Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 112

Θέμα: Αντλίες θερμότητας lg therma v

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2013
    Θέση
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ιδιότητα:
    ΨΥΚΤΙΚΟΣ
    Απαντήσεις
    20

    Αντλίες θερμότητας lg therma v


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα,θα ήθελα να ακούσω γνώμες για την συγκεκριμένη αντλία θερμότητας.Την έχει εγκαταστήσει κάποιος?Είναι ποιοτικό μηχάνημα?

  2. #2
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2010
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικος
    Απαντήσεις
    23
    Εχω εγκαταστήσει την lg therma v 14KW από τον Οκτώβριο του 2014. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται ας γράψει εδώ για να του απαντήσω.

  3. #3
    Λοιπόν κι εγώ έχω τοποθετήσει την συγκεκριμένη αντλία, την 16άρα, πολύ καλή και σχεδόν αθόρυβη. Οκτώβρη του ΄14.
    Ο πρώτος λογαριασμός ήρθε, και δεν μπορώ να πω πως ξαφνιάστηκα υπερβολικά, μιας που περίμενα να είναι τσιμπημένος, και ναι, ήταν! Δεν συζητάμε βέβαια για το αν είχα πετρέλαιο τι θα πλήρωνα...
    Καλό λοιπόν, αλλά ακόμη νέο, θα δείξει..
    Αν μπορείς όμως stamo, θα ήθελα να μου πεις αν μπορώ να ρυθμίσω μία παράμετρο, που δυσκολεύομαι να την βρω στο manual...
    Όταν την έχω στο "AL" (weather dependent) και την έχω στην επιθυμητή θερμοκρασία, (0 - που σημαίνει για την ρύθμισή μου 20 βαθμούς), πέφτει τρείς βαθμούς για να ξεκινήσει πάλι, που σημαίνει 17 στο χώρο,και κρυώνω!
    Η ερώτησή μου λοιπόν είναι η εξής: Πώς μπορώ να ρυθμίσω την αντλία, όταν την έχω στο AL, η διαφορά θερμοκρασίας για να δουλεύει να είναι από τους 19 και να σταματάει στους 20; Ένα βαθμό και όχι τρεις διαφορά λοιπόν;
    Last edited by andreasxios; 18-02-2015 at 20:49:47.

  4. #4
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Καλησπέρα. Να ρωτήσω πρώτα, την εκκίνηση της αντλιας την κάνατε μόνος σας;
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  5. #5
    Όχι, με τις υποδείξεις του τεχνικού, εκείνος την σετάρισε, αλλά για την συγκεκριμένη λειτουργία, δεν μπόρεσε να με βοηθήσει.

  6. #6
    Όποιος είναι κάτοχος αντλίας lg ας παραθέσει ρυθμίσεις και καταναλώσεις που έχει παρατηρήσει......

  7. #7
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2015
    Θέση
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός άλλης ειδικότητας
    Απαντήσεις
    32
    Καλησπερα σας. Προσφατα απεκτησα και εγω αντλια θερμοτητας της LG και συγκεκριμενα το μοντελο HM091.U42 οπου ειναι monoblock μεσαιων θερμοκρασιων. Δυστυχως και εμενα ο μηχανολογος απο οπου την προμηθευτηκα δε με κατευθυνε ιδιαιτερα... Θα ηθελα να αναφερω πως για λογους ευκολιας προμηθευτηκα ενα εξτρα αισθητηρα θερμοκρασιας, ο οποιος συνδεεται στην αντλια, και ετσι μπορω να ρυθμιζω κατευθειαν τη θερμοκρασια του χωρου. Βεβαια παλι μου επιτρεπει να παραμετροποιω και τη θερμοκρασια του νερου αλλα ακομα δεν εχω καταληξει τι ειναι πιο οικονομικο στη λειτουργια. Να ρυθμιζω μονο τη θερμοκρασια του νερου ή την επιθυμητη θερμοκρασια του χωρου? Απο την εμπειρια σας ποσο πρεπει να ειναι αυτες οι θερμοκρασιες?
    Σε γεινικες γραμμες ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το μηχάνημα, αρκετα αθορυβο και καλη ποιοτητα κατασκευης. Σχετικα με τις καταναλωσει ςδεν εχω ακομα σφαιρικη εικονα διοτι δεν εχει κανει ακομα κρυο για να τη δουλεψω καλα, αλλα απο το λιγο που την εχω δει θα σας πω στην αρχη οπου την ειχαν ρυθμισει να δουλευει στο φουλ(57oC) εκαιγε 5KW και μετα που την κατεβασα στους 48 επεσε σχεδον στο μισο. Περιμενω και εγω τις οδηγειες σας για τη ρυθμιση των θερμοκρασιων για να μπορει να παιζει καλα και οικονομικα

  8. #8
    σε γενικές γραμμές, εφόσον μιλάμε για αντλία inverter,
    βάζεις το νερό όσο χαμηλότερα σε πάιρνει για να ζεσταίνεσαι,
    και ας δουλέψει έτσι περισσότερες ώρες και ακόμη και 24ωρο όταν θα έχει κρύα
    (εντάξει αν έχει έξω 18 βαθμούς δεν ισχύει ακριβώς) αλλά αυτή είναι η γενική ιδέα

    απορώ ποιος τοποθετεί αντλίες και τις βάζει να δουλεύουν με max θερμοκρασία νερού, τέτοια εποχή

  9. #9
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Αυτο με τις α. Θ. Που τις πουλανε χωρις τον απαραιτητο εξοπλισμο και χωρις σωστη παραμετροποιηση δεν μπορω να το καταλαβω. Εχουμε δει μοναδες inverter που δουλευαν σαν on off.. Na ειναι καλα ο τσιγγουνη mac duck και η σφαγη που γινεται σε κλιμακα του ενος ευρω.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  10. #10

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον laman Εμφάνιση απάντησης
    Καλησπερα σας. Προσφατα απεκτησα και εγω αντλια θερμοτητας της LG και συγκεκριμενα το μοντελο HM091.U42 οπου ειναι monoblock μεσαιων θερμοκρασιων. Δυστυχως και εμενα ο μηχανολογος απο οπου την προμηθευτηκα δε με κατευθυνε ιδιαιτερα... Θα ηθελα να αναφερω πως για λογους ευκολιας προμηθευτηκα ενα εξτρα αισθητηρα θερμοκρασιας, ο οποιος συνδεεται στην αντλια, και ετσι μπορω να ρυθμιζω κατευθειαν τη θερμοκρασια του χωρου. Βεβαια παλι μου επιτρεπει να παραμετροποιω και τη θερμοκρασια του νερου αλλα ακομα δεν εχω καταληξει τι ειναι πιο οικονομικο στη λειτουργια. Να ρυθμιζω μονο τη θερμοκρασια του νερου ή την επιθυμητη θερμοκρασια του χωρου? Απο την εμπειρια σας ποσο πρεπει να ειναι αυτες οι θερμοκρασιες?
    Σε γεινικες γραμμες ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το μηχάνημα, αρκετα αθορυβο και καλη ποιοτητα κατασκευης. Σχετικα με τις καταναλωσει ςδεν εχω ακομα σφαιρικη εικονα διοτι δεν εχει κανει ακομα κρυο για να τη δουλεψω καλα, αλλα απο το λιγο που την εχω δει θα σας πω στην αρχη οπου την ειχαν ρυθμισει να δουλευει στο φουλ(57oC) εκαιγε 5KW και μετα που την κατεβασα στους 48 επεσε σχεδον στο μισο. Περιμενω και εγω τις οδηγειες σας για τη ρυθμιση των θερμοκρασιων για να μπορει να παιζει καλα και οικονομικα

    Λοιπόν το καλύτερο είναι να δουλέψεις αντιστάθμιση όπου με το αισθητήριο για την εσωτρική θερμοκρασία που αγόρασες θα συνυπολογίζει και την επιθυμητή θερμοκρασία που θες...Στις ρυθμίσεις του controller είναι στα υπομενού #23, #24 και #25 ...Θα τα βρεις απ το manual. Θα παίζεις με τις θερμοκρασίες στην καμπύλη ανά 24 ώρο και όταν αλλάζει αισθητά ο καιρός ώστε να πετύχεις την κατάλληλη καμπύλη για τις ανάγκες σου...Για Αττική εγώ σε καλά μονωμένο σπίτι παίζω για εξωτερική 2οC- νερά 52 oC και για εξωτερική 18 οc-νερά 34 βαθμούς και έτσι πετυχαίνω εσωτερική θερμοκρασία >=21.5 παντού για εξωτερική 8- 10... Αλλά συνέχεια πειραματίζομαι ώστε να πετύχω και την βέλτιστη κατανάλωση... Σε 140 τ.μ με σώματα τύπου panel και 2 fan coil για συμπλήρωμα έχω μ.ο 16-24 kw/μέρα για θερμοκρασίες εξωτερικές >=9oc. Για πιο χαμηλές έχω χτυπήσει αρκετά μεγαλύτερες αλλα συνεχώς πειραματίζομαι γιατί μου έχει γίνει μικρόβιο...

    Στείλε μου σε παρακαλώ p.m πόσο αγόρασες το αισθητήριο της lg για την εσωτερική θερμοκρασία και από που γιατί με ενδιαφέρει και μένα που δεν το έχω βάλει ακόμα
    Last edited by ethan; 10-11-2015 at 01:39:37.

Παρεμφερή θέματα

  1. Αγορά αντλίας θερμότητας
    από mnls στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταία απάντηση: 31-12-2012, 19:14:35
  2. Γεωθερμικές Αντλίες Θερμότητας
    από Panagiotis Skantzikas στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταία απάντηση: 27-05-2009, 20:24:22
  3. ΑΝΤΛΙΕΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    από peros στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 06-11-2008, 20:52:26
  4. VRV - ΑΝΤΛΙΕΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    από jerry στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 21-09-2007, 15:23:34

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό