Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 10

Θέμα: Κλειστό ή ανοικτό δοχείο διαστολής σε τζάκι / ξυλολέβητα με δοχείο αδρανείας

  1. #1

    Κλειστό ή ανοικτό δοχείο διαστολής σε τζάκι / ξυλολέβητα με δοχείο αδρανείας


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Έχω εγκαταστήσει ένα τζάκι καλοριφέρ La Nordica wf-25 DSA με δοχείο αδράνειας 500 λίτρων, και για λόγους ασφαλείας
    τοποθέτησα ανοιχτό δοχείο διαστολής. Στην πορεία κατάλαβα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα μεγάλης θερμοκρασίας, δεδομένου ότι και ο κατασκευαστής συνιστά στο συγκεκριμένο μοντέλο κλειστό δοχείο. Αν τοποθετήσω κλειστό δοχείο διαστολής στην εγκατάσταση, θα έχω μεγαλύτερη απόδοση? λόγω μεγαλύτερης πίεσης? ή δε θα υπάρξει διαφορά? Υπόψη ότι η συνιστώμενη πίεση λειτουργίας σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι μέχρι 2,5 bar ευχαριστώ!

  2. #2
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Εγώ δεν θα έκανα την αλλαγή για λόγους ασφαλείας. Το μόνο που θα πετύχεις με το κλειστό δοχείο διαστολής θα είναι πως θα αποφύγεις τυχόν υπάρχοντα προβλήματα ροής (αέρας στο σύστημα, δεν λειτουργεί σωστά κάποιο τοποθετημένο ψηλά σώμα κλπ)

  3. #3
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον dimis Εμφάνιση απάντησης
    Εγώ δεν θα έκανα την αλλαγή για λόγους ασφαλείας. Το μόνο που θα πετύχεις με το κλειστό δοχείο διαστολής θα είναι πως θα αποφύγεις τυχόν υπάρχοντα προβλήματα ροής (αέρας στο σύστημα, δεν λειτουργεί σωστά κάποιο τοποθετημένο ψηλά σώμα κλπ)
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου! Το πρόβλημά μου είναι ότι το ανοιχτό δοχείο το έχω τοποθετημένο μόλις 30 περίπου εκατοστά πάνω από το δοχείο αδράνειας λόγω έλλειψης χώρου, με αποτέλεσμα να ζεσταίνεται το περιεχόμενο νερό και σίγουρα εκεί θα χάνεται θερμότητα, έτσι νομίζω.

  4. #4
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Εφόσον εγκαταστήσατε δοχείο αδρανείας μπορείτε να εγκαταστήσετε κλειστό δοχείο διαστολής.
    Θα πρέπει όμως το μέγεθος του δοχείου να είναι μεγαλύτερο από το ελάχιστο που συνιστά ο κατασκευαστής.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  5. #5
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2013
    Θέση
    Κρήτη νότια
    Ιδιότητα:
    Ιδιώτης
    Απαντήσεις
    5
    Μία απλή λύση είναι (χωρίς να είμαι ειδικός) νομίζω να συνδεθεί το δοχείο διαστολής απο τέρμα χαμηλά απο το δοχείο αδράνειας. Έτσι θα πάρει το λιγότερο ζεστό νερό και θα μειώσει τις απώλειες.
    Επίσης δε θα υπάρχει και ροή κρύου-ζεστού απο το αν είχε συνδεθεί ευθεία στην κορυφή.

    ΥΓ. Γράφει άσχετος

  6. #6
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Η πιο απλή λύση είναι η αγορά ενός κλειστού δοχείου, ενός ασφαλιστικού και ενός πληρωτή.
    Η πίεση θα είναι ρυθμιζόμενη και το δίκτυο θα λειτουργεί καλύτερα (το συστήνει άλλωστε και ο κατασκευαστής).

    Αν επιμένετε σε ανοικτό δοχείο, η σύνδεση του ανοικτού δοχείου διαστολής γίνεται όπως στο σκαρίφημα
    http://forum.monachos.gr/content.php...σεις-θέρμανσης

    Click image for larger version. 

Name:	image001.gif 
Views:	97 
Size:	2.0 KB 
ID:	707


    Το ανοικτό δοχείο λειτουργεί ως ασφαλιστική διάταξη, σαν εκτόνωση και σαν πληρωτής και συνδέεται με δύο σωλήνες, η μία (ασφαλιστική) στην προσαγωγή (μετά την καύση) και η άλλη (η πλήρωση) στην επιστροφή. Οι θέσεις εισαγωγής κρύου / απαγωγής ζεστού θα πρέπει να είναι σε τέτοια θέση ώστε να εξασφαλίζεται ασφάλεια έναντι αύξησης της πίεσης (που το σύστημα με τα δυο καρφωματα χαμηλα εξασφαλίζει) και ψύξη του θαλάμου καύσης όταν η θερμοκρασία αυξηθεί πάρα πολύ (που το σύστημα σας δεν εξασφαλίζει).
    Δεν ξέρω πόσο σημαντικό είναι αυτό όταν έχουμε εγκαταστήσει ήδη δοχείο αδρανείας, μπορώ όμως να σας πω ότι δεν είναι σύμφωνο με τους κανονισμούς.

    Αν η εγκατάσταση είναι όλη μεταλλική και δεν είναι μεγάλο πρόβλημα η υπερβολική αύξηση της θερμοκρασίας, μπορεί τελικά (παρά την υπογραφή της πρότασης) η σύνδεση κάτω/κάτω να λειτουργήσει καλά, αλλά αυτό θα συμβαίνει μόνο για όσο τα πράγματα πηγαίνουν καλά.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  7. #7
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον dimis Εμφάνιση απάντησης
    Εγώ δεν θα έκανα την αλλαγή για λόγους ασφαλείας. Το μόνο που θα πετύχεις με το κλειστό δοχείο διαστολής θα είναι πως θα αποφύγεις τυχόν υπάρχοντα προβλήματα ροής (αέρας στο σύστημα, δεν λειτουργεί σωστά κάποιο τοποθετημένο ψηλά σώμα κλπ)
    εκτός από όσα πολύ σωστά ανέφερες Δημήτρη, ένας σημαντικός ακόμη παράγοντας είναι και η απώλεια.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  8. #8
    καταρχιν μην σε ανυσηχει το θεμα ασφαλειας ολα λυνονται με δυο ασφαλιστικα 1 πιεσης 3bar και ενα θερμοκρασιας 90C πιεσης 3 bar τα οποια θα πρεπει να ελεγχονται καθε χρονο και κατα την αποψη μου καθε 3-4 χρονια να αλλαζουν προληπτικα
    οσο αφορα την αποδοση εννοειτε οτι θα εχεις καλυτερη λογο καλυτερης ροης του συστηματος και καλητερη μεταφορα θερμοτητας λογο υψηλοτερης πιεσης
    επισης θα σου προτεινα και εναν κυκλοφορητη inverter για εξοικονομηση ενεργειας και μεγαλυτερη διαρκεια λειτουργιας με ups σε περιπτωση διακοπης ρευματος

  9. #9
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2013
    Θέση
    Χίος
    Ιδιότητα:
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΕΜΠ
    Απαντήσεις
    1
    Με κλειστό δοχείο διαστολής ,απαραίτητη κατά την γνώμη μου και η εγκατάσταση βαλβίδας ψύξης που εισάγει κρύο νερό από το υδραυλικό δίκτυο σε περίπτωση υπερθέρμανσης της εστίας από τυχούσα αποτυχία λειτουργίας του κυκλοφορητή. Μου έχει τύχει 2 φορές εφέτος σε εγκαταστάσεις χωρίς ups. Αρκεί βέβαια να έχεις κατασκευαστικά την δυνατότητα πρόσβασης σε κατάλληλο σημείο κοντά στην εστία.

  10. #10

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις......Απ' όλα αυτά καταλαβαίνω ότι εάν τοποθετήσω κλειστό δοχείο διαστολής με τα απαραίτητα συστήματα ασφαλείας, σίγουρα θα έχω καλύτερη απόδοση!

Παρεμφερή θέματα

  1. ΑΝΟΙΧΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ ΚΑΙ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΑΣ
    από kifpan στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταία απάντηση: 23-09-2015, 18:26:31
  2. στερεα καυσιμα και κλειστο δοχειο διαστολης
    από makisx στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταία απάντηση: 25-02-2012, 23:04:24
  3. Ανοιχτό vs. κλειστό δοχείο διαστολής.
    από Dionysis στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταία απάντηση: 28-12-2011, 18:09:00
  4. Κοινόχρηστα για κλειστό καλοριφέρ
    από pliaskov στο φόρουμ Θερμαντικά σώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία απάντηση: 02-04-2008, 12:00:51
  5. Υπερμεγέθη κλειστό δοχείο διαστολής.
    από george στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 14-10-2002, 11:45:12

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό