Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 20

Θέμα: Πρόγραμμα ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ 2

  1. #1
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963

    Πρόγραμμα ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ 2


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ανοίγω αυτό το νήμα γιατί γίνεται μεγάλη συζήτηση αναφορικά με το νέο πρόγραμμα επιδότησης ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ 2017 ή ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ 2 ή ενδιάμεσο πρόγραμμα ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ.

    Όπως και να το ονομάσει κάποιος αφορά τη δυνατότητα επιδότησης ενεργειακών παρεμβάσεων σε μονοκατοικίες, πολυκατοικίες και μεμονωμένα διαμερίσματα.
    Ακόμα βέβαια δεν έχουν εξυπηρετηθεί αιτήσεις που είχαν λάβει έγκριση το 2014...

    Σύμφωνα με το euro2day, σήμερα ισχύουν τα ακόλουθα:

    Εντός του Οκτωβρίου, αναμένεται σύμφωνα με στελέχη του Εθνικού Ταμείου Επιχειρηματικότητας και Ανάπτυξης (ΕΤΕΑΝ) η ενεργοποίηση του «Εξοικονομώ ΙΙ».

    Ήδη σήμερα λήγει η προθεσμία εκδήλωσης ενδιαφέροντος των τραπεζών που επιθυμούν να συμμετάσχουν ως Χρηματοδοτικοί Οργανισμοί στο πρόγραμμα, ενώ στις 15 Σεπτεμβρίου θα πρέπει να έχουν υποβληθεί και οι προτάσεις των ενδιαφερομένων, που θα αποτελέσουν τον σύμβουλο τεχνικής υποστήριξης της δράσης. Οπότε, με την υπογραφή των σχετικών συμβάσεων, που εκτιμάται ότι θα έχουν ολοκληρωθεί μέχρι το τέλος Σεπτέμβρη, το πρόγραμμα μπορεί να «βγει στον αέρα» τον επόμενο μήνα.

    Όπως ορίζει το πρόγραμμα, ο επιλέξιμος προϋπολογισμός παρεμβάσεων ανά τελικό αποδέκτη (σ.σ. ιδιοκτήτη κατοικίας) δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 25.000 ευρώ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ, με αποτέλεσμα τα συναρμόδια υπουργεία Οικονομίας και Ενέργειας να εκτιμούν ότι στο πρόγραμμα θα υπαχθούν περίπου 35.000 έως 40.000 κατοικίες.

    Σε ό,τι αφορά στο ύψος των κονδυλίων, το πρόγραμμα αναμένεται να κινητοποιήσει συνολικά περίπου 800 εκατ. ευρώ. Εκ του ποσού αυτού, τα 292 εκατ. ευρώ θα αποτελέσουν τη δημόσια δαπάνη, δηλαδή την κρατική επιχορήγηση, και τα υπόλοιπα είτε από τραπεζικό δανεισμό, είτε από την ίδια συμμετοχή των ιδιοκτητών.

    Χωρίς δάνειο
    Η ουσιαστική διαφορά του νέου προγράμματος σε σχέση με το προηγούμενο είναι ότι δεν απαιτείται τραπεζικό δάνειο, κάτι που αποτελούσε προϋπόθεση για το προηγούμενο. Στο «Εξοικονομώ ΙΙ», όπως προαναφέρθηκε, ο επιλέξιμος προϋπολογισμός του σχεδίου αναβάθμισης μπορεί να ανέλθει στις 25.000 ευρώ και με δεδομένο ότι το ανώτατο ποσοστό ενίσχυσης μπορεί να διαμορφωθεί στο 70% του επιλέξιμου προϋπολογισμού (σ.σ. λαμβάνονται υπόψη εισοδηματικά κριτήρια), τότε το μέγιστο ύψος της επιδότησης μπορεί να διαμορφωθεί στις 17.500 ευρώ.

    Το επιπλέον ποσό (έως τις 25.000 ευρώ) καλύπτεται είτε από ίδια συμμετοχή ή από τραπεζικό δανεισμό. Στην περίπτωση που χορηγηθεί δάνειο, η διάρκεια της αποπληρωμής του καθορίζεται στα 4, 5 ή 6 έτη, με καταληκτική ημερομηνία επιλεξιμότητας τόκων την 31.12.2023. Το μέγιστο ύψος του δανείου μπορεί να είναι 25.000 ευρώ, ενώ το επιτόκιο (σταθερό) θα είναι 6%. Ωστόσο, επειδή προβλέπεται 100% επιδότηση του επιτοκίου από το ΕΤΕΑΝ, στην ουσία θα είναι άτοκο για τον δανειολήπτη.

    Επιλέξιμες κατοικίες
    Επιλέξιμη κατοικία για τις ανάγκες του προγράμματος είναι η μονοκατοικία, η πολυκατοικία ως σύνολο κτιρίου και το μεμονωμένο διαμέρισμα που ικανοποιεί τα ακόλουθα κριτήρια:

    - Χρησιμοποιείται ως κατοικία.

    - Φέρει οικοδομική άδεια.

    - Έχει καταταχθεί βάσει του Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ) σε κατηγορία χαμηλότερη ή ίση της Δ.

    - Δεν έχει κριθεί κατεδαφιστέα.

    Οι επιλέξιμες παρεμβάσεις αφορούν:
    1. Αντικατάσταση κουφωμάτων.

    2. Αντικατάσταση συστημάτων σκίασης.

    3. Τοποθέτηση θερμομόνωσης στο κέλυφος του κτιρίου, συμπεριλαμβανομένου του δώματος/στέγης και της πιλοτής.

    4. Αναβάθμιση του συστήματος θέρμανσης.

    5. Αναβάθμιση του συστήματος παροχής ζεστού νερού χρήσης.

    Ανώτατος επιλέξιμος προϋπολογισμός
    Ο επιλέξιμος προϋπολογισμός ανά αίτηση τελικού αποδέκτη/τελικού ωφελούμενου δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 250 ευρώ ανά τετραγωνικό μέτρο κατοικίας και συνολικά τις 25.000 ευρώ. Επιπλέον, καλύπτεται υπό την προϋπόθεση υπαγωγής της αίτησης σε αυτό και επίτευξης του ελάχιστου ενεργειακού στόχου του προγράμματος, το κόστος που απαιτείται για τη διενέργεια των δύο ενεργειακών επιθεωρήσεων και η αμοιβή του συμβούλου έργου.

    Ο τελικός επιλέξιμος προϋπολογισμός καθορίζεται βάσει των προσκομισθέντων παραστατικών δαπανών και δεν μπορεί να υπερβαίνει τον επιλέξιμο προϋπολογισμό της απόφασης υπαγωγής καθώς και τα ανώτατα όρια επιλέξιμων δαπανών ανά κατηγορία δαπάνης του προγράμματος.

    Οι ωφελούμενοι, ανάλογα με την οικογενειακή τους κατάσταση και το πλήθος των προστατευόμενων μελών τους, λαμβάνουν την αντίστοιχη επιχορήγηση σύμφωνα με τα όσα ορίζουν τα εισοδηματικά κριτήρια και είτε αναλαμβάνουν την πληρωμή του υπολοίπου ή μέρους του ποσού με ίδια κεφάλαια, είτε συνάπτουν δανειακή σύμβαση, εφόσον το επιθυμούν, για το υπόλοιπο ποσοστό του τελικού επιλέξιμου προϋπολογισμού του έργου με 100% επιδότηση επιτοκίου.

    Σε περίπτωση που δεν έχει επιλεγεί καθόλου δάνειο, τότε ο ωφελούμενος δεν λαμβάνει προκαταβολή, διενεργεί τις παρεμβάσεις και μετά τη διενέργεια της δεύτερης ενεργειακής επιθεώρησης και την προσκόμιση των παραστατικών δαπανών επί πιστώσει, υπολογίζεται ανάλογα με το εισόδημά του το ποσό της επιχορήγησης καθώς και το ποσό των ιδίων κεφαλαίων. Μετά την πληρωμή του ποσού των ιδίων κεφαλαίων, εκταμιεύεται η επιχορήγηση με απευθείας πληρωμή των αναδόχων/προμηθευτών σε τραπεζικό λογαριασμό τους από τον χρηματοπιστωτικό οργανισμό.

    Πληρωμές και για το «Εξοικονομώ Ι»
    Εντός των επομένων ημερών αναμένεται να ξεκινήσει και η αποπληρωμή περισσότερων από 6.000 δικαιούχων (σ.σ. επιλέγονται με τον αύξοντα αριθμό της αίτησης) που είχαν υπαχθεί στο προηγούμενο πρόγραμμα, καθώς χθες δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ (Αρ. Φύλλου 3039 τεύχος Β') η Κοινή Υπουργική Απόφαση που υπέγραψαν ο υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας Γιώργος Σταθάκης και ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομίας Αλέξης Χαρίτσης, για την ενεργοποίηση του δεύτερου ενδιάμεσου προγράμματος «Εξοικονομώ κατ' Οίκον».

    Όπως αναφέρει στο Euro2day.gr o πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος του ΕΤΕΑΝ Κωνσταντίνος Γαλιάτσος, «πλέον, μετά τη δημοσίευση της ΚΥΑ, το Ταμείο θα προχωρήσει άμεσα στην υπογραφή των εγκριτικών αποφάσεων και την αποπληρωμή των δικαιούχων. Συνολικά οι επιπλέον νέοι εθνικοί πόροι που θα διατεθούν ανέρχονται σε περίπου 61 εκατ. ευρώ».

    Στόχος του νέου προγράμματος-γέφυρα είναι η κάλυψη επιπλέον αιτήσεων από αυτές που είχαν υποβληθεί το 2014 στο «Εξοικονομώ κατ' Οίκον», αλλά δεν μπόρεσαν να εξυπηρετηθούν λόγω της ανεπάρκειας τότε των σχετικών κονδυλίων. Σημειώνεται ότι οι περισσότεροι εξ αυτών έχουν ήδη υλοποιήσει τις παρεμβάσεις, ενώ όσοι δεν έχουν προχωρήσει, αφού ενημερωθούν ότι είναι επιλαχόντες, μπορούν να το κάνουν τώρα, υπό την προϋπόθεση τήρησης των χρονοδιαγραμμάτων.

    Υπενθυμίζεται ότι το πρώτο ενδιάμεσο πρόγραμμα, που υλοποιήθηκε το καλοκαίρι του 2016, με την εξασφάλιση 75 εκατ. ευρώ, κάλυψε πάνω από 8.500 ωφελούμενους.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  2. #2
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Εγώ πάντως με μια μικρή έρευνα που έκανα, βρήκα αυτό

    http://www.etean.gr/PublicPages/OpenTender.aspx?ID=95

    που είναι ο διαγωνισμός για την βελτίωση της ηλεκτρονικής πλατφόρμας υποβολής αιτήσεων.

    Ο διαγωνισμός αυτός έχει καταληκτική ημερομηνία 07/11/2017, που σημαίνει ότι το Νοέμβριο θα ανοιχτούν οι προσφορές για τη βελτίωση του πληροφοριακού συστήματος !!!

    Αφού λοιπόν ανοιχτούν οι προσφορές και εξετασθούν οι σχετικές ενστάσεις και καταλήξουμε ποιος θα είναι ο ανάδοχος βελτίωσης της πλατφόρμας, θα πρέπει να περιμένουμε ο ανάδοχος αυτός να βελτιώσει την πλατφόρμα, και προφανώς μετά θα ανοίξει το σύστημα για νέες αιτήσεις.

    Το πως είναι δυνατόν να ανοίξει το πρόγραμμα τον Οκτώβριο όπως όλοι έγραψαν και ο διαγωνισμός για την πλατφόρμα να λήγει τον Νοέμβριο, μόνο η κυβέρνηση και το υπουργείο μπορεί να το γνωρίζει.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  3. #3
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Ο λόγος που ξεκίνησα αυτό το νήμα, είναι αυτό ακριβώς που περιγράφεις. Να προστατευτεί ο καταναλωτής από τα δημοσιεύματα που κατακλύζουν τον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο. Σε χθεσινή εφημερίδα υπάρχει ένθετο με τα εισοδηματικά κριτήρια που ΘΑ εφαρμοστούν....
    Άρα λοιπόν από τις δηλώσεις του αρμόδιου υπουργού τον Αύγουστο (ΞΕΚΙΝΑΕΙ) πήγαμε στο νέο έτος.
    Αν κάποιος έχει αφήσει το κεφάλαιο θέρμανση στην άκρη γιατί περιμένει το πρόγραμμα, να γνωρίζει ότι για τη χειμερινή περίοδο 2017-2018, μάλλον θα πρέπει να πάρει ισοθερμικές στολές, εσωτερικού χώρου.

    Η απόσταση από το "τρέχει" μέχρι το "θα τρέξει" μπορεί να είναι τεράστια.
    "Τρέχει" σημαίνει, πληκτρολογώ την ηλεκτρονική δ/ση και καταχωρώ στοιχεία στην κατάλληλη πλατφόρμα (που ακόμα όπως είπε ο monachus δεν έχει ακόμα κάν σχεδιαστεί...).
    Όλες οι άλλες εκδοχές είναι προς εξυπηρέτηση άλλων σκοπών
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  4. #4
    δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο χωρο, ελπιζω ναι,

    Εχω μια ανακαινιση μεσω του εξοικονομω και εχει γινει λαθος καταχωρηση απο τους μηχανικους του εργου. (παντως σε καμια περιπτωση απο εμενα)
    Εχει γινει λοιπον λαθος καταχωρηση,

    η αποφαση υπαγωγης ειναι η κατωθι οπως καταχωρηθηκεQ

    1.Γ1 (II) Πλαίσιο PVC με υαλοπίνακα - Παράθυρο (U < 2,0) 380,70
    1.Ε1 (I) Εξωτερικό προστατευτικό φύλλο (σύστημα Κουτί-Ρολό ή Εξώφυλλο) 1.052,80
    2.Γ2 (II) Θερμομόνωση εξωτ. τοιχοποιίας, φέροντος οργανισμού, δαπέδου επί εδάφους, επί πιλοτής ή μη θερμαινόμενου χώρου, με επικάλυψη με ελαφρά πετάσματα (R > 1,8) 251,303.

    Ζ (I) Αντλίες θερμότητας αέρα – αέρα διαιρούμενου τύπου (split) για θέρμανση/ ψύξη χώρου (υπόκατηγορίες δαπάνης βάσει της ψυκτικής ισχύος split unit σε kW) (P <= 2.6) 850,00
    3.Ζ (II) Αντλίες θερμότητας αέρα – αέρα διαιρούμενου τύπου (split) για θέρμανση/ ψύξη χώρου (υπόκατηγορίες δαπάνης βάσει της ψυκτικής ισχύος split unit σε kW) (2.6 < P <= 3.5) 1.100,00
    4.Α (I) Ηλιακό θερμοσυφωνικό σύστημα συλλέκτη – ταμιευτήρα αποθήκευσης ΖΝΧ 1.100,00
    Α. ΕΠΙΛΕΞΙΜΟΣ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΩΝ 4.734,80

    Τα κουφωματα θα μου κοστισουν βασει προσφορας τα κατωθι:

    Κουφώματα 4 9,38 m2 1262,00
    Τζάμια 6,63 m2 112,76
    Πρόσθετα 4 50,00
    Ρολλά 2 0,67 m2 350,23
    Ρολλά κινήσεις 2 210,00
    Κουνουπιέρες 4 279,73

    Σύνολο 2264,72

    Μεταφορά - Αποξήλωση - Τοποθέτηση 290,00
    Αναβατόριο 80,00

    Σύνολο (1) 2634,72
    ΦΠΑ 24% 632,33

    Σύνολο (3) 3267,05 €


    Ηδη εχω βαλει τα κλιματιστικα αρα ενα ποσο βγαινει εκτος.
    Επισης σκεφτομαι τι μπορω να μαζεψω απο διαφορες παρεμβασεις για να πεσει το ποσο,
    αλλα οπως και να εχει, ενα ποσο δεν θα καλυφτει.
    Η ερωτηση ειναι πολυ απλη:
    Ποιος πρεπει να χρεωθει για το οτι δεν μπηκαν απο λαθος οι μπαλκονοπορτες στην αποφαση υπαγωγης?
    Εσεις σαν επαγγελματιες αν κανατε κατι τετοιο, τι θα λεγατε στον πελατη σας?

  5. #5
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Όπως έχει αναφερθεί, το φόρουμ αυτό δεν είναι ούτε λαικό ούτε πολιτειακό δικαστήριο.
    Συμπεριφορές εταιρειών και επαγγελματιών δεν μπορούν να ελεγχθούν από εδώ.
    Πολλές φορές επίσης, αναφέρεται όλο το ιστορικό ώστε να είναι σαφές το ποιος φέρει την ευθύνη.
    Το τι θα έκανα εγώ στην περίπτωσή σας δεν έχει πλέον σημασία. Δε δουλεύουμε όλοι με τον ίδιο τρόπο.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  6. #6
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον nkx Εμφάνιση απάντησης
    Όπως έχει αναφερθεί, το φόρουμ αυτό δεν είναι ούτε λαικό ούτε πολιτειακό δικαστήριο.
    Συμπεριφορές εταιρειών και επαγγελματιών δεν μπορούν να ελεγχθούν από εδώ.
    Πολλές φορές επίσης, αναφέρεται όλο το ιστορικό ώστε να είναι σαφές το ποιος φέρει την ευθύνη.
    Το τι θα έκανα εγώ στην περίπτωσή σας δεν έχει πλέον σημασία. Δε δουλεύουμε όλοι με τον ίδιο τρόπο.
    μα δεν υπαρχει θεμα συμπεριφορας ουτε κανενα δικαστηριο,
    ουτε καν καποιο περιπλοκο ιστορικο.
    Εκανα αιτηση για το προγραμμα και η υλοποιηση εργου την ανελαβε μηχανικος.
    Μια απο τις εργασιες που θα εκανε ηταν οι καταχωρησεις των παρεμβασεων με βαση τον ελεγχο που εκανε σπιτι μου.
    Εγινε ο ελεγχος και μου προτεινε 3 αλλαγες:
    α. 2 air condition
    β. ηλιακο για ζνχ
    γ1. αλλαγη 2 κουφωματων μπαλκονοπορτες
    γ2. αλλαγη 2 μικρα παραθυρα μπανιο κουζινα

    συμπληρωματικα προτεινε και θερμομονωση αλλα το απερριψα λογω στενου μπαλκονιου.
    Προχωρησαμε λοιπον με τα α,β,γ επεμβασεις περιπου 6 και κατι λιγα χιλιαδες ευρω.
    Πηγε λοιπον ο ανθρωπος να τα βαλει στο προγραμμα και ξεχασε να βαλει το γ1...
    Αυτο ειναι ολο το ιστορικο και δεν υπαρχει κατι αλλο περιπλοκο.
    Τωρα εχω περασει στην υλοποιηση και αναρωτιεμαι πως προχωραω....

  7. #7
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Αν και είμαι ενεργειακός επιθεωρητής, δεν ασχολήθηκα με υποβολή φακέλων και δεν είμαι ο πλέον ειδικός, από τα έργα που αναλάβαμε πάντως, έχω την εντύπωση ότι ο μηχανικός σας μπορεί να προσθέσει την δαπάνη των κουφωμάτων ακόμη και εκ των υστέρων.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  8. #8
    Δυστυχώς αν εγκριθει ένα, Χ πόσο αυτό είναι και το μάξιμουμ που μπορείς να ξοδέψεις, Αυτό το λέω για να το έχει υπόψη του εάν βρεθεί κάποιος στην θέση μου. Αυτό που κάναμε είναι να μετατρέψω την θερμοπροσοψη σε κουφώματα, τσιμπήσαμε λίγο από ηλιακό και τελικά βγήκα 200 ευρώ μείον.
    Τώρα έχω δυο θέματα, το πρώτο είναι ότι έκανα αρκετές εκπτώσεις στα υλικά πχ ηλιακό της πλάκας με 400 ευρώ και τα 200 ευρώ από ότι φαίνεται θα τα πληρώσω εγώ γιατί δεν μπορώ να τα καλύψω με τίποτα. Λυπάμαι που θα το πω αλλά όταν θα έρθει ο ενεργειακός επιθεωρητής για το τελικό έλεγχο και θα ζητήσει λεφτά, θα του πω είμαστε πάτσι....για να μην πω τίποτα χειρότερο δηλαδή. Αν ήταν να γίνουν έτσι όπως έγιναν, πολύ πιθανόν εγώ να τα έκανα καλύτερα. Ένα είναι σίγουρο: σε όλους τους κλάδους υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες, σε εμένα κλήρωσε δύσκολα.... Καλημέρα

  9. #9
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον monachus Εμφάνιση απάντησης
    Αν και είμαι ενεργειακός επιθεωρητής, δεν ασχολήθηκα με υποβολή φακέλων και δεν είμαι ο πλέον ειδικός, από τα έργα που αναλάβαμε πάντως, έχω την εντύπωση ότι ο μηχανικός σας μπορεί να προσθέσει την δαπάνη των κουφωμάτων ακόμη και εκ των υστέρων.
    Οποία δαπάνη θέλει μπορεί να βάλει,επιπλέον, απλά δεν μπορεί να αυξηθεί αντίστοιχα ο επιλέξιμος προϋπολογισμός.
    Με αλλα λόγια θα πρέπει να καλυφθεί με ίδια κεφάλαια, δυστυχώς.

  10. #10

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον dryianni Εμφάνιση απάντησης
    θα πρέπει να καλυφθεί με ίδια κεφάλαια, δυστυχώς.
    μας εφτιαξες με το παραπανω, προς γνωση και συμμορφωση για τους επομενους που θα βρεθουν στη θεση μου.

Παρεμφερή θέματα

  1. Εξοικονομώ κατ' οίκον και Α/Θ
    από Panagiotis Skantzikas στο φόρουμ Ειδήσεις.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 14-02-2013, 20:49:05
  2. Online πρόγραμμα ψυχρομετρίας.
    από monachus στο φόρουμ Σχόλια, προτάσεις και νέα του monachos.gr
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 21-04-2010, 16:54:49
  3. Πρόγραμμα για φυσικό αέριο
    από The Mechanix στο φόρουμ Software
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 06-03-2009, 02:38:54
  4. Πρόγραμμα 4Μ
    από curren στο φόρουμ Software
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία απάντηση: 05-08-2008, 14:38:32
  5. Πρόγραμμα υπολογισμού θερμικών απωλειών
    από george στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 17-10-2004, 01:36:59

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Κλειστό