Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 9 από 9

Θέμα: Νέα εγκατάσταση αντλίας θερμότητας για ψύξη θέρμανση

  1. #1

    Νέα εγκατάσταση αντλίας θερμότητας για ψύξη θέρμανση


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημέρα στην παρέα και καλή χρονιά σε όλους.


    Πρόσφατα εγκατέστησα μια αντλία θερμότητας 11 Kw χαμηλών θερμοκρασιών split Daikin.
    Θα αναφέρω εν συντομία το σκεπτικό απόφασης, την υλοποίηση και τις πρώτες ημέρες ζώντας με την αντλία.


    Σπίτι και υπάρχων σύστημα θέρμανσης:


    • Το σπίτι είναι οροφοδιαμέρισμα 96 τμ βρίσκεται στην Αττική και έχει μέτρια προς καλή θερμομόνωση.
    • Το σύστημα θέρμανσης αποτελούνταν από κοινό λέβητα πετρελαίου που θέρμαινε 3 οροφοδιαμερίσματα με αυτονομία που γινόταν από ηλεκτροβάνες σε κάθε όροφο. Στο δικό μου όροφο τα θερμαντικά σώματα ήταν 4 fan coils οροφής με δικούς τους αναλογικούς θερμοστάτες το καθένα και 2 σώματα panels για τα μπάνια (το ένα πετσετοκρεμάστρα). Η εγκατάσταση είχε γίνει με μόνωση σωληνώσεων στα fan coils και συνδεδεμένη αποχέτευση για ψύξη.
    • Στο collecter του ορόφου μου υπήρχε άλλο ένα ζεύγος σωληνώσεων όπου κατέληγε στο δώμα και το άκρο εκεί ήταν ταπωμένο για την προσθήκη κάποιου ψύκτη- chiller (αν το λέω καλά) στο μέλλον για ψύξη. Η διαχείριση θα γινόταν από ηλεκτροβάνες με αυτοματισμούς ώστε να μην μπλέκονται τα νερά των στηλών του λέβητα και του ψύκτη.
    • ΖΝΧ γίνονταν με ηλιακό ΜΑΛΤΕΖΟ 150 lt τριπλής ενέργειας. Με την παρατήρηση ότι όποιο οροφοδιαμέρισμα και αν άνοιγε την ηλεκτροβάνα θέρμανσης και ξεκίνημα του λέβητα ζέσταινε όλους τους ηλιακούς. Δεν υπήρχε αυτοματισμός για τα ΖΝΧ.
    • Επίσης υπάρχει ενεργειακό τζάκι που θερμαίνει το 60% του σπιτιού επαρκώς όταν είναι σε λειτουργία.
    • Προβλήματα : Τα σύστημα δούλευε με θερμοστάτη χώρου όπου και έπαιρνε εντολή η ηλεκτροβάνα. Το πρόβλημα με αυτό ήταν ότι το σαλόνι που έχει καλύτερη επαφή με το θερμοστάτη να έχει full θέρμανση και τα δωμάτια που είναι βορινά να είναι σχετικά κρύα. Το ίδιο πρόβλημα σε μεγαλύτερη ένταση υπήρχε με την χρησιμοποίηση του τζακιού, γιατί πάλι ο θερμοστάτης έπιανε θερμοκρασία από το τζάκι και δεν έδινε εντολή στην ηλεκτροβάνα οπότε τα δωμάτια ήταν πολύ κρύα και καταφεύγαμε σε λύσεις μικρών ηλεκτρικών θερμαντικών σωμάτων στα δωμάτια που αναιρούσαν την οικονομία που κάναμε από την χρησιμοποίηση του τζακιού.

    Άλλο ένα μεγάλο πρόβλημα τους καλοκαιρινόυς μήνες ήταν η απουσία κλιματιστικών. Λόγω του ότι τα fan coils μπήκαν στην οροφή θα ήταν πολύ άσχημο να μπουν και επιτοίχια split κλιματιστικά στους τοίχους.
    Το νερό στον λέβητα ήταν στους 65 βαθμούς γιατί ο ένας όροφος λειτουργεί με panels. Οπότε η υπερβολική υπερβολική ζέστη που παραγόταν από τα fan coils ήταν ελαφρώς αποπνικτική.

    Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω και διαβάζοντας αρκετά για τις αντλίες θερμότητας αποφάσισα σε 2 στάδια να εγκαταστήσω αντλία θερμότητας.
    Το 2014 προσπάθησα με το πρόγραμμα εξ’οικονομώ να το πραγματοποιήσω αλλά δυστυχώς αλλάξανε πολλά και στο πρόγραμμα και στις τράπεζες και δεν κατέστει δυνατόν. Έτσι τέλος του 2015 αποφάσισα να προχωρήσω μόνος μου.

    Είχα στα χέρια μου μελέτη απωλειών του σπιτιού και ήξερα ότι οι ανάγκες μου είναι πέριξ 10 Kw στους -1 βαθμούς. Οπότε και ξεκίνησα να παίρνω προσφορές και γνώμες από εμπόρους. Φυσικά δεν είπα ότι έχω την μελέτη γιατί ήθελα να δω τι θα μου πουν και τι θα πράξουν από μόνοι τους.

    Σε αρκετές φάσεις απογοητεύτηκα για το πώς γίνονται οι δουλειές στην Ελλάδα αλλά το πρόβλημα εντέλει δεν το είχα εγώ αλλά αυτοί που χάσανε τις δουλειές.
    Κατέληξα όμως σε έναν έμπορο όπου μαζί με τον μηχανολόγο του είχαμε πολύ καλή συνεννόηση.
    Με βάση την δική του μελέτη καταλήξαμε στα ίδια νούμερα θερμικών απωλειών.
    Η πρόταση του ήταν 11 Kw χαμηλών θερμοκρασιών τριφασική (πάντα μιλάμε χαμηλών θερμοκρασιών για ψύξη θέρμανση). Τον ζόρισα να μου κάνει μια πρόταση με 8 KW κυρίως με οικονομικά κριτήριο από μεριάς μου. Η συνολική διαφορά 1500 € επί του συνόλου. Με προειδοποίησε όμως ότι σε χαμηλές θερμοκρασίες θα παίζουν αρκετά οι αντιστάσεις και θα χαλάει τον συντελεστή απόδοσης όταν τον χρειάζεσαι δηλαδή στα κρύα. Επίσης στην ψύξη που δεν υπάρχει υποβοήθηση θα είναι αρκετά υποδιαστασιολογημένη.
    Η αλήθεια είναι ότι ζορίστηκα στην απόφαση της επιλογής της 11 KW αλλά προχώρησα στην εγκατάσταση.


    Η εγκατάσταση έγινε πολύ οργανωμένα και σωστά και την γνώμη μου με ιδιαίτερη προσοχή στις μονώσεις και την εξέταση του υφιστάμενου δικτύου και σωμάτων.
    Απενεργοποιήθηκε ο λέβητας και η αντλία μπήκε στην στήλη που προοριζόταν για την ψύξη ώστε να έχω ψύξη θέρμανση από αυτή τη στήλη μόνο. Δεν κατήργησα τον λέβητα γιατί σήμερα μπορεί να συμφέρει το ρεύμα αλλά αύριο κανείς δεν ξέρει. Τα ΖΝΧ πάλι γίνονται από τον ηλιακό αλλά μόνο από ήλιο και ρεύμα χωρίς την μεσολάβηση δηλαδή της αντλίας.
    Στα μπάνια μπήκε δίοδη ηλεκτροβάνα που τα κόβει όταν η αντλία δουλεύει σε ψύξη για να μην υπάρχουν υγροποιήσεις.
    Αλλάχτηκαν οι αναλογικοί θερμοστάτες των fan coils με νέους ψηφιακούς και ελέχθηκαν και τροποποιήθηκαν ελαφρώς οι αποχετεύσεις τους ώστε να μην υπάρχει κατακράτηση νερού στο λεκανάκι του κάθε fan coil.
    Επίσης ηλεκτρολογικά μπήκε ένα κιλοβατόμετρο που μετρά την αντλία (εσωτερική εξωτερική μονάδα) αλλά και τα fan coils.


    Λειτουργία.
    Σαν καλύτερη λειτουργία με βάση τον τρόπο λειτυοργίας του χρήστη (εμένα δηλαδή) και της υποδομής (fan coils) αποφασίστηκε να παίξει με φιξαρισμένη θερμοκρασία επιστροφής νερών και συνεχή λειτουργία του κυκλοφορητή και διαχείριση από του τοπικούς θερμοστάτες των fan coils.
    Πιο συγκεκριμένα ζητάται σταθερή θερμοκρασία 45 βαθμών σαν επιστροφή νερών και κάθε fan coil δίνει ή σταματά όταν πιάσει την θερμοκρασία χώρου του.
    Σαν αποτέλεσμα έχουμε τα δωμάτια που ήταν κρύα να είναι ζεστά όπως το υπόλοιπο σπίτι και όταν σταματά η ζήτηση από τα fan coils η αντλία να δουλεύει πολύ χαμηλά στις καταναλώσεις.
    Επίσης ο συνδυασμός τζάκι με αντλία αγγίζει το ιδανικό γιατί έχει ζεστασιά παντού και η αντλία δουλεύει μόνο για τα δωμάτια όπου δεν φτάνει το τζάκι.
    Συζητήθηκε και το θέμα της αντιστάθμισης το οποίο και θα δοκιμαστεί κάποια στιγμή αλλά στα fan coils υπάρχει το fan start στους 37 βαθμούς και fan stop στους 30 οπότε και η καμπύλη θα πρέπει να είναι αρκετά προσεγμένη για να δουλέψει το συγκεκριμένο σύστημα.
    Σε 2 βδομάδες λειτουργίας έχω κάψει 200 Kwh με 12ωρη λειτουργία και υπολογίζω περίπου ότι 25 από αυτές αφορούν τα fan coils που έτσι και αλλιώς τις είχα και πριν αλλά δεν τις μέτραγα.
    Η αλήθεια είναι ότι το πάω λίγο συντηρητικά φέτος γιατί πόνεσε η εγκατάσταση αλλά και η προμήθεια πετρελαίου στην αρχή του χρόνου οπότε και προσπαθώ λίγο να κρατήσω χαμηλά την κατανάλωση (όχι 24ωρη λειτουργία).
    Επίσης θέλει λίγο fine tuning στους θερμοστάτες του κάθε fan coil γιατί ενώ για παράδειγμα η θερμοκρασία που μου δείχνει λόγω της θέσης του μπορεί να είναι 22 του χώρου σε πιο απομακρυσμένο σημείο μπορεί να είναι 20 ή 21. Αλλά νομίζω ότι είμαι κοντά στο να το επιτύχω.
    Είμαι σίγουρος από τις μετρήσεις που κάνω ότι η 24ωρη λειτουργία θα φέρει πολύ καλά νούμερα αφού βλέπω ότι όταν γίνεται διακοπή και παγώνει το δίκτυο και γίνει εκκίνηση είναι διπλάσια και τριπλάσια τα νούμερα της κατανάλωσης μέχρι να επιτευχθεί η θερμοκρασία χώρου και μετά είναι πολύ μικρή. Οπότε αυτό που κερδίζεις κλείνοντας το μηχάνημα το χάνεις για να ξαναφορτίσεις το χώρο. Απλώς αυτό απαιτεί σύμφωνα με τα δικά μου θεωρητικά νούμερα συνολικά μεγαλύτερη συνολική κατανάλωση που λόγω ότι μαζεύτηκαν αρκετά έξοδα μαζεμένα προσπαθώ λίγο να περιορίσω. Επίσης θέλω να δω τον πρώτο λογαριασμό για να έχω ασφαλή συμπεράσματα, γιατί τους υπολογισμούς μου τους κάνω με 0,18 €/ Kwh αλλά λόγω νυχτερινού μπορεί να είναι χαμηλότερα αλλά λόγω μεγαλύτερης κλίμακας κατανάλωσης μπορεί να είναι και περισσότερο.

    Επόμενη αναβάθμιση μπορεί να γίνει με προσθήκη τριοδων βανών σε κάθε fan coil και ρελέ αυτοματισμού ώστε να μπορεί να δουλεύει το σύστημα μόνο για τα fan coils που έχουν ζήτηση και να μην γεμίζει τα στοιχεία νερό.(Να κάνει bypass το κλειστό fan coil).
    Το θέμα εδώ είναι ότι πρέπει να έχω καλώδιο από το κάθε fan coil προς την μονάδα και θέλει μερεμέτια στο σπίτι καθώς πρέπει να ανοίξουν όλα τα κουτιά του ηλεκτρολόγου.
    Οπότε το σκέφτομαι να το κάνω όταν βάψω το σπιτι.

    Από τα στοιχεία της αντλίας δείχνει ότι για το αντίστοιχο διάστημα έχει παραγόμενες kwh = 520. Οπότε 200 – 25(fan coils) = 175 Kwh κατανάλωσης και 520/175 = 2.97 COP αν τα λέω καλά.

    Την μια βδομάδα που έκανε θερμοκρασίες 3-5 βαθμούς έπαιζε για πολύ ώρα 3,5 με 4 KW οπότε συμπεραίνω ότι αν είχα προχωρήσει σε 8αρα αντλία θα έπαιζαν αρκετά αντιστάσεις.
    Την αντίσταση την είδα μόνο να μπαίνει σε πρωινή εκκίνηση με κρύο δίκτυο όπου και συμπεραίνω ότι έκανε defrost.


    Στην βδομάδα που τρέχει τώρα τα νούμερα είναι πολύ καλύτερα γιατί οι θερμοκρασίες είναι 9 – 15.
    Σε μερικές μέρες θα συνεχίσω νέα νούμερα και παρατηρήσεις.



    Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους θέλουν να σχολιάσουν ή να παρατηρήσουν κάτι στις εντυπώσεις μου.

  2. #2
    αν θέλεις πες μας ποια περιοχή Αττική, γιατί παίαζουν αρκετές διαφορές πχ Πεντέλη με Πειραιά,

    επίσης πες σε ποιες ημερομηνίες αναφέρονται οι 200 Kwh να έχουμε μία καλύτερη αίσθηση της κατανάλωσης (κρατάω και εγώ στατιστικά καθημερινά)

    πάντως 45 βαθμοί μου φαίνονται πολλοί για fan coil,
    εγώ με τα πάνελ που είχα από το πετρέλαιο παίζω με καμπύλη 30 στους 20 έως 50 στους 0, με τις 16 ώρες της ημέρας να είναι 3-4 βαθμούς κάτω από την προβλεπόμενη,
    αλλά 24ωρη λειτουργία


    (επίσης Κυριάκος)

  3. #3
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον kouf2 Εμφάνιση απάντησης
    αν θέλεις πες μας ποια περιοχή Αττική, γιατί παίαζουν αρκετές διαφορές πχ Πεντέλη με Πειραιά,

    επίσης πες σε ποιες ημερομηνίες αναφέρονται οι 200 Kwh να έχουμε μία καλύτερη αίσθηση της κατανάλωσης (κρατάω και εγώ στατιστικά καθημερινά)

    πάντως 45 βαθμοί μου φαίνονται πολλοί για fan coil,
    εγώ με τα πάνελ που είχα από το πετρέλαιο παίζω με καμπύλη 30 στους 20 έως 50 στους 0, με τις 16 ώρες της ημέρας να είναι 3-4 βαθμούς κάτω από την προβλεπόμενη,
    αλλά 24ωρη λειτουργία


    (επίσης Κυριάκος)

    Καλημέρα,

    είμαι Γλυφάδα. Υψηλές θερμοκρασίες αλλά πολύ υγρασία.
    Το 45 είναι μια τιμή η οποία δουλέυει στο setup της διακοπτόμενης λειτουργίας αυτή την στιγμή από την άποψη ότι το fan start αρχίζει στους 37. Με διακοπτόμενη λειτουργία που κάνω εγώ λοιπόν για να εξισοροπηθεί σε όλο το δίκτυο 40 βαθμούς ας υποθέσουμε θέλει αρκετή ώρα και δεν με βολεύει τώρα.
    Από την επόμενη σεζον θα ενεργοποιήσω καμπύλη με χαμηλότερα set points για να δω τι γίνεται καθώς και 24ωρη.
    Όπως και να έχει όπως τα υπολογίζω εγώ μια 24ωρη λειτουργία έχει ένα ελάχιστο όριο κατανάλωσης το οποίο με το δικό μου σύστημα το τοποθετώ 25 - 35 KWh ημερησίως.
    Το ποσό αυτό είναι πολύ καλύτερο από το πετρέλαιο που χάλαγα αλλά όπως προείπα είμαι αρκετά "σφιγμένος" και προσπαθώ να κινούμαι στο 10 - 15 KWh ημερησίως για φέτος.
    Άλλο ένα πράγμα που θέλει δοκιμή είναι η λειτουργία του κυκλοφορητή.
    Τώρα τον έχω συνεχόμενη λειτουργία αλλά σε 24ωρη θα παίξω με την επιλογή sample η οποία όταν φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία επιστροφής νερών η αντλία εξετάζει το νερό κάθε 5 λεπτά και αν δει διαφορά τότε βάζει τον κυκλοφορητή μπροστά.
    Αυτό στην διακοπτόμενη λειτουργία δεν βολέυει γιατί εδώ παίζει μεγάλο ρόλο η αμεσσότητα.

    Οι 200 KWh ήταν για το δίαστημα 14/01 - 29/01. Η δεύτερη εβδομάδα αν δεν κάνω λάθος είχε εξωτερικές 3-10 βαθμούς.

    Σε λίγο καιρό θα φτιάξω και νέες μετρήσεις.

    Πάντως η αίσθηση και η πρακτικότητας της όλης εφαρμογής με έχει ικανοποποιήσει πλήρως.

  4. #4
    200 KWh ; νομίζω είναι καλά, έκαιγες και τζάκι καθόλου;

    εγώ το ίδιο διάστημα είμαι σχεδόν 400 KWh, αλλά μεγαλύτερο σπίτι (125 τμ) επίσης οροφοδιαμέρισμα, ελεύθερο γύρω γύρω,
    Χαλάνδρι (πάνω κάτω 3 βαθμοί κάτω από Γλυφάδα)
    θερμοκρασία σταθερή 20.5-21 μέρα νύχτα

    επίσης η σύγκριση την συγκεκριμένη περίοδο αδικεί την αντλία μου,
    καθώς είναι υποδιαστασιολογημένη και σε 1-2 βαθμούς εξωτερική (ήταν κάποιες μέρες εκεί για πολλές ώρες), είναι κοντά στο όριό της, με αποτέλεσμα να πέφτει και η απόδοση

    αλλά αυτό δεν εμε πειράζει γιατί αυτές οι μέρες στην Αττική για όλο το χειμώνα σπάνια θα φτάσουν τις 10

    αν είχα αλλάξει τα καλοριφέρ με μεγαλύτερα θα είχα κάποια μεγαλύτερη οικονομία σε KWh αλλά μάλλον δεν αξίζει τον κόπο
    (αφού έτσι και αλλοιώς τον περισσότερο χρόνο η αντλία δουλεύει σε εξωτερική πάνω από 7-8 με πολύ καλό COP, και οι διαφορές με χαμηλότερη θερμοκρασία νερού λιγοστεύουν)

    fan coils δεν ήθελα να βάλω, δεν αλλάζω την αίσθηση και την απόλυτη ησυχία του καλοριφέρ
    Last edited by kouf2; 06-02-2016 at 20:03:57.

  5. #5
    Το τζάκι το δούλεψα το ένα από τα 2 σαβατικύριακα. Σαν αποτέλεσμα είχα την αντλία να παίζει μόνο για τα δωμάτια.

    Πάντως σε θερμοκρασίες κάτω του 5 είναι πολύ χαμηλότερο το COP και η κατανάλωση ανεβαίνει ραγδαία όσο πλησιάζεις το 0.

    Είναι αλήθεια όμως ότι αυτές οι θερμοκρασίες για αττική είναι 10 - 15 μέρες το χρόνο max οπότε δεν πειράζει.

    Δεν διαφωνήσω καθόλου για την ησυχία των panels και την αίσθηση.
    Εγώ ήμουν σε ένα setup fan coils - λεβητας και χάλαγα τσάμπα πολλά λεφτά για θέρμανση και δεν είχα ψύξη οπότε όταν διάβασα για τις αντλίες θερμότητας ήταν λες και φτιάχτηκαν για την περίπτωση μου.

    Αλήθεια μήπως έχεις καθόλου μετρήσεις για αντίστοιχο δίαστημα που να αφορά θέρμανση μόνο με A/C πόσες Kwh έκαψες?

  6. #6
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Η ΓΛυφάδα έχει πολύ καλές θερμοκρασίες ειδικά άν είσαι κοντά στη θάλασσα (όπως εγώ...). Είδα +3 βαθμούς την πρωτοχρονιά, όταν τα βόρεια προάστια παγώναν. Είναι και ο λόγος που ακόμα και το πρόγραμμα υπολογισμού θερμικών απωλειών έχει επιλογή "ΑΘΗΝΑ-ΕΛΛΗΝΙΚΟ".
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  7. #7
    Καλημέρα σε όλους.

    Επανέρχομαι στο θέμα που άνοιξα γιατί τις τελευταίες μέρες δοκιμάστηκε και η ψύξη.

    Αν λοιπόν είμαι ευχαριστημένος με την θέρμανση με την ψύξη είμαι ενθουσιασμένος.

    Σε αυτή την φάση έχω βάλει επιστροφή νερών στους 12 βαθμούς και σε όλο το σπίτι υπάρχει μια φοβερή ατμόσφαιρα.
    Παίζει ρόλο βέβαια και το γεγονός ότι τα fun coils είναι οροφής και λειτουργούν καλύτερα σε ψύξη από ότι σε θέρμανση.


    Τώρα από καταναλώσεις ξεκινάει κοντά στα 2,5 Kw και στην πορεία πέφτει κοντά στα 1kw μόλις κρυώσει λίγο το σπίτι.
    Αλλά δεν έχω κάνει ακόμα αναλυτικές μετρήσεις για να βγάλω μέσες τιμές κατανάλωσης.

  8. #8
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Οι τερματικες μοναδες νερου ειναι γενικα πιο φιλικες και δημιουργουν οντως μια ευχαριστη ατμοσφαιρα. Οσο ευχαριστη και να εναι ομως δεν ειναι fun αλλα fan. ! Καλο καλοκαιρι!
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  9. #9

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον nkx Εμφάνιση απάντησης
    Οι τερματικες μοναδες νερου ειναι γενικα πιο φιλικες και δημιουργουν οντως μια ευχαριστη ατμοσφαιρα. Οσο ευχαριστη και να εναι ομως δεν ειναι fun αλλα fan. ! Καλο καλοκαιρι!
    Από κεκτημένη ταχύτητα αλλά λόγω της ευχαρίστησης μου μάλλον μπορεί να ταιριάζει και το fun.
    Καλό και δροσερό καλοκαίρι.

Παρεμφερή θέματα

  1. ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    από crimson στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταία απάντηση: 02-01-2016, 01:01:57
  2. Αγορά αντλίας θερμότητας
    από mnls στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταία απάντηση: 31-12-2012, 19:14:35
  3. ΕΝ/ΔΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ/ΨΥΞΗ
    από g.kalyviotis στο φόρουμ Ενδοδαπέδια θέρμανση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία απάντηση: 28-02-2012, 15:12:03
  4. Σύγκριση VRV (θέρμανση-ψύξη) με αντλία θερμότητας
    από Roman στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 86
    Τελευταία απάντηση: 05-04-2010, 01:36:28
  5. Ταυτόχρονη ψύξη και θέρμανση
    από dimguest στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία απάντηση: 27-02-2006, 10:31:19

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό