Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 4 από 4

Θέμα: Λιπαντικό ηλεκτρικού μοτέρ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2011
    Θέση
    Chania, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    5

    Λιπαντικό ηλεκτρικού μοτέρ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα! Έχω ένα ηλεκτρικό μοτέρ συρόμενης πόρτας (DELMA ROY 6) το οποίο έχει χάσει το λάδι που είχε μέσα (η περιέλιξη του μοτέρ και τα γρανάζια του, από ό,τι έχω καταλάβει "κολυμπάνε" στο λιπαντικό). Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω τι είδους λάδι θα πρέπει να αγοράσω για να το ξαναγεμίσω. Κάπου διάβασα ότι τα λιπαντικά για βενζινοκινητήρες έχουν καθαριστικά πρόσθετα και είναι ακατάλληλα για χρήση σε ηλεκτροκινητήρα. Ο έμπορος από τον οποίο είχα αγοράσει το μοτέρ μου πρότεινε να βάλω βαλβολίνη 90άρα, αλλά δεν έχω πειστεί ότι αυτή είναι το κατάλληλο λιπαντικό για το μοτέρ. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα κάποια ειδικά προϊόντα για ηλεκτρικά μοτέρ, αλλά όχι σε ελληνικές ιστοσελίδες. Θα παρακαλούσα θερμά, αν κάποιος γνωρίζει τι είδους και ποιών προδιαγραφών λιπαντικά χρησιμοποιούνται σε ηλεκτροκινητήρες, που είναι εμβαπτισμένοι σε λιπαντικό (oil bath), να με βοηθήσει να επιλέξω το κατάλληλο λιπαντικό. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

  2. #2
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον cloudman Εμφάνιση απάντησης
    Καλησπέρα! Έχω ένα ηλεκτρικό μοτέρ συρόμενης πόρτας (DELMA ROY 6) το οποίο έχει χάσει το λάδι που είχε μέσα (η περιέλιξη του μοτέρ και τα γρανάζια του, από ό,τι έχω καταλάβει "κολυμπάνε" στο λιπαντικό). Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω τι είδους λάδι θα πρέπει να αγοράσω για να το ξαναγεμίσω. Κάπου διάβασα ότι τα λιπαντικά για βενζινοκινητήρες έχουν καθαριστικά πρόσθετα και είναι ακατάλληλα για χρήση σε ηλεκτροκινητήρα. Ο έμπορος από τον οποίο είχα αγοράσει το μοτέρ μου πρότεινε να βάλω βαλβολίνη 90άρα, αλλά δεν έχω πειστεί ότι αυτή είναι το κατάλληλο λιπαντικό για το μοτέρ. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα κάποια ειδικά προϊόντα για ηλεκτρικά μοτέρ, αλλά όχι σε ελληνικές ιστοσελίδες. Θα παρακαλούσα θερμά, αν κάποιος γνωρίζει τι είδους και ποιών προδιαγραφών λιπαντικά χρησιμοποιούνται σε ηλεκτροκινητήρες, που είναι εμβαπτισμένοι σε λιπαντικό (oil bath), να με βοηθήσει να επιλέξω το κατάλληλο λιπαντικό. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!
    Μπορείς να ρωτήσεις εδώ.
    http://www.prismaglass.gr/2E5E162B.el.aspx

  3. #3
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Ωραία ιστοσελίδα.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  4. #4
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2011
    Θέση
    Chania, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    5

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Τελικά η λύση ήταν απλή! Έστειλα e-mail στην DELMA στην Ιταλία και μου απάντησαν ότι το μοτέρ παίρνει λιπαντικό αυτόματου κιβωτίου ταχυτήτων ATF DIII. Σας ευχαριστώ όλους, έστω και τόσο ετεροχρονισμένα, για την κατανόηση και το ενδιαφέρον σας.

Παρεμφερή θέματα

  1. ιδιοκατασκευη ηλεκτρικου λεβητα
    από tsipaki στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 17-01-2012, 19:32:30
  2. Ηλεκτρική σύνδεση μοτέρ τετράοδης Giacomini
    από dimis στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταία απάντηση: 04-01-2012, 00:45:13
  3. Ροοστάτες σε μοτερ ανεμιστήρων
    από miltos στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταία απάντηση: 01-03-2010, 14:35:54
  4. Προβλημα με μοτερ γκαραζοπορτας
    από dimos11 στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 18-06-2009, 07:31:27
  5. εγκατάστηση ηλεκτρικου λέβητα sos
    από konsantina στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταία απάντηση: 03-01-2009, 02:11:51

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό