Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 20

Θέμα: ΑΝΟΙΧΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ ΚΑΙ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΑΣ

  1. #1

    ΑΝΟΙΧΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ ΚΑΙ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΑΣ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!! ΣΑΝ ΝΕΟΣ ΘΕΡΜΟΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ (ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ) ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΛΕΒΗΤΑ ΒΙΟΜΑΖΑΣ (ΞΥΛΟΥ) ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ Ο ΕΝΑΣ ΟΡΟΦΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.....Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΡΟΦΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΛΕΓΧΕΙ ΜΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΒΑΝΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΥΔΡΟΛΥΨΙΑΣ...Ο ΚΑΤΩ ΟΡΟΦΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΒΑΝΑ ΘΕΡΜΕΝΕΤΑΙ ΑΠ ΕΥΘΕΙΑΣ Κ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΑ .....ΕΧΩ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ (dab a56/180 xm ) ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ (ΣΩΛΗΝΑ ΠΛΗΡΩΣΗςΣ) ΣΤΗΝ ΑΝΑΡΟΦΗΣΗ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ..... ΤΗΝ ΕΚΤΟΝΩΣΗ ΤΟΥ ΔΟΧΕΙΟ ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΑ.... ΕΠΙΣΕΙΣ ΕΧΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΤΡΙΟΔΙ ΑΝΑΜΕΙΞΗΣ ΤΗΣ esbe ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΜΕΙΞΗ ΤΑ ΖΕΣΤΑ ΜΕ ΤΑ ΚΡΥΑ.... ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ otan ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣ Ο ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΚΤΟΝΩΣΗ ΣΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΩΛΗΝΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ .......... ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ......ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΚΑ!!!


    ΑΝ ΨΑΧΝΕΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΔΟΧΕΊΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ, ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΥΝΔΕΣΜΟ
    http://forum.monachos.gr/content.php...σεις-θέρμανσης

  2. #2
    ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΕΝΩ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΤΩ ΟΡΟΦΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...ΣΤΟΝ ΕΠΑΝΩ ΟΡΟΦΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΗ Κ ΠΑΝΩ ΧΛΥΑΡΑ....Κ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΗ Κ ΚΑΤΩ ΚΡΥΑ!!!.ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΕΙΝΕ ΜΟΝΟΣΩΛΗΝΙΑ....ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΚΑΤΩ ΕΧΟΥΝ ΑΠΛΟΥΣ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΣΩΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΠΑΝΩ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΜΟΝΟΣΩΛΗΝΙΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΒΡΟΓΧΟΥ ΤΗΣ icma...
    Click image for larger version. 

Name:	ΣΥΣΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ Λ&#917.JPG 
Views:	78 
Size:	86.7 KB 
ID:	605

  3. #3
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Τα πάνω σώματα έχουν αέρα; Σε τι κατακόρυφη απόσταση από το ψηλότερο σώμα βρισκεται το δοχείο διάστολης;

  4. #4
    Τα πάνω σώματα δεν έχουν αέρα φίλε Ζίκο! Το Ποιο ψηλό σώμα είναι μια πετσετοκρεμαστρα και το δοχείο ειναι περίπου 80 πόντους Πιο ψηλά!

  5. #5
    καλησπερα φιλε μου και εγω ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα ο κυκλοφορητης σου στην επιστροφη πρεπει να μπει στο σπρωξιμοστην καταθλιψη δηλ της πληρωσης και οχι στην αναροφηση για να σπρωχνει ο κυκλοφορητης και την πληρωση και την εκτονωση ετσι δεν θα εχεις προβλημα.αν κοιταξεις ολες της παλιες οικοδομες που εχουν λεβητες με ανοιχτα δοχεια θα δεις οτι ο κυκλοφορητης σπρωχνει την πληρωση του δοχειου δεν την ρουφαει.το δοχειο πρεπει να ειναι τουλαχιστον 5 μετρα ποιο ψηλα απο το ποιο ψηλο σωμα διαφορετικα δεν θα δουλεψουν καμια φορα και το φαινομενο του αερα θα ειναι πολλυ συχνο
    Last edited by tomas; 28-10-2013 at 20:23:01.

  6. #6
    Καλησπερα φίλε Τόμας και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου! Μέχρι εχθές την πλήρωση την είχα την είχα στην κατάθλιψη εχθές το άλλαξα επειδή όταν δούλευε ο κυκλοφορητης αν άνοιγες ένα σώμα να κάνεις εξάερωση αντί να βγάζει νερό ή έστω και αέρα ρουφούσε αέρα! Δεν ξέρω τι να υποθέσω! Αφού έχω μπει στη διαδικασία να σκεφτούμε τελικά να το γυρίσω στο κλειστό δοχείο. ΓΤ όπως και να το έβαλα δεν είδα διάφορα με τα σώματα! Δηλ τα σώματα από τη μέση κ πάνω είναι ζεστά κ προς τα κάτω κρυα κ αυτό γίνετε στον επάνω όροφο γτ στο ισόγειο είναι όλα καλά είτε έτσι είτε αλλιώς!

  7. #7
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Ξέρω ότι δε θα βοηθήσω καθόλου με αυτό που θα πω.... Το πρόβλημα σου είναι πρόβλημα ροής και τα συμπτώματα μπερδεύουν μια να υποψιαστούμε ροή πάνω απο το ζητούμενο και μια κάτω (ανεπάρκεια). Θέλει αυτοψία. Πάντως το κλειτστό δοχείο σε ξυλολεβητα δεν το προτείνω και σου συνιστώ να το αποφύγεις....
    Last edited by nkx; 31-10-2013 at 19:09:10.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  8. #8
    Ναι δεν διαφωνώ μαζί σου αγαπητέ nkx, κ εγώ γι'αυτό τον λόγο μπήκα στη διαδικασία να εγκαταστήσω ανοιχτό δοχείο! Έχω όλη την καλή διάθεση να αποφύγω το κλειστό αλλά πως θα βγάλω άκρη αν φταίει ο κυκλοφορητης να τον αλλάξω με κάποιον μικρότερο!! Ένα γρήγορο υπολογισμό κυκλοφορητη. γτ οι απόψεις σε αυτό τουλάχιστον το θέμα διίστανται!

  9. #9
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    chania, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    206
    φιλοι , εγω στα στερεα καυσιμα δεν βαζω τον κυκλοφορητη στην επιστροφη, αλλα στην προσαγωγη κανονικα.
    συνηθως τους βαζω με ανοικτο δοχειο με την εκτονωση πριν απο τον κυκλοφορητη.
    σε ολες τις εγκαταστασεις δεν εχω παρατηρησει αυτο το προβλημα.
    επισης σε λιγες εβαλα κλειστο δοχειο με 2 βαλβιδες ασφαλειας, και πιεσης θερμοκρασιας, ουτε ετσι εχει προβλημα, αν δεν μπορεις να τοποθετησεις το ανοικτο δοχειο( πολυκατοικια, σκαλες και τετοιες ιστοριες).
    mechanical tirbouson

  10. #10
    Συντονιστής marmaou's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2013
    Θέση
    Pallini, Greece.
    Ιδιότητα:
    Μ-Η Μηχανικός
    Απαντήσεις
    171

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    1. Εάν το σχέδιο απεικονίζει σωστά την εγκατάσταση, σαφέστατα έχεις πρόβλημα με τις ροές.

    Ακολούθα τις οδηγίες του κατασκευαστή του λέβητα όσον αφορά το υδραυλικό μέρος. Ένα παράδειγμα τέτοιων οδηγιών, όχι κατ' ανάγκη κατάλληλο για την περίσταση, θα βρεις εδώ.

    2. Τα δύο κυκλώματα θέρμανσης χρήζουν υδραυλικής εξισορρόπισης. Για τον ρόλο και τη σημασία της δες εδώ.

Παρεμφερή θέματα

  1. Δοχειο διαστολης ηλιακων
    από qbase στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταία απάντηση: 24-09-2016, 12:01:14
  2. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ
    από panagiotisss στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 06-11-2012, 21:22:32
  3. Ανοιχτό vs. κλειστό δοχείο διαστολής.
    από Dionysis στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταία απάντηση: 28-12-2011, 18:09:00
  4. Δοχείο διαστολής πατέντα
    από gregori στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταία απάντηση: 21-04-2009, 19:59:46
  5. Υπερμεγέθη κλειστό δοχείο διαστολής.
    από george στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 14-10-2002, 11:45:12

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό