Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 23

Θέμα: Αντλία θερμότητας και υψηλή θερμοκρασία χώρου

  1. #1

    Αντλία θερμότητας και υψηλή θερμοκρασία χώρου


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Γεια και χαρά σε όλους.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια.
    Έχω τοποθετήσει πρόσφατα αντλία θερμότητας (Hitachi Yutaki μονομπλόκ με ενδοδαπεδια θέρμανση 120 τμ χωρίς ΖΝΧ).
    Ζητάω λοιπόν με το χειριστήριο 21 βαθμούς.
    Η θερμοκρασία στον χώρο (ίδια σε όλο το σπίτι) κυμαίνεται μεταξύ 22 έως 23.
    Η απορία μου είναι
    1) γιατί ενώ έχει πιάσει ο θερμοστάτης την επιθυμητή θερμοκρασία δεν κόβει η α/θ;
    3) γιατί ξεκινάει η α/θ όταν η θερμοκρασία είναι πάνω από το ζητούμενο; Δηλαδή ξεκινάει στους 22 ας πούμε;

    Πρίν λίγο καιρό η πραγματική θερμοκρασία χώρου ήταν καρφωμένη στους 21.7 αλλά τότε ο θερμοστάτης-χειριστηριο είχε μια απόκλιση περίπου 4,5 βαθμούς και αναγκαστικά ζητούσα 24,5. Στο θερμοστάτη έλεγε 26,2 (2 βαθμοί πάνω από το ζητούμενο) και η πραγματική θερμοκρασία χώρου ήταν κυριολεκτικά καρφωμένη στους 21,7. Τόσο που νόμιζα ότι τα θερμόμετρα που μετρούσα είχανε κολλήσει. Τελικά εψαξα λίγο το χειριστήριο (που είναι και θερμοστάτης χώρου) και βρήκα την ρύθμιση για το καλιμπράρισμα και το διόρθωσα.
    Υπάρχει διαθέσιμο το σέρβις μάνουαλ; Βρήκα μόνο για yutaki s. Για την yutaki m δεν το βρίσκω.
    Last edited by Spirosg; 21-11-2018 at 01:16:09.

  2. #2
    Παρεμπιπτόντως για την απόκλιση του θερμοστάτη από την τεχνική υποστήριξη της hitachi μου είπαν δεν καλιμπράρεται. Άκουσον άκουσον.
    5.000€ μηχάνημα να έχει περίπου 4,5 βαθμούς απόκλιση και να μην διορθώνεται; Δυστυχώς λέει, αλλά δεν είναι πρόβλημα, ανεβάζεις λίγο τον θερμοστάτη και είσαι οκ.
    ;;;;;;;;;;;
    Τι να πω; Δεν ήξερε ο τεχνικός η βαριοταν να μου πει; Αν θέλουν, μπορώ να τους πω εγώ πως καλιμπραρεται. Είναι εύκολο. Και μάλιστα έχει ρύθμιση με μεγάλο εύρος. 5 βαθμούς πάνω και 5 βαθμούς κάτω.

  3. #3
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Spirosg Εμφάνιση απάντησης
    Ζητάω λοιπόν με το χειριστήριο 21 βαθμούς.
    Η θερμοκρασία στον χώρο (ίδια σε όλο το σπίτι) κυμαίνεται μεταξύ 22 έως 23. .
    Έχω πάθει πλάκα.
    Περίπου μετά από ένα 24ώρο λειτουργίας χωρίς να πειράξω τίποτα, η διακύμανση της θερμοκρασίας του χώρου σιγά σιγά μειώθηκε και πήγε και καρφώθηκε (πάλι) στους 21,7.
    Την παρακολουθώ περίπου ένα 24ώρο και δεν μεταβάλλεται (ντίπ). Δουλεύει ο συμπιεστής, σταματάει ο συμπιεστής, δουλεύει ο κυκλοφορητής, σταματάει ο κυκλοφορητής, η θερμοκρασία εκεί 21,7. Άνοιξα 2 φορές όλα τα παράθυρα 10 λεπτά να αεριστεί ο χώρος, έπεσε στους 21,3 και σε λίγη ώρα ξανά 21,7.
    (Κάτι παίζει με το 21,7 χαχαχα).
    Το θέμα με την διακύμανση της θερμοκρασίας λύθηκε μόνο του. Βέβαια αφού γίνεται να είναι σταθερή η θερμοκρασία γιατί να είναι στους 21,7c και να μην είναι στους 21c που ζητάω. Εντάξει μικρό το κακό αλλά γιατί όχι;
    Παράξενα πράγματα μου φαίνεται συμβαίνουν.
    Τεχνητή νοημοσύνη;
    Δηλαδή προσαρμόστηκε μόνη της η α/θ στα δεδομένα του χώρου;
    Λαμβάνει υπόψιν (πέρα από την δική της δυνατότητα και πέρα από την εξωτερική θερμοκρασία) και πόσο αργά ή γρήγορα μπορεί να πέσει ή να ανέβει η θερμοκρασία στον χώρο και ρυθμίζει την ταχύτητα και την θερμοκρασία του νερού κάθε φορά διαφορετικά χωρίς να πειράξω την καμπύλη αντιστάθμισης;
    Δηλαδή αν αφήσω μόνιμα ένα παράθυρο ανοιχτό (τονίζω, χωρίς να πειράξω την καμπύλη της αντιστάθμισης) θα προσαρμόσει εκ νέου τα "συστήματά"της για να διατηρήσει σταθερή την θερμοκρασία του χώρου στην τιμή που έχει ορίσει ο αφέντης (εγώ);
    Μπορεί να κάνει τέτοιους ιερείς (παπάδες);
    Για πείτε ρε παιδιά.
    Μόνος σου τα λες;
    Ε ναι.
    Θα καταγράφω τους προβληματισμούς μου (ίσως μου χρειαστούν) μέχρι να με διαφωτίσει κάποιος καλός άνθρωπος.
    Έπεται συνέχεια, μείνετε συντονισμένοι.
    Last edited by Spirosg; 21-11-2018 at 01:13:44.

  4. #4
    Συντονιστής marmaou's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2013
    Θέση
    Pallini, Greece.
    Ιδιότητα:
    Μ-Η Μηχανικός
    Απαντήσεις
    171
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Spirosg Εμφάνιση απάντησης
    Υπάρχει διαθέσιμο το σέρβις μάνουαλ; Βρήκα μόνο για yutaki s. Για την yutaki m δεν το βρίσκω.
    Παλιά τα έβρισκες εδώ https://www.hitachiaircon.com/argws/en. Η ιστοσελίδα όμως δεν φαίνεται να είναι ενεργή.
    Για τα νεώτερα μοντέλα το service manual είναι το ίδιο για όλες τις Yutaki S και την Yutaki M. Σε on-line μορφή το βρίσκεις εδώ https://online.flippingbook.com/view/514835/

  5. #5
    Συντονιστής marmaou's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2013
    Θέση
    Pallini, Greece.
    Ιδιότητα:
    Μ-Η Μηχανικός
    Απαντήσεις
    171
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον spirosg Εμφάνιση απάντησης
    δηλαδή προσαρμόστηκε μόνη της η α/θ στα δεδομένα του χώρου;
    έχει το χειριστήριο pc-arfhe ή κάποιον από τους θερμοστάτες atw-rtu-04, 05, 06;

  6. #6
    Ναι έχει το χειριστήριο arfhe.
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

  7. #7
    Συντονιστής marmaou's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2013
    Θέση
    Pallini, Greece.
    Ιδιότητα:
    Μ-Η Μηχανικός
    Απαντήσεις
    171
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Spirosg Εμφάνιση απάντησης
    Έχω πάθει πλάκα.
    Βέβαια αφού γίνεται να είναι σταθερή η θερμοκρασία γιατί να είναι στους 21,7c και να μην είναι στους 21c που ζητάω. Εντάξει μικρό το κακό αλλά γιατί όχι;
    Παράξενα πράγματα μου φαίνεται συμβαίνουν.
    Τεχνητή νοημοσύνη;
    Δηλαδή προσαρμόστηκε μόνη της η α/θ στα δεδομένα του χώρου;
    Δες σελ. 51-52 στο service manual. Αυτό που το αποκαλεί "2.3.5 Room temperature compensation control" σημαίνει ότι η διαφορά μεταξύ πραγματικής και ζητούμενης θερμοκρασίας χώρου μετακινεί την καμπύλη αντιστάθμισης προς τα πάνω ή κάτω. Δηλαδή, η θερμοκρασία προσαγωγής του νερού ρυθμίζεται όχι μόνο με βάση τη μέση τιμή της εξωτερικής θερμοκρασίας, αλλά αυξομειώνεται από τη διαφορά μεταξύ πραγματικής και ζητούμενης θερμοκρασίας χώρου.
    Με την ανάδραση αυτή επιτυγχάνεται σταθερή θερμοκρασία χώρου μιας και η αδράνεια στα ενδοδαπέδια είναι παρά πολύ μεγάλη. Αφού όμως αυτή είναι μεγαλύτερη της επιθυμητής, μπορείς να δοκιμάσεις να μειώσεις ελαφρά την κλίση της καμπύλης αντιστάθμισης είτε να μικρύνεις την τιμή της παραμέτρου Roffh που αναφέρει στη σελ. 49.

  8. #8
    Να μειώσω την κλίση της καμπύλης εννοείς το 0,6 0,7 κτλ;
    Αν εννοείς αυτό είναι η ρύθμιση κλιμακωτά. Τώρα λειτουργεί σημειακά. Έτσι τα γράφει στο χειριστήριο στα Ελληνικά. Θα το δοκιμάσω. Πρώτα όμως θα δοκιμάσω να μειώσω μισό βαθμό την επιθυμητή θερμοκρασία χώρου. Απλά το άφησα έτσι μιας και ήθελα να τσεκαρω την κατανάλωση. Η οποία πάντως με πραγματική θερμοκρασία χώρου πάνω από 21,5 μόνιμα, είναι περίπου 10 kwh/24ωρο. Πολύ σούπερ μου φαίνονται. Βέβαια τρελλά κρύα δεν έκανε αλλά πόσο να ανέβει πιο πάνω, Δίπλα, τριπλά; Πάλι εντάξει θα είναι. Εφόσον έχω το σέρβις μανουαλ αν και αυτό το ονλάιν είναι λίγο δύσχρηστο και επίσης στα αγγλικά αλλά θα μου λυθούν πολλές απορίες. Η εταιρεία δεν έχει το σέρβις μανουαλ στα ελληνικά; Θα μου πεις εδώ με το ζόρι το βρίσκεις στα Αγγλικά θέλεις και Ελληνικά. Θα έχω μια ελπίδα.
    Last edited by Spirosg; 25-11-2018 at 14:56:26.

  9. #9
    Συντονιστής marmaou's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2013
    Θέση
    Pallini, Greece.
    Ιδιότητα:
    Μ-Η Μηχανικός
    Απαντήσεις
    171
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Spirosg Εμφάνιση απάντησης
    Τώρα λειτουργεί σημειακά.
    Ποιες είναι οι τρέχουσες τιμές της ρύθμισης;
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Spirosg Εμφάνιση απάντησης
    Απλά το άφησα έτσι μιας και ήθελα να τσεκαρω την κατανάλωση. Η οποία πάντως με πραγματική θερμοκρασία χώρου πάνω από 21,5 μόνιμα, είναι περίπου 10 kwh/24ωρο. Πολύ σούπερ μου φαίνονται. Βέβαια τρελλά κρύα δεν έκανε αλλά πόσο να ανέβει πιο πάνω, Δίπλα, τριπλά;
    Η απόδοση της Α/Θ δεν είναι σταθερή. Μειώνεται καθώς πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία.

  10. #10

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ναι το γνωρίζω ότι ότι η απόδοση δεν είναι σταθερή και κατά συνέπεια η κατανάλωση.
    Οι τιμές otc (σημειακά) είναι νερό 43 και 22, για εξωτερική θερμοκρασία -20 και 20 αντίστοιχα. Για otc (κλιμακωτά) (καμπύλη 0,6) είναι νερό 44 και 20, για εξωτερική θερμοκρασία -20 και 20 αντίστοιχα. Είναι επιλεγμένο otc "σημειακά" αλλά θα δοκιμάσω και otc "κλιμακωτά".
    Last edited by Spirosg; 25-11-2018 at 21:49:58.

Παρεμφερή θέματα

  1. Ποια μάρκα αντλία Θερμότητας να επιλέξω;
    από Maria S. στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 23-07-2018, 10:33:11
  2. Αντλία θερμότητας και ζνχ.
    από kopernikos στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 29-01-2014, 00:15:25
  3. ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    από vibob στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία απάντηση: 16-02-2012, 23:49:50
  4. Υψηλή θερμοκρασία στο πρόγραμμα μειωμένης λειτουργ
    από paptho στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία απάντηση: 19-12-2011, 11:10:40
  5. ηλιακος ή αντλία θερμότητας?
    από xristos69 στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία απάντηση: 16-09-2008, 13:18:38

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό