Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 20

Θέμα: Ενδοδαπέδια θέρμανση και boiler

  1. #1

    Ενδοδαπέδια θέρμανση και boiler


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παιδιά καλησπέρα!
    Θέλω να κάνω μια ερώτηση για ένα θέμα που δεν μπόρεσα να βρω απάντηση στο δίκτυο. Γίνεται να συνδυάσει κανείς ενδοδαπέδια θέρμανση και boiler χρησιμοποιώντας τον ίδιο λέβητα; Και ρωτάω, γιατί απ' ότι καταλαβαίνω η ενδοδαπέδια λειτουργεί με πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία απ' ότι απαιτείται για τη λειτουργία των boiler.
    Σε περίπτωση που δεν γίνεται, πως μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς boiler; Βάζοντας και δεύτερο λέβητα; (χμ...)
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, και καλή χρονιά σε όλους!
    Γιώργος
    Υ.Γ. Είμαι στο στάδιο επέκτασης της μονοκατοικίας που μένουμε οικογενειακώς, σε πολυκατοικία. Και μετα λύπης λέω ότι με τους μηχανικούς/υδραυλικούς κλπ, δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Απ' ότι καταλαβαίνω επειδή δεν το πολυγνωρίζουν το θέμα της ενδοδαπέδιας, όλοι μου λένε να το αποφύγω (χωρίς όμως να μου λένε γιατί...)
    Υ.Γ. Συγχαρητήρια για το forum. Το υλικό που βρήκα εδώ και στο www.levitostasia.net είναι πραγματικά πολύ αξιόλογο. Μπράβο και πάλι!

  2. #2
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Γιωργο σε δουλεύουν όλοι αυτοί ή είναι άσχετοι
    Την θερμοκρασία προσαγωγής προς τις σωληνώσεις της ενδοδαπέδιας δεν την ρυθμίζουμε με τον υδροστάτη του καυστήρα αλλά με τετράωδη ή τρίοδη βάνα
    Δηλαδή υπάρχει η διάταξη με την σειρά 1) Κυκλοφορητής 2) Ταυ προς το μπόιλερ 3)τετράωδη Βάνα παροχή προς ενδοδαπέδια
    Τον Θερμοστάτη του λέβητα μπορούμε να τον βάλουμε μέχρι και τους 90 βαθμούς αλλά για να κάνουμε έλεγχο στην θερμοκρασία νερού χρήσης (στο μπόιλερ) βάζουμε και μια ηλεκτροβάνα η οποία κλείνει το κύκλωμα Λένητα μπόιλερ όταν η θερμοκρασία νερού χρήσης φτάσει κάτω από 60 βαθμούς (πχ 55 βαθμοί και αυτό γιατί πάνω από 60 βαθμούς δημιουργούνται άλατα)
    Την θερμοκρασία προσαγωγής προς την ενδοδαπέδια σε πρώτη φάση την ρυθμίζουμε σταδιακά ανοίγοντας λίγο λίγο την τετράωδη βάνα μέχρι να φτάσει στο σημείο βαθμοί προσαγωγής 45 βαθμοί και επιστροφής 35 βαθμοί.
    Εγώ σε κάποιο σπίτι (1000 τετραγωνικά ενδοδαπέδια και ενδοδαπέδια στο ύπαιθρο για να μην παγώνει ο διάδρομος προς το γκαράζ) έκανα μια βδομάδα να την ρυθμίσω επισκεπτόμενος φυσικά το χώρο για 10 λεπτά κάθε μέρα.
    Το σπίτι αυτό είχε ένα συλλέκτη με 9 κυκλοφορητές και ένα κυκλοφορητή πριν το συλλέκτη και την τετράωδη για το μπόιλερ και ένα ανακυκλοφορίας.
    Την θερμοκρασία της ράμπας για το γλαράζ την έλεγχα με ένα υδροστάτη που είχα τοποθετήσει στην επιφάνεια του μπετόν. Έτσι όταν η θερμοκρασία του μπετόν έφτανε στους 2 βαθμούς ξεκινούσε ο κυκλοφορητής και έτσι δεν άφηνε ποτέ την ράμπα να παγώσει. Δηλαδή είχα κάνει ενδοδαπέδια και στο ύπαιθρο
    Οι άλλοι 8 κυκλοφορητές δείναν θέρμανση σε 8 διαφορετικούς χωρους οι οποίοι πέρναν εντολή από τους ανάλογους θερμοστάτες χώρου. Για λόγους ασφαλείας (μήπως πάει κανένας άσχετος και ανοίξει περισσότερο την τετράωδη) έβαλα πάνω από κάθε κυκλοφορητή έναν υδροστάτη(δηλαδή συλλέκτης κυκλοφορητής υδροστάτης κύκλωμα) το οποίον ρύθμισα ώστε να κόβει τον κυκλοφορητή αν το νερό προσαγωγής προς τις σωληνώσεις της εβδοδαπέδιας ήταν πάνω από 50 βαθμούς.
    Πρόσεξα όμως κάτι. Να μην μπορεί ο συλλέκτης να θερμανθεί με φυσική κυκλοφορία του νερού. Δηλαδή σε μεγάλη χρονική αδράνεια μπορούσε ο συλλέκτης να φτάσει την θερμοκρασία του λέβητα (πχ 90 βαθμούς) και αν κάποιος θερμοστάτης χώρου έδινε εντολή για ξεκίνημα του κυκλοφορητή του το νερό προσαγωγής προς τις σωληνώσεις να ήταν στην αρχή 90 βαθμούς οπότε πάπαλα και οι σωληνώσεις πάπαλα και τα μάρμαρα των δαπέδων και αμέσως (σχετικό αυτό ανάλογα με την ευαισθησία του υδροστάτη μπροκαρίσματος του κυκλοφορητή) σταμάτημα του κυκλοφορητή.
    Πως το πέτυχα αυτό? Ακολουθώντας τους νόμους της φύσης που λένε ότι το ζεστό νερό δεν κατεβαίνει προς τα κάτω. Έτσι ο σωλήνας λέβητα συλλέκτη έκανε ένα ανεβοκατέβασμα και ο σωλήνας αυτός ήταν 4 ίντσες σιδηροσωλήνας κολλυτός
    Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού είχε στην υπηρεσία (στην δουλειά που έκανε)του 4 μηχανολόγους μηχανικούς 3 γεωπόνους 2 αρχιτέκτονες και καμιά 30 υδραυλικούς (χώρια τους φορτηγατζήδες και τους χειριστές μηχανιμάτων) Δεν θα πω ποιος είναι. Εκείνο που θα πω είναι ότι εγώ έκανα συμφωνία με ένα μηχανικό και όταν του είπα πόσο θέλω για τα λεβητοστάσια μου είπε ότι είναι λίγα και ότι θα πάρψ τα διπλά. Το ιδιοκτήτη μια φορά τον είδα και μου είπε απλά ότι δεν τον νοιάζει τι θα κάνω αρκεί αυτό που θα κάνω να είναι τέλειο και να μην χαλάσει όχι μέχρι να πεθάνει αλλά μέχρι να παιθάνουν και τα εγκόνια του.
    Φυσικά μέσα στον ίδιο χώρο υπήρχε και λέβητας που θέρμεναι την πισίνα και διατάξεις για ψύξη κλπ. Ένα μικρό εργοστάσιο
    Τι θέλω να πω με όλα αυτά? Ότι όλα γίνονται αρκεί να έχεις εμπιστοσύνη στον υδραυλικό σου και τον μηχανικό σου και να μην σε νοιάζει το κόστος και κατασκευής και υλικών (κάπου είπαμε για φίλτρα νερού και στην προκειμένη περίπτωση το φίλτρο νερού που χρησιμοποιήσαμε διατομής 1 1/4 κόστισε 220.000 δραχμές πριν 5 χρόνια)
    Τέλος σου λέω ότι δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από την ενδοδαπέδια και δεν σου λένε το γιατί να το αποφύγεις γιατί απλά δέν έχει κανένα μειονέκτημα παρά μόνο πλεονεκτείματα για μένα.
    http://levitostasia.com

  3. #3
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Έγραψα λίγα σαρδάμ αλλά δεν τα διορθώνω για να σας δείξω ότι πίνω γλεντώντας και γράφοντας αυτήν την στιγμή. Τώρα αν είχα και τα τυροπιτάκια του φίλου μου ηλεκτρολόγου θα ήταν ακόμη καλύτερα
    Καλή χρονιά σε όλους και στην υγειά σας
    http://levitostasia.com

  4. #4
    Δημήτρη, καταρχήν καλή χρονιά, κι ευχαριστώ για την απάντηση.
    Μετά την απάντησή σου, και με λίγο περαιτέρω ψάξιμο στο levitostasia.com συνειδητοποίησα πως θα μπορούσα να έχω βρει την απάντηση μόνος μου, χωρίς να σας ζαλίζω εδώ στο forum. Τέλος πάντων...
    Παρόλα αυτά, τώρα μου δημιουργήθηκαν κάποιες επιπλέον απορίες:
    α) Δεδομένου ότι ενδιαφερόμαστε μόνο για μείωση της θερμοκρασίας προσαγωγής του νερού για τα ενδοδαπέδια (και όχι π.χ. για συνεχή αντιστάθμιση ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία) η τετράοδη βάνα δεν χρειάζεται κάποιο σερβομηχανισμό για να την ρυθμίζει αυτόματα. Θα χρειαστεί μόνο μια αρχική ρύθμιση, και από εκεί και πέρα επαναρύθμιση αν ποτέ για κάποιον λόγο μεταβληθεί η θερμοκρασία λειτουργίας του λέβητα (π.χ. από 85 σε 90 βαθμούς). Είναι σωστό αυτό το σκεπτικό;
    β) Επειδή θα χρησιμοποιηθούν ανεξάρτητα boiler σε κάθε (οροφο)διαμέρισμα (το γιατί επιλέχθηκε αυτή η λύση αντί για κεντρικό boiler, δεν σχετίζεται άμεσα με αυτό το topic), υπάρχουν δύο λύσεις:
    i. Κατασκευή δύο κατακόρυφων στηλών (4 σωλήνες συνολικά), μία που θα τροφοδοτεί τα boiler με θερμοκρασία νερού γύρω στους 85 βαθμούς, και μία για την ενδοδαπέδα με θερμοκρασία γύρω στους 45 βαθμούς.
    ii. Κατασκευή μιας κατακόρυφης στήλης με νερό γύρω στους 85 βαθμούς η οποία σε κάθε διαμέρισμα θα καταλήγει σε συλλέκτη. Από τον συλλέκτη αυτό θα φεύγει μια γραμμή προς το boiler, και μια γραμμή προς μια τετράοδη βάνα και από εκεί στον συλλέκτη θέρμανσης του ορόφου.
    Στην πρώτη περίπτωση χρειάζονται δύο κατακόρυφες στήλες και μια τετράοδη, ενώ στην δεύτερη μία κατακόρυφη στήλη και 4 τετράοδες. Ποια λύση είναι καλύτερη από πλευράς απόδοσης/κόστους/ευκολίας κατασκευής-ρύθμισης;
    γ) Αν και η περίπτωση που αναφέρεις στο παράδειγμα δεν μοιάζει (μάλλον) με τη δική μου, μιας και εμείς απ' ότι καταλαβαίνω θα χρησιμοποιήσουμε (μάλλον...) έναν κυκλοφορητή για τη θέρμανση (και όχι έναν ανά γραμμή), ομολογώ ότι δεν κατάλαβα πολύ καλά τον τρόπο με τον οποίο ξεπέρασες το πρόβλημα της φυσικής κυκλοφορίας του νερού.
    Καταρχήν, αφού υπάρχει υδροστάτης προστασίας μετά τον κυκλοφορητή, δεν θα έπρεπε να διακόψει απευθείας τη λειτουργία του κυκλοφορητή όταν περάσει νερό μεγαλύτερης θερμοκρασίας; Έτσι όπως το καταλαβαίνω, αν το θερμό νερό είχε ανέβει ακόμα πιο ψηλά λόγω φυσικής κυκλοφορίας (ξεπερνώντας τον υδροστάτη προστασίας), τότε ο κυκλοφορητής δεν θα ξεκίναγε καν ακόμα και αν δεχόταν εντολή από το θερμοστάτη του διαμερίσματος. Μήπως θα ήταν ακόμα καλύτερη λύση, ο υδροστάτης προστασίας να συνδεθεί με την ηλεκτροβάνα της γραμμής, αντί για τον κυκλοφορητή; Με αυτό τον τρόπο, ότι και να γινόταν, δεν θα υπήρχε καμία περίπτωση να μπει καυτό νερό στο κύκλωμα της ενδοδαπέδιας ούτε καν με φυσική κυκλοφορία. (Αν και τώρα που το σκέφτομαι, για να υπάρχουν διαφορετικοί κυκλοφορητές ανά γραμμή, μάλλον δεν θα υπήρχαν ηλεκτροβάνες...)
    Δευτερον δεν κατάλαβα καλά τη λύση του "ανεβοκατεβάσματος" του σωλήνα (κάτι σαν σιφώνι σε νεροχύτη έτσι όπως το φαντάστηκα). Πέραν της φυσικής κυκλοφορίας, υπάρχει και ανταλλαγή θερμότητας από τις θερμές μάζες νερού προς τις ψυχρές (γι' αυτό και αν προσθέσεις κρύο και ζεστό νερό σε ένα δοχείο, τελικά η θερμοκρασία θα ομογενοποιηθεί σε ένα ενδιάμεσο επίπεδο). Συνεπώς το νερό θα θερμανθεί και στο "κατιόν" κομμάτι του "ανεβοκατεβάσματος" (λόγω μεταφοράς θερμότητας και όχι λόγω φυσικής κυκλοφορίας), και στη συνέχεια λόγω φυσικής κυκλοφορίας θα αρχίσει να θερμαίνεται και το νερό του συλλέκτη.
    Έχουν βάση αυτά που σκέφτομαι, ή με πείραξε το πολύ φαγητό

  5. #5
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    quote:α) Δεδομένου ότι ενδιαφερόμαστε μόνο για μείωση της θερμοκρασίας προσαγωγής του νερού για τα ενδοδαπέδια (και όχι π.χ. για συνεχή αντιστάθμιση ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία) η τετράοδη βάνα δεν χρειάζεται κάποιο σερβομηχανισμό για να την ρυθμίζει αυτόματα. Θα χρειαστεί μόνο μια αρχική ρύθμιση, και από εκεί και πέρα επαναρύθμιση αν ποτέ για κάποιον λόγο μεταβληθεί η θερμοκρασία λειτουργίας του λέβητα (π.χ. από 85 σε 90 βαθμούς). Είναι σωστό αυτό το σκεπτικό;
    Σωστότατο. Θα χρησιμοποιήσεις μόνο τον κορμό και όχι τον κινητήρα ούτε τίποτε άλλο. Και όταν κάνεις την τελική ρύθμιση αφερείς και το χερούλι για ασφάλεια. Μόνο πρόσεξε. Υπάρχουν κορμοί που ο διαχωρισμός γίνεται με μια απλή πεταλούδα η οποία μπορεί να μετακινηθεί με την δύναμη ροής του κυκλοφορητή. Έχω δει να στερεώνουν με σύρμα το χερούλι για να μην μετακινείται η γλώσσα αυτή. Προτίμησε κορμό της CENTRA
    quote:β) Επειδή θα χρησιμοποιηθούν ανεξάρτητα boiler σε κάθε (οροφο)διαμέρισμα (το γιατί επιλέχθηκε αυτή η λύση αντί για κεντρικό boiler, δεν σχετίζεται άμεσα με αυτό το topic), υπάρχουν δύο λύσεις:
    i. Κατασκευή δύο κατακόρυφων στηλών (4 σωλήνες συνολικά), μία που θα τροφοδοτεί τα boiler με θερμοκρασία νερού γύρω στους 85 βαθμούς, και μία για την ενδοδαπέδα με θερμοκρασία γύρω στους 45 βαθμούς.
    ii. Κατασκευή μιας κατακόρυφης στήλης με νερό γύρω στους 85 βαθμούς η οποία σε κάθε διαμέρισμα θα καταλήγει σε συλλέκτη. Από τον συλλέκτη αυτό θα φεύγει μια γραμμή προς το boiler, και μια γραμμή προς μια τετράοδη βάνα και από εκεί στον συλλέκτη θέρμανσης του ορόφου.
    Στην πρώτη περίπτωση χρειάζονται δύο κατακόρυφες στήλες και μια τετράοδη, ενώ στην δεύτερη μία κατακόρυφη στήλη και 4 τετράοδες. Ποια λύση είναι καλύτερη από πλευράς απόδοσης/κόστους/ευκολίας κατασκευής-ρύθμισης;
    Στην δεύτερη χρειάζονται δύο τετράοδες και όχι 4.
    Η δέυτερη λύση είναι λίγο περίπλοκη μια και θα πρέπει να μπουν και ηλεκτροβάνες οπότε χρειάζεσαι ένα αρκετά μεγάλο χώρο για να εγκαταστήσεις το σύστημα και πάρα πολλές γνώσεις από τον εγκαταστάτη υδραυλικό.
    Αν ήταν στο χέρι μου να επιλέξω θα έκανα επιλογή της πρώτης εφαρμογής για πολλούς λόγους κυρίως τεχνικούς. Τώρα δεν ξέρω τι διαδρομές θα ακολουθήσουν οι σωληνώσεις προς το μπόιλερ και την ενδοδαπέδια για να σου πω πια θα είναι η διαφορά για το κόστος και υλικών και κατασκευής. Επίσης θα πρέπει να επιλέξεις αν θέλεις νερό χρήσης ανεξάρτητα από την θέρμανση. Δηλαδή στην ενδοδαπέδια δεν είναι όπως στα θερμαντικά σώματα. Ο θερμοστάτης χώρου αναβοσβήνει σε πολύ αραιά διαστήματα οπότε κάποια στιγμή θα αντιμετωπίσης έλλειψη ζεστού νερού χρήσης.
    Πάντως οι ερωτήσεις σου σ αυτό το σημείο θέλουν πολύ συζήτηση.
    Στην γ) παράγραφο σου αλλάζουν όλα αν χρησιμοποιήσεις ηλεκτροβάνες Ο υδροστάτης ασφαλείας όμως θα πρέπει να μπει ο οποίος όμως θα πρέπει να σταματάει τον έναν κυκλοφορητή που θα χρησιμοποιήσετε κλείνοντας συγχρόνως και την ηλεκτροβάνα. Δηλαδή η εντολή από τον θερμοστάτη χώρου θα ακολουθεί την σειρά 1)υδροστάτης 2) ηλεκτροβάνα - κυκλοφορητής. Αν η θερμοκρασία του νερού είναι κάτω από 45 βαθμούς τότε το κύκλωμα του υδροστάτη θα είναι κλειστό και η εντολή θα περνάει στην ηλεκτροβάνα και τον κυκλοφορητή Αν το νερό είναι πάνω από 45 βαθμούς η εντολή θα σταματάει στον υδροστάτη οπότε θα κάνεις έλεγχο στα θερμόμετρα σου (παροχής και επιστροφής που θα βρίσκονται τοποθετημένα πάνω στις σωληνώσεις)τι είναι αυτό που φταίει και η θερμοκρασία προσαγωγής είναι πάνω από 45 βαθμούς.
    Η θερμοκρασία νερού μπορεί να ανέβει γιατί κάποιος άσχετος θα πειράξει το σύστημα είτε ανεβάζοντας τον υδροστάτη του καυστήρα από 85 πχ σε 90 είτε ανοίγοντας λίγο παραπάνω την τετράοδη. Επίσης μπορεί να κάνουμε απλή ρύθμιση και να το ξεχάσουμε και μετά από ώρες ή και μέρες ακόμη όταν τα επιστρεφόμενα αντί για 30 βαθμούς γίνουν 45
    Για να σου δώσω λίγο να καταλάβεις
    Η τετράοδη λειτουργεί ώς εξείς
    Μία ποσότητα νερού θερμοκρασίας 85 βαθμούς (παροχή από τον λέβητα) αναμειγνύεται με μια ποσότητα νερού θερμοκρασίας 30 βαθμούς (παροχή από την ενδοδαπέδια)και έτσι έχουμε μια προσαγωγή προς την ενδοδαπέδια νερό θερμοκρασίας 45 βαθμούς. Αν η θερμοκρασία των 30 βαθμών γίνει 35 και δεν ρυθμίσουμε την τετράοδη τότε η θερμοκρασία προσαγωγής προς τις σωληνώσεις ανεβαίνει πάνω από 45 βαθμούς.
    Η υπόλοιπη ποσότητα της παροχής από τον λέβητα επιστρέφει πάλι στον λέβητα αναμειγνυόμενη με το νερό επιστροφής από τις σωληνώσεις. Δηλαδή τα επιστρεφόμενα προς τον λέβητα δεν θα είναι 35 βαθμοί αλλά πολύ παραπάνω (Αυτό είναι και ένα από τα προτερήματα της τετράοδης γενικά για προστασία του λέβητα)
    Ναι στην κατασκευή που αναφέρω δεν χρησιμοποίησα ηλεκτροβάνες και οι υδροστάτες ήταν τοποθετημένοι πριν τις βαλβίδες αντεπιστροφής (γιατί πάνω απ αυτές όταν οι κυκλοφορητές ήταν σε αδράνεια έτσι κι αλλιώς το νερό είναι κρύο
    Σωστά αυτά που λες στην τελευταία σου παράγραφο (όχι αυτή με το πολύ φαγητό ) αλλά αν μελετήσεις λίγο ακόμη ένα κορμό και τις οδηγίες τοποθέτησης από τον κατασκευαστή θα καταλάβεις. Αλλά στην περίπτωση σου που θα χρησιμοποιήσεις ηλεκτροβάνες δεν έχεις φόβο για αύξηση της θερμοκρασίας προσαγωγής (μιλάμε για στιγμιαία παροχή και για ελάχιστη ποσότητα νερού) Το πρόβλημα υπάρχει σε σωλήνες μεγάλης διατομής
    http://levitostasia.com

  6. #6
    Δημήτρη, σ' ευχαριστώ για άλλη μια φορά. Νομίζω ότι έχουν αρχίσει και ξεκαθαρίζουν κάπως τα πράγματα στο μυαλό μου.
    Τις 4 τετράοδες στο προηγούμενο post μου στο β ερώτημα, τις είπα γιατί τελικά θα γίνουν 4 όροφοι στο κτίριο για το οποίο ρωτάω (ναι, δεν το είχα αναφέρει μέχρι τώρα). Αλλά όντως καλύτερα είναι να εφαρμόζει κανείς πιο απλές λύσεις.
    Μια τελευταία ερώτηση μόνο, σχετικά με τους λόγους για τους οποίους μπορεί η θερμοκρασία να ανέβει πάνω από τους 45 βαθμούς. Εκτός από αυτούς που λες, αναρωτιέμαι, το ίδιο δεν θα συμβεί αν από τα 4 (οροφο) διαμερίσματα, λειτουργεί π.χ. μόνο το 1; Φαντάζομαι ότι η τετράοδος θα ρυθμιστεί ώστε το νερό να είναι στους 45 βαθμούς όταν λειτουργούν και τα 4 διαμερίσματα. Οπότε αν λειτουργεί μόνο το 1 η θερμοκρασία επιστροφής του νερού θα είναι μεγαλύτερη από π.χ. 30 βαθμούς, μιας και το νερό δεν αποδίδει όλη του τη θερμική ενέργεια.
    Τώρα εδώ μπορεί να είμαι τελειώς εκτός, αλλά είναι μια γενικότερη απορία μου σχετικά με τα συστήματα αυτονομίας. Να πω τι έχω καταλάβει και με διορθώνεις όπου κάνω λάθος.
    Σε περίπτωση που ο κυκλοφορητής είναι σταθερού αριθμού στροφών, τότε αν λειτουργούν όλα τα κυκλώματα δεν υπάρχει πρόβλημα. Όταν όμως κάποια διαμερίσματα έχουν κλειστή την θέρμανση, τότε μπορεί να δημιουργηθεί μεγαλύτερη πίεση στην κατακόρυφη στήλη. Σε περίπτωση που αυξηθεί πολύ η πίεση ανοίγει και η βαλβίδα bypass ώστε να μη δημιουργηθεί πρόβλημα στην εγκατάσταση. Το αποτέλεσμα τώρα της αυξημένης πίεσης είναι να αυξάνεται και η ταχύτητα (παροχή) θερμού νερού στα διαμερίσματα που λειτουργεί η θέρμανση. Αυτό συνεπάγεται ενδεχομένως ταχύτερη θέρμανση των χώρων (?), αλλά και μεγαλύτερη θερμοκρασία επιστροφής νερού μιας και το νερό λόγω της μεγαλύτερης ταχύτητας με την οποία περνάει μέσα από τα σώματα δεν προλαβαίνει να αποδώσει την ίδια θερμική ενέργεια.
    Το γεγονός αυτό ίσως να μην είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα στο μονοσωλήνιο, αλλά σε ενδοδαπέδιο σύστημα με τετράοδη βάνα σταθερής ρύθμισης θα είχε αρνητικά αποτελέσματα μιας και μεταβαλλομένης της θερμοκρασίας του νερού επιστροφής θα μεταβαλλόταν και η θερμοκρασία του νερού προσαγωγής.
    Εκτός φυσικά φαντάζομαι αν ο κυκλοφορητής είναι μεταβλητών στροφών και έχει αυτοματισμό ώστε να διατηρεί σταθερή την πίεση στην κατακόρυφη στήλη, οπότε δεν παρουσιάζεται κανένα από τα παραπάνω προβλήματα. Ή εκτός αν υπάρχει κάποιος κινητήρας στην τετράοδη που φροντίζει ώστε το νερό που προσάγεται προς τους συλλέκτες των ορόφων να είναι σταθερά στους 45 βαθμούς.
    Αλήθεια γιατί δεν χρησιμοποιείται παντού στις αυτονομίες κυκλοφορητής μεταβλητών στροφών με αυτοματισμό; Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά κόστους σε σχέση με τους απλούς κυκλοφορητές+βαλβίδες bypass κλπ;
    Ξέρω ότι σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου, αλλά πραγματικά μου λύθηκαν πάρα πολλές απορίες.
    Και πάλι ευχαριστώ!

  7. #7
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Ποτέ δεν χρησιμοποιώ ηλεκτροβάνες για αυτονομία αλλά πάντα κυκλοφορητές. Έτσι αποφεύγω χίλια δυο μελλοντικά προβλήματα και το κόστος δεν είναι πολύ μεγαλύτερο αντίθετα σύστημα με δύο αυτονομίες είναι και φθηνότερο μια και χρησιμοποιώ δύο κτκλοφορητές αντί για δυο ηλεκτροβάνες και ένα κυκλοφορητή. Ναί έχεις δίκιο σ αυτά που αναφέρεις γενικά για την αυτονομία με ένα κυκλοφορητή αλλά νομίζω ότι ξεφεύγουμαι από το θέμα μας. Αυτό είναι ένα άλλο θέμα που μπορείς να ανοίξεις νέο post για να το κουβεντιάσουμε εκεί. Και αυτό για χάρη των μελλοντικών επισκεπτών-αναγνωστών αυτού του site.
    Πάμε στο θέμα μας τώρα και στην ερώτηση σου.
    Οι τετράοδες βάνες κάνουν έλεγχο ανάμειξης (σε αντίθεση με τις τρίοδες που κάνουν και έλεγχο παροχής)
    Επομένως αν μειώσεις την ποσότητα της μιας παροχής (επιστροφή) θα μειώσεις και την ποσότητα της άλλης (προσαγωγή)
    Νομίζω θεωρητικά ότι θα έχεις λοιπόν την ίδια θερμοκρασία προσαγωγής είτε λειτουργεί το ένα διαμέρισμα είτε και τα 4 διαμερίσματα χωρίς όμως να είμαι σίγουρος μια και ποτέ δεν έκανα αυτονομία με ένα κυκλοφορητή και ηλεκτροβάνες.
    Ας τα πάρουμε λοιπόν τα πράγματα με την σειρά μήπως και βρούμε απάντηση.
    Κάνουμε την αρχική ρύθμιση έχοντας όλα τα διαμερίσματα σε λειτουργία. Στην τελική ρύθμιση ας υποθέσουμε ότι η τετράοδη είναι κάπου στην μέση. Ο κυκλοφορητής μας πριν την τετράοδη. Αυτό τι σημαίνει? (η τετράοδη ρυθμισμένη στην μέση)Ότι η μισή ποσότητα νερού από τον λέβητα θα επιστρέψει στον λέβητα και η άλλη μισή θα πάει προς τις 4 ενδοδαπέδιες και η μισή ποσότητα από τις επιστροφές θα πάει στον λέβητα και η άλλη μισή θα επιστρέψει στις ενδοδαπέδιες.
    Τώρα κλείνουμε τις 3 ηλεκτροβάνες αυτονομίας με τους θερμοστάτες χώρου. Τι θα συμβεί? Σίγουρα δεν μπορεί να πάει περισσότερη ποσότητα νερού προς την ενδοδαπέδια και να επιστρέψει λιγότερη. Όση ποσότητα νερού πάει τόση θα επιστρέψει Επομένως πάλι την ίδια μίξη δεν θα έχουμε προς την ενδοδαπέδια? Και επομένως και την ίδια θερμοκρασία προσαγωγής? Δηλαδή όσο μειώνεται η επιστροφή δεν θα μειωθεί και η παροχή? Θα ανέβει η θερμοκρασία νερού προς την ενδοδαπέδια? Εσύ ή οι μηχανολόγοι τι λέτε? Εγώ λέω όχι δεν θα ανέβει η θερμοκρασία. Βέβαια όλα αυτά το επαναλαμβάνω θεωρητικά γιατί αν αντί στην μέση η τετράοδη είναι περισσότερο από την μέση ανοικτή ή κλειστή τότε τα πράγματα αλλάζουν αλλά νομίζω ότι και εδώ το ίδιο θα συμβεί. Η θερμοκρασία θα παραμείνει σταθερή στους 45 βαθμούς. Το σίγουρο πάντως είναι οτι αν ο λέβητας είναι 85 βαθμούς η τελική ρύθμιση της τετράοδης θα έχει γίνει ώστε να είναι κλειστή πολύ κάτω από την μέση
    Τέλος υπάρχει και ηλεκτρονική διάταξη με χρήση σερβοκινητήρα στην τετράοδη για ενδοδαπέδια θέρμανση αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει χωρίς αισθητήριο εξωτερικής θερμοκρασίας. Λογικά πρέπει να υπάρχει.
    Το σίγουρο είναι οτι ο κυκλοφορητής δεν θα ζοριστεί μια και την ποσότητα νερού που μπορεί να την μεταφέρει θα την μεταφέρει πάλι αλλά πλέον κάνοντας κύκλωμα μέσα στον λέβητα. Δηλαδή αυξάνεται η ταχύτητα ροής στην κυκλοφορία μεταξύ του λέβητα. Όταν χρησιμοποιύμε τετράοδη δεν βάζουμε βαλβίδα διαφορικής πίεσης (βαλβίδα bypass)
    Να ρωτήσω κάτι. Σας ενδιαφέρει η κατανομή κοινοχρήστων ή όχι? Αν δεν σε ενδιαφέρει βάλε 4 κυκλοφορητές μικρούς για την ενδοδαπέδια ένα για το μπόιλερ και ένα μπόιλερ στο λεβητοστάσιο. Ότι καλύτερο απλά δεν θα μπορείτε να κάνετε κατανομή κοινοχρήστων για την χρήση του μπόιλερ.
    Ας περιμένουμε όμως λίγο για περισσότερες διευκρινήσεις γιατί φαίνεται οτι οι μηχανικοί μας ακόμη διακοπές είναι
    http://levitostasia.com

  8. #8
    Χμ, είχα μείνει με την εντύπωση ότι κατά κανόνα χρησιμοποιούνται ηλεκτροβάνες για αυτονομία, και σε λίγες περιπτώσεις κυκλοφορητές. Οι κυκλοφορητές που μπαίνουν; Στον συλλέκτη κάθε ορόφου; Ή όλοι μαζί στο λεβητοστάσιο, και υπάρχει ανεξάρτητη κατακόρυφη στήλη για κάθε (οροφο)διαμέρισμα;
    Ας ξαναγυρίσουμε όμως στο θέμα της ενδοδαπέδιας. Όσον αφορά την τετράοδη νομίζω ότι έχω καταλάβει απόλυτα τη λειτουργία της. Ο ενδοιασμός που έχω και περιέγραψα στο προηγούμενο post μου, για την άνοδο της θερμοκρασίας, δεν οφείλεται στο ότι μειώνεται η ποσότητα νερού της επιστροφής (σαφώς όση ποσότητα νερού προσάγεται, τόση επιστρέφει), αλλά ότι το νερό της επιστροφής θα έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία όταν δουλεύει μόνο ο ένας όροφος (για λόγους που εξηγώ στο προηγούμενο post μου), άρα αφού η ρύθμιση της τετράοδης θα είναι σταθερή, η θερμοκρασία του νερού προσαγωγής προς τους συλλέκτες των ορόφων θα αυξηθεί.
    Επίσης δεν κατάλαβα αυτό που λες ότι "όταν χρησιμοποιούμε τετράοδη, δεν βάζουμε βαλβίδα bypass". Γιατί αυτό; Αν υπάρχουν αυξημένες αντιστάσεις στο δίκτυο, τότε υποθέτω ότι η πίεση θα ανέβει και στην έξοδο της τετράοδης προς λέβητα, και στην έξοδο της τετράοδης προς τους συλλέκτες των ορόφων.
    Και όσον αφορά την τελευταία σου ερώτηση, η απάντηση είναι ότι, ναι, μας ενδιαφέρει η κατανομή των κοινοχρήστων.

  9. #9
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Το νερό επιστροφής μπορεί να έχει ότι θερμοκρασία θέλει.
    Δέν σε ενδιαφέρει, γιατί η τετράοδη θα το αναμίξει με νερό λέβητα μέχρι η προσαγωγή σου να ξαναφθάσει την επιθυμητή θερμοκρασία ενδοδαπέδιας.
    Η ποσότητα νερού που δέν χρησιμοποιείται επιστρέφει μέσω της τετράοδης στον λέβητα, οπότε δέν τίθεται θέμα αύξησης πίεσης όπως συμβαίνει στις αυτονομίες με ηλεκτροβάνα.
    Εγώ πάντως dimi όταν φτιάχνω τέτοιες εγκαταστάσεις βάζω 4 κυκλοφορητές (έναν ανα κύκλωμα) μετά την τρίοδη και όχι έναν πρίν την τρίοδη. Είναι πιό σωστό, και επιδέχεται πολύ καλύτερη ρύθμιση.
    Η κατανομή κοινοχρήστων γίνεται με βάση τις απώλειες, και ισχύουν τα ίδια με την θέρμανση με σώματα όπου δέν λαμβάνονται υπ' όψη οι θερμίδες των σωμάτων. Αν η πολεοδομία λόγω όγκου οικοδομής δέν ζήτησε πίνακα κατανομής απο τον μελετητή, τότε θα πρέπει να πληρώσεις μηχανολόγο να σου συντάξει πίνακα κατανομής δαπανών.
    w w w . m o n a c h o s . g r

  10. #10
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Θα έχεις πάντως πρόβλημα στην κατανομή, αφού ετοιμάζεις και νερό χρήσης με ανεξάρτητο κύκλωμα (το οποίο δέν μετράς) οπότε φρόντισε να βρείς πολύ καλό μηχανολόγο.[}]
    w w w . m o n a c h o s . g r

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό