Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 7 από 7

Θέμα: Ελεγχος κυκλωμάτων Α/Θ με το πάνελ του λέβητα ??

  1. #1

    Ελεγχος κυκλωμάτων Α/Θ με το πάνελ του λέβητα ??


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημέρα σε όλους
    διευκρινιζω οτι είμαι γιατρος και επομένως άσχετος με το αντικείμενο
    Εχω ενα διόρωφο σε ορεινό χωριο που τον χειμωνα σχεδον καθε μερα ξυπνάμε με -3° ΜΟ. Ο ήλιος το βρισκει κατα το μεσημερι, διοτι ειναι σε πλαγιά βουνού.
    Το ισόγειο ειναι καλα μονωμένο (μονο που εχει υπόγειο απο κατω που δεν θερμαίνεται) και ειναι 110 τμ. με σώματα κλαςςικά. Ο πρώτος επισης τα ιδια τμ, αλλά με ενδοδαπέδια και μέτρια μόνωση. Ο λέβητας ειναι Wiessman και ελέγχω τα κυκλώματα με πάνελ ελέγχου δυο κυκλωμάτων της ίδιας εταιρείας. Φυσικα εχω και boiler για ΖΝΧ.
    Επειδη σκέπτομαι να βαλω Α/Θ, Daikin ή Lg, 16KW, υψηλών, ο εγκαταστάτης μου λεει ότι θα ελέγχω τις θερμοκρασίες, θα κάνω χρονοπρογραμματισμό κλπ ΜΕ ΤΟ ΠΑΝΕΛ της Wiesmann. Αυτό μου φάνηκε περίεργο.
    Τι λένε οι ειδήμονες επ' αυτού; Ειναι εφικτό; Αν, ναό, τοτε τι ρόλο θα παίζει το control panel της ΑΘ;

    Δεύτερη ερώτηση: μεταξυ των δυο, τι διαφορές στην κατανάλωση και στην συμπεριφορά θα εχω; Η Lg βλεπω οτι εχει και 25% μειωμένο χρονο απόψυξης, ετσι ώστε (λεει) οτι κανει επιπλέον οικονομία.

    Τρίτη ερώτηση: δεδομένου οτι εχω Τριφασικό και νυκτερινό, με συμφέρει να τη δουλεύω μονο το μεσημερι και το βράδυ, ή να την αφήσω συνεχεια ανοικτή;

    Χίλια ευχαριστώ!

  2. #2
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Καλησπέρα,

    1. Αυτό που σας είπε ο εγκαταστάτης σας, μπορεί να γίνει υπό προϋποθέσεις. Για να είμαστε πάντως σοβαροί και να μη λέμε κουβέντες στον αέρα, θα πρέπει να γνωρίζουμε το σημερινό υδραυλικό δίκτυο, καθώς και το πως σκέφτεται ο εγκαταστάτης σας να συνδέσει μελλοντικά την αντλία. (π.χ. ο λέβητας θα διατηρηθεί σαν δεύτερη πηγή; η μεταγωγή από την αντλία στον λέβητα θα γίνεται αυτόματα, ή χειροκίνητα; αν γίνεται αυτόματα με ποιο κριτήριο; ποιο μοντέλο ελεγκτή της Viesmann έχετε εγκατεστημένο κ.λ.π.). Ο έλεγχος της εγκατάστασης εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από το υδραυλικό δίκτυο και κανονικά ο εγκαταστάτης σας θα πρέπει να σας σχεδιάσει ένα μονογραμμικό που να δείχνει το υδραυλικό κύκλωμα και τα σημεία ελέγχου στην τελική μορφή της εγκατάστασης.

    Αν ο εγκαταστάτης σας έχει κατά νου να χρησιμοποιήσει την αντλία σαν να είναι λέβητας (με απλό start/stop και σταθερή θερμοκρασία εξόδου), το αποτέλεσμα δεν θα είναι καλό και αμφιβάλλω για το αν θα κάνετε πραγματική οικονομία τέτοια που να δικαιολογεί το κόστος της επένδυσης.

    Σε γενικές γραμμές πάντως, είναι προτιμότερο το αντίθετο, να ελέγχει δηλαδή η αντλία τον λέβητα και ότι το ανάποδο όπως συζητάμε εδώ.

    2. Η σύγκριση των δύο αντλιών είναι άτοπη. Εϊναι σαν να με ρωτάτε αν είναι καλύτερη μια μερσεντές ή ένα lada. Οι διαφορές έχουν να κάνουν τόσο με τον βαθμό απόδοσης στις θερμοκρασίες που περιγράψατε, όσο και με την ποιότητα κατασκευής και τις δυνατότητες του κάθε μηχανήματος.

    3. Αν χρησιμοποιείτε ολόκληρο το σπίτι όλες τις ώρες της ημέρας, η καλύτερη περίπτωση είναι να αφήνετε την αντλία να λειτουργεί συνεχώς, και σε αυτήν την περίπτωση θα είναι προτιμότερο να παρακάμψετε εντελώς τον αυτοματισμό που ήδη έχετε, και να αφήσετε τον έλεγχο στην αντλία θερμότητας, ώστε η αντλία να προσαρμόζει τη θερμοκρασία εξόδου της ανάλογα με τις ανάγκες κάθε χώρου.
    Με λίγο "fine tuning" του χρονοπρογράμματος, θα μπορούσατε να ζητάτε υψηλότερη θερμοκρασία χώρου το μεσημέρι (χαμηλό τιμολόγιο) ώστε να "φορτώνετε" το σπίτι τις ώρες του νυκτερινού και μετά να ζητάτε την κανονική θερμοκρασία χώρου (π.χ. 21οC) για να λειτουργεί λιγότερες ώρες η αντλία το απόγευμα.

    Τέλος θα ημουν πολύ επιφυλακτικός στο να προτείνω εγκατάσταση αντλίας θερμότητας σε ορεινή κατοικία με μέση θερμοκρασία περιβάλλοντος -3oC. Πόσα χρήματα πληρώσατε πέρυσι σε πετρέλαιο;
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  3. #3
    Καλησπέρα.
    1. Οπωσδήποτε θα διατηρηθεί ο λέβητας, είναι σύγχρονος: Vitola 200 Viessmann, καυστηρας Vitoflame 100 και Control Panel 2 κυκλωμάτων Vitotronic 200. Η μεταγωγή από την ΑΘ στον ΛΕΒ θα γίνεται απ' ότι μου είπε χειροκίνητα με μια βάνα (εμενα δεν μου άρεσε αυτό, γίνεται ηλεκτρονικά με ενα κουμπί

    2. Εχω την εντύπωση ότι η mercedes καιει περισσότερο ή κάνω λάθος;

    3. Το πάνω με την Ενδοοδαπέδια το χρησιμοποιώ εγω το Σαβκο, αλλά λόγω της αδράνειας του συστήματος οφείλω να το έχω ανοιχτό συνέχεια, στο δε κατω με τα κλασσικα σώματα μένει η ηλικιωμένη μητέρα μου. Αν παρακάμψουμε όπως λέτε τον έλεγχο με το Vitotronic, το control panel της ΑΘ πως θα ελέγχει και τα δύο κυκλώματα; μπορεί;

    Δυστυχώς επειδή πέρισυ δοκίμασα για λίγο τον λεβητα (το πανω ήταν εντελως κλειστό και υπάρχει και κατω εκαιγε ενεργειακό τζακι αλλα πλεον η μανα μου δεν μπορει με τα ξυλα) δεν εχω ολοκληρωμένη άποψη. Παντως υπολογίζω γύρω στα 520 λίτρα το μήνα. (Παλιότερα (πριν αλλαξουμε κουφωματα κατω και καυστηρα) πιάναμε τα 650-700 λίτρα το μήνα!)
    Last edited by ntavelis; 13-08-2014 at 18:52:21.

  4. #4
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Από όσο γνωρίζω, το .νιtotronic δεν διαχειρίζεται δεύτερη πηγή, πράγμα που σημαίνει ότι την αντλία μπορειτε να την χειριστείτε μόνο on/off με σταθερή θερμοκρασία προσαγωγής, πράγμα που σημαίνει υψηλότερη κατανάλωση. Θα προτιμούσα να βγαίνει εκτός ο πίνακας και τη διαχείριση να την κάνει η αντλία.

    Η αντλία μπορεί να διαχειριστεί δεύτερηη θερμοκρασία και άρα δεύτερο κύκλωμα.

    2. Οταν εγραψα Mercedes, εννοω καλύτερη σε ενεργειακή συμπεριφορά και ποιότητα κατασκευής. Άρα καίει λιγοτερο.

    3. Ναι, μπορεί (η Daikin σιγουρα, και από όσο γνωρίζω και η .lg)

    Τέλος, με τις καταναλώσεις αυτές, ναι, εγκαταστειστε αντλία. Την περίπτωση αντλίας νερού - νερού (γεωθερμική) την αποκλείετε; ( θα λειτουργούσε πολυ πιο αποδοτικά στις πολυ χαμηλές θερμοκρασίες).

  5. #5
    Ωραία, ευχαριστώ, ήσασταν σαφής. Ομολογώ ότι στο θέμα της αντλίας νερού - νερού με πιάνετε αδιάβαστο. Απο που μπορώ να ενημερωθώ; Εχετε τετοιο θέμα στα forum σας;

  6. #6
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Μπορειτε να ξεκινήσετε από εδω

    http://www.monachos.gr/forum/content...motitas-genika

    Όπου θα βρείτε γενικές πληροφορίες.

  7. #7
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Να προσθέσω στα παραπάνω ότι τα "lada" κάνουν και θόρυβο....
    Προσοχή σε αντλίες θερμότητας χαμήλής ποιότητας. Μη νομίζουν όι γείτονες ότι αγορασατε τρακτερ!
    Η αντλία πρέπει να είναι master στην εφαρμογη. Απο αυτήν περιμένετε την εξοικονομηση. Ο λέβητας θα είναι slave, για τα δύσκολα και θα παίρνει αυτόμτα εντολη απο την αντλία όταν αυτή δε φτάνει.Χειροκίνητη μεταγωγή μήν βάλετε θα το μετανιώσετε....
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

Παρεμφερή θέματα

  1. Αλλαγη απο σώμα φέτας σε πανελ ή όχι !?
    από dascavar στο φόρουμ Θερμαντικά σώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 26-08-2012, 19:35:27
  2. Κάλυψη ηλιακών πάνελ
    από Automatix στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 26-07-2012, 22:30:29
  3. Πάνελ Υπερύθρων;
    από jimopoulos στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία απάντηση: 16-11-2011, 16:39:33
  4. Πως βγαίνουν τα πανελ σώματα από τον τοίχο;
    από fonzi στο φόρουμ Θερμαντικά σώματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία απάντηση: 28-05-2009, 15:34:44
  5. Τάση φωτοβολταϊκού πάνελ
    από mariannna στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία απάντηση: 25-11-2008, 14:22:49

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό