Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 6 από 6

Θέμα: βοήθεια για επαγγελματικό προσανατολισμό

  1. #1

    βοήθεια για επαγγελματικό προσανατολισμό


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημέρα συνάδελφοι είμαι ο Γιάννης πολύ νέο μέλος στο φόρουμ, είμαι 22 ετών και σπουδάζω εκπαιδευτικός μηχανολόγος στην Α.Σ.ΠΑΙ.ΤΕ. Αισθάνομαι πως βρίσκομαι σε ενα σταυροδρόμι διότι δεν ξέρω ποιόν τομέα της μηχανολογίας να ακολουθήσω..
    Ενοείτε πως για εκπαιδευτικός το έχω βγάλει απο το μυαλό μου και επίσης κατά 99% θα φύγω εξωτερικό λογικά Λονδίνο γιατί εδώ δεν βλέπω καμία προοπτική.
    Με ποιο αντικείμενο μου προτείνετε να ασχοληθώ αξίζει να κάνω κάπου κάποια εξειδίκευση κατι.... ?
    κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Νομίζω τα κομμάτια που συνθέτουν την διαχείριση της ενέργειας, είναι ένα πεδίο με μέλλον . Τον τομέα των κατασκευών (εργαλειομηχανές κ.α.) άν θές να γυρίσεις ελλάδα τον αφήνεις..... Είναι τεράστιο το πεδίο του μηχανολόγου. Το βασικό είναι να βρεείς κάτι που να σου αρέσει. Αυτό είναι το βασικο σου όπλο που θα σε βοηθήσει όταν θα ζοριστείς. Πίστεψε με, μια ζωή σε σταυροδρόμια θα βρισκεσαι. Αν δεν κάνεις αυτό που ΕΣΥ κρίνεις (άσε και το ένστικτό σου να σε σπρώξει), θα χαθείς. Αν δεν κοιτάς εκεί που θές να πάς, θα πάς εκεί που κοιτάς.....
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  3. #3
    το θέμα είναι πώς θέλω να βρω όσο ποιο σύντομα μπορώ το αντικείμενο που θέλω να ασχοληθώ για να αρχίσω να ψάχνομε πάνω σε αυτό γιατί ως γνωστόν το 2014 απλά με ένα πτυχίο δεν κάνεις τίποτα και δεν μιλάω μονό για Ελλάδα
    φέτος στην σχόλη αρχίσαμε λίγο σχεδιαστικά προγράμματα (solidworks) δεν τρελαίνομαι τελείως αλλά μου αρέσει αρκετά επίσης μου άρεσε το μάθημα των κατεργασιών στους τόρνους (αν και ήταν παμπάλαιοι) κάτι που μου αρέσει είναι η επιχειρηματικότητα και μερικά τεστ προσανατολισμού που έχω κάνει μου έχουν δείξει πως κατά 95% μου ταιριάζει ο επιχειρηματικός τομέας και κατά 80% ο πρακτικός οπότε αυτό που σκέφτομαι είναι να δουλέψω κάπου αρκετά χρόνια ώστε να αποκτήσω εμπειρία και κάποτε να ανοίξω κάτι δικό μου η αν είμαι σε μεγάλη εταιρία να έχω τις προοπτικές για τις θέσεις της οργάνωσης παράγωγης
    επειδή όπως προείπες ο τομέας της μηχανολογίας είναι τεράστιος φοβάμαι πως δεν ξέρω καν κάλα κάλα ποιοι είναι όλοι οι κλάδοι της.. :-/

  4. #4
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Ενέργεια - περιβάλλον νομίζω ότι για αρκετά από τα επόμενα χρόνια θα έχουν μέλλον.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  5. #5
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Η κατασκευή έχει μεγαλύτερες ευκαιρίες για γρήγορη εξέλιξη, και αν ξεκινήσεις από τη μελέτη πριν φτάσεις στο εργοτάξιο, νομίζω ότι είσαι "πλήρης" μηχανικός.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  6. #6

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    νομίζω πως μου αρέσει περισσότερο ο κατασκευαστικός τομέας, αν και επειδή μου αρέσει η επιχειρηματικότητα θα μου άρεσε και ο τομέας της παραγωγης και δοιηκησης ..
    γενικά όμως είμαι περισσότερο πρακτικός τύπος πάρα θεωρητικός άπλα μου αρέσει πολύ η επικοινωνία και η επαφή με κόσμο..
    ποιες ειδικότητες είναι ευκολότερο να δουλέψεις κάποια χρόνια ώστε να αποκτήσεις μια κάποια εμπειρία ώστε μετά να δουλέψεις σαν ελεύθερος επαγγελματιας??
    Last edited by giannakhc; 09-12-2014 at 04:36:44.

Παρεμφερή θέματα

  1. βοηθεια με αντισταθμιση
    από makisx στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία απάντηση: 21-03-2011, 23:31:34
  2. επαγγελματικο αυτοκινητο
    από xansers στο φόρουμ Επαγγελματικά & φορολογικά θέματα.
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία απάντηση: 15-06-2009, 21:55:12
  3. Βοήθεια για Γεωθερμία
    από gpet80 στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία απάντηση: 12-06-2009, 13:31:07
  4. Μια μικρή βοήθεια
    από angalt στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 29-05-2009, 10:21:52
  5. Βοήθεια για την πτυχιακή μου
    από dkgrd στο φόρουμ Κανονισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 31-05-2003, 04:38:46

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Κλειστό