Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 18 από 18

Θέμα: Πρόβλημα με ηλιακό τριπλής ενέργειας.

  1. #11
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Και μάλλον δέν θα ξαναφτιάξει κανείς τέτοιους ηλιακούς στο άμεσο μέλλον...[V]
    w w w . m o n a c h o s . g r

  2. #12
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Ναι όντως Θυμάμαι παλιά όταν ακούγαμε ηλιακός Φυρογένης λέγαμε οοοοοοχχχχ και το αποφεύγαμε όπως ο διάολος το λιβάνι. Ήταν μια πατέντα η οποία μάλλον δεν έπιασε. Αντί για δύο δοχεία (όπως όλα σχεδόν τα ηλιακά μπόιλερ) αυτό είχε ένα δοχείο και σερμπαντίνα η οποία συνδεότανε με τους ηλιακούς σελλέκτες Μάλιστα θυμάμαι η σερμπαντίνα αυτή ήταν και λίγο πλάγια εμβαπτισμένη μέσα στο νερό χρήσης. Δεν είχε ποτέ ικανοποιητικά αποτελέσματα γιατί δεν μπορούσε να γίνει καλή και σωστή εξαέρωση του κλειστού κυκλώματος
    Τα λέω τώρα αυτά μια και έκλεισε η εταιρεία. Κρίμα όμως γιατί είχε πολλά άλλα καλά προιόντα και μάλιστα έκανε εισαγωγή μια από την καλύτερη πλαστική σωλήνα για ενδοδαπέδια θέρμανση. Είχε και πολύ καλό συμβουλευτικό προσωπικό στην Θεσσαλονίκη αποτελούμενο από Μηχανολόγους που σε βοηθούσαν και σου έκαναν και τσάμπα μελέτη για ενδοδαπέδια (με σκοπό φυσικά να πουλήσουν τα προιόντα τους)
    http://levitostasia.com

  3. #13
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    4
    quote:Originally posted by energeia

    Αρχικά είχα στην πλάκα ηλιακό θερμοσίφωνα ανοιχτού κυκλώματος. Πριν 2 χρόνια περίπου αποφάσισα να αλλάξω μόνο το μπόιλερ και να το αντικαταστήσω με ένα κλειστού κυκλώματος τριπλής ενέργειας, ώστε να το συνδέσω και με το καλοριφέρ.
    Μετά από ένα χρόνο παρατήρησα οτι έσταζε η βαλβίδα ασφαλείας του λέβητα (αν λέγεται έτσι) και η πίεση στο κύκλωμα του καλοριφέρ ήταν πολύ ανεβασμένη. Προφανώς ο ηλιακός έχει κάποια διαρροή στη σερπαντίνα του, με αποτέλεσμα το νερό από το δίκτυο πόλεως (υψηλής πίεσης) να επιστρέφει στο κύκλωμα του καλοριφέρ και να ανεβάζει την πίεση.
    Δυστυχώς η εταιρεία από την οποία αγόρασα το μπόλερ έκλεισε και δεν μπορώ να κάνω χρήση της εγγύησης. Επειδή φοβήθηκα για τυχόν ζημιές έχω αποσυνδέσει πλέον τον ηλιακό από το καλοριφέρ.
    Τι μπορώ να κάνω εκτός από το να αγοράσω νέο ηλιακό, ή μόνο μπόιλερ και να καταργήσω τον ηλιακό; Ένας υδραυλικός που ήρθε και το είδε είπε πως δεν αλλάζει η σερπαντίνα του.
    Σκέφτηκα να βάλω μια βαλβίδα μειωσης πίεσης στην είσοδο κρύου νερού του ηλιακού από το δίκτυο πόλης (παρόμοια με αυτή που υπάρχει στην εγκατάσταση του καλοριφέρ). Αλλά χρειάζομαι και μια παρόμοια αλλά αντίστροφης ροής (υπάρχει κάτι τέτοιο για την έξοδο του ζεστού νερού από τον ηλιακό πλέον.
    Έχετε καμια άλλη ιδέα για το τι μπορώ να κάνω;
    Ο καυστήρας και ο κυκλοφορητής βρίσκεται στο υπόγειο και δεν είχε σχεδιαστεί για σύνδεση με το μπόιλερ που βρίσκεται στην πλάκα. Υπάρχει κανένα πρόβλημα είτε στον κυκλοφορητή είτε στο δοχείο διαστολής; Τι λέτε;
    Υ.Γ. Συγχαρητήρια για το forum που έχετε φτιάξει! Ειλικρινά χαίρομαι πολύ που υπάρχει κάτι τέτοιο πλέον και στην Ελλάδα.
    Mpampis

  4. #14
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    4
    "Δέυτερο και σωστό"
    Λοιπόν, λοιπόν. Αν εξαιρέσουμε την αντικατάσταση του μποϊλερ (που είναι η σωστότερη λύση) η καλύτερη λύση είναι η τοποθέτηση ενός εναλλάκτη θερμότητας!!! Έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα γιατί δεν έχεις πλέον άμμεση σύνδεση της "τρύπιας" σερπαντίνας με το κύκλωμα της θέρμανσης, αλλά έχει δύο μειονεκτήματα.
    1ο μεγάλο κόστος εγκατάστασης, εναλλάκτης + επιπλέον κυκλοφορητής.
    2ο έλεγχος του επιπλέον κυκλοφορητή, δηλαδή πότε θα λειτουργεί.
    Η λύση αυτή έχει ουσία αν βρεις εναλλάκτη μικρής αξίας. Αν δεν βρεις τότε μην το παιδεύεις άλλαξε το μποϊλερ ή όλο το ηλιακό. Ότι και να βάλεις θα είναι πεταμένα λεφτά
    Mpampis

  5. #15
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2006
    Θέση
    Patra
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    20
    Τι εννοείς εναλάκτης θερμότητας; Μα και το μπόιλερ εναλλάκτης είναι. Νέο μπόιλερ ουσιαστικά;
    Έχω σκεφτεί να βάλω ένα τέτοιο στο πατάρι του μπάνιου, διπλής ενέργειας δηλαδή, δεν είναι πολύ ακριβό. Αλλά θα έχω πρόβλημα μιας και θα πρέπει με βάνες να ανοίγω και να κλείνω, χειμώνα καλοκαίρι τον ηλιακό από το μπόιλερ διπλής ενέργειας.
    Σκεφτόμουν να φτιάξω ένα δικό μου εναλλάκτη στιγμιαίας παροχής ζεστού νερού.
    Γιατί λες οτι χρειάζεται δεύτερος κυκλοφορητής;

  6. #16
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2006
    Θέση
    Patra
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    20
    Τελικά, την κυριακή άνοιξα ολόκληρο το μπόιλερ, έβγαλα τη σερπαντίνα και την κόλλησα στο σημείο που είχε χαλάσει. Αλλά τώρα έχω πρόβλημα στεγανότητας, καθώς έχει διαρροή το μπόιλερ από τα σημεία οπου βιδώνουν οι σωληνώσεις στα δυο πλαϊνά καπάκια (δεξιά και αριστερά). Ελπίζω αλλάζοντας τα φίμπερ να λυθεί και αυτό το πρόβλημα.

  7. #17
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2006
    Θέση
    Patra
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    20
    Ξεθάβω το θέμα μου, 10+, σχεδόν 11 χρόνια μετά.
    Ο Φυρογένης μου έχει ένα θεματάκι πάλι, όχι άδικα. Έχει τρυπήσει η δεύτερη σερπαντίνα, αυτή που κλείνει το κλειστό κύκλωμα των συλλεκτών.
    Το δοχειάκι διαστολής που έχει στο πάνω μέρος στάζει νερό συνέχεια μέρα νύχτα. Προχθές ανέβηκα και άδειασα το "αντιψυκτικό" το οποίο ήταν μόνο νερό πλέον, λόγω της αραίωσης.
    Θα επιχειρήσω να τον ανοίξω και πάλι ώστε να δω αν επισκευάζεται.
    Λεφτά για νέο ηλιακό δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα.

  8. #18
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2006
    Θέση
    Patra
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    20

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Σήμερα κατάφερα και την έβγαλα. Ήταν γεμάτη άλατα όπως ήταν αναμενόμενο.
    Τρύπα με ορατό μάτι δε φαίνεται κάπου. Το απόγευμα θα το παω σε ενα μηχανουργείο να αναλάβει την κόλληση και τη δοκιμή υπό πίεση.

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως ήταν η απουσία θέσης για ανόδιο. Είναι δυνατόν να μην έχει; Μπορώ να τοποθετήσω εγώ εξωτερικά κάποιο βιδωμένο σε σειρά με τις σωληνώσεις;



Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό