Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 31 μέχρι 40 από 56

Θέμα: Οικιακή αντλία θερμότητας inverter και δοχείο αδρανείας.

  1. #31

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον ioannistsi Εμφάνιση απάντησης
    Εγώ να ρωτήσω κάτι παρεμφερές...?

    Πρόσφατα εγκατέστησα μία αντλία θερμότητας μάρακας Hitachi στο σπίτι με μία έξοδο για θέρμανση, μία για ψύξη κ μια για ζεστά νερά χρήσης (χαμηλών θερμοκρασιών). Ο λόγος που γράφω είναι για να ρωτήσω πώς μπορώ να εκμεταλλευτώ αυτή την τρίτη έξοδο που μου δίνει η αντλία για τα ζεστά νερά....μιας κ με συζητήσεις που είχα με τον μηχανικό αλλά κ τον ψυκτικό μου τα είπαν λίγο μπερδεμένα....Μου είπαν ότι χρειάζομαι μια τρίοδη βάνα η οποία πρέπει να συνδεθεί στο κύκλωμα με δοχείο αδρανίας για ανάμειξη του ζεστού νερού με αυτό του ηλιακού....η κάτι τέτοιο....Να σημειώσω οτι έχω ηλιακό κ απλά ήθελα τις συννεφιασμένες μέρες η τα βράδια να παίρνω ζεστό νερό από την αντλία!

    Με λίγα λόγια πως μπορώ στο υπάρχον κύκλωμά μου να εκμεταλλευτώ αυτή την τρίτη έξοδο της αντλίας?
    Η αντλία που έχεις δεν βγάζει τρεις αλλά δυο εξόδους.Απλά στην σωλήνα της προσαγωγής μπαίνει η τρίοδη βάνα που σου έχουν πει και έτσι έχεις και ζεστό νερό χρήσης για το μπόϊλερ.Αν τώρα έχεις δοχείο αδρανείας για συνδυασμό με ηλιακή ενέργεια δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι την τρίοδη με τον τρόπο που σου περιέγραψα παραπάνω.Για να μπορέσεις να εκμεταλλευτείς αυτήν την λειτουργία της αντλίας με την τρίοδη θα πρέπει να έχεις μπόϊλερ προδιαγραφών για αντλία θερμότητας (με μεγάλο εναλλάκτη).
    Last edited by Stef4; 24-02-2014 at 16:42:27.

  2. #32
    Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι οτι το νερό αυτό από την αντλία για τα "ζεστά νερά χρήσης" είναι απευθείας κατανάλωσης η πάνε στη σερπαντίνα στο δοχείο αδρανείας κ μου ζεσταίνουν το νερο εκεί?

    Έτσι όπως είναι το κύκλωμά μου αυτή τη στιγμή με τον ηλιακό κ την αντλία χαμηλών μπορώ να κάνω κάτι για να έχω όλη μέρα ζεστά νερά χρήσης αλλά κ τατόχρονα κ να με συμφέρει?

  3. #33
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2012
    Θέση
    Athens, Greece
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3
    Καλησπέρα κε Μοναχέ

    καταρχήν θα ήθελα να σας πω ένα μεγάλο ευχαριστώ το forum σας.
    Έρχομαι στο θέμα μου: Έχω στα σκαριά μία περίπτωση ενδοδαπέδιας με αντλία θερμότητας για νεόδμητη μεζονέτα.
    Μετά από πολλές διαβουλεύσεις καταλήξαμε καθαρά λόγω κόστους σε Α/Θ μονομπλόκ της LG 16kW + 6kW αντιστάσεις.
    Έχω μιλήσει με πολλούς πιο παλιούς συναδέλφους Μηχανολόγους ως προς την αναγκαιότητα δοχείου αδρανείας σε Α/Θ inverter.
    Οι απόψεις διίστανται. Μηχανικοί της Samsung πχ (είχαμε ψαχτεί και για Samsung EHS split χαμηλών θερμοκρασιών) επιμένουν ότι το βέλτιστο
    είναι πρωτεύον-δευτερεύον με δοχείο αδρανείας. Η αιτιολόγηση ήταν μεγαλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας, καλύτερη εξισορρόπηση δικτύου, λιγότερες εκκινήσεις, εκτόνωση
    της πλεονάζουσας ενέργειας του δικτύου στο δοχείο αδρανείας. Βέβαια η απάντησή μου ήταν: αν είναι έτσι τότε βάλε μια on-off .

    Άλλοι μηχανικοί υποστηρίζουν ότι για inverter Α/Θ και ιδιαίτερα αν έχουν και inverter κυκλοφορητή και inverter ανεμιστήρες (βλέπε clivet) είναι αυτονόητο ότι δεν κάνεις πρωτεύον-δευτερεύον.
    Έχω επίσης μιλήσει με πολλούς υδραυλικούς που επίσης πάντα βάζουν δοχείο αδρανείας κάνοντας πρωτεύον-δευτερεύον.

    Προσωπικά χωρίς να έχω κάνει εγκατάσταση με inverter, με όλα όσα έχω διαβάσει στο forum σας (έχω εμπειρία μόνο από on-off Α/Θ με πρωτεύον-δευτερεύον με δοχείο αδράνειας σε υφιστάμενο μονοσωλήνιο με θερμαντικά σώματα που θεωρώ ότι είναι και η πιο ορθή λύση) το βρίσκω παράλογο να κάνεις κάτι τέτοιο γιατί απλά είναι σαν να παραμερίζεις
    τα πλεονεκτήματα ενός inverter συμπιεστή και να θες να τον κάνεις να συμπεριφέρεται σαν on-off.
    Εάν πρέπει να βάλει κανείς δοχείο αδράνειας (λόγω min ποσότητας νερών που πρέπει να κυκλοφορεί η αντλία στο δίκτυο) τότε μπαίνει σε σειρά στην επιστροφή, δίνοντας έτσι την extra αδράνεια
    που χρειάζεται το κύκλωμα.
    Επίσης το βρίσκω λογικό να μπεί δοχείο αδράνειας σε αυτή τη διάταξη όταν πχ έχω αυτονομήσεις (πχ τέσσερα επίπεδα-τέσσερις θερμοστάτες και αντίστοιχα ηλεκτροβάνες) και η αντλία έχει κυκλοφορητή σταθερών στροφών (όπως πχ η LG στην περίπτωσή μου) και πρέπει να μπορεί η Α/Θ να γυρνάει τα νερά χωρίς πρόβλημα ακόμα και αν θερμαίνει πχ μόνο το ένα επίπεδο (σημείωση: στη συγκεκριμένη εφαρμογή έχω τα εξής επίπεδα: υπόγειο: 24τμ, ισόγειο 70τμ, 1ος 70τμ, σοφίτα 10τμ οπότε θα πρέπει να μπορεί ακόμα και αν θερμαίνει μόνο σοφίτα να έχει την απαιτούμενη ποσότητα νερού).

    Πώς τα βρίσκετε αυτά που σας λέω?
    Συμφωνείτε για δοχείο αδράνειας σε σειρά στην επιστροφή για την συγκεκριμένη εφαρμογή.

    Σας ευχαριστώ

  4. #34
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα γράψατε.

    Ολες οι αντλίες θερμότητας έχουν ένα ελάχιστο όγκο νερού που απαιτείται για την ομαλή λειτουργία τους. Ο όγκος αυτός, ανάλογα με το μοντέλο και το μέγεθος κυμαίνεται από 60~120lt (για τις οικιακές αντλίες θέρμανσης). Αν τον όγκο αυτόν τον έχω στο σύστημα, δεν τοποθετώ σε καμία περίπτωση άλλο δοχείο αδρανείας, ούτε στην προσαγωγή, ούτε στην επιστροφή.

    Ενας λόγος λοιπόν για να προσθέσει κανείς δοχείο, είναι για να προσθέσει όγκο νερού ώστε ο συνολικός όγκος να είναι μεγαλύτερος από τον ελάχιστο απαιτούμενο της αντλίας. Η υδραυλική εξισορρόπηση (που επίσης απαιτεί διαχωρισμό πρωτεύοντος / δευτερεύοντος) δεν συνεπάγεται κατ΄ ανάγκη δοχείο αδρανείας, αφού ο διαχωρισμός των κυκλωμάτων μπορεί να γίνει και στο συλλέκτη (συνδέοντας τον συλλέκτη προσαγωγής με το συλλέκτη επιστροφής ώστε να δημιουργηθεί ροή πρωτεύοντος) και να χρησιμοποιηθεί ο συλλέκτης σαν υδραυλικός διαχωριστής αντί για το buffer.

    Σε καμία περίπτωση δεν συνδέω αντλία θερμότητας πάνω σε υφιστάμενο μεγάλο δοχείο αδρανείας (π.χ. 1000lt) σε εγκταστάσεις όπου υπάρχει ήδη το δοχείο (π.χ. προσθήκη αντλίας σε εγκατάσταση με ξυλολέβητα / buffer). Πάντα τοποθετώ μια τρίοδη βάνα ώστε όταν ενεργοποιηθεί η αντλία θερμότητας να κάνω by pass το δοχείο και να δουλεύω μόνο με τα νερά του δικτύου.

    Ο λόγος είναι αυτός που ήδη αναφέρατε, ότι δηλαδή είναι προτιμότερη η επιλογή μιας on/off αντλίας παρά μιας inverter όταν πρόκειται να την "καρφώσω" πάνω στο δοχείο, αφού η on/off αντλία και φθηνότερη είναι και κατά πάσα πιθανότητα (ανάλογα με το μοντέλο) θα δίνει καλύτερο cop από την inverter στις υψηλές θερμοκρασίες που απαιτεί η θέρμανση του δοχείου αδρανείας (> 55οC).

    Οταν τοποθετώ δοχείο, το προτιμώ στην προσαγωγή της αντλίας.
    Ο λόγος είναι ότι κατά τις εκκινήσεις όταν και το σπίτι (και άρα οι επιστροφές των κυκλωμάτων)είναι κρύο και (προφανώς) και το νερό στο δοχείο είναι κρύο η αντλία θα λειτουργεί με χαμηλές επιστροφές (και άρα κακό cop) για περισσότερο χρόνο όταν το δοχείο είναι στην επιστροφή της και θα ανεβάζει δυσκολότερα και πιο αργά θερμοκρασία από ότι στην προσαγωγή.

    Τα παραπάνω βέβαια όταν μιλάμε για δοχείο <100lt είναι ψιλά γράμματα και δεν ξέρω πόσο σημαντικά είναι.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  5. #35
    Καλημέρα σας.Θα ήθελα τα φώτα σας οσον αφορα την περίπτωση του σπιτιού μου καθώς ειμαι λίγο άσχετος και η κατάσταη είναι περίπλοκη.Το κτήριο παλία ήταν πανδοχείο με εγκατάσταση fan coil καντρική η οποία δούλευε με λέβητα πετρελαίου.Στην πορεία έπαψε να λειτουθργεί σαν πανδοχείο και έχει μετατραπεί σε κτήριο 4 ζωνών με οροφοδιαμερίσματα(συνολικό εμβαδόν~400τμ.).Αφού έγιναν οι εργασίες μετατροπής ο μηχανολόγος μας εγκατέστησε μια αντλία θερμότητας Technibel phrie307 17,5kw inverter και δοχείο αδρανείας 750lt καθώς και ηλιακά τα οποία θα λειτουργούσαν συνεργατικά με την αντλία ζεσταίνκοντας το buffer.Πέρα απο τη συνδεσμολογία η οποία είναι επειικώς απαράδεκτη (δεν ξέρω κατα πόσο έχει λογική το ζεστό νερο των ηλιακών να ενώνεται με αυτό της αντλίας πρίν και τα δυο καταλήξουν μέσα στο bufer)και άλλα πολλα η αντλία απ οτι μου έχει πει και ο μηχανολόγος δεν ζεσταίνει το νερο πάνω απο 45C.Η αντλία δεν σταματά ποτέ πρακτικά και η θερμοκρασία του δοχείου είναι απ ότι λεει ~30C.Να σημειώσω οτι η αντλία βρίσκεται στην ταράτσα H=12μ το buffer στο υπόγειο και απο κει πρέπει να πάει στα Fan coil σε κάθε όροφο.Πρακτικά δεν έχουμε ζεσταθει ποτέ η δεη μας έχει γονατίσει και οχι μόνο αυτό αλλα δέν νοικιάζω τα υπόλοιπα διαμερίσματα γιατί το θεωρώ ανευθυνο να το κάνω μεχρι να λυθεί η όλη κατάσταση.Υπάρχει σωτηρία?Ευχαριστώ.

  6. #36
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Ο μηχανολογοσ υπολογισς το θερμικο ηφορτιο?τι επιφανεια εχουν τα ηλοακα και σε ποια περιοχη ειστε?

  7. #37
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2014
    Θέση
    Κιάτο
    Ιδιότητα:
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    4

    Πρόβλημα ροής σε ενδοδαπέδια με αντλία θερμότητας

    Σχετικά με το θέμα που αναλύετε έχω το παρακάτω πρόβλημα,
    Αντλία Daikin 8Kw είναι συνδεμένη απευθείας σε σύστημα ενδοδαπέδιας σε 2 ορόφους με υψομετρικό 3m και 7 κυκλώματα σε κάθε κολεκτερ με μέγιστο μήκος 86 μέτρα. Κυκλοφορητής με 3 ταχύτητες και μέγιστο 52Kpa αντιστάσεις όπου και δίνει την ελάχιστη ροή για να λειτουργεί η αντλία που είναι 12l/min. Η κεντρική στήλη είναι μόνο 6 μέτρα στην προσαγωγή και άλλα τόσα στην επιστροφή με λίγες στροφές, χαλκός 28mm και αντιστάσεις που δεν ξεπερνούν τα 12kpa (οι συνολικές αντιστάσεις δεν ξεπερνούν τα 38kpa βάση μελέτης και θα είχαν ως αποτέλεσμα 27l/min ροής στην καμπύλη λειτουργίας του κυκλοφορητή). Δεν υπάρχει καμία ενδιάμεση συσκευή απλά χαλκός που πάει στα 2 κολεκτερ. Το πρόβλημα που εμφανίζεται είναι η χαμηλή ροή που δεν ξεπερνά τα 13l/min και με πολύ κρύο πέφτει κάτω από 12 οπότε και διακόπτει η αντλία που έχει μετρητή ροής. Ελέγχθηκαν όλα τα κυκλώματα ανά 3 ανεξάρτητα (κλείνοντας τα άλλα) για να αποκλείσουμε κάποιο πρόβλημα σε κάποιο κύκλωμα που θα ανέβαζε τις αντιστάσεις. Αλλάχθηκε κυκλοφορητής από την daikin για να αποκλειστεί πρόβλημα σε αυτόν και καθαρίστηκε το φίλτρο. Σε κουβέντες κάποιος μηχανολόγος ανέφερε το πρόβλημα της υδραυλικής ισορροπίας χωρίς να δώσει λεπτομέρειες και χωρίς να είναι σίγουρος. Επίσης εξετάζεται κάποιο στένωμα στην κεντρική στήλη στην επιστροφή από χτύπημα που να έχει μικρύνει πολύ την διατομή γιατί στο ξεκίνημα τα ροόμετρα σε κάθε κύκλωμα βυθίζονται στιγμιαία κοντά στο 2 (που σημαίνει ροή κοντά στο 28 που είναι λογική βάση της μελέτης) αλλά επανέρχονται στο 1 και λιγότερο κάνοντας μια μικρή ταλάντωση. Κάποια άλλη ιδέα; Το κύκλωμα είναι πολύ απλό και μικρό για να έχει πρόβλημα ροής και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.


    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον monachus Εμφάνιση απάντησης
    Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα γράψατε.

    Ολες οι αντλίες θερμότητας έχουν ένα ελάχιστο όγκο νερού που απαιτείται για την ομαλή λειτουργία τους. Ο όγκος αυτός, ανάλογα με το μοντέλο και το μέγεθος κυμαίνεται από 60~120lt (για τις οικιακές αντλίες θέρμανσης). Αν τον όγκο αυτόν τον έχω στο σύστημα, δεν τοποθετώ σε καμία περίπτωση άλλο δοχείο αδρανείας, ούτε στην προσαγωγή, ούτε στην επιστροφή.

    Ενας λόγος λοιπόν για να προσθέσει κανείς δοχείο, είναι για να προσθέσει όγκο νερού ώστε ο συνολικός όγκος να είναι μεγαλύτερος από τον ελάχιστο απαιτούμενο της αντλίας. Η υδραυλική εξισορρόπηση (που επίσης απαιτεί διαχωρισμό πρωτεύοντος / δευτερεύοντος) δεν συνεπάγεται κατ΄ ανάγκη δοχείο αδρανείας, αφού ο διαχωρισμός των κυκλωμάτων μπορεί να γίνει και στο συλλέκτη (συνδέοντας τον συλλέκτη προσαγωγής με το συλλέκτη επιστροφής ώστε να δημιουργηθεί ροή πρωτεύοντος) και να χρησιμοποιηθεί ο συλλέκτης σαν υδραυλικός διαχωριστής αντί για το buffer.

    Σε καμία περίπτωση δεν συνδέω αντλία θερμότητας πάνω σε υφιστάμενο μεγάλο δοχείο αδρανείας (π.χ. 1000lt) σε εγκταστάσεις όπου υπάρχει ήδη το δοχείο (π.χ. προσθήκη αντλίας σε εγκατάσταση με ξυλολέβητα / buffer). Πάντα τοποθετώ μια τρίοδη βάνα ώστε όταν ενεργοποιηθεί η αντλία θερμότητας να κάνω by pass το δοχείο και να δουλεύω μόνο με τα νερά του δικτύου.

    Ο λόγος είναι αυτός που ήδη αναφέρατε, ότι δηλαδή είναι προτιμότερη η επιλογή μιας on/off αντλίας παρά μιας inverter όταν πρόκειται να την "καρφώσω" πάνω στο δοχείο, αφού η on/off αντλία και φθηνότερη είναι και κατά πάσα πιθανότητα (ανάλογα με το μοντέλο) θα δίνει καλύτερο cop από την inverter στις υψηλές θερμοκρασίες που απαιτεί η θέρμανση του δοχείου αδρανείας (> 55οC).

    Οταν τοποθετώ δοχείο, το προτιμώ στην προσαγωγή της αντλίας.
    Ο λόγος είναι ότι κατά τις εκκινήσεις όταν και το σπίτι (και άρα οι επιστροφές των κυκλωμάτων)είναι κρύο και (προφανώς) και το νερό στο δοχείο είναι κρύο η αντλία θα λειτουργεί με χαμηλές επιστροφές (και άρα κακό cop) για περισσότερο χρόνο όταν το δοχείο είναι στην επιστροφή της και θα ανεβάζει δυσκολότερα και πιο αργά θερμοκρασία από ότι στην προσαγωγή.

    Τα παραπάνω βέβαια όταν μιλάμε για δοχείο <100lt είναι ψιλά γράμματα και δεν ξέρω πόσο σημαντικά είναι.

  8. #38
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2008
    Θέση
    Drama, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    46
    Καλησπέρα από ότι κατάλαβα από όσα διάβασα στη συζήτηση και γενικότερα σε περίπτωση αντλίας θερμότητας σε μεζονέτα με τρεις αυτονομίες με κυκλοφορητές πρέπει να γίνει πρωτεύων -δευτερεύον κύκλωμα. Αυτό είναι προτιμότερο να γίνει με υδραυλικό διαχωριστή ή με ένα μικρό (πχ 40lt) δοχείο αδρανείας; Ποιο θεωρείται πιο αξιόπιστο και επιβαρύνει λιγότερο την απόδοση αντλίας; Υπάρχει άλλος τρόπος χωρίς αυτά;

  9. #39
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Κάντο με δοχείο αδρανείας

  10. #40
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Με τον ελάχιστο όγκο νερού που απαιτεί η αντλία. Έτσι μπορείς να δουλέψεις και μπόιλερ για ζεστό νερό

Παρεμφερή θέματα

  1. Αντλιες θερμότητας - Δοχείο αδράνειας
    από mezzanine στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταία απάντηση: 02-02-2013, 13:10:19
  2. Λέβητας στερεών καυσίμων με δοχείο αδρανείας
    από Jungle_Groove στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία απάντηση: 30-07-2012, 12:53:18
  3. ΔΟΧΕΙΟ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ
    από alkis2311983 στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία απάντηση: 21-10-2010, 00:28:39
  4. δοχείο αδρανείας
    από infokast στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 13-06-2008, 10:56:51

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό