Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 20 από 20

Θέμα: Πρόγραμμα ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ 2

  1. #11

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Εδώ, αγαπητέ @athinaios εχω να κάνω 2 ερώτήσεις:
    1) Εφ' οσον ο Ενεργειακός Επιθεωρητής, παρ' ό,τι -προφανώς- αναγράφει στο σχετικό ΠΕΑ, δε συμπεριέλαβε στην προταση παρεμβάσεων (Παράρτημα ΙΙΙ) την παρέμβαση γ1 (κουφώματα) και το πληροφοριακό σύστημα, παρά το γεγονός αυτό, θεώρησε ότι με τις δηλωθείσες, τελικά, παρεμβάσεις καλύπτεται ο ενεργειακός στόχος και υπήγαγε την αίτησή σας στο Πρόγραμμα, προς τι τόση πρεμούρα για την τοποθέτηση και των κουφωμάτων της γ1 παρέμβασης;
    2) Ο Ενεργειακός Επιθεωρητής είναι και Σύμβουλος Έργου της υπαχθείσας αίτησης;
    Οι ερωτήσεις δεν είναι προσωπικές μια και οι απαντήσεις σας θα βοηθήσουν πολλούς ιδιώτες, μηχανικούς και προμηθευτές/εγκαταστάτες που ενδιαφέρονται για το συγκεκριμμένο πρόγραμμα και διαβάζουν αυτό το forum.

  2. #12
    1. Σε όλες τις συνεννοήσεις μας και με τον ενεργειακό επιθεωρητή και με τον σύμβουλο έργου ήταν ξεκάθαρο ότι θα αλλάξουν και τα κουφώματα, Κατι το οποίο αναγράφεται καθαρά και στο ΠΕΑ. Κάπου όμως στην διαδρομή μπερδεύτηκαν οι δυο τους στο ποιες είναι οι αλλαγές, νομίζω τα έγραψαν σε ένα χαρτάκι και δεν γράφτηκε εκεί τα κουφώματα, οπότε ο υπεύθυνος έργου δεν τα έβαλε και δεν τσέκαρε όταν έκανε την εισαγωγή στοιχείων στο σύστημα αν και ήξερε ότι θα αλλάξουν και τα κουφώματα.... Στο τέλος δεν τσέκαρα και εγώ αν και τώρα που το σκέφτομαι και να το τσέκαρα προχθές έμαθα τί σημαινει εξωστοθυρα.... Οπότε δεν υπήρχε σωτηρία. Η πρεμούρα είναι ότι ήθελα και θέλω να αλλάξω κουφώματα κατι που το είχα πει πολύ ξεκαθαρα και στους δυο. Έκτοτε αναγνώρισαν ότι μπερδεύτηκαν άλλα μέχρι εκεί, για το επιπλέον κόστος τσιμουδιά. Ο ενεργειακός στόχος μπορεί να καλύπτεται, δεν καλύπτομαι όμως εγώ.

    2. Ο Ενεργειακος επιθεωρητής και ο σύμβουλος έργου είναι χρόνια συνεργάτες.
    Last edited by athinaios; 21-10-2018 at 12:36:25.

  3. #13
    Τότε, αγαπητέ μου, προφανώς το ζήτημά σας άπτεται της επαγγελματικής συνείδησης του καθενός (από τα λεγόμενά σας, εδώ αφορά αυτήν του ενεργειακού σας Συμβούλου) και όχι το Πρόγραμμα Εξοικονομώ Κατ' Οίκον ΙΙ.
    Και δεδομένου ότι δεν μπορείτε να επέμβετε στα χρήματα που θα λάβει ως αμοιβή ο Ενεργειακός σας Σύμβουλος μετά την ολοκλήρωση των παρεμβάσεων και της καταβολής του ωφελήματος του Προγράμματος στο λογαριασμό σας από το ΕΤΕΑΝ, μάλλον "την έχετε πατήσει".
    Εδώ θα προσθέσω και το δικό μου σχόλιο, με απόλυτη συμπάθεια: "Βρήκαμε παπά, ας θάψουμε καμμιά δεκαριά" (αναφέρομαι στις εργασίες που "συμφωνήσατε" να εντάξετε στο Πρόγραμμα παρ' ό,τι ο Ενεργειακός Στόχος καλυπτόταν και με λιγότερες).
    Ηθικό δίδαγμα: Συνεργαζόμαστε με ανθρώπους που εμπιστευόμαστε ότι θα μας καλύψουν ή ότι θα αναλάβουν τις ευθύνες τους "στη στραβή".

  4. #14
    Φανταζομαι οτι το προγραμμα λειτουργει μια χαρα, γιατι αν υπηρχε τροπος να το διορθωσω (μαζι με την δικη μου υποθεση θα υπαρχουν αλλες χιλιες) το προγραμμα δεν θα τελειωνε ουτε σε δεκα χρονια...
    Τωρα για το αλλο οτι δεν μπορω να επεμβω στα χρηματα, του ενεργειακου συμβουλου σωστα, αλλα του ενεργειακου επιθεωρητη μπορω μια χαρα,
    μιας και θα ερθει να κανει το ΠΕΑ και θα πληρωθει μετρητα... λεμε τωρα ΑΝ θα πληρωθει σωστα?

    Για το σχολιο του παπα,
    δεν καταλαβα γιατι ειναι κακο, (αν ειναι) που θελησα να ανεβω καπως παραπανω απο τους στοχους του προγραμματος.
    Δηλαδη αν το σπιτι το μετετρεπα σε passive haus, θα ημουν κατακριτεος?

    Τωρα για το τελευταιο.... δεν λεω, σωστο το σχολιο,
    αλλα απο γνωριμιες και μαλιστα σωστες με ανθρωπους των κατασκευων δεν ετυχε να συναψω.
    Ειμαι ας πουμε στο κοσμο των γραμματων, οποτε την πατησα.

    Εν κατακλειδι,
    μου εγινε μαθημα, στον επομενο επαγγελματια που θα του αναθεσω εργασια,
    πριν το τελικο βημα θα τον ξεσκονισω μεχρι πουπουλου......

  5. #15
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον athinaios Εμφάνιση απάντησης
    Φανταζομαι οτι το προγραμμα λειτουργει μια χαρα, γιατι αν υπηρχε τροπος να το διορθωσω (μαζι με την δικη μου υποθεση θα υπαρχουν αλλες χιλιες) το προγραμμα δεν θα τελειωνε ουτε σε δεκα χρονια...
    Τωρα για το αλλο οτι δεν μπορω να επεμβω στα χρηματα, του ενεργειακου συμβουλου σωστα, αλλα του ενεργειακου επιθεωρητη μπορω μια χαρα,
    μιας και θα ερθει να κανει το ΠΕΑ και θα πληρωθει μετρητα... λεμε τωρα ΑΝ θα πληρωθει σωστα?

    Για το σχολιο του παπα,
    δεν καταλαβα γιατι ειναι κακο, (αν ειναι) που θελησα να ανεβω καπως παραπανω απο τους στοχους του προγραμματος.
    Δηλαδη αν το σπιτι το μετετρεπα σε passive haus, θα ημουν κατακριτεος?

    Τωρα για το τελευταιο.... δεν λεω, σωστο το σχολιο,
    αλλα απο γνωριμιες και μαλιστα σωστες με ανθρωπους των κατασκευων δεν ετυχε να συναψω.
    Ειμαι ας πουμε στο κοσμο των γραμματων, οποτε την πατησα.

    Εν κατακλειδι,
    μου εγινε μαθημα, στον επομενο επαγγελματια που θα του αναθεσω εργασια,
    πριν το τελικο βημα θα τον ξεσκονισω μεχρι πουπουλου......
    Δεν μπορείτε να πληρώσετε το Β' ΠΕΑ με μετρητά, από τη στιγμή που έχετε υπαχθεί στο Πρόγραμμα. Δείτε τα σχετικά πεδία του Οδηγού του Προγράμματος.
    Επιπλέον, εφ' όσον ο Ενεργειακός Επιθεωρητής είχε περιλάβει τα κουφώματα στο Α' ΠΕΑ και στο Παράρτημα ΙΙΙ, αποκλειστικός υπεύθυνος για τη μη υπαγωγή της συγκεκριμμένης παρέμβασης είναι ο υποβάλων, που δεν τη συμπεριελαβε στο σχετικό πεδίο της αίτησης στο Πληροφοριακό Σύστημα. Αν πάλι εσείς θεωρείτε τον Ε.Ε. εξ' ίσου υπεύθυνο, τότε μπορείτε να αναθέσετε το Β' ΠΕΑ σε άλλον Ε.Ε. Να γλιτώσετε όμως την πληρωμή του Β' ΠΕΑ, αυτό ξεχάστε το. Εκτός εάν η "συνείδηση" των 2 αυτών επαγγελματιών, που λέγαμε, τους υποδείξει να σας επιστρέψουν τις σχετικές καταβολές (το πιστεύετε.
    Σε κάθε περίπτωση, επαναλαμβάνω πως, κατά τη γνώμη μου πάντα, το θέμα σας αφορά αυτό το νήμα έως του ερωτήματός σας για το αν μπορείτε να επαυξήσετε τον επιλέξιμο προϋπολογισμό της αίτησής σας μετά την απόφαση υπαγωγής. Αυτό απαντήθηκε.
    Τα υπόλοιπα αφορούν άλλο (πιθανό) νήμα.

  6. #16
    Η πληρωμή του δεύτερου ΠΕΑ θα γίνει μέσω τράπεζας όπως έγινε το πρώτο ΠΕΑ, άμα τα δει να μου στείλεις γράμμα.

    Γενικότερα θα μπορούσα να το τραβήξω παραπάνω αλλά δεν είναι της ηθικής μου κάτι τέτοιο...
    Πχ αν μπλοκάρω ένα κομμάτι του προγράμματος πχ μόνωση, το πρόγραμμα δεν θα κλείσει και δεν θα πάρει κανείς τα λεφτά του μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες και άσε τον σύμβουλο να χτυπιέται...
    Θες να κλείσει το πρόγραμμα? Πλήρωσε τους ζημίες και το κλείνουμε αύριο.Το παίζεις άσχετος? Το ίδιο και εγώ, να δούμε ποιος θα ζημιωθεί, εγώ πάντως όχι. Δεν βλέπω κάνα λόγο να με καίει αν θα κλείσει το πρόγραμμα, τουλάχιστον με τέτοιες πρακτικές. Αλλά βλέπεις πχ τα παιδιά των κλιματιστικών ήταν φοβεροί επαγγελματίες, είναι άδικο να έχουν τέτοια συμπεριφορά.

  7. #17
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον athinaios Εμφάνιση απάντησης
    Η πληρωμή του δεύτερου ΠΕΑ θα γίνει μέσω τράπεζας όπως έγινε το πρώτο ΠΕΑ, άμα τα δει να μου στείλεις γράμμα.

    Γενικότερα θα μπορούσα να το τραβήξω παραπάνω αλλά δεν είναι της ηθικής μου κάτι τέτοιο...
    Πχ αν μπλοκάρω ένα κομμάτι του προγράμματος πχ μόνωση, το πρόγραμμα δεν θα κλείσει και δεν θα πάρει κανείς τα λεφτά του μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες και άσε τον σύμβουλο να χτυπιέται...
    Θες να κλείσει το πρόγραμμα? Πλήρωσε τους ζημίες και το κλείνουμε αύριο.Το παίζεις άσχετος? Το ίδιο και εγώ, να δούμε ποιος θα ζημιωθεί, εγώ πάντως όχι. Δεν βλέπω κάνα λόγο να με καίει αν θα κλείσει το πρόγραμμα, τουλάχιστον με τέτοιες πρακτικές. Αλλά βλέπεις πχ τα παιδιά των κλιματιστικών ήταν φοβεροί επαγγελματίες, είναι άδικο να έχουν τέτοια συμπεριφορά.
    Σε αυτά, τι να απαντήσω; Προφανώς και είναι έτσι όπως τα λέτε. Αν όμως δεν προχωρήσει το πρόγραμμα δε θα πληρωθούν ούτε οι άλλες παρεμβάσεις (π.χ. κλιματιστικά). Είστε αποφασισμένος να τους καλύψετε εξ' ιδίων κεφαλαίων μια που θα εκπέσει η Απόφαση Υπαγωγής στο πρόγραμμα; (μάλλον, ναι, φαντάζομαι, αφού για όλα τα άλλα θα έχετε δώσει μόνο τις προκαταβολές, οπότε στην ουσία θα έχετε λάβει την επιδότηση).
    Τι θα κάνετε όμως όταν οι εν λόγω μηχανικοί/επαγγελματίες -βάσει των παραστατικών που θα έχουν ήδη εκδόσει στο όνομά σας- προβούν στην έκδοση διαταγής πληρωμής, οπότε θα πρέπει να καταβάλετε το 100% της αξίας των παρεμβάσεων;
    Με απόλυτη συμπάθεια, πάντα...

  8. #18
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον dryianni Εμφάνιση απάντησης
    Σε αυτά, τι να απαντήσω; Προφανώς και είναι έτσι όπως τα λέτε. Αν όμως δεν προχωρήσει το πρόγραμμα δε θα πληρωθούν ούτε οι άλλες παρεμβάσεις (π.χ. κλιματιστικά). Είστε αποφασισμένος να τους καλύψετε εξ' ιδίων κεφαλαίων μια που θα εκπέσει η Απόφαση Υπαγωγής στο πρόγραμμα; (μάλλον, ναι, φαντάζομαι, αφού για όλα τα άλλα θα έχετε δώσει μόνο τις προκαταβολές, οπότε στην ουσία θα έχετε λάβει την επιδότηση).
    Τι θα κάνετε όμως όταν οι εν λόγω μηχανικοί/επαγγελματίες -βάσει των παραστατικών που θα έχουν ήδη εκδόσει στο όνομά σας- προβούν στην έκδοση διαταγής πληρωμής, οπότε θα πρέπει να καταβάλετε το 100% της αξίας των παρεμβάσεων;
    Με απόλυτη συμπάθεια, πάντα...
    Βασικα τα εχω πρει τοσο κρανιο που θα πληρωνα και τα διπλα για να ερθω στα ισια μου....
    Αλλα το βρισκω πολυ ηθικα ανεντιμο, ανθρωπους που χαιρεσαι να συνεργαζεσαι μαζι σου για την αψογη επαγγελματικοτητα τους,
    να τους πεταξεις ενα σεναριο απο το πουθενα επειδη υπαρχει μια εμπλοκη με καποιο τριτο, ασχετο με αυτους.
    Για παραδειγμα τα κουφωματα, ο εκπροσωπος της εταιριας μου ειπε για το θεμα της πληρωμης,
    θα πληρωθουμε οπως ακριβως οριζει το προγραμμα και το υπουργειο.

    Θα κοιταξω οποιαδηποτε αλλαγη γινει, να μην ζημιωνει στο κατ ελαχιστο σωστους επαγγελματιες, αυτη ειναι η τελικη μου σταση.

  9. #19
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον athinaios Εμφάνιση απάντησης
    Βασικα τα εχω πρει τοσο κρανιο που θα πληρωνα και τα διπλα για να ερθω στα ισια μου....
    Αλλα το βρισκω πολυ ηθικα ανεντιμο, ανθρωπους που χαιρεσαι να συνεργαζεσαι μαζι σου για την αψογη επαγγελματικοτητα τους,
    να τους πεταξεις ενα σεναριο απο το πουθενα επειδη υπαρχει μια εμπλοκη με καποιο τριτο, ασχετο με αυτους.
    Για παραδειγμα τα κουφωματα, ο εκπροσωπος της εταιριας μου ειπε για το θεμα της πληρωμης,
    θα πληρωθουμε οπως ακριβως οριζει το προγραμμα και το υπουργειο.

    Θα κοιταξω οποιαδηποτε αλλαγη γινει, να μην ζημιωνει στο κατ ελαχιστο σωστους επαγγελματιες, αυτη ειναι η τελικη μου σταση.
    Αυτά συμβαίνουν οταν οι μηχανικοί γίνονται εργολάβοι και οι εργολάβοι μηχανικοί με το κράτος να σφυρίζει αδιάφορα...

  10. #20
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    trikala, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Μετα το "εξοικονομω ιι"....ερχεται και το εξοικονομω 2019 απο το στομα του Υπουργου.
    θετικα..ολα...

Παρεμφερή θέματα

  1. Εξοικονομώ κατ' οίκον και Α/Θ
    από Panagiotis Skantzikas στο φόρουμ Ειδήσεις.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 14-02-2013, 20:49:05
  2. Online πρόγραμμα ψυχρομετρίας.
    από monachus στο φόρουμ Σχόλια, προτάσεις και νέα του monachos.gr
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 21-04-2010, 16:54:49
  3. Πρόγραμμα για φυσικό αέριο
    από The Mechanix στο φόρουμ Software
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 06-03-2009, 02:38:54
  4. Πρόγραμμα 4Μ
    από curren στο φόρουμ Software
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία απάντηση: 05-08-2008, 14:38:32
  5. Πρόγραμμα υπολογισμού θερμικών απωλειών
    από george στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 17-10-2004, 01:36:59

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Κλειστό