Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 9 από 9

Θέμα: Καθαρισμός εξωτερικής μονάδας αντλίας θερμότητας.

  1. #1

    Post Καθαρισμός εξωτερικής μονάδας αντλίας θερμότητας.


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Μετά από τετράμηνη συνεχή 24ωρη λειτουργία της αντλίας θερμότητας Hitachi yutaki s 17 kw που έβαλα φέτος, σε μέρος που δυστυχώς έχει αρκετή σκόνη, παρατήρησα πως στο τελείωμα των ψυκτρών και στο κάτω μέρος της εξωτερικής μονάδας υπήρχε συσωρευμένη βρωμιά καθώς και σκουριά. Αμέσως προχώρησα σε καθαρισμό. Πήρα το καθαριστικό AIR-CB-1 της Eurochem το οποίο αφού έριξα νερό με το λάστιχο κήπου πρώτα, μετά το ψέκασα στις ψύκτρες της μονάδας σε διάλυμα 1:1 αν και μου είπαν πως χρησιμοποιείτε για σκληρή βρωμιά και χωρίς διάλυση. Έτριψα ελαφριά με πινέλο και ξέβγαλα.Άφρισε και έκανε σίγουρα δουλειά. Στο κάτω μέρος όμως στο λεκανάκι όπως το λένε που μαζεύονται και φεύγουν τα νερά και λίγο στις ψύκτρες στο τελείωμά τους η σκληρή βρωμιά και η σκουριά έφυγε μετά από αρκετές επαναλήψεις της διαδικασίας καθαρίσματος-ψέκασε, τρίψε, ξέπλυνε. Μαζί όμως με την σκληρή βρωμιά έφυγε μερικά και ο γαλβανισμός από την λαμαρίνα-ελπίζω να το λέω καλά-τον πάτο-λεκανάκι- της αντλίας. Αφού στέγνωσε καλά πέρασα τα σημεία γύρω από τις ψύκτρες που έφυγε το γαλβάνι με ειδικό αστάρι. Έμεινε όμως όλο εκείνο το σημείο που ακουμπούν οι ψύκτρες στον πάτο χωρίς αστάρι και εμφανίζει επιφανειακή σκουριά. Πως να βάψεις ενδιάμεσα από τις τόσο πυκνές ψύκτρες, χώρια που φοβάσαι μην τις βουλώσεις. Με βασανίζει επίσης το συγκεκριμένο καθαριστικό. Είναι όντως ασφαλές ή ως όξινο κάνει ζημιά σε μέταλλα-ψύκτρες,σωλήνες,λαμαρίνες-παρότι δεν φαίνεται ; Υπάρχει πρόβλημα με την σκουριά που εμφανίζετε ή όχι ; Μήπως κοινό πρόβλημα; Μπορώ να κάνω κάτι; Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας.

  2. #2
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον dimca Εμφάνιση απάντησης
    Μετά από τετράμηνη συνεχή 24ωρη λειτουργία της αντλίας θερμότητας Hitachi yutaki s 17 kw που έβαλα φέτος, σε μέρος που δυστυχώς έχει αρκετή σκόνη, παρατήρησα πως στο τελείωμα των ψυκτρών και στο κάτω μέρος της εξωτερικής μονάδας υπήρχε συσωρευμένη βρωμιά καθώς και σκουριά. Αμέσως προχώρησα σε καθαρισμό. Πήρα το καθαριστικό AIR-CB-1 της Eurochem το οποίο αφού έριξα νερό με το λάστιχο κήπου πρώτα, μετά το ψέκασα στις ψύκτρες της μονάδας σε διάλυμα 1:1 αν και μου είπαν πως χρησιμοποιείτε για σκληρή βρωμιά και χωρίς διάλυση. Έτριψα ελαφριά με πινέλο και ξέβγαλα.Άφρισε και έκανε σίγουρα δουλειά. Στο κάτω μέρος όμως στο λεκανάκι όπως το λένε που μαζεύονται και φεύγουν τα νερά και λίγο στις ψύκτρες στο τελείωμά τους η σκληρή βρωμιά και η σκουριά έφυγε μετά από αρκετές επαναλήψεις της διαδικασίας καθαρίσματος-ψέκασε, τρίψε, ξέπλυνε. Μαζί όμως με την σκληρή βρωμιά έφυγε μερικά και ο γαλβανισμός από την λαμαρίνα-ελπίζω να το λέω καλά-τον πάτο-λεκανάκι- της αντλίας. Αφού στέγνωσε καλά πέρασα τα σημεία γύρω από τις ψύκτρες που έφυγε το γαλβάνι με ειδικό αστάρι. Έμεινε όμως όλο εκείνο το σημείο που ακουμπούν οι ψύκτρες στον πάτο χωρίς αστάρι και εμφανίζει επιφανειακή σκουριά. Πως να βάψεις ενδιάμεσα από τις τόσο πυκνές ψύκτρες, χώρια που φοβάσαι μην τις βουλώσεις. Με βασανίζει επίσης το συγκεκριμένο καθαριστικό. Είναι όντως ασφαλές ή ως όξινο κάνει ζημιά σε μέταλλα-ψύκτρες,σωλήνες,λαμαρίνες-παρότι δεν φαίνεται ; Υπάρχει πρόβλημα με την σκουριά που εμφανίζετε ή όχι ; Μήπως κοινό πρόβλημα; Μπορώ να κάνω κάτι; Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας.
    Υπήρχε σκουριά από πριν; Στο στοιχείο; Μου φαίνεται πολύ απίθανο αυτό.

    Μήπως η σκουριά που λέτε είναι απλώς στερεή βρωμιά στο χρώμα της σκουριάς και απλώς με τον καθαρισμό πήγε στη λεκάνη συλλογής;

    Καλέσατε τεχνικό να δει το μηχάνημα;
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  3. #3
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Μηχανήματα όπως το yutaki δεν σκουριάζουν σε 4 μήνες....
    Το χημικό έγραφε ότι είναι καταλληλο για αυτή τη χρήση, ή απλα ζητήσατε ένα όξινο καθαριστικό;
    Δώσατε τόσα χρήματα. Μην πειραματίζεστε, Καλύτερα αφήστε τους ειδικούς να το δούν.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  4. #4
    Λοιπόν παιδιά , το πρώτο πράγμα που έκανα και δεν ανέφερα, ήταν να μιλήσω με την αντιπροσωπεία η οποία είπε πως λόγω φόρτου εργασίας θα μπορούσε να προγραμματίσει καθαρισμό μετά από ένα μήνα. Στο θέμα σκουριά ανέφεραν πως είναι πιθανό αν κρατάει το λεκανάκι λίγη υγρασία.Σ ήμερα επισκέφτηκα ακόμα δύο μονάδες στην περιοχή μου. Σχεδόν το ίδιο πράγμα με την σκουρίτσα να δεσπόζει στο τελείωμα των ψυκτρών. Επίσεις βγάζοντας την κάτω φτερωτή του μηχανήματος για να έχω καλύτερη οπτική βλέπω τον άξονα που κουμπώνει η φτερωτή από το μοτεράκι σκουριασμένο.Μάλιστα αναφώνισα. 6.600 ευρώ εργαλείο και σε λίγο καιρό να παρουσιάζει τέτοια θέματα . Η αλήθεια είναι πως είμαι λίγο ψείρας αλλά μου αρέσει να βλέπω για ότι πληρώνω. Ίσως κάποιος άλλος να μην έδινε τόσο μεγάλη σημασία ΚΑΙ ΜΆΛΙΣΤΑ σίγουρα δεν δίνουν, ούτε τα κοιτάζουν ποτέ, αυτοί που τα συντηρούν σιγά μην ασχοληθούν διεξοδικά με το μηχάνημά σου και πόσο μάλλον η αντιπροσωπεία να παραδεχτεί πως υπάρχει παραπανήσια φθορά, γιαυτό δεν ακούμε αρνητικά για τέτοιες μονάδες.Βέβαια τα αποτελέσματα της αρχικής αυτής σκουριάς δεν θα φανούν άμεσα,οπότε κοιμήσου ήσυχος.Αν έχεται πρόσβαση σε τέτοιο μηχάνημα σας παρακαλώ να το κάνετε έναν έλεγχο.Για να πω την αλήθεια σαν απόδοση είναι τρομερό, σαν ποιότητα υλικών πάλι δεν ξέρω.Το καθαριστικό το συγκεκριμένο το ζήτησα ως καθαριστικό εξωτερικής μονάδας air condition.Τώρα αν αυτό τραβάει η ψυχή του κάτι ποιό ειδικό, τι να πω.Έχω δύο κλιματιστικές μονάδες ακόμη που ειλικρινά δεν έχω δει το παραμικρό παρά τα οκτώ τους χρόνια. Σήμερα βρήκα από τον Σολδάτο ειδικό σπρέι που ψεκάζεται πάνω στα στοιχεία και τα προστατεύει απο διαβρώσεις, λέω να το χρησιμοποιήσω.Όταν αναφέρεστε σε ειδικούς θα ήθελα να ξέρω τι εννοείτε. Ειδικούς που λειτουργούν με γνομωνα την πείρα χωρίς εξειδίκευση, ειδικούς με εξιδίκευση χωρίς πείρα, συνδυασμός και των δύο που είναι το δύσκολο και πάλι κράτα μικρό καλάθι; Όταν αγοράστηκε άκουσα τόσα διαφορετικά από ειδικούς που τρόμαξα να πάρω την τελική απόφαση που όσο αφορά αυτήν σαν αγορά έληξε αισίως. Τώρα για την συνέχεια δεν ξέρω.Και πάλι ευπρόσδεκτες όλες οι απόψεις. Ευχαριστώ.

  5. #5
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Ας κάνουμε μια παύση στον καταιγισμό ιδεών σας και να βάλουμε τα πράγματα στη σειρά.
    1. Ο Σολδάτος, είναι ένα εμπορικό κατάστημα με μεγάλη εμπειρία στο χώρο των ψυκτικών. Οι πωλητές του είναι καταρτισμένοι και προσέχουν, τουλάχιστον στο καταστημα που πήγαινω εγώ (Καλλιθέα).
    2. Η Hitachi είναι απο τις κορυφαίες στο χώρο. Στη μηχανολογία, υψηλή απόδοση χωρίς υψηλή ποιότητα, ΔΕΝ υπάρχει.
    3. Τί εννοείτε "αντιπροσωπεία"; Η Hitachi σας είπε για αυτοψία σε ένα μήνα; Ή αναφέρεστε σε κάποιον συνεργάτη της;
    4. "Ειδικός" είναι ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΛΎΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Η τσουβαλοποίηση δεν είναι δρόμος προς τη λύση. Σίγουρα υπάρχουν κακοί (σαν αυτούς που είχαν βάλει είσοδο αέρα σε καναλάτο ΜΕΣΑ σε wc, και ψάχνανε γιατι βρωμάει το γραφείο) και καλοί (Σαν εκείνους που έτρεχαν 15αυγουστο να συμπληρώσουν freon σε παππού με θερμοπληξία). Μη θεωρείτε ότι τα έχετε δεί όλα, γιατι πιστέψτε με, έχουμε δεί περισσότερα.
    5. Κατα τη γνώμη μου είστε ήδη εκτός εγγύησης. Αυτό προσέχτε το, γιατι διενεργήσατε επέμβαση χωρίς την ανάλογη εξουσιοδότηση. Είναι θέμα πωλητή βέβαια. (Αν την αφοράσατε απο πολυηλεκτρομάγαζο του "τσιγγούνη", μάλλον δε σας καλύπτει πλέον).
    6. Αν θέλετε να με εμπιστευτείτε, μήν πειράζετε άλλο το μηχάνημα. Καλέστε κάποιον που σας εμπνέι εμπιστοσύνη.
    Στη διάθεση σας.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  6. #6
    Αγαπητέ, το πως υποστηρίζετε το προιόν είναι αξιοθαύμαστο. Αν δεν ήμουν σίγουρος για την Hitachi δεν θα επένδυα σε αυτήν. Μπορεί ακόμα να υπάρχει αστοχία υλικού σε κάποιες μονάδες. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Μπορεί μια μικρή παθογένεια στα συγκεκριμένα σημεία. Εγώ απλά ανέφερα τις διαπιστώσεις και ας πούμε το πρόβλημά μου, και η ενέργεια του καθαρισμού έγινε με την συγκατάθεση του αναγνωρισμένου καταστήματος που αγοράστηκε. Αν ένας καθαρισμός και μια προσπάθεια θέλω να πιστεύω κοντά στο σωστό αποτροπής διάβρωσης, είναι ικανό να αντιταχθεί στο πρωτόκολο εγγύησης ( σκεφτείτε χαρά ο αντιπρόσωπος που θα τα οικονομήσει πάλι )τότε ας είναι έτσι. Περιμένετε εσείς τους επίσημους όταν μπορέσουν ( επίτρεψέ μου να μην αναφέρω ονόματα ακόμα, πάντως επίσημα ) να έρθουν,όταν έρθουν και να σου δώσουν χίλιες δικαιολογίες για ότι σου συνέβει ( πολύ σκόνη, άλλοι ρύποι, λυμοί, καταποντισμοί ) και δυστιχώς είσαι έξω από την εγγύηση. Σίγουρα θέλω να πιστεύω πως έχετε δει πολύ πιο πολλά περιστατικά από μένα, οπότε λογικά θα έπρεπε να είστε όσο αφορά την γνώμη μου τουλάχιστον τρομοκρατημένος. Ίσως βέβαια να μην ήμουν εγώ τυχερός με τις εμπειρίες μου........Σκοπός μου και πάλι αγαπητέ δεν είναι η αντιπαράθεση, ούτε να αυξήσουμε τους τόνους μεταξύ μας. Έκανα μια ερώτηση για το συγκεκριμένο πρόβλημα. Αν έχετε κάποια λύση, έστω και απο καταιγισμό ιδεών και όχι εμπεριστατωμένα δέχομαι να ακούσω με χαρά. Ευχαριστώ.

  7. #7
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Δεν ανέβασα κανένα τόνο. Ίσως ο γραπτός λόγος μπερδεύει....Αν θελετε σας έχω στείλει και το τηλ. μου για να μιλήσουμε, μιας και όπως σωστα αναφέρετε, δεν είναι σωστό να λέμε δημόσια ορισμένα πράγματα.
    Η αναφορα μου στην εγγύηση, σχετίζεται με την αφαίρεση της κάτω φτερωτής και όχι με τον καθαρισμό. Ο λόγος μου ήταν προστατευτικός και όχι επικριτικός.
    Εγώ δεν είμαι σίγουρος για καμία εταιρεία. Έχουμε όμως εμπειρία στο πως συμπεριφέρονται συγκεκριμένες μονάδες. Άν κάποια παρτίδα είχει πρόβλημα θα το ξέραμε. Έχει συμβεί σε πολύ γνωστή εταιρεία λόγω σφάλματος στην παραγωγή, έδειχνε επιστροφές (στη θέρμανση...) -42 βαθμούς κελσίου! Ενημερωθηκε το εργοστάσιο, οι master dealers και ξέραμε τι πρέπει να κάνουμε.

    Άν θέλετε μος λέτε ποιος σας είπε ότι μπορεί να έρθει για καθαρισμό σε ένα μήνα. ΟΧΙ ονομα. Την ιδιότητα του. Έχει σημασία για μάς.
    Κανείς δε μπορεί να σας βγάλει απο την εγγύηση επειδή είστε σε περιοχή με σκόνη. Άν θέλετε μας λέτε και την περιοχή.
    Λύση χωρίς ουτε μια φωτογραφία σίγουρα δε μπορώ να δώσω.

    υ.γ.1. Ο "καταιγισμός ιδεων" (brainstorming) είναι επίσημη διδακτική μέθοδος, με εξαιτετικα μαθησιακα αποτελέσματα. Για καλό χαρακτήρισα έτσι το λόγο σας.
    υ.γ.2. Ειλικρινα δεν ανέβασα κανένα τόνο.
    υ.γ.3. Εχω την αίσθηση ότι δε σας είμαι "αγαπητός". Οπότε καλό είναι να μή το αναφέρετε γιατι ακούγεται (...διαβαζεται ειρωνικό). Εκτός και άν έπεσα θύμα και εγώ του γραπτού λόγου που λόγο έλλειψεις χροιάς δεν αποωτυπώνει σωστα το ύφος. Αν είμαι αγαπητός, ελεύθερα τότε να με αποκαλείτε έτσι. Με τιμά.

    Στη διάθεσή σας.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  8. #8
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον dimca Εμφάνιση απάντησης
    Λοιπόν παιδιά , το πρώτο πράγμα που έκανα και δεν ανέφερα, ήταν να μιλήσω με την αντιπροσωπεία η οποία είπε πως λόγω φόρτου εργασίας θα μπορούσε να προγραμματίσει καθαρισμό μετά από ένα μήνα. Στο θέμα σκουριά ανέφεραν πως είναι πιθανό αν κρατάει το λεκανάκι λίγη υγρασία.Σ ήμερα επισκέφτηκα ακόμα δύο μονάδες στην περιοχή μου. Σχεδόν το ίδιο πράγμα με την σκουρίτσα να δεσπόζει στο τελείωμα των ψυκτρών. Επίσεις βγάζοντας την κάτω φτερωτή του μηχανήματος για να έχω καλύτερη οπτική βλέπω τον άξονα που κουμπώνει η φτερωτή από το μοτεράκι σκουριασμένο.Μάλιστα αναφώνισα. 6.600 ευρώ εργαλείο και σε λίγο καιρό να παρουσιάζει τέτοια θέματα . Η αλήθεια είναι πως είμαι λίγο ψείρας αλλά μου αρέσει να βλέπω για ότι πληρώνω. Ίσως κάποιος άλλος να μην έδινε τόσο μεγάλη σημασία ΚΑΙ ΜΆΛΙΣΤΑ σίγουρα δεν δίνουν, ούτε τα κοιτάζουν ποτέ, αυτοί που τα συντηρούν σιγά μην ασχοληθούν διεξοδικά με το μηχάνημά σου και πόσο μάλλον η αντιπροσωπεία να παραδεχτεί πως υπάρχει παραπανήσια φθορά, γιαυτό δεν ακούμε αρνητικά για τέτοιες μονάδες.Βέβαια τα αποτελέσματα της αρχικής αυτής σκουριάς δεν θα φανούν άμεσα,οπότε κοιμήσου ήσυχος.Αν έχεται πρόσβαση σε τέτοιο μηχάνημα σας παρακαλώ να το κάνετε έναν έλεγχο.Για να πω την αλήθεια σαν απόδοση είναι τρομερό, σαν ποιότητα υλικών πάλι δεν ξέρω.Το καθαριστικό το συγκεκριμένο το ζήτησα ως καθαριστικό εξωτερικής μονάδας air condition.Τώρα αν αυτό τραβάει η ψυχή του κάτι ποιό ειδικό, τι να πω.Έχω δύο κλιματιστικές μονάδες ακόμη που ειλικρινά δεν έχω δει το παραμικρό παρά τα οκτώ τους χρόνια. Σήμερα βρήκα από τον Σολδάτο ειδικό σπρέι που ψεκάζεται πάνω στα στοιχεία και τα προστατεύει απο διαβρώσεις, λέω να το χρησιμοποιήσω.Όταν αναφέρεστε σε ειδικούς θα ήθελα να ξέρω τι εννοείτε. Ειδικούς που λειτουργούν με γνομωνα την πείρα χωρίς εξειδίκευση, ειδικούς με εξιδίκευση χωρίς πείρα, συνδυασμός και των δύο που είναι το δύσκολο και πάλι κράτα μικρό καλάθι; Όταν αγοράστηκε άκουσα τόσα διαφορετικά από ειδικούς που τρόμαξα να πάρω την τελική απόφαση που όσο αφορά αυτήν σαν αγορά έληξε αισίως. Τώρα για την συνέχεια δεν ξέρω.Και πάλι ευπρόσδεκτες όλες οι απόψεις. Ευχαριστώ.
    Με την λογική σας, θα έπρεπε να ανοίξω το αυτοκίνητο μου, να το κάνω μπίλιες, να το συντηρήσω μόνος μου και μετά αν δεν λειτουργεί να πάω στην αντιπροσωπεία να κάνω φασαρία και να απαιτήσω να ισχύσει η εγγύηση;

    Ολα τα μηχανήματα απαιτούν συντήρηση από εξειδικευμένο προσωπικό και τα εγχειρίδια όλων των μηχανημάτων γράφουν με μεγάλα γράμματα, ότι αν ξεβιδώσετε το μηχάνημα μόνος σας παύει να ισχύει η εγγύηση. Η δήλωση αυτή μου φαίνεται πολύ λογική.

    Όσον αφορά στην ποιότητα των υπηρεσιών που μπορείτε να περιμένετε από έναν τεχνικό, συμφωνώ ότι στην αγορά κυκλοφορούν πολλοί τσικιρικιτζήδες (βορειοελλαδίτικος όρος για τον κομπογιαννίτη), αλλά το να πηγαίνουμε στο άλλο άκρο, να τα μηδενίζουμε όλα και να λέμε ότι δεν υπάρχει κανένας σοβαρός άνθρωπος να κάνουμε τη δουλειά μας είναι επίσης προσβλητικό, διότι εκτός από τους "Ειδικούς που λειτουργούν με γνώμονα την πείρα" και τους "ειδικούς με εξειδίκευση χωρίς πείρα" και τους συνδυασμούς αυτών, υπάρχουν και τεχνικοί που έχουν και γνώσεις και πείρα και μπορούν να κάνουν την δουλειά σας καλύτερα αν μη τι άλλο από εσάς.

    Το ερώτημα είναι αν θέλετε να πληρώσετε έναν τέτοιον τεχνικό και όχι αν υπάρχει τέτοιος, και το να μηδενίζουμε έναν ολόκληρο επαγγελματικό κλάδο επειδή δεν θέλουμε να πληρώσουμε, το θεωρώ απαράδεκτο.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  9. #9
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Αν η μονάδα δεν έχει τοποθετηθεί σωστά και κρατάει νερό και το στοιχείο βρίσκεται μέσα στο νερό, τότε προφανώς δεν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση.
    Η συμβουλή μου είναι να σταματήσετε να παίζετε με το μηχάνημα και να καλέσετε έναν τεχνικό να το δει.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

Παρεμφερή θέματα

  1. ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    από crimson στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταία απάντηση: 02-01-2016, 01:01:57
  2. Σωστή ρύθμηση αντλίας θερμότητας
    από scorpios53 στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταία απάντηση: 14-05-2014, 08:47:40
  3. Διαστασιολόγηση αντλίας θερμότητας για οικιακή χρήση
    από mezzanine στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 07-03-2014, 22:21:05
  4. Υποβοήθηση αντλίας θερμότητας με λέβητα πετρελαίου
    από mgeorgaki στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία απάντηση: 14-12-2013, 12:46:36
  5. Αγορά αντλίας θερμότητας
    από mnls στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταία απάντηση: 31-12-2012, 19:14:35

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό