλιαρά με αποτέλεσμα η θερμοκρασία στο χώρο να αργεί να ανέβει.

    παράδειγμα: Αυτή τη στιγμή έξω εχει 15 βαθμούς και εγώ έχω το θερμοστάτη στουσ 19.5. Μόλις πέσει λοιπόν στους 19.3, ανάβει ο λέβητας αλλά λόγω σχετικά υψηλής εξωτερικής θερμοκρασίας, τα νερά ειναι στους 43 βαθμούς όπως βλέπω στον πίνακα του λέβητα. Αυτό σημαίνει ότι τα σωματα είναι λιγο πιο πάνω απο το χλιαρό.

    Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χρειάζεται περίπου 30' για να πιασει τη θερμοκρασία και να κλείσει ο λέβητας. Είναι τελικά πιο οικονομικό αυτο σε σχέση με μια πιο απότομη καμπύλη η οποια θα ζέσταινε τα νερα 10 βαθμούς πιο πάνω και θα ζέσταινε πιο γρήγορα το χώρο, άρα θα λειτουργούσε και λιγότερη ώρα?



    Ευχαριστώ
    Την ίδια απορία έχω και εγώ.

    Ο μηχανικός μου ρύθμισε την αντιστάθμιση με χαμηλές θερμοκρασίες με αποτέλεσμα η θερμοκρασία στο χώρο να αργεί να ανέβει και οι καταναλώσεις να είναι πολύ μεγάλες ...

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό