Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 15

Θέμα: Αντλία θερμότητας GREE Versatti και θόρυβος στις σωληνώσεις.

  1. #1

    Αντλία θερμότητας GREE Versatti και θόρυβος στις σωληνώσεις.


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα σε όλους. ΄Εχω μια τριφασική αντλία GREE Versatti II monobloc (GRS-CQ14Pd/Nac-M) για το σπίτι μου που είναι γύρω στα 110 τ.μ. Δεν έβαλα φαν κόιλς αλλά πάνελ μόνο για θέρμανση. Στο σπίτι δεν προϋπήρχε κύκλωμα για τα καλοριφέρ και αναγκαστικά περάσαμε τους σωλήνες εξωτερικά δίχως κολεκτέρ. Από την αντλία φεύγουν δύο σωλήνες για προσαγωγή νερού και επιστροφή. Έχουν μπει και εξαεριστές σε κανά δυο σημεία του κυκλώματος.

    Η αντλία πατάει πάνω σε ανοξείδωτη κατασκευή χωρίς αντικραδασμικό. Στην έξοδο της αντλίας ξεκινάει απευθείας χαλκοσωλήνας που συνεχίζει σε όλο το σπίτι. Επίσης οι σωλήνες είναι πιασμένοι στον τοίχο δίχως αντικραδασμικά στηρίγματα. Γενικώς ψιλοτσαρλατάνικη κατάσταση.

    Το πρόβλημα είναι πως ακούγεται θόρυβος μέσα από τις σωλήνες. Με το που παίρνει μπροστά η αντλία είναι σαν να ακούω να επιταχύνει και να ανεβαίνουν οι στροφές του κυκλοφορητή. Το αντίθετο όταν σταματά. Σιγά σιγά σβήνει ο ήχος. Ο κυκλοφορητής έχει μία σκάλα και δε ρυθμίζονται οι στροφές του.

    Ο ήχος δεν είναι ήχος τρεχούμενου νερού. Είναι λεπτός μεταλλικός. Νομίζω πως οφείλεται στη μεγάλη ταχύτητα του νερού, αλλά εννοείται πως δεν είμαι βέβαιος. Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει και πως μπορεί να λυθεί;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



  2. #2
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2013
    Θέση
    Πάτρα
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    4
    Καλησπέρα.
    Αν έχετε την συγκεκριμένη Α/Θ τότε αυτή έχει κυκλοφορητή inverter.
    Δείτε: http://greeaircondition.gr/antlies-t...ock-technical/
    Αν όντως δεν μπορείτε να ρυθμίσετε μανομετρικό, παροχή κ.τ.λ. αυτό το πιο πιθανό είναι ότι θα γίνεται μέσω του πίνακα ελέγχου.
    Επίσης μπορείτε να βάλετε αντικραδασμικά τόσο στην προσαγωγή όσο και στην επιστροφή.
    Δείτε: https://www.google.gr/search?q=%CE%B...U8AVZdepLU_8M:
    Με Εκτίμηση,
    Αντώνης Μπουγιούκος

  3. #3
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Ειναι φυσιολογικο ο inverter να ξεκιναει κοντα στο μεγιστο των στροφων και μετα να προσαρμοζεται στη ζητηση.
    Η στηριξη του υδραυλικου δικτυου ειναι σωστη;
    Μηπως το φαινομενο εχει να κανει με υδραυλικο πληγμα;
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  4. #4
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Αν ο ήχος από το υδραυλικό πλήγμα είναι αυτός που ακούγεται από τις σωλήνες ύδρευσης - αποχέτευσης που συνήθως κάνει διακεκομμένα ντουκ ντουκ ντουκ ή κάπως έτσι, όχι δεν είναι τέτοιος ήχος. Για τη στήριξη του δικτύου, όπως έγραψα πιο πάνω οι σωλήνες είναι πιασμένοι στον τοίχο δίχως αντικραδασμικά στηρίγματα, αν εννοείς αυτό.

    Αν ο ήχος που ακούω οφείλεται στην ταχύτητα του νερού, φοβάμαι πως η αντικραδασμική βάση για να πατήσει η αντλία δε θα βοηθήσει. Επίσης ούτε να μεσολαβήσει στην έξοδο-είσοδο της αντλίας και στο χαλκοσωλήνα κάτι λαστιχένιο - αντικραδασμικό.
    Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει με κάποιο τρόπο να μειωθεί η ταχύτητα ροής του νερού.

    Μια πληροφορία που ίσως βοηθήσει. Στην αρχή η πίεση στο δίκτυο ήταν γύρω στα 4bar, τιμή πάνω από τη μέγιστη που έδινε ο κατασκευαστής. Ο θόρυβος τότε ήταν πολύ ενοχλητικός. Αδειάζοντας ποσότητα νερού από το δίκτυο και ρίχνοντας την πίεση στο 1,5 bar περίπου, ο θόρυβος τις επόμενες μια δυο μέρες ως δια μαγείας εξαφανίστηκε. Στη συνέχεια βέβαια επανήλθε, όχι όπως στην αρχή, αλλά επίσης ενοχλητικός .

  5. #5
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Μπορεις να το ηχογραφησεις και να μου το στειλεις η να με παρεις επι τοπου να το ακουσω;
    Το οτι υπαρχουν αντικραδασμικα, δε σημαινει οτι εχει γινει σωστη στηριξη.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  6. #6
    Καλησπέρα και σόρυ για την αργοπορημένη απάντηση μου. Θα προσπαθήσω να ηχογραφήσω με το κινητό το θόρυβο, αλλά αμφιβάλλω για το αποτέλεσμα. Επίσης η αντλία είναι πλέον σε μη λειτουργία από τον Απρίλη περίπου. Και το νερό στάσιμο στα σώματα και τις σωλήνες. Παίζει να έχει πιάσει "πρασιλίνα" το νερό και να χρειάζεται άδειασμα και ξανά γέμισμα πριν τη βάλω μπροστά;

    Κωνσταντίνε, έγραψα πιο πάνω πως τα στηρίγματα που πιάνουν το χαλκοσωλήνα στους τοίχους είναι δίχως αντικραδασμικά. Όπως επίσης χωρίς αντικραδασμικό είναι και η ανοξείδωτη βάση πάνω στην οποία πατάει η αντλία. Βέβαια να βάλω αντικραασμικό στη βάση μου φαίνεται πολύ απλούστερο από το να κάνω όλα τα στηρίγματα αντικραδασμικά.

    Ευχαριστώ και αναμένω.

  7. #7
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Το νερό δεν πιάνει πρασινίλα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι με το νερό.

    Ο θόρυβος προέρχεται είτε από την ροή του νερού (λόγω μικρών διατομών στις σωληνώσεις) είτε από κάποιο ελαττωματικό εξάρτημα στην αντλία (πιθανότατα ο κυκλοφορητής), είτε από κακή εγκατάσταση χωρίς αντικραδασμικά στις σωληνώσεις και στην βάση στήριξης της αντλίας θερμότητας.

    Οι κεντρικές σωληνώσεις που συνδέονται στην αντλία θερμότητας τι διατομή έχουν; από τι υλικό είναι φτιαγμένες (χαλκός, πλαστικό κ.λ.π.) ;
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  8. #8
    Καλησπέρα κ. διαχειριστά. Οι σωλήνες είναι από χαλκό. Δε μεσολαβεί τμήμα ανάμεσα στην αντλία και στο δίκτυο που να είναι από άλλο υλικό. Παραθέτω σε φωτογραφία το σχέδιο της εγκατάστασης.
    Ελπίζω να είναι η τελευταία από της πιθανές αιτίες που έγραψες, μιας και μου φαίνεται η πιο εύκολα αντιμετωπίσιμη.

    Μια πληροφορία που ίσως βοηθήσει. Όπως φαίνεται στο σχέδιο, μόλις μπαίνει η κεντρική σωλήνα Φ28 στο σπίτι, διακλαδίζεται σε δύο μέρη. Ουσιαστικά ο θόρυβος ακούγεται κυρίως στο δεξί κλάδο που για κακή μου τύχη είναι τα υπνοδωμάτια. Περισσότερο στα δύο πρώτα δωμάτια και στο μικρότερο που ακολουθεί και είναι μπάνιο. Στον αριστερό κλάδο είναι ελάχιστος.

    Για αρχή λέω να ξεκινήσω με αντικραδασμική βάση για την αντλία και κάποιο υλικό μη μεταλλικό να παρεμβάλλεται ανάμεσα στην αντλία και στις χαλκοσωλήνες. Αν έχεις κάποια πρόταση για αυτά τα εξαρτήματα, παρακαλώ γράψε τη γιατί δεν έχω ιδέα.
    (Επίσης τα στηρίγματα στους τοίχους δεν είναι αντικραδασμικά, αλλά δεν νομίζω πως αλλάζουν εύκολα).

    Ευχαριστώ.Επισυναπτόμενο 1153

  9. #9
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Η διατομή Φ28 είναι μικρή για το μέγεθος της Α/Θ

    Λαμβάνοντας υπ' όψη ότι η Gree στο τεχνικό της φυλλάδιο λέει ότι η παροχή του νερού υπολογίζεται για Δt 5oC και ότι η ισχύς της Α/Θ είναι 14.5kW,
    με έναν πρόχειρο υπολογισμό προκύπτει ότι η ταχύτητα νερού στις κεντρικές σωληνώσεις είναι περίπου 1.5m/s , την στιγμή που τα δίκτυα θέρμανσης υπολογίζονται για ταχύτητα 0.6m/s

    Αν μετά την διακλάδωση οι σωλήνες στενεύουν πολύ (είναι π.χ. 18mm) τότε τα πράγματα εκεί είναι ακόμη χειρότερα.

    Η υψηλή ταχύτητα δημιουργεί θόρυβο, και αυτό σε συνδυασμό με την έλλειψη αντικραδασμικών δημιουργεί το όλο θέμα.

    Η λύσεις είναι:

    1. Να μεγαλώσουν οι σωληνώσεις, να υπολογιστούν οι διατομές και να ξανακατασκευασθεί το δίκτυο από την αρχή, προσθέτοντας αντικραδασμικά στις σωληνώσεις και στη βάση στήριξης.

    2. Να γίνει μια προσπάθεια να μειωθεί η παροχή του κυκλοφορητή σε σημείο που να εξαλειφθεί ο θόρυβος χωρίς όμως να βγάζει σφάλματα θερμοκρασίας η Α/Θ (και να προστεθούν αντικραδασμικά). Αυτό θα πρέπει να γίνει από τεχνικό ο οποίος να γνωρίζει τις σωστές πιέσεις και θερμοκρασίες στο δίκτυο ψυκτικού υγρού για να μην λειτουργεί η Α/Θ υπό επικίνδυνες συνθήκες.

    Από μόνη της η προσθήκη αντικραδασμικών δεν θα σου λύσει το πρόβλημα. Επειδή όμως όπως και να έχει στο τέλος τα χρειάζεσαι, μπορείς να ξεκινήσεις από εκεί.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  10. #10

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Τόμπολα... Καλησπέρα και πάλι. Δυστυχώς και εγώ αυτό φοβάμαι. Την ταχύτητα του νερού. Όπως φαίνεται και στο σχέδιο το κύκλωμα ξεκινάει από Φ28 και τελειώνει σε Φ15.

    Η λύση 1 (ανακατασκευή δικτύου) μου φαίνεται βουνό. Κόπος και χρήμα. Η λύση 2 (μείωση παροχής κυκλοφορητή) δεν ξέρω αν είναι εφικτή. Έχω μιλήσει με την αντιπροσωπία και μου είπαν πως η συχνότητά του δε μπορεί να ρυθμιστεί. Αν έχω καταλάβει σωστά, η ελάττωση της παροχής έχει να κάνει με την συχνότητά του.

    Μια ακόμη πληροφορία. Όταν πρωτολειτούργησε η μονάδα, η πίεση στο δίκτυο ήταν πάνω από 3,5 bar, ενώ ο κατασκευαστής δίνει εύρος min 0,5 και max 2,5. Τότε ο θόρυβος ήταν πραγματικά πολύ ενοχλητικός. Βγάζοντας ποσότητα νερού από το δίκτυο και ρίχνοντας την πίεση περίπου στα 1,4 bar, ειδικά το πρώτο βράδυ ο θόρυβος ήταν ανεπαίσθητος. Σχεδόν μηδαμινός. Στην συνέχεια όμως, και χωρίς ουσιαστική αλλαγή στην πίεση του δικτύου ο θόρυβος επανήλθε. Όχι στην αρχική ένταση, αλλά επανήλθε.

    Μια άλλη λύση που μου έχουν προτείνει είναι bypass στην έξοδο και σύνδεση με την επιστροφή ώστε να κυκλοφορεί λιγότερη ποσότητα νερού στις σωλήνες του σπιτιού. Θα μπορούσε να λειτουργήσει κάτι τέτοιο;

    Ευχαριστώ και αναμένω.

Παρεμφερή θέματα

  1. Ενδοδαπέδια θέρμανση με αντλία θερμότητας gree versati.
    από AndreasL στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταία απάντηση: 18-10-2015, 13:50:22
  2. Αντλία Gree 16 kw / Γνώμες – Εμπειρίες
    από BOUTZAS στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία απάντηση: 19-03-2014, 18:17:59
  3. Θόρυβος (βουητό) από αντλία θερμότητας Yutaki-S
    από karanus στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταία απάντηση: 08-01-2014, 22:38:26
  4. αέρας στις σωληνώσεις
    από dimcou στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία απάντηση: 06-10-2008, 22:21:39
  5. Χαλκός ή τουμπόραμα στις σωληνώσεις θέρμανσης;
    από kalok στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 16-03-2003, 22:07:22

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό