Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 14

Θέμα: Προβληματισμός για αγορά νέου Ηλιακού Θερμοσίφωνα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Athens, Greece, Greece
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    5

    Lightbulb Προβληματισμός για αγορά νέου Ηλιακού Θερμοσίφωνα


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα σε όλους,

    είμαι νέο μελος του
    Foum (χωρίς εμπειρία στα θέματα αυτά) και θα ήθελα τη βοήθειά σας για την επιλογή νέου Ηλιακού θερμοσίφωνα ώστε αν είναι δυνατόν να μην χρειάζεται να δαπανούμε ρεύμα Χειμώνα η Καλοκαίρι για να ζεστάνουμε το νερό που κάνουμε μπάνιο (4 μελής οικογένεια) ή ζεστό νερό για να πλύνουμε τα πιάτα.
    Να σας δώσω λίγο τις παρακάτω πληροφορίες :
    Χρησιμοποιώ αυτήν την στιγμή έναν Ηλιακό 30 ετών από τον οποίο μάλιστα έχει χαλάσει το ένα εκ των δύο ηλιακό πάνελ με αποτέλεσμα να πρέπει για κάθε μπάνιο να τον ανάβουμε για τουλάχιστον 30 λεπτά.
    Σκοπός μου είναι με την αγορά νέου Ηλιακού θερμοσίφωνα να μην ξαναχρειαστεί να ανάψω τον θερμοσίφωνα για να ζεστάνω νερό. Θα ήθελα να αναφέρω πως μένω σε μονοκατοικία στην Αττική και έχω την δυνατότητα να τοποθετήσω τον ηλιακό στα κεραμίδια (ξαπλωτό).
    Μιας και όπως καταλαβαίνεται αυτή είναι μια επένδυση η οποία θα πρέπει να δουλεύει για τα επόμενα 15-20 χρόνια θα ήθελα να μου προτείνεται αν είναι δυνατόν :
    1) τον τύπο του Ηλιακού θερμοσίφωνα που πρέπει να αγοράσω
    2) Διαθέσιμες-αξιόπιστες (δοκιμασμένες) μάρκες
    3) Τι καζάνι πρέπει να περιλαμβάνει ώστε το νερό να είναι αρκετό για την οικογένεια.

    Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να δαπανήσω έως 1000 εθρώ για αγορά και εγκατάσταση.
    Θα αναμένω τις απαντήσεις σας.
    Ευχαριστώ.


  2. #2
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Δεν νομίζω μ αυτά τα χρήματα να πετύχεις αυτόν τον στόχο (να μην χρειάζεται να καταναλώνεις ηλεκτρικό ρεύμα ιδίως τον χειμώνα)

  3. #3
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Athens, Greece, Greece
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    5
    ok έστω και με παραπάνω χρήματα μήπως έχεις να μου προτείνεις τι πρέπει να αγοράσω για να πετύχω τα παραπάνω (που γράφω στο προηγούμενο μήνυμα).Ευχαριστώ.

  4. #4
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές. Ισχύει ότι ισχύει για όλα τα πράγματα.

    Διάλεξε έναν επώνυμο ηλιακό θερμοσίφωνα, έναν εγκαταστάτη γνώστη του αντικειμένου και έχεις κάνει τη δουλειά σου. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις ο ίδιος τις οδηγίες εγκατάστασης και συντήρησης, ώστε σε ένα βαθμό να επιβλέψεις την εγκατάσταση του ηλιακού (θέση στη στέγη, απόκλιση ως προς το Βορρά, κλίση ως προς το επίπεδο, σωστή τοποθέτηση βάσης και στεγανοποίηση τυχόν οπών στην στέγη, κ.λ.π.)

    Οι επώνυμοι ηλιακοί θερμοσίφωνες θα σε καλύψουν τη μεγαλύτερη διάρκεια του χρόνου, αλλά χωρίς την υποστήριξη ρεύματος ή άλλης εφεδρικής πηγής δεν πρόκειται να τα καταφέρεις.

    Για τις ανάγκες σου νομίζω ότι ένας ηλιακός θερμοσίφωνας στα 200lt αρκεί. Προτίμησε έναν εκ των 3-4 πιο επώνυμων εταιριών με κριτήριο την τιμή και την εξυπηρέτηση που σου προσφέρει το τεχνικό τους τμήμα.

    Μην αμελήσεις την ετήσια συντήρηση (αντιψυκτικό, ανόδιο, έλεγχος βαλβίδας ασφαλείας, καθαρισμός δοχείου) και θα έχεις έναν ηλιακό θερμοσίφωνα για πολλά χρόνια.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Athens, Greece, Greece
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    5
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου Ziko.

    Μήπως θα μπορούσες να μου πείς αναφορικά μερικές

    επώνυμες εταιρείες απο τις οποίες θεωρείς ότι θα ήταν καλό να

    επικοινωνήσω ώστε να πάρω προσφορές για αγορά νέου ηλιακού.

  6. #6
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Μη τους κάνουμε διαφήμιση. Τις ξέρεις νομίζω όπως όλοι μας. Εταιρίες που έχουν 20-30 χρόνια στην κατασκευή ηλιακού θερμοσίφωνα...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Athens, Greece, Greece
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    5
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον ziko Εμφάνιση απάντησης
    Μη τους κάνουμε διαφήμιση. Τις ξέρεις νομίζω όπως όλοι μας. Εταιρίες που έχουν 20-30 χρόνια στην κατασκευή ηλιακού θερμοσίφωνα...


    ok κατάλαβα, ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλες.

  8. #8
    Αν έχεις καλοριφέρ, το μπόιλερ να είναι τριπλής ενέργειας και να συνδέεται με αυτό. Γυαλί ή ανοξείδωτο ή χαλκό, όλα καλά είναι, ο χαλκός πιο ακριβός από όλα και αμφίβολο αν πιο χρήσιμος, κάποια άλλη γνώμη κανείς; κ θέλει προσοχή γιατί πρασινίζει . Ρεύμα θα κάψεις σε κάθε περίπτωση. Οι συλλέκτες, λένε οι επιλεκτικοί κάνουν δουλειά, συνηγορώ, εμπειρικά. Είναι πιο ακριβοί των απλών. Οι κενού, άμα χαλάσουν, ποιός θα στις φτιάξει; Μακριά. Την εγκατάσταση μπορείς ίσως να αποφύγεις όπως έκανα κ εγώ, αν πιάνουν τα χέρια σου, πραγματικά πιάνουν τα χέρια σου (και έχεις και βοήθεια, το μπόιλερ ΔΕΝ το σηκώνεις μόνος σου) και σε πονάει η τσέπη σου. Η συντήρηση πράγμα σημαντικό όπως λέει ο ziko που λέει και άλλα χρήσιμα πράγματα. ’μα θες να κάνει απόσβεση και να σου ζεσταίνει νερό κ όχι αλάτι. Για το καλοριφέρ μόνο έφερα τον τεχνίτη που μου εγκατέστησε το καλοριφέρ. ούτως ή άλλως δεν πιστεύω να μου το συνέδεε ο τεχνικός του ηλιακού. Να ληφθεί υπ'όψιν ότι οι σωλήνες, από τις παροχές μέχρι τον ηλιακό, κοστίζουν και αυτές, και το κόστος είναι αρκετό. Oι οδηγίες που δίνει η εταιρία δεν είναι καλές, θα τις κοιτάς 1-2 βδομάδες μέχρι να καταλάβεις τι και πως και ας είναι τόσο απλό. Το σετ που παρέχει η εταιρία θα είναι πιθανώς ανεπαρκές, θα σε οδηγήσει και σε κατάστημα υδραυλικών 1-2 φορές. Και όπως παντού, αν ψωνίσεις από το εργοστάσιο, θα πάρεις φθηνότερα, σχεδόν παντού. ’! και ότι πληρώσεις παίρνεις. Υγ. η συντήρηση, και αυτή είτε την κάνεις μόνος σου είτε έρχεται τεχνικός.
    Last edited by atsimas; 13-01-2014 at 21:59:42.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Athens, Greece, Greece
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    5
    Ψάχνοντας την αγορά και παίρνοντας προσφορές βρήκα το μοντέλο θερμοσίφωνα Mark 4 της εταιρείας Calpak (δεν κάνω διαφήμιση).Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

    1) αν κάποιος γνωρίζει την εταιρεία και ποιο συγκεκριμένα αν έχει άποψη για το μοντέλο που προανέφερα.

    2) είμαστε 4 άτομα στην οικογένεια αλλά μελλοντικά βλέπω να γινόμαστε 5 με 6 οπότε σκεφτόμουν να πάρω 200lt "καζάνι" για τον ηλιακό, τι πιστεύετε κάνω σωστή σκέψη ή πετάω χρήματα και με ένα "καζάνι" 160lt θα ήμουν μια χαρά.
    Last edited by Παναγιώτης Μπασ; 11-01-2014 at 11:29:43.

  10. #10
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Περίπου στα 100 ευρώ είναι η διαφορά οπότε καλύτερα να αγοράσεις τον 200lt (5-6 άτομα με κατανάλωση 45 lt το άτομο στους 45 βαθμούς) και η Calpak είναι επώνυμη

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρεμφερή θέματα

  1. Αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα
    από Christos Ka στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταία απάντηση: 16-05-2011, 23:22:48
  2. Καθαρισμός μπόιλερ ηλιακού θερμοσίφωνα
    από apage στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 16-04-2011, 09:22:12
  3. Αγορά νέου καυστήρα & λέβητα
    από so_to_s στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία απάντηση: 08-10-2010, 15:36:44
  4. Συνδεση ηλιακου με επιτοιχο θερμοσιφωνα
    από milond στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταία απάντηση: 12-02-2010, 10:04:28
  5. Αγορα ηλιακου θερμοσιφωνα
    από moris στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία απάντηση: 09-02-2006, 17:58:31

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό