Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 20 από 23

Θέμα: Υδραυλικό τζάκι για 120 τ.μ. με 8 σώματα καλοριφέρ

  1. #11
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    εφ οσον εχειs καυστηρα πετρελαιου γιατι σε περiπτωση αναγκηs να μην χρεισιμοποιηθη σαν σχεδιο β?η εγκατασταση ιδη υπαρχει γιατι να βγει off δεν βλεπω το λογο.

  2. #12
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον el greco Εμφάνιση απάντησης
    εφ οσον εχειs καυστηρα πετρελαιου γιατι σε περiπτωση αναγκηs να μην χρεισιμοποιηθη σαν σχεδιο β?η εγκατασταση ιδη υπαρχει γιατι να βγει off δεν βλεπω το λογο.
    Όταν λέω "παράλληλη σύνδεση" με το λέβητα πετρελαίου, δεν το εννοώ όπως στη φυσική ("παράλληλη σύνδεση στοιχείων κυκλώματος"). Μην ξεχνάτε πως εγώ δεν είμαι μηχανικός ούτε καν προέρχομαι από τον ευρύτερο τεχνολογικό χώρο (σ.σ. υπηρετώ τις λεγόμενες "ανθρωπιστικές επιστήμες").
    Εννοώ απλά ότι σε περιπτώσεις όπως, π.χ., τέλος τα ξύλα, έσπασα κανένα χέρι και δεν μπορώ να φορτώνω ξύλα στην εστία ή απλά βαριέμαι, να μην καταργηθεί η λειτουργία του καλοριφέρ από το λέβητα πετρελαίου.
    Δηλαδή:
    1. Δε θέλω να λειτουργούν ταυτόχρονα ("παράλληλα") και οι 2 λέβητες
    2. Θέλω να καλύψω όλην την ανάγκη θέρμανσης του διαμερίσματος από το τζάκι
    Παρακαλώ πολύ όλους όσους έσπευσαν να βοηθήσουν και όσους ακόμη θελήσουν, να απαντήσουν επ' αυτής της παραδοχής.
    Ευχαριστώ και πάλι.

  3. #13
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον dryianni Εμφάνιση απάντησης
    Όταν λέω "παράλληλη σύνδεση" με το λέβητα πετρελαίου, δεν το εννοώ όπως στη φυσική ("παράλληλη σύνδεση στοιχείων κυκλώματος"). Μην ξεχνάτε πως εγώ δεν είμαι μηχανικός ούτε καν προέρχομαι από τον ευρύτερο τεχνολογικό χώρο (σ.σ. υπηρετώ τις λεγόμενες "ανθρωπιστικές επιστήμες").
    Εννοώ απλά ότι σε περιπτώσεις όπως, π.χ., τέλος τα ξύλα, έσπασα κανένα χέρι και δεν μπορώ να φορτώνω ξύλα στην εστία ή απλά βαριέμαι, να μην καταργηθεί η λειτουργία του καλοριφέρ από το λέβητα πετρελαίου.
    Δηλαδή:
    1. Δε θέλω να λειτουργούν ταυτόχρονα ("παράλληλα") και οι 2 λέβητες
    2. Θέλω να καλύψω όλην την ανάγκη θέρμανσης του διαμερίσματος από το τζάκι
    Παρακαλώ πολύ όλους όσους έσπευσαν να βοηθήσουν και όσους ακόμη θελήσουν, να απαντήσουν επ' αυτής της παραδοχής.
    Ευχαριστώ και πάλι.
    Αν αυτό είναι που θέλετε να κάνετε, να εγκαταστήσετε τζάκι 20kW με δοχείο αδρανείας 1000lt.
    Το δοχείο θα σας δώσει τη δυνατότητα να θερμαίνετε (ή να συντηρείτε τη θερμοκρασία) το σπίτι όταν το τζάκι έχει σβήσει.

    Ο λέβητας θα λειτουργήσει μόνον όταν δεν θέλετε να ανάψετε το τζάκι. Η μεταγωγή μπορεί να γίνεται χειροκίνητα ή και αυτόματα.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  4. #14
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον monachus Εμφάνιση απάντησης
    Αν αυτό είναι που θέλετε να κάνετε, να εγκαταστήσετε τζάκι 20kW με δοχείο αδρανείας 1000lt.
    Το δοχείο θα σας δώσει τη δυνατότητα να θερμαίνετε (ή να συντηρείτε τη θερμοκρασία) το σπίτι όταν το τζάκι έχει σβήσει.

    Ο λέβητας θα λειτουργήσει μόνον όταν δεν θέλετε να ανάψετε το τζάκι. Η μεταγωγή μπορεί να γίνεται χειροκίνητα ή και αυτόματα.
    Θέλω να σας ευχαριστήσω ιδιαίτερα για την τόσο πολύτιμη βοήθεια. Θέλω επίσης να σας παρακαλέσω -αν δε γίνομαι πολύ φορτικός- να ρίξετε μια ματιά στον εξοπλισμό σύνδεσης που προτείνει ο εγκαταστάτης (σ.σ. ο εισαγωγέας των τζακιών), τα οποία και σας στέλνω με pm.

  5. #15
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον monachus Εμφάνιση απάντησης
    Αν αυτό είναι που θέλετε να κάνετε, να εγκαταστήσετε τζάκι 20kW με δοχείο αδρανείας 1000lt.
    Το δοχείο θα σας δώσει τη δυνατότητα να θερμαίνετε (ή να συντηρείτε τη θερμοκρασία) το σπίτι όταν το τζάκι έχει σβήσει.

    Ο λέβητας θα λειτουργήσει μόνον όταν δεν θέλετε να ανάψετε το τζάκι. Η μεταγωγή μπορεί να γίνεται χειροκίνητα ή και αυτόματα.
    Χωρίς δοχείο αδρανείας δε γίνεται; Υπάρχει ήδη ηλιακός θερμοσίφωνας...

  6. #16
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Τώρα που το ξεμπλέξαμε, να ρωτήσω κάτι.
    Τα ξύλα πώς θα ανεβαίνουν; Εχετε εικονα για το πόσο συχνά η εστία θα θέλει τροφοδοσία και καθάρισμα;
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  7. #17
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον nkx Εμφάνιση απάντησης
    Τώρα που το ξεμπλέξαμε, να ρωτήσω κάτι.
    Τα ξύλα πώς θα ανεβαίνουν; Εχετε εικονα για το πόσο συχνά η εστία θα θέλει τροφοδοσία και καθάρισμα;
    Υπάρχει μεγάλη αποθήκη. Με πιστοποιημένη μπρικέττα, που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω, χρειάζομαι 4,65 κιλά τέτοιας μπρικέττας την ώρα, για το τζάκι των 20 kw. Κάθε πακέτο (4 τμχ.) είναι στα 7 κιλά. Άρα για 8 ώρες λειτουργίας την ημέρα, χρειάζομαι 4,65 Χ 8 / 7 = 5,31 πακέτα ημερησίως. Διάσταση πακέτου: 30 X 30 X 7,5 cm. Άρα, ο ημερήσιος όγκος μπρικέττας είναι 30 Χ 30 Χ 40 εκ. (ΤΙΠΟΤΑ!)
    Κόστος (τιμές τωρινές): 0,95 ευρώ/ώρα. Θέλετε να σας πω πόση είναι η ωριαία κατανάλωση με το πετρέλαιο; Αφήστε καλύτερα...

  8. #18
    Εδώ και ένα σχέδιο του διαμερίσματος (συγγνώμη, δεν είμαι αρχιτέκτων ή μηχανικός, επαναλαμβάνω).Click image for larger version. 

Name:	Whole flat.JPG 
Views:	16 
Size:	48.9 KB 
ID:	882

  9. #19
    Καλημέρα σας. Μήπως υπάρχει καμμία νεώτερη ιδέα επί του θέματος;

  10. #20
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Αν δεν σας κάλυψαν όσα γράφτηκαν πιο πάνω, το επόμενο βήμα είναι να πάτε στον μηχανολόγο που λέγαμε.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

Παρεμφερή θέματα

  1. ΣΥΝΔΕΣΗ ΔΟΧΕΙΟΥ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ ΜΕ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ ΤΖΑΚΙ
    από iliasaudi στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταία απάντηση: 02-09-2015, 23:15:25
  2. Τζάκι συνδεδεμένο με τα θερμαντικά σώματα / καλοριφέρ
    από liangos στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 118
    Τελευταία απάντηση: 27-03-2013, 01:17:16
  3. κλαπε (υδραυλικο) σε τζακι
    από presi1980 στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 12-12-2012, 17:49:32
  4. Ενεργειακό Υδραυλικό Τζάκι
    από Moutro στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 29-09-2012, 08:43:41
  5. υδραυλικο τζακι
    από soylis στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 28-09-2012, 00:26:24

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό