Καλησπερα σας,
Είναι το πρώτο μηνυμά μου στον χώρο σας, οπότε να ευχαριστήσω για την φιλοξενία.
Θα ήθελα την βοηθεία σας, αντιμετωπίζω πρόβλημα και πλέον έχω απογοητευτεί.
Καταρχήν θα ήθελα να σας πώ οτι έχω εξαντλήσει το μπάτζετ μου και πλέον δηλώνω άνεργος, οπότε θα ήθελα να ζητήσω την υπομονή σας.
Απο σήμερα ψάχνω πλέον μόνος να βρώ λύση στο προβλημά μου και σκοπεύω να εξαντλήσω οποιονδήποτε μπορεί να με βοηθήσει.

Τον Αυγουστο ξεκίνησα την μετατροπή του τζακιού μου σε καλοριφερ.
Μένω σε πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση όπου δεν λειτουργεί το καλοριφέρ σχεδόν ποτέ.
Το τζάκι είναι ένα prity 28ΚW στο νερό και η σύνδεση έγινε στα κολεκτερ στο κλιμακοστάσιο με σωλήνες φ22 περίπου 15 μέτρα.
Το σύστημα είναι με ανοικτό δοχείο διαστολής (περίπου 60 λίτρα) το οποίο ξεκινάει σε ύψος 2 μέτρων απο το πάτωμα.
θα σας επισυνάψω σχέδιο με όλες τις διαστάσεις.

Απο την ετιαρεία μου είπαν οτι οπωσδήποτε πρέπει να βάλω τρίοδη θερμοστατική βαλβίδα για την προστασία του τζακιού και την σωστή λειτουργία του τζακιού. Ο υδραυλικός μου δεν είναι φαν αλλα τον υποχρέωσα.
Ο υδραυλικός μου είναι γνωστός και υποτίθεται οτι συνεργάζεται με μηχανολόγο ο οποίος έχει προτείνει και την σωστή σύνδεση.

Μεγάλη εισαγωγή, συγνώμη για αυτό.

Το πρόβλημα τωρα, απο την μαγκούρα του δοχείου τραβάει αέρα και κάνει σαν πλυντήριο και δεν ζεσταίνει τα σώματα σωστα.
Σε μια προσπάθεια να μου δείξει ο υδραυλικός οτι δεν είναι δικό του πρόβλημα, αλλά της τρίοδης, μου αφαίρεσε την τρίοδη και τζάκι δουλεψε σωστά για 6-7 ανάματα.

Η τρίοδη είναι η regulus tsv3 στους 55 βαθμούς.

Δοκιμάζοντας το κύκλωμα με παρότρυνση του υδραυλικού (άλλου) που μου σύστησε η εταιρεία έβαλα ενα σπιραλ στην κατάληξη της μαγκούρας, που πάει μέσα στο δοχείο. Όντως τρβάει από εκει νερό και έβγαλε τον αέρα απο την άλλη σωλήνα του δοχείου (κατα την διάρκει που το εξαέρωνα) αλλά ανάβοντας το τζάκι ζεσταίνω το νερό του δοχείου και όχι τα σώματα.

Δοκίμασα διάφορες ταχύτητες στον κυκλοφορητή.

Σας παρακαλώ πολύ να με κατευθείνετε, ώστε να σας δώσω ότι πληροφορίες χρειάζεστε, ώστε να με βοηθήσετε.
Καταλαβαίνω οτι αυτό που ζητάω δεν είναι απλό, αλλά βρίσκομαι πλεόν στα βαθειά και σκοπεύω να κολυμπήσω.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας,

Δημήτρης
Click image for larger version. 

Name:	krio1.jpg 
Views:	5 
Size:	94.6 KB 
ID:	937Click image for larger version. 

Name:	krio2.jpg 
Views:	14 
Size:	92.9 KB 
ID:	938Click image for larger version. 

Name:	krio3.jpg 
Views:	10 
Size:	90.0 KB 
ID:	939Click image for larger version. 

Name:	ScannedImage(1).jpg 
Views:	9 
Size:	81.9 KB 
ID:	940Click image for larger version. 

Name:	zesto1.jpg 
Views:	5 
Size:	92.4 KB 
ID:	941Click image for larger version. 

Name:	zesto2.jpg 
Views:	7 
Size:	88.4 KB 
ID:	942