Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 5 από 5

Θέμα: Boυλωμένος σωλήνας αποχέτευσης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2

    Boυλωμένος σωλήνας αποχέτευσης


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Γεια σας,
    ζητώ συγγνώμη αν απασχολώ το χώρο και το χρόνο σας για κάτι τόσο κοινό.
    Κατοικώ σε ένα παλιό λυόμενο εξοχικό, σε περιοχή χωρίς κεντρική αποχέτευση.
    Τα λύματα της τουαλέτας πηγαίνουν σε βόθρο και τα απόνερα του νεροχύτη από ένα πήλινο -αν δεν απατώμαι- σωλήνα μέσα από μια διαδρομή συνολικού μήκους λιγότερο από 3 μέτρα, τρέχουν σε ένα χωράφι πίσω από το σπίτι με μεγάλη διαφορά υψομέτρου (πολύ επικλινές έδαφος).
    Προ αρκετού καιρού είχε βουλώσει ο νεροχύτης κι αφού έλυσα το σιφόνι και είδα ότι αυτό δεν είχε πρόβλημα, κατέβηκα στο πίσω χωράφι και διαπίστωσα ότι είχε βουλώσει το στόμιο απορροής από λίπη, το καθάρισα και ξεβούλωσε, οπότε η απορροή γινόταν κανονικά.
    Πρόσφατα ο νεροχύτης ξαναβούλωσε, ακολούθησα την ίδια διαδρομή, το σιφόνι ήταν εντάξει, το κάτω στόμιο είχε λίγα πράγματα που τα αφαίρεσα, αλλά το βούλωμα εξακολουθούσε.
    Δεν ξέρω πώς χρησιμοποιείται η ντίζα (στο κατάστημα κιγκαλερίας που την αγόρασα μου είπαν ότι χρειάζονται δυο άτομα, ένας να την κρατά σε ευθεία κι ένας να τη χειρίζεται, αλλά είμαι μόνη μου) και προσπάθησα να την περάσω και από πάνω και από κάτω.
    Αποτέλεσμα σταματά από ό,τι φαίνεται στο βουλωμένο σημείο, που δεν είναι ούτε μέσα στην κουζίνα ούτε κοντά στο κάτω στόμιο. Είναι σε ένα σημείο που ο σωλήνας κάνει γωνία και βρίσκεται (προεξέχει) εξωτερικά στον τοίχο της κουζίνας, σε σχήμα σωλήνα εξαερισμού πλοίου που είναι κεκαμμένος.
    Δηλαδή η γωνία του σωλήνα εφάπτεται στον τοίχο της κουζίνας εξωτερικά εκεί που ενώνεται με το πάτωμα της αυλής. Διάμετρος του σωλήνα, δείχνει περίπου 15 εκ. και επαναλαμβάνω νομίζω είναι πήλινος, επειδή είναι σοβατισμένος απέξω και δεν φαίνεται.
    Όπως είπα δοκίμασα με τη ντίζα και δεν έκανα τίποτα, έριξα μαγειρική σόδα και ξύδι με ζεστό νερό (μετά από 10 λεπτά αφού άφρισε) και πάλι τίποτα.
    Θα ήμουν ευγνώμων για συμβουλές γιατί το οικονομικό θέμα είναι εμπόδιο για να καλέσω συνεργείο.

  2. #2
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Η ντίζα που αγοράσατε είναι μπροστά σαν ελατήριο με αιχμηρή απόληξη;
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  3. #3
    υπαρχουν υγρα στο εμποριο που ειναι αποτελεσματικα αν και ακριβα.
    Αλλα πρεπει να ξερεται απο πριν απο τι ειναι το βουλωμα. Ριζες η λιπη.
    Υπαρχει περιπτωση να εχει πεσει μεσα κατι ( πετσετα μπαλακι.. ) απο καποιον αλλον.
    Με την ατσαλινα και ενα λαστιχο βρυσης με νερο μεσα εξω ειναι το μονο που μπορειτε να κανετε.
    Και μετα να αποφευγεται τα λιπη υπολειματα φαγητου στην αποχετευση μαζι με το σαπουνι γινονται πετρα και κολλανε παντου.

  4. #4
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Άν η ατσαλίνα δεν έχει μυτερή απόληξη και είναι μία απλή ατσαλίνηα ηλεκτρολόγου με σφαίρα, δε γίνεται τίποτα.
    Το βασικό πρόβλημα είναι ότι το παραπάνω δίκτυο δεν είναι σωστό ούτε για το γείτονα όυτε για το χρήστη. Το χωράφι μολύνέται και το σημείο εκροής γίνεται αγαπημένο στέκι τρωκτικών και άλλων μή κατοικίδιων...
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  5. #5
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Αγόρασα 2 ντίζες, μια 3μετρη και μια 5μετρη.
    Έχουν κι οι δυο απόληξη ελατήριο με μυτερή άκρη, η μεγάλη είναι πιο χοντρό το σύρμα κι ως εκ τούτου κι η απόληξη.
    Δεδομένου ότι έψαξα το σωλήνα απομέσα κι αποκάτω, η εμπλοκή βρίσκεται εκεί που κάνει ο σωλήνας γωνία, όπως βγαίνει από τον τοίχο της κουζίνας εξωτερικά και χώνεται στο τσιμέντο της αυλής για να καταλήξει αποκάτω στο χωράφι.
    Η γωνία είναι ορατή, έχει διάμετρο περίπου 10 με 15 εκ. και είναι σοβατισμένη όπως ο τοίχος.
    Με μια αντλία λαδιού άντλησα απομέσα από την κουζίνα όλα τα υγρά που είχαν μείνει στο σωλήνα μέχρι το σημείο του εμφράγματος (έχω αφαιρέσει το σιφόνι προσωρινά) και ήμουν στο νυν και αεί να ανοίξω το σωλήνα απέξω με το black and decker να τον ξεφράξω και ύστερα είτε να τον κλείσω με λίγη κόλλα πλακιδίων (είναι σαν τσιμέντο) ή ακόμα και να τον αφήσω ανοικτό, τα νερά θα τρέχουν ακριβώς δίπλα που υπάρχει άλλο σιφόνι εξωτερικό για τα νερά της αυλής και καταλήγουν κι αυτά στο αποκάτω χωράφι.
    (Πρόκειται για σαπουνόνερα, δεν είναι κάτι βρώμικο, γι'αυτά που λέτε περί τρωκτικών, κι εγώ είμαι ενοικιάστρια εδώ, προφανώς ο ιδιοκτήτης που το έφτιαξε έτσι και το λειτούργησε, κινήθηκε ανάλογα με το ότι δεν υπάρχει αποχέτευση στην περιοχή. Δηλαδή κι ο γείτονας τέτοια αποχέτευση έχει, αφού τα λύματα μπορεί να τα παροχετεύσει κανείς σε βόθρο και δη σηπτικό, όμως τα νερά από το πλύσιμο είναι τόσα πολλά που δεν πάνε σε βόθρο.)
    Αλλά είπα να ξανακοιτάξω στο φόρουμ σας μήπως βρω καμιά απάντηση επαίοντος.
    Ματαίως όμως, από ό,τι βλέπω.
    Δεδομένου ότι η έμφραξη την προηγούμενη φορά ήταν από λίπη, το ίδιο θα πρέπει να συμβαίνει και τώρα.
    Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τοξικά υγρά μήπως βλάψω την πανίδα (εκτός από τα τρωκτικά σας, υπάρχουν αδέσποτα σκυλιά και γατιά που τριγυρνάνε.)
    Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει πέσει μέσα κάτι από άλλον, είμαι μόνη μου εδώ στο σπίτι, ο σωλήνας δεν είναι προσβάσιμος από άλλους, εκτός κι αν κάποιος επίτηδες κατέβηκε στο χωράφι αποκάτω κι έχωσε τόσο πολύ βαθειά κάτι που να έφτασε 3 μέτρα μέσα και μου φαίνεται σενάριο αστυνομικού μυθιστορήματος αυτό...

Παρεμφερή θέματα

  1. Σωλήνας ff therm
    από kontrapounto στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 25-03-2009, 19:33:23
  2. ΣΩΛΗΝΑΣ GABOTHERM - THYSSEN
    από gpet80 στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία απάντηση: 24-04-2008, 18:55:47
  3. Επιλογή σωλήνας....
    από dimcou στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία απάντηση: 30-03-2008, 21:49:18
  4. ΤΑΚ ΤΑΚ Ο ΣΩΛΗΝΑΣ
    από imolas στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία απάντηση: 09-02-2008, 12:59:10
  5. Κόλλες πλαστικής σωλήνας
    από and στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία απάντηση: 23-01-2008, 23:35:05

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό