Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 20 από 66

Θέμα: Από a/c σε αντλία θερμότητας ή φυσικό αέριο -> έχει λογική;

  1. #11
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    94

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Για να απαντήσω στον φίλο μας με το διαμέρισμα απο το Χαλάνδρι, η κατανάλωση των A/C στις 1000kWh είναι πολύ καλή, δεν νομίζω μια αντλία να σου δώσει χαμηλότερη κατανάλωση. Και να ξέρεις ότι οι αντλίες λειτουργούν καλύτερα και οικονομικοτερα για αυτους που θέλουν μια σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι 24/7, και εκει εχουν την μεγαλη διαφορά με τα αλλα συστήματα.

    Νομίζω το πιο οικονομικό είναι συνδιασμός του καλοριφέρ με τα air condition. Μπορείς να βάλεις εναν θερμοστάτη με χρονοδιακόπτη ωστε να ανάβει το καλοριφέρ 1 ώρα την ημέρα και να τραβάει την υγρασία του σπιτιού απο τοίχους, πατώματα κτλπ και τα air condition να δουλέυουν αρκετές ώρες στους 20C (ισως και 24/7).
    Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις για μια εβδομάδα, βλέπεις καταναλώσεις και πειραματίζεσαι.

  2. #12
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127
    Mezz το διαβασα οτι λεει για σταθερου φορτιου αλλα να δεις μελετη σε αγγλικο φορουμ για αντλια ινβερτερ (τυχαια εχουμε το ιδιο μοντελο) που το cycling παει συννεφο...
    Αν λεμε οτι εδω γινεται χαμος με κακοτεχνιες εκει να δεις γελιο που πεφτει...

  3. #13
    Συντονιστής marmaou's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2013
    Θέση
    Pallini, Greece.
    Ιδιότητα:
    Μ-Η Μηχανικός
    Απαντήσεις
    171
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Nikos1977 Εμφάνιση απάντησης
    Ωραια ειπα οτι θα πιω την φραπεδια διαβαζοντας κατι καλο και φρικαρα απο την πρωτη σελιδα...
    "short cycling (run times less than 6 minutes)"
    Δλδ αυτος που το εγραψε, και τον πληρωσαν φανταζομαι για αυτο ,θεωρει οτι τα 6 λεπτα η τα 7 λεπτα η τα 10 λεπτα δεν ειναι short cycling!!!!!
    Ακομα και η αντισταση στον φουρνο μου αναβοσβηνει λιγοτερες φορες...
    Μην παμε και στο γεγονος που λεει οταν κλεισουν οι θερμοστατικες μενει το κυκλωμα με λιγο νερο...
    Δλδ δεν το υπολογισε αυτο ο εγκαταστης αφου ολοι οι κατασκευαστες σου δινουν την ελαχιστη ποσοτητα νερου στο κυκλωμα...
    Εγω θα εβαζα τιτλο σε αυτη την εργασια "πως να καταστρεψω τον πελατη μου και να κανω ρεκορ καταναλωσης με αντλια θερμοτητας"...
    Όπως προαναφέρθηκε η μελέτη αφορά Α/Θ σταθερών στροφών. Το περιβάλλον λειτουργίας τους είναι κατοικίες με σώματα και θερμοστατικές βαλβίδες, δηλαδή, συστήματα μεταβλητού όγκου νερού. Στην παράγραφο 1.2 αναφέρεται σαφώς ο σκοπός της μελέτης, που περιλαμβάνει τον προσδιορισμό του ελάχιστου χρόνου λειτουργίας και την αποτροπή σύντομων χρόνων λειτουργίας με χρήση δοχείων αδρανείας (buffer). Το κυριότερο αποτέλεσμα είναι η πειραματική απόδειξη ότι ο τρόπος σύνδεσης του δοχείου αδρανείας, που περιγράφεται ως 4-pipe buffer arrangement, λειτουργεί πολύ καλά.

    Για όσους ενδιαφέρονται, από την ίδια πηγή υπουργείο ενέργειεας και κλιματικής αλλαγής του ΗΒ, μια εξ ίσου ενδιαφέρουσα μελέτη για τη διακρίβωση της συμπεριφοράς δοχείων αδρανείας σε συνδυασμό με αντλίες θερμότητας. https://www.gov.uk/government/upload...heat_pumps.pdf

  4. #14
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127
    Δεν θα θελα να μου συμπιεστης η πλακετα σε μια τετοια εγκατασταση παντως με τπτ...

  5. #15
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον nkx Εμφάνιση απάντησης
    Καμία σχέση τα σπίτια τους όπως και στη Γαλλια, που απορούν γιατι στην Ελλάδα οι εγκαταστασεις εργάζονται με 80 βαθμούς.
    Μήπως όμως δίνουν και κάποια εφεδρεια-back up, φυσικό αέριο ή αντιστάσεις, στην πρότασεις;
    6 kw ονομαστικα; ή στους 2-3 βαθμούς κελσίου ας πούμε;
    φαντάζομαι θα υπέρχει κάποια εφεδρεία, δεν το ξέρω

  6. #16
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον mezzanine Εμφάνιση απάντησης
    Για να απαντήσω στον φίλο μας με το διαμέρισμα απο το Χαλάνδρι, η κατανάλωση των A/C στις 1000kWh είναι πολύ καλή, δεν νομίζω μια αντλία να σου δώσει χαμηλότερη κατανάλωση. Και να ξέρεις ότι οι αντλίες λειτουργούν καλύτερα και οικονομικοτερα για αυτους που θέλουν μια σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι 24/7, και εκει εχουν την μεγαλη διαφορά με τα αλλα συστήματα.

    Νομίζω το πιο οικονομικό είναι συνδιασμός του καλοριφέρ με τα air condition. Μπορείς να βάλεις εναν θερμοστάτη με χρονοδιακόπτη ωστε να ανάβει το καλοριφέρ 1 ώρα την ημέρα και να τραβάει την υγρασία του σπιτιού απο τοίχους, πατώματα κτλπ και τα air condition να δουλέυουν αρκετές ώρες στους 20C (ισως και 24/7).
    Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις για μια εβδομάδα, βλέπεις καταναλώσεις και πειραματίζεσαι.

    το ξέρω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω μικρότερη κατανάλωση με τίποτα (στις 1000 KWh είναι μέσα και η σύντομη λειτουργία αερόθερμου για ντους στο κρύο δωμάτιο του μπάνιου). Βέβαια αυτή η κατανάλωση έγινε με αρκετή οικονομία, χωρίς να κρυώσουμε αλλά και χωρίς να έχουμε όση άνεση θα θέλαμε.

    Το θέμα είναι αν πάω σε αντλία ή αέριο πόσο παραπάνω θα είναι υπολογίζοντας και το αρχικό κόστος αλλά και ενδεχόμενη ελάφρυνση κατά 200-250 € το χρόνο αν καταφέρω να απαλλαγώ από τα κοινόχρηστα θέρμανσης.

    αν υπήρχε δυνατότητα καλοριφέρ, τότε δε θα το συζητούσαμε, θα το συνδύαζα με τα a/c, αλλά επειδή πιστεύω ότι με κλέβουν δεν θέλω να το ξαναανάψω.

    Μέχρι να πάρω κάποια απόφαση, θα δοκιμάσω όσο το δυνατόν περισσότερες ώρες λειτουργίας των a/c σε χαμηλό φορτίο, να δω αν θα μπορεί να υπάρχει πιο ομοιόμορφη θερμοκρασία στο σπίτι.
    Απλά περιμένω να πιάσουν τα κρύα (!!!) γιατί τώρα το ανάβω μία ώρα, πιάνει μπαμ μπαμ 21 και μετά αρχίζει το άναψε σβήσε κάθε 10λεπτο αν και inverter.

  7. #17
    εν'όψει πιθανής αγοράς αντλίας θερμότητας, υπολογίζω ότι τα σώματα καλοριφέρ που έχω στους 45/40 βαθμούς νερά και 20 δωματίου, αποδίδουν περίπου 3500 kw.
    Δεδομένου ότι οι αντλίες που κάνουν για το διαμέρισμά μου (9-12 kw) έχουν δυνατότητα ελάχιστης απόδοσης θέρμανσης τα 3-4 kw , άρα δε θα μπορώ σε καμία συνθήκη να δουλέψω με νερά σε χαμηλότερη θερμοκρασία 45 βαθμών από την αντλία;

    και 2ο ερώτημα
    ψάχνω για πιθανή αλλαγή ορισμένων σωμάτων από άλλα "χαμηλών θερμοκρασιών", υπάρχουν τέτοια; όσα βρήκα μέχρι τώρα, στις ίδιες διαστάσεις με τα τύπου ΑΚΑΝ που έχω τώρα δεν έχουν διαφορά στα αποδιδόμενα w στις ίδιες θερμοκρασίες

  8. #18
    όσο το κοιτάω, μου φαίνεται ότι για μένα η λύση του φυσικού αερίου ίσως είναι πιο συμφέρουσα .............

  9. #19
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    keratsini, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    127
    Μονολογεις?
    χαχαχα
    Σωματα υπαρχουν http://www.thermovent.gr/%CE%AD%CE%B...B9%CF%8E%CE%BD

    στην ουσια ειναι τα ιδια ακριβως απλα εχουν υπολογιστει σε αυτες τις θερμοκρασιες.Για το κοστος χρησης μην νομιζεις οτι θα εχεις μεγαλες διαφορες απλα ειδικα για την ΑΘ θα συνιστουσα σιγουρα ικανο μηχανικο για μελετη.Τωρα για μεταξυ των δυο λογω κοστος κτησης σιγουρα ο λεβητας ΦΑ υπερτερει.

  10. #20

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Μονολογώ, και που είσαι ακόμη, σε λίγο θα σαλτάρω

    αυτά που λες τα έχω δει, και πολλά άλλα επίσης

    το θέμα είναι ότι αν και είναι "χαμηλών θερμοκρασιών" με βάση θερμοκρασία προσαγωγής και απαγωγής δεν έχουν διαφορές από τα ΑΚΑΝ που έχω,

    σκεφτόμουν μήπως βέβαια στους ίδιους βαθμούς θερμοκρασία προσαγωγής απάγουν περισσότερη θερμότητα (οπότε θα έχουν χαμηλότερη απαγωγής) αλλά δεν ξέρω τι παίζει

    Θα ήμουν διατιθέμενος να βάλω τα σώματα που γράφεις αν ήξερα ότι θα μπορούσα να τα δουλέψω κάτω από 45 βαθμούς νερό όταν έχει ας πούμε πάνω από 12 βαθμούς έξω. Αλλά σε 45 βαθμούς και κάτω νερό, η θερμαντική τους απόδοση είναι πολύ κάτω από την ελάχιστη θερμαντική απόδοση 12αρας και πιθανόν 9αρας αντλίας.

    Έχω αρχίσει να ξανακοιτάω ατομικούς λέβητες αερίου (και off topic έχω πάθει πλάκα με το λογισμικό αντιστάθμισης γνωστής για λέβητες αερίου γερμανικής εταιρείας -δεν ξέρω αν πρέπει να πω όνομα και μοντέλο- που έχει δυνατότητες που δεν έχω δει σε αντλίες θερμότητας, και έχω διαβάσει πάρα πολλά manuals και service manulas)

Παρεμφερή θέματα

  1. Φυσικό αέριο
    από gpnpap στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταία απάντηση: 10-07-2012, 22:43:59
  2. Φυσικό αέριο και GIS
    από Salvatore στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία απάντηση: 19-07-2007, 10:54:51
  3. ΔΕΗ και ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ
    από chrissyg στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 14-07-2006, 11:53:46
  4. ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ
    από plourpos στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 10-06-2004, 04:02:53
  5. Φυσικό αέριο.
    από ziko στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 13-04-2003, 22:53:02

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό