Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 15

Θέμα: Μία ζεστό, μία κρύο νερό, από λέβητα φυσικού αερίου

  1. #1

    Μία ζεστό, μία κρύο νερό, από λέβητα φυσικού αερίου


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα σας,

    Ο λόγος που γράφτηκα στο forum είναι γιατί θέλω τις γνώσεις επαγγελματιών πάνω στο πρόβλημα που έχω με τον λέβητα φυσικού αερίου.

    Αρχικά να πω ότι ο λέβητας μου είναι ένας Sime Metropolis DGT BF25. Μου τον είχε τοποθετήσει, μαζί με την όλη εγκατάσταση, ένας υδραυλικός (κατά την άποψη μου απαράδεκτος), στα πλαίσια ανακαίνισης του σπιτιού. Δυστυχώς το συνεργείο που έκανε την ανακαίνιση ήταν ως επί το πλείστον άνθρωποι που δεν θα ήθελα να ξανασυνεργαστώ μαζί τους.

    Αφού έγινε η εγκατάσταση, στη συνέχεια φώναξα έναν τεχνικό εξειδικευμένο στις εγκαταστάσεις φυσικού αερίου για να μου τον ενεργοποιήσει, όπως και έγινε. Από την πρώτη μέρα λειτουργίας (Χριστούγεννα 2012) έχω το εξής πρόβλημα. Όταν χρησιμοποιώ το ζεστό νερό στην μπανιέρα αντιμετωπίζω συνεχείς εναλλαγές κρύου και ζεστού νερού. Μιλάμε για εναλλαγές ανά 5 δευτερόλεπτα.

    Για δυο χρόνια ανέχτηκα το πρόβλημα, αλλά τώρα που έγινα πατέρας το σκέφτομαι πώς θα κάνουμε μπάνιο τον μπέμπη τον χειμώνα, όταν δεν θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε τον ηλιακό.

    Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει σίγουρο τρόπο που λύνεται το πρόβλημα; Ή κάποιον επαγγελματία στην περιοχή της Αθήνας που μπορώ να εμπιστευτώ για το πρόβλημα αυτό και έχει εμπειρία από λέβητες Sime.

    Ευχαριστώ πολύ,
    Νίκος

  2. #2
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    964
    Καλημέρα.
    Το νερό το θεμαίνει ο λέβητας ή υπάρχει θερμοδοχείο (boiller);
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  3. #3
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον nkx Εμφάνιση απάντησης
    Καλημέρα.
    Το νερό το θεμαίνει ο λέβητας ή υπάρχει θερμοδοχείο (boiller);
    Όχι, μόνο λέβητα έχουμε... Φαντάζομαι αν είχαμε θερμοδοχείο θα ήταν κάτι ξεχωριστό, ε; Δεν θα ήταν "κρυμμένο" μέσα στο πλαίσιο του λέβητα.

  4. #4
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    964
    Ναί θα το βλέπατε. Οπότε υποθέτω οτι ο ηλιακός τροφοδοτεί το λέβητα. Αυτός τουλάχιστον είναι ο σωστός τρόπος για να εκμεταλευόμαστε ακόμα και μερική ηλιοφάνεια την, εστω και μικρή, προθέρμανση του νερού. Αρκεί να το υποστηρίζει ο λέβητας.
    Για λόγους πληροφόρησης παραθετω σύνδεσμο όπου φαίνεται η παραπάνω συνδεσμολογία.
    http://www.aenaos-sa.gr/ferroli_bluehelix_25c
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  5. #5
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    964
    Το πρόβλημα πιθανών να είναι στο υδραυλικό κομάτι. Ισως κάπου υπάρχει (λανθασμένο) ανακάτεμα του νερού. Στη θέρμανση είναι ολα καλα;
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  6. #6
    Όπως προανέφερα ο υδραυλικός ήταν απαράδεκτος και φαντάζομαι για το λόγο αυτόν βρήκε την πιο απλή λύση για να συνδέσει στις σωληνώσεις ηλιακό και λέβητα μαζί... Απλώς έβαλε μια χειροκίνητη βάνα και έτσι όποτε θέλω ηλιακό βγαίνω βεράντα και την γυρίζω στον ηλιακό. Με λίγα λόγια, ηλιακός και λέβητας δεν έχουν καμιά σχέση μεταξύ τους.
    Η θέρμανση είναι μια χαρά.

  7. #7
    Σπουδαίο μέλος Dimitris75's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Θέση
    Pireas, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχ. - Έμπορος
    Απαντήσεις
    322
    Όσο και αν είναι δύσκολο να κάνεις διάγνωση εξ'αποστάσεως, έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να φταίει ο υδραυλικός. Η διακύμανση του ζεστού-κρύου μου μοιάζει για ρύθμιση του μηχανήματος στο ΖΝΧ. Επίσης είναι πιθανό,ανάλογα με την ροή, το μηχάνημα να μην μπορεί να δουλέψει σε τόσο χαμηλή ισχύ και να κόβει. Το πρόβλημα αυτό εμφανίζεται κυρίως στις μπαταρίες με μίξη.
    Δακρύζω από τα γέλια στη χώρα που αγοράζεις θέρμανση από το skroutz σε 40 άτοκες και δώρο tablet, μελέτη απωλειών από τον Μάστρο-Μήτσο και ενημερώνεσαι για Φ.Α. από εξουσιοδοτημένο εμπορικό αντιπρόσωπο που πουλάει πλακάκια ,λεκάνες και καζανάκια.

  8. #8
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    964
    Φυσικα και δεν γίνεται διάγνωση σε τέτοια θέματα εξ αποστάσεως. Ενδεχόμενα συζητάμε. Ετσι δημιουργείται και μία "τράπεζα" για το συγκεκριμένο θέμα.
    Οντως και η επιλογή και οι ρυθμίσεις του μηχανήματος μπορεί να είναι λαθος.
    Αν ανοιξετε δυο βρύσεις μαζί τέρμα το κάνει; Τρείς; Αυτο για να συνεχίσω αυτό που ανέφερε ο Δημήτρης για την ελάχιστη ροή.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  9. #9
    Μάλλον αυτό που λέτε πρέπει να συμβαίνει. Αν ανοίξω τη βρύση της μπανιέρας στο full δεν έχει μεταπτώσεις στη θερμοκρασία. Βέβαια μπάνιο με τη βρύση στο full δεν είναι εύκολο να κάνει κάποιος. Αυτό το πρόβλημα είναι επιλύσιμο; Και αν ναι, πώς;

  10. #10
    Σπουδαίο μέλος Dimitris75's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Θέση
    Pireas, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχ. - Έμπορος
    Απαντήσεις
    322

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Δοκιμάστε αρχικά να κάνετε κάτι πολύ εύκολο. Χαμηλώστε την θερμοκρασία στον θερμοστάτη του μηχανήματος ή του χώρου (δεν τα γνωρίζω τα Sime) και επιλέξτε 40C και μην το έχετε στο τέρμα. Μιλάω για το ΖΝΧ και όχι για την θερμοκρασία στα καλοριφέρ. Αν είναι θέμα μικρής ροής θα λυθεί. Οτιδήποτε άλλο πρέπει να γίνει από τεχνικό που θα κάνει ρύθμιση στο μηχάνημα.
    Δακρύζω από τα γέλια στη χώρα που αγοράζεις θέρμανση από το skroutz σε 40 άτοκες και δώρο tablet, μελέτη απωλειών από τον Μάστρο-Μήτσο και ενημερώνεσαι για Φ.Α. από εξουσιοδοτημένο εμπορικό αντιπρόσωπο που πουλάει πλακάκια ,λεκάνες και καζανάκια.

Παρεμφερή θέματα

  1. Ελάχιστες αποστάσεις καπνοδόχου επιτοίχιου λέβητα φυσικού αερίου
    από svent στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία απάντηση: 06-10-2014, 08:19:25
  2. Πρωτοτυπη συνδεση λεβητα φυσικου αεριου και ασφαλεια ....
    από gmcos στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία απάντηση: 11-12-2013, 18:00:23
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΛΕΒΗΤΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ
    από sfs1979 στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 31-01-2013, 14:22:11
  4. Ζεστό νερό χρήσης
    από energeia στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταία απάντηση: 22-11-2010, 21:05:37
  5. ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ BOILER ΚΑΙ ΛΕΒΗΤΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ
    από infokast στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία απάντηση: 15-09-2009, 21:52:59

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό