Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 3 από 3

Θέμα: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΕΒΗΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ

  1. #1

    ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΕΒΗΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημέρα σας

    Στο σπίτι μου που είναι 160 τ.μ. χωρίς μονώσεις παρά μόνο με θερμοανακλαστικό και υγρομονωτικό χρώμα που έσω περάσει το κέλυφος. Είναι μονοκατοικία με εκτεθειμένες τις 3 πλευρές (η μία είναι στο έδαφος λόγω επικλινούς εδάφους και με κενό μέχρι το τοιχίο). Έχει θερμικές απώλειες 22.000 Kcal/h ενώ έχουν τοποθετηθεί σώματα θερμικής απόδοσης συνολικά 30.000 Kcal/h λόγω λάθους της μελέτης. Ο λέβητας είναι σιδερένιος 60.000 Kcal/h επειδή υπήρχε πρόβλεψη για περισσότερους οροφους. Όπως λειτουργεί σήμερα κοστίζει πολύ αφού το μπεκ του καυστήτα (Lamborgini ECO 7) δίνει 1 Usgln/h που ισοδυναμεί με 5,5 λίτρα/ώρα αν δεν κάνω λάθος. Ενδεικτικό είναι ότι την προηγούμενη εβδομάδα με συνολικό χρόνο λειτουργίας καυστήτα (έχω συνδέσει παράλληλα ωρομετρητή) 41 ώρες έκαψε 41Χ5,5= 225 λίτρα. Δηλαδή εντελώς ασύμφορο για τα τωρινά οικονομικά μου δεδομένα. Σκέφτηκα λοιπόν να αντικαταστήσω τον υπάρχοντα λέβητα με ένα συμπύκνωσης πετρελαίου 30.000 Kca/h (π.χ. Halcotherm 30S) με πλασματικό βαθμό απόδοσης 108%. Κάνοντας αυτή την αλλαγή, λέτε να πετύχω οικονομία συνολικά 50%, μειώνοντας ταυτόχρονα τα θερμικά φορτία με στραγγαλισμό στις 22000 Kcal/h που είναι οι πραγματικές ανάγκες μου? Μπορεί κάποιος ειδικός να μου απαντήσει?
    Ευχαριστώ πολύ.
    Last edited by ΣΠΥΡΟΣ1951; 11-12-2017 at 14:01:00.

  2. #2
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Είναι σίγουρο ότι θα έχεις οικονομία, αξίζει η αλλαγή

  3. #3
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημέρα σας και χρόνια σας πολλά.
    Η κατανάλωση του ακροφύσιου (μπέκ) εξαρτάται και από την πίεση με την οποία το καύσιμο φτάνει σε αυτό. Συνεπώς οι υπολογισμό να μην είναι ορθοί.
    Σίγουρα η αντικατάσταση ενός παλαιού και άστοχα επιλεγμένου λέβητα, με έναν σύγχρονο και ορθά επιλεγμένο, θα οδηγήσει σε οικονομία. Το ποσοστό δεν μπορούμε να το "τηλεπροβλέψουμε".
    Σημαντική εξοικονόμηση θα είχατε με την λειτουργία της αντιστάθμισης, καθώς και με τη χρήση θερμοστατικών βαλβίδων στα θερμαντικά σώματα.
    Φυσικά η απόλυτη εξοικονόμηση ενέργειας (με δεδομένο την άνοδο της τιμής του πετρελαίου και την περικοπή του επιδόματος θέρμανσης ) θα ήταν εφικτή με την εφαρμογή μιας αντλίας θερμότητας αέρα νερού. Με την παραπάνω εφαρμογή το κεφάλαιο θέρμανση θα έκλεινε μια και καλή.

    Στη διάθεσή σας για κάθε διευκρίνηση.
    Κωνσταντίνος
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

Παρεμφερή θέματα

  1. Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου
    από assosboy στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 26-02-2016, 07:48:30
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 12-10-2014, 22:30:48
  3. Αντικατασταση Λεβητα.
    από skiace στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταία απάντηση: 25-09-2012, 10:52:10
  4. Αντικατασταση πετρελαιου σε ΦΑ
    από altkon στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταία απάντηση: 18-02-2011, 16:03:02
  5. Αντικατάσταση δεξαμενής πετρελαίου
    από sssspiros στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία απάντηση: 15-06-2010, 16:22:47

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό