Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 20 από 20

Θέμα: Ενδοδαπέδια θέρμανση και boiler

  1. #11

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Την μελέτη θα την κάνει εν τέλει μηχανολόγος, απλώς προσπαθώ να καταλάβω κι εγώ μερικά πράγματα. Απ' ότι καταλαβαίνω θα χρησιμοποιηθούν δύο ανεξάρτητοι θερμιδομετρητές για κάθε όροφο, ένας για το νερό του boiler και ένας για το νερό της ενδοδαπέδιας (ξέρω, είναι λίγο ακριβή λύση...). Εκτός ίσως αν έπαιζε το σενάριο να μπαίνει μια τετράοδη για κάθε όροφο πριν τον συλλέκτη της ενδοδαπέδιας, η οποία θα μείωνε τη θερμοκρασία του νερού ώστε να είναι κατάλληλη για την ενδοδαπέδια. Σε αυτή την περίπτωση υποθέτω θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί μόνο ένας θερμιδομετρητής ανά όροφο. Απ' ότι είπε ο dimis πάντως η τελευταία αυτή λύση δεν προτείνεται λόγω πολυπλοκότητας.
    Κάτι άλλο τώρα φίλε monachus, γιατί πάνω που νόμιζα ότι είχα καταλάβει τη λειτουργία της τετράοδης, μπερδεύτηκα πάλι. Έτσι όπως το είχα καταλάβει, αυτό που καταφέρνεις με την τετράοδη είναι να αναμιγνύεις το νερό που επιστρέφει προς τον λέβητα (χαμηλής θερμοκρασίας) με το νερό που έρχεται από τον λέβητα (υψηλής θερμοκρασίας) ώστε να μπορεί κανείς να ρυθμίζει τη θερμοκρασία νερού προσαγωγής προς τα σώματα.
    Να δώσω ένα παράδειγμα, όπως το έχω καταλάβει. Έστω μια τετράοδη που είναι ρυθμισμένη στο 30%. Στην περίπτωση αυτή θα έχουμε τις εξής αναλογίες:
    Νερό από λέβητα______30%
    Νερό που επιστρέφει___70%
    από ενδοδαπέδια
    Νερό από λέβητα_____70%
    Νερό που επιστρέφει__30%
    από ενδοδαπέδια
    Η θερμοκρασία του νερού που προσάγεται προς την ενδοδαπέδια εξαρτάται από τις θερμοκρασίες των δύο παροχών (από λέβητα και από επιστροφή). Έστω το νερό του λέβητα είναι στους 90 βαθμούς, και το νερό που επιστρέφει από την ενδοδαπέδια είναι στους 25 βαθμούς.
    Τότε η θερμοκρασία του νερού που προσάγεται προς τα σώματα θα είναι:
    30% * 90 + 70% * 25 = 44,5 βαθμοί κελσίου
    Σε περίπτωση τώρα που η θερμοκρασία του νερού που επιστρέφει από την ενδοδαπέδια είναι π.χ. 35 βαθμοί θα έχουμε:¨
    30% * 90 + 70% * 35 = 51,5 βαθμοί κελσίου
    Άρα η θερμοκρασία του νερού που προσάγεται προς την ενδοδαπέδια εξαρτάται άμεσα από την θερμοκρασία του νερού επιστροφής.
    Χάνω κάτι;
    (Ο.Κ. την διόρθωσα την εξίσωση

  2. #12
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    quote:Originally posted by monachus


    Εγώ πάντως dimi όταν φτιάχνω τέτοιες εγκαταστάσεις βάζω 4 κυκλοφορητές (έναν ανα κύκλωμα) μετά την τρίοδη και όχι έναν πρίν την τρίοδη. Είναι πιό σωστό, και επιδέχεται πολύ καλύτερη ρύθμιση.
    w w w . m o n a c h o s . g r
    Μα και εγώ αυτό κάνω και αυτό προσπαθώ να εξηγήσω μέρες τώρα στον φίλο μας. Έχει και ακόμη ένα πλεονέκτημα αυτό ότι μπορείς να κάνεις και ισοστάθμιση ανά όροφο ή ανά συλλέκτη μειώνοντας ή αυξάνοντας τις στροφές κάθε κυκλοφορητή
    http://levitostasia.com

  3. #13
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    φίλε digeorgeous δεν κατάλαβες όσα έγραψα ή επειδή δεν τα έγραψα απλά ή δεν κατάλαβες την λειτουργία της τετράοδης
    Για να ρυθμίσεις μια ενδοδαπέδια στο αρχικό στάδιο λειτουργεία της πρέπει να περάσουν μέρες (ιδίως αν είναι υγρά και τα μπετά)
    Σωστά λες Σε περίπτωση τώρα που η θερμοκρασία του νερού που επιστρέφει από την ενδοδαπέδια είναι π.χ. 35 βαθμοί θα έχουμε:¨
    30% * 90 + 70% * 25 = 51,5 βαθμοί κελσίου
    (οι πράξεις δεν είναι σωστές αλλά κατάλαβα τι θες να πεις)
    ’ρα λοιπόν τί πρέπει να κάνουμε κατά την αρχική ρύθμιση? Να κλείσουμε την τετράοδη πχ στο 25%
    Και αυτό ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΕΙΞΟΥΜΕ ΑΝ Η ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 25 ή 30%
    Πρόσεξε τώρα κάτι άλλο μήπως καταλάβεις. Αν κλείσουν οι 3 ηλεκτροβάνες δεν θα αυξηθεί η θερμοκρασία του νερού. Απλά θα αλλάξει η ταχύτητα ροής που σημαίνει ότι η διαφορά θερμοκρασίας προσαγωγής και επιστροφής θα γίνει μικρότερη σε ποιο μικρό χρόνο. Δηλαδή αν στο αρχικό στάδιο κάνεις 5 μέρες για να βρεις την θέση κλεισίματος της τετράοδης με τα τέσσερα διαμερίσματα σε λειτουργία θα κάνεις 2 μέρες με τα τρία διαμερίσματα κλειστά
    Δεν ξέρω πως αλλιώς να στο πω για να το καταλάβεις.
    http://levitostasia.com

  4. #14
    Ωραία, νομίζω ότι κάπου βγαίνουμε τώρα.
    Καταρχήν, αν καταλαβαίνω καλά, συμφωνούμε ότι η θερμοκρασία του νερού που προσάγεται προς την ενδοδαπέδια, εξαρτάται από τη θερμοκρασία του νερού που επιστρέφει από αυτή. Αν για κάποιο λόγο αυξηθεί η θερμοκρασία του νερού επιστροφής, θα αυξηθεί και η θερμοκρασία του νερού που προσάγεται προς την ενδοδαπέδια.
    Αν συμφωνούμε σε αυτό, κάνω quote προηγούμενο post μου που εξηγώ γιατί πιθανολογώ ότι η θερμοκρασία του νερού μπορεί να ανέβει αν μια συγκεκριμένη στιγμή π.χ. στα 3 διαμερίσματα η ηλεκτροβάνα είναι κλειστή, και στο 1 ανοικτή.
    quote:
    Μια τελευταία ερώτηση μόνο, σχετικά με τους λόγους για τους οποίους μπορεί η θερμοκρασία να ανέβει πάνω από τους 45 βαθμούς. Εκτός από αυτούς που λες, αναρωτιέμαι, το ίδιο δεν θα συμβεί αν από τα 4 (οροφο) διαμερίσματα, λειτουργεί π.χ. μόνο το 1; Φαντάζομαι ότι η τετράοδος θα ρυθμιστεί ώστε το νερό να είναι στους 45 βαθμούς όταν λειτουργούν και τα 4 διαμερίσματα. Οπότε αν λειτουργεί μόνο το 1 η θερμοκρασία επιστροφής του νερού θα είναι μεγαλύτερη από π.χ. 30 βαθμούς, μιας και το νερό δεν αποδίδει όλη του τη θερμική ενέργεια.
    Τώρα εδώ μπορεί να είμαι τελειώς εκτός, αλλά είναι μια γενικότερη απορία μου σχετικά με τα συστήματα αυτονομίας. Να πω τι έχω καταλάβει και με διορθώνεις όπου κάνω λάθος.
    Σε περίπτωση που ο κυκλοφορητής είναι σταθερού αριθμού στροφών, τότε αν λειτουργούν όλα τα κυκλώματα δεν υπάρχει πρόβλημα. Όταν όμως κάποια διαμερίσματα έχουν κλειστή την θέρμανση, τότε μπορεί να δημιουργηθεί μεγαλύτερη πίεση στην κατακόρυφη στήλη. Σε περίπτωση που αυξηθεί πολύ η πίεση ανοίγει και η βαλβίδα bypass ώστε να μη δημιουργηθεί πρόβλημα στην εγκατάσταση. Το αποτέλεσμα τώρα της αυξημένης πίεσης είναι να αυξάνεται και η ταχύτητα (παροχή) θερμού νερού στα διαμερίσματα που λειτουργεί η θέρμανση. Αυτό συνεπάγεται ενδεχομένως ταχύτερη θέρμανση των χώρων (?), αλλά και μεγαλύτερη θερμοκρασία επιστροφής νερού μιας και το νερό λόγω της μεγαλύτερης ταχύτητας με την οποία περνάει μέσα από τα σώματα δεν προλαβαίνει να αποδώσει την ίδια θερμική ενέργεια.
    Το γεγονός αυτό ίσως να μην είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα στο μονοσωλήνιο, αλλά σε ενδοδαπέδιο σύστημα με τετράοδη βάνα σταθερής ρύθμισης θα είχε αρνητικά αποτελέσματα μιας και μεταβαλλομένης της θερμοκρασίας του νερού επιστροφής θα μεταβαλλόταν και η θερμοκρασία του νερού προσαγωγής.
    Εκτός φυσικά φαντάζομαι αν ο κυκλοφορητής είναι μεταβλητών στροφών και έχει αυτοματισμό ώστε να διατηρεί σταθερή την πίεση στην κατακόρυφη στήλη, οπότε δεν παρουσιάζεται κανένα από τα παραπάνω προβλήματα. Ή εκτός αν υπάρχει κάποιος κινητήρας στην τετράοδη που φροντίζει ώστε το νερό που προσάγεται προς τους συλλέκτες των ορόφων να είναι σταθερά στους 45 βαθμούς.
    Υ.Γ. Sorry για το τεράστιο quote. Αν κάποιος moderator μπορεί αντί για το quote να βάλει link προς το post μου στις "02 January 2006 : 00:46:47" ας το κάνει ή ας μου πει πως μπορώ να το κάνω εγώ.

  5. #15
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Αν μιλάτε για αντιστάθμιση σε ενδοδαπέδια χωρίς controller (με σταθερή ρύθμιση της τετράοδης χωρίς σερβομοτέρ και ελεγκτή, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ...
    w w w . m o n a c h o s . g r

  6. #16
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    quote:Originally posted by monachus

    Αν μιλάτε για αντιστάθμιση σε ενδοδαπέδια χωρίς controller (με σταθερή ρύθμιση της τετράοδης χωρίς σερβομοτέρ και ελεγκτή, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ...
    w w w . m o n a c h o s . g r
    Εντάξει μεγάλε μην βαράς Πάλι δεν διάβασες προσεκτικά. Έγραψα ότι υπάρχουν και τέτοια απλά δεν ξέρω αν μπορούν να λειτουργήσουν με θερμοστάτες χώρου (που προφανώς μπορούν έτσι όπως εξελίσεται η τεχνολογία)
    Πάντως ένα τέτοιο σύστημα με όλα αυτά τα χωρίς που λες λειτουργεί θαυμάσια εδώ και 6 χρόνια.
    http://levitostasia.com

  7. #17
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    180
    Ρε dimi, δεν παιρνεις τη γυναικα σου, τη φιλη σου ή οποιαν θελεις εσυ και να κανετε καμμια βολτα προς τα εδω να...ξεκουραστειτε;
    Παρεχομεν φως, νερο, τηλ. που ελεγε και ο Βεγγος για τα οικοπεδα του στην Πινδο....
    Τοπα και του Γρηγορη...
    Θα ξεκουραστειτε οσο θελετε και δε χρειαζεται να αγγιξουμε ουτε κατσαβιδι. Θα σημειωσω τι πρεπει ν αλλαξει και ειναι δικη μου δουλεια μετα.
    Για να μην τα ξαναγραφω, δες σε παρακαλω στο..... Boiler συνεχως ανοιχτα;
    Αντε, πεσμου ποτε παιρνεις το καραβι, απο Ηγουμενιτσα για Κερκυρα.....

  8. #18
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    quote:Originally posted by Christos Ka

    Ρε dimi, δεν παιρνεις τη γυναικα σου, τη φιλη σου ή οποιαν θελεις εσυ και να κανετε καμμια βολτα προς τα εδω να...ξεκουραστειτε;
    Παρεχομεν φως, νερο, τηλ. που ελεγε και ο Βεγγος για τα οικοπεδα του στην Πινδο....
    Τοπα και του Γρηγορη...
    Θα ξεκουραστειτε οσο θελετε και δε χρειαζεται να αγγιξουμε ουτε κατσαβιδι. Θα σημειωσω τι πρεπει ν αλλαξει και ειναι δικη μου δουλεια μετα.
    Για να μην τα ξαναγραφω, δες σε παρακαλω στο..... Boiler συνεχως ανοιχτα;
    Αντε, πεσμου ποτε παιρνεις το καραβι, απο Ηγουμενιτσα για Κερκυρα.....
    Πω πω δεν φανταζόμου ότι μετά από 7-8 χρόνια θα υπήρχε απάντηση εδώ. Γεράματα φίλε καιρός για βόλτες δεν είναι. Βέβαια υπάρχουν εκεί πάρα πολύ καλές φάρμες με άλογα οπότε κάποια στιγμή βλέπω να σουρχομαι

    Τεχνολογία και ποίηση.

  9. #19
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Ξαναγράψτο σχετικά με το μπόιλερ μην με βάζεις να ψάχνω τώρα

    Τεχνολογία και ποίηση.

  10. #20
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλώς το μάστορα, σαν τα χιόνια!

    Το θέμα στο οποίο αναφέρεται ο Χρήστος είναι αυτό.
    Καλό θα είναι να συνεχιστεί η κουβέντα εκεί, να μην την μεταφέρουμε εδώ, για λόγους συνοχής.


    Νίκος

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό