Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 19 από 19

Θέμα: Αυτονομια θερμανσης με πινακα σε συνδοιασμο με ρελε

  1. #11
    Νέο μέλος sirens's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2012
    Θέση
    Καρδίτσα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Ιδιώτης
    Απαντήσεις
    10

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    'Οπως ανέφερα και στα παραπάνω ποστ ο ηλεκτρολόγος δεν ασχολήθηκε καν με τον πίνακα αυτ/ας τον αποσύνδεσε και έκανε από την αρχή μια αυτονομία μόνο με 6 ρελέ λυχνίας.Αυτό που εγώ θα ήθελα, είναι να κάνω την αυτονομία που θέλω με τον πίνακα και να συμπληρώσω την όποια λειτουργεία δεν γίνεται με αυτόν, με κάποια έξτρα ρελέ.Αυτό ψάχνω να κάνω για να μην έχω τον πίνακα ανενεργό αφού τον έχω πληρώσει κι αυτόν.
    Μητρός τε και πατρος και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστιν η Πατρις και σεμνότερον και αγιώτερον και εν μείζονι μοίρα και παρα θεοίς και παρ ανθρώποις τοις νουν έχουσι.

  2. #12
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Ο πίνακας που έχεις δεν σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις αυτό που θέλεις. Αντί να αποθερμαίνει την ενέργεια στο μπόιλερ όπως θέλεις εσύ, την αποθερμαίνει στο τελευταίο κύκλωμα που δούλεψε.
    Για να κάνεις αυτό που θέλεις, κανονικά χρειάζεσαι controller (π.χ. Siemens logo) που να προγραμματιστεί για την εφαρμογή σου.

    Διαφορετικά, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που έκανες ήδη, να φωνάξεις δηλαδή έναν ηλεκτρολόγο να σου κάνει πατέντα, γιατί η μετατροπή του πίνακα θα σου στοιχίσει περισσότερο και από τον ίδιο τον πίνακα, και πιθανόν και από τον ελεγκτή.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  3. #13
    Νέο μέλος sirens's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2012
    Θέση
    Καρδίτσα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Ιδιώτης
    Απαντήσεις
    10
    Μα ο ηλεκτρολογος δεν μου εκανε καποια πατεντα με τον πινακα, απλα χρησιμοποιησε 6 ρελε λυχνιας και μου εφτιαξε την αυτονομια που ζητησα χωρις να χρησιμοποιησει τον πινακα.
    Εγω αυτο που θελω να μαθω ειναι αν μπορω να φτιαξω την αυτονομια χρησιμοποιωντας τον πινακα (εχει και δυνατοτητα να μην μενει ανοιχτη η τελευταια η/β) και οπου χρειαστει και καποιο ρελε.Δεν ανεφερα οτι ο πινακας μου ειναι για 5 η/β και ειναι με διοδους.
    Αν μπορει καποιος απο τους γνωστες του φορουμ παρακαλω ας βοηθησει.
    Last edited by sirens; 01-02-2018 at 17:10:30.
    Μητρός τε και πατρος και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστιν η Πατρις και σεμνότερον και αγιώτερον και εν μείζονι μοίρα και παρα θεοίς και παρ ανθρώποις τοις νουν έχουσι.

  4. #14
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    ανεβασε σε παρακαλω μια φωτο απο τον πινακα που υπαρχει τωρα να δουμε .

  5. #15
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Αν ο λέβητας σου είναι μαντεμένιος και κάνεις αποθέρμανση στους 40 βαθμούς, ξέχνα την αποθέρμανση σστο μπόιλερ γιατί θα στο κρυώνει

  6. #16
    Νέο μέλος sirens's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2012
    Θέση
    Καρδίτσα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Ιδιώτης
    Απαντήσεις
    10
    alto o λέβητας μου είναι ανοξείδωτος ελληνικής κατασκευής με δικό του πινακάκι, κι όσον αφορά την αποθέρμανση έχω ρυθμίση τον ένα έξτρα υδροστάτη (για το μπόιλερ του ηλιακού) να κάνει αποθέρμανση μέχρι τους 60 και μετά τον δεύτερο έξτρα υδροστάτη ο οποίος ανοίγει την η/β του διαμερίσματος της μητέρας μου μέχρι τους 40.

    el greco όσον αφορά την φωτογραφία για τον πίνακα αυτονομίας πες μου πως να την ανεβάσω, γιατί προσπάθησα να ανεβάσω ένα pdf για το σχέδιο του πίνακα και δεν το κατάφερα και γι'αυτό έβαλα το σύνδεσμο με το σχέδιο του πίνακα σε παραπάνω ποστ μου.
    Μητρός τε και πατρος και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστιν η Πατρις και σεμνότερον και αγιώτερον και εν μείζονι μοίρα και παρα θεοίς και παρ ανθρώποις τοις νουν έχουσι.

  7. #17
    Νέο μέλος sirens's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2012
    Θέση
    Καρδίτσα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Ιδιώτης
    Απαντήσεις
    10
    Ανεβαζω και τη φωτο απο τον πινακα αυτονομιας με αρκετη καθυστερηση, αν καποιος μπορει ας βοηθησει.
    Συνημμένες μικρογραφίες Συνημμένες μικρογραφίες IMG_20180211_002354.jpg‎  
    Μητρός τε και πατρος και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστιν η Πατρις και σεμνότερον και αγιώτερον και εν μείζονι μοίρα και παρα θεοίς και παρ ανθρώποις τοις νουν έχουσι.

  8. #18
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    τι αλλο θα δουν τα ματια μας.δουλευει αυτο που βλεπουμε οπως τα περιγραφεις?

  9. #19
    Νέο μέλος sirens's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2012
    Θέση
    Καρδίτσα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Ιδιώτης
    Απαντήσεις
    10

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Δουλεύει κανονικά, απλά όπως είπα θα ήθελα να χρησιμοποιήσω τον πίνακα και γιατί τον είχα αγοράσει πριν την αλλαγή στο λεβητοστάσιο μου, αλλά και για να μπει μια τάξη στο χάος των καλωδίων που επικρατεί αυτή τη στιγμή.
    Μητρός τε και πατρος και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστιν η Πατρις και σεμνότερον και αγιώτερον και εν μείζονι μοίρα και παρα θεοίς και παρ ανθρώποις τοις νουν έχουσι.

Παρεμφερή θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταία απάντηση: 13-12-2012, 16:21:24
  2. Αυτονομια θέρμανσης!!!??? S.O.S.
    από elisa604 στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταία απάντηση: 07-03-2012, 13:35:54
  3. αυτονομια θέρμανσης
    από andris στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 08-11-2009, 14:21:24
  4. Οδήγηση ρελέ από πίνακα πυρανίχνευσης
    από miltos στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταία απάντηση: 19-12-2008, 20:56:05
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταία απάντηση: 16-02-2008, 13:55:11

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό