Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 9 από 9

Θέμα: Μόνιμο πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια με τον ατομικό λέβητα φυσικού αερίου baxi

  1. #1

    Μόνιμο πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια με τον ατομικό λέβητα φυσικού αερίου baxi


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα.
    Εχω εδώ και 4 χρόνια έναν ατομικό λέβητα συμπηκνώσεως φυσικού αερίου baxi.
    Εδώ και μία διετία παρουσιάζει θέμα με την λειτουργία του ανά διαστήματα.
    Για παράδειγμα ενώ δούλεψε μια χαρά τον φετινό χειμώνα μέχρι τώρα, εδώ και δύο μέρες κατά την διάρκεια της λειτουργίας του, ανεβάζει την πίεση από εκεί που είναι κάτω από 1bar στα 3 bar, σε διάστημα μιας ώρας και σταματάει φυσικά για λόγους ασφαλείας.
    Αυτό έχει ξαναγίνει και ήρθε ένας τεχνικός και κάτι έκανε με το δοχείο διαστολής (καλά το λέω), έβγαλε τον αέρα ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων;
    Είναι φυσιολογικό αυτό να γίνεται κάθε χειμώνα και να πρέπει να πληρώνεις κάθε φορά τεχνικό να σου αδειάζει αέρα από το δοχείο διαστολής ή μπορεί να βρεθεί μια πιο μόνιμη λύση;
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Το φυσιολογικό είναι να γίνεται ετήσιος έλεγχος σε οποιαδήποτε συσκευή θέρμανσης. Καμία συσκευή καύσης δεν την αφήνουμε στην τύχη της. Π.χ. με το αυτοκίνητο μας τι κάνουμε?

  3. #3
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον skiabox Εμφάνιση απάντησης
    Καλησπέρα.
    Εχω εδώ και 4 χρόνια έναν ατομικό λέβητα συμπηκνώσεως φυσικού αερίου baxi.
    Εδώ και μία διετία παρουσιάζει θέμα με την λειτουργία του ανά διαστήματα.
    Για παράδειγμα ενώ δούλεψε μια χαρά τον φετινό χειμώνα μέχρι τώρα, εδώ και δύο μέρες κατά την διάρκεια της λειτουργίας του, ανεβάζει την πίεση από εκεί που είναι κάτω από 1bar στα 3 bar, σε διάστημα μιας ώρας και σταματάει φυσικά για λόγους ασφαλείας.
    Αυτό έχει ξαναγίνει και ήρθε ένας τεχνικός και κάτι έκανε με το δοχείο διαστολής (καλά το λέω), έβγαλε τον αέρα ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων;
    Είναι φυσιολογικό αυτό να γίνεται κάθε χειμώνα και να πρέπει να πληρώνεις κάθε φορά τεχνικό να σου αδειάζει αέρα από το δοχείο διαστολής ή μπορεί να βρεθεί μια πιο μόνιμη λύση;
    Ευχαριστώ.
    Φυσιολογικό είναι ο τεχνικός να προσθέτει αέρα(άζωτο κανονικά)στο δοχείο διαστολής,και όχι να αφαιρεί,καθώς στη διάρκεια του χρόνου το δοχείο χάνει την πίεσή του.Ο τεχνικός σου πάτησε τη βαλβίδα του δοχείου,άκουσε το φςςςςτ, και υπέθεσε ότι το δοχείο είναι O.K! ΛΑΘΟΣ????? Το δοχείο το μετράμε εν κενώ,χωρίς δηλαδή να πιέζει το νερό της εγκατάστασης.Κατά πάσα πιθανότητα η αύξηση της πίεσης οφείλεται στο σχεδόν άδειο(να μην πω τρύπιο) δοχείο διαστολής,και το οποίο είναι και από οριακό εώς μικρό(8 λίτρα).Αλλωστε η δουλειά του δοχείου είναι να απορροφά τον επιπλέον όγκο του νερού που δημιουργείτε κατά την θέρμανσή του,και όταν αυτό δεν έχει αέρα μέσα(δοχείο),μικραίνει η χωρητικότητα του και ανεβαίνει η πίεση. Άρα θα πρέπει να αδειάσουν τουλάχιστον τα νερά του λέβητα,και να φουσκώσει το δοχείο(1-1,5bar).Οσο για την πιο μόνιμη λύση: ΕΞΤΡΑ δοχείο διαστολής.

  4. #4
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
    Μου λέτε δηλαδή ότι ο λέβητας αυτός έχει σχεδιαστεί λάθος αν κατάλαβα καλά από την baxi;
    Οχι ότι είναι απίθανο, αν κάθε 3 μήνες λειτουργίας πρέπει να φωνάζεις τεχνικό.
    Από την άλλη μήπως είναι αστοχία στον συγκεκριμένο λέβητα;
    Γιατί αν όλοι οι baxi είχανε το ίδιο πρόβλημα φαντάζομαι η εταιρία θα χρεοκοπούσε και θα έκλεινε!

  5. #5
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον skiabox Εμφάνιση απάντησης
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
    Μου λέτε δηλαδή ότι ο λέβητας αυτός έχει σχεδιαστεί λάθος αν κατάλαβα καλά από την baxi;
    Οχι ότι είναι απίθανο, αν κάθε 3 μήνες λειτουργίας πρέπει να φωνάζεις τεχνικό.
    Από την άλλη μήπως είναι αστοχία στον συγκεκριμένο λέβητα;
    Γιατί αν όλοι οι baxi είχανε το ίδιο πρόβλημα φαντάζομαι η εταιρία θα χρεοκοπούσε και θα έκλεινε!
    Λάθος κατάλαβες,και μην βγάζετε βιαστικά συμπεράσματα για εταιρίες.
    Νομίζω ότι τα είπα όσο πιο απλά μπορούσα,και όσον αφορά την πτώση πίεσης στο δοχείο διαστολής- στη διάρκεια του χρόνου-είναι κάτι φυσιολογικό.
    Για περαιτέρω πληροφορίες μπορείς να ρωτήσεις και τον τεχνικό σου,που άλλωστε πληρώνεις.

  6. #6
    Ηρθε ο κλασικός τεχνικός και άδειασε πάλι το ΔΔ.


    Επίσης μου είπε αν ξαναστάξει από την άλλη τρύπα να τον καλέσω να αλλάξει κάποια βαλβίδα ή κάτι τέτοιο.


    Ο προηγούμενος τεχνικός που μου είχε αλλάξει τον διακόπτη που δίνει νερό στο σύστημα εντωμεταξύ μου είχε πει ότι δεν πειράζει να τρέχει νερό από την δεύτερη τρύπα!


    Μου πήρε και 25 ευρώ αυτήν τη φορά αντί για 15 ευρώ ο τυπάς για την ίδια 5λεπτη δουλειά (είχε και 2ο άτομο αυτή τη φορά μαζί).


    80% αύξηση τιμής μέσα σε έναν χρόνο!

  7. #7
    Προφανώς στάζει η βαλβίδα ασφαλείας,από την υπερπίεση και συσσωρευμένα άλατα στην έδρα της.
    Για να καταλάβω όμως,έρχεται ο κλασικός τεχνικός και πατάει την βαλβίδα του ΔΔ;και τι αφαιρεί αέρα;
    Και τότε η πίεση στο μανόμετρο μειώνεται;
    Αν μπορείς φωτογραφίες.

  8. #8
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον kostiskostas Εμφάνιση απάντησης
    Προφανώς στάζει η βαλβίδα ασφαλείας,από την υπερπίεση και συσσωρευμένα άλατα στην έδρα της.
    Για να καταλάβω όμως,έρχεται ο κλασικός τεχνικός και πατάει την βαλβίδα του ΔΔ;και τι αφαιρεί αέρα;
    Και τότε η πίεση στο μανόμετρο μειώνεται;
    Αν μπορείς φωτογραφίες.
    Εγώ πήγα μέχρι το ΑΤΜ να πάρω λεφτά οπότε δεν είδα τι έκανε στο 5λεπτο.
    Αλλά νομίζω κάνουν το κλασικό που κάνουν όλοι, δηλαδή φτιάχνουν το μείγμα αέρα/νερό μέσα στο ΔΔ να είναι το σωστό.

  9. #9

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον skiabox Εμφάνιση απάντησης
    Εγώ πήγα μέχρι το ΑΤΜ να πάρω λεφτά οπότε δεν είδα τι έκανε στο 5λεπτο.
    Αλλά νομίζω κάνουν το κλασικό που κάνουν όλοι, δηλαδή φτιάχνουν το μείγμα αέρα/νερό μέσα στο ΔΔ να είναι το σωστό.
    Οπότε skiadox,κατά τον ετήσιο έλεγχο(συντήρηση)του λεβητά σου,ο τεχνικός θα φτιάχνει και το μείγμα αέρα/νερό(όπως εσύ το ονομάζεις).

Παρεμφερή θέματα

  1. ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΟ ΛΕΒΗΤΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ-
    από denpne στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 29-10-2018, 16:56:27
  2. Απεξάρτηση απο κεντρική θέρμανση, με ατομικό λέβητα αερίου
    από Gerodimos στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 30-09-2015, 16:59:35
  3. Πρόβλημα σε λέβητα Φ.Α. Baxi Luna 3 Comfort
    από dittohed στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία απάντηση: 14-11-2014, 14:36:53
  4. Πρόβλημα σε λέβητα Φ.Α. Baxi Luna 3 Comfort
    από dittohed στο φόρουμ Forums. - Οδηγίες χρήσης.
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία απάντηση: 14-11-2014, 14:36:53

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό