Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 15 από 15

Θέμα: Αντλία θερμότητας GREE Versatti και θόρυβος στις σωληνώσεις.

  1. #11
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Εγώ δεν θα το έκανα αυτό.

    Οι αντλίες θερμότητας είναι μηχανήματα που προσαρμόζουν την ισχύ τους ανάλογα με την θερμοκρασία του νερού στην επιστροφή. Αν βραχυκυκλώσεις την προσαγωγή στην επιστροφή, η Α/Θ θα διαβάζει λάθος θερμοκρασία στην επιστροφή της (την θερμοκρασία μίξης) και θα λειτουργεί συνεχώς σε λάθος σημείο (μάλλον πολύ χαμηλό).

    Αν η παροχή του κυκλοφορητή δεν ρυθμίζεται, η λύση είναι να ανακατασκευάσεις το δίκτυο των σωληνώσεων.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  2. #12
    Καλησπέρα.
    Στην εγκατάσταση μου είναι πολύ εύκολο να μειώσω την παροχή στο κύκλωμα του σπιτιού. Η έξοδος με το ζεστό νερό διακλαδίζεται σε δύο άλλες σωλήνες. Η μία μπαίνει σπίτι και η δεύτερη ανεβαίνει και συνδέεται στο boiler του ηλιακού χωρητικότητας 150L. Υποτίθεται θα είχα έτσι ΖΝΧ... Επειδή αυτό δε δούλεψε ούτε κατά διάνοια, μπορώ δοκιμαστικά να ανοίξω τη βάνα και να βάλω και το συγκεκριμένο κλάδο στο παιχνίδι. Βέβαια, επειδή αυτή η σωλήνα είναι μικρότερης διατομής από αυτήν που μπαίνει στο σπίτι, ελπίζω η παροχή να ελαττωθεί αρκετά για να δω αν θα σταματήσει ο θόρυβος. Έχω την αίσθηση όμως πως το έχω ξαναδοκιμάσει και δεν έχω δει ουσιαστικό αποτέλεσμα.

    Το άλλο που σκέφτομαι είναι, μιας και οι σωλήνες είναι εξωτερικές, να τις τυλίξω με λεπτό ηχομονωτικό. Πιστεύω να τον πιάσω τουλάχιστον έτσι τον ήχο.

    Και κάτι άσχετο. Δε μπορώ να βρώ στο μάνιουαλ πόση πρέπει να είναι η ελάχιστη ποσότητα νερού ώστε να λειτουργεί σωστά η αντλία. Έχεις καμιά ιδέα;

    Ευχαριστώ για τον κόπο σου.

  3. #13
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία να έρθει και να σου λύσει το πρόβλημα (είτε αυτό σου φαίνεται βουνό είτε όχι),
    γιατί κινδυνεύεις να καταστρέψεις την αντλία σου και το βουνό να γίνει οροσειρά.

    Από ότι καταλαβαίνω την εγκατάσταση την σχεδίασε και την υλοποίησε βοσκός και όχι επαγγελματίας, και το μόνο που θα κάνεις με τα πειράματα σου είναι να πληρώσεις χρήματα χωρίς αποτέλεσμα (στην καλύτερη περίπτωση).
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  4. #14
    Συμφωνώ και έτσι με βλέπω να κινούμε. Αν γνωρίζεις κάποιον από Αττική ή ανατολική Πελοπόννησο που να δουλεύει αυτές τις αντλίες, παρακαλώ στείλε μου τα στοιχεία του. Ευχαριστώ

  5. #15

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημέρα.
    Νομίζω οτι έχουμε την ίδια αντλία. Αν δεν έχεις βρεί το manual ευχαρίστως να σου το στείλω. Είχα και εγω το ίδιο πρόβλημα με αυτόν τον θόρυβο από τις σωληνωσεις που προέρχεται όπως που είπε ο τεχνικος της εταιρειας απο τον συμπιεστή.
    Το έλυσα τοποθετώντας στην εισαγωγή - εξαγωγή νερου της αντλιας περιπου 2 μετρα ειδικό πλαστικό σπιράλ και αντικραδασμικά (σινεμπλοκ) στην βαση της αντλίας η οποία είναι τοποθετημένη πάνω σε ένα σιδερένιο τελάρο στην πλάκα του διαμερίσματος.

Παρεμφερή θέματα

  1. Ενδοδαπέδια θέρμανση με αντλία θερμότητας gree versati.
    από AndreasL στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταία απάντηση: 18-10-2015, 13:50:22
  2. Αντλία Gree 16 kw / Γνώμες – Εμπειρίες
    από BOUTZAS στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία απάντηση: 19-03-2014, 18:17:59
  3. Θόρυβος (βουητό) από αντλία θερμότητας Yutaki-S
    από karanus στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταία απάντηση: 08-01-2014, 22:38:26
  4. αέρας στις σωληνώσεις
    από dimcou στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία απάντηση: 06-10-2008, 22:21:39
  5. Χαλκός ή τουμπόραμα στις σωληνώσεις θέρμανσης;
    από kalok στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 16-03-2003, 22:07:22

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό