Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 2 από 2

Θέμα: Βοήθεια-συμβουλές-απορίες περί επιτοίχιου με προπάνιο

  1. #1

    Βοήθεια-συμβουλές-απορίες περί επιτοίχιου με προπάνιο


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλως σας βρήκα...γεμάτος απορίες.

    Εγκατέστησα πρόσφατα, ακούγοντας τις συμβουλές φίλων τεχνικό εγκαταστάτη και μηχανολόγο περι υγραρίου, ένα συστημα το οποιο αποτελείται απο τα εξής.

    Επιτοίχιο λέβητα ariston genus one 24, θερμοστάτη ariston sensys, καθως και εξωτερικό αισθητήριο.

    Η οικία ειναι περίπου 97τμ, με διπλό τούβλο, 5αρα εξηλασμένη (της εποχής) και 4 ή 5εκ εξηλασμένης στη πλάκα. Δεν υπάρχει σκεπή. Τα κουφώματα ειναι αλουμινιου, διπλο τζάμι, δυστυχώς χωρις θερμοδιακοπή. Κατασκευή του 1997-98 η οικία.
    Το δικτυο των σωληνώσεων ηταν ηδη κατασκευασμένο οταν ηρθα να κατοικησω στο σπιτι, ετσι δε μπορούσαμε να παίξουμε με οτι μηκη σωματων θελαμε.

    Βασει των ανωτέρω, ο φιλος μηχανολογος εβγαλε σώματα περίπου 14Kw (απώλειες). Απ'οτι μου ειπε τα υπερδιαστασιολογησε κατα 15%.

    Να σημειώσω οτι το σύστημα μου ειναι αυτό http://www.solin.gr/el/heating που λεει "ακτινικό σύστημα θέρμανσης". Και τα σώματα ειναι συνδεδεμένα σταυρωτά, δηλ απ'τη μια πλευρά ψηλά η προσαγωγή και απο την άλλη χαμηλά η επιστροφή.

    Αρχικά ο λέβητας δούλεψε με φιάλες, που κρίθηκε ασύμφορο, μιας κια τον δουλεψα σε παρατεταμένα κρύα, -5 με 0 για ενα δεκαήμερο και με θερμορύθμιση, στο auto δηλ. Εκεί χαθηκε λιγο η μπάλα Τα σώματα τα υπολογίσαμε απ'το πινακα στους 75 βαθμους, αν και οπου μας επαιρνε τα μεγαλώσαμε λιγο ακομη, μήπως και δουλέψω σε χαμηλότερες θερμοκρασίες...

    ΣΗΜΕΡΑ, εχω τοποθετήσει ηδη δεξαμενή. Εχω βγαλει την αντιστάθμιση και εχω μονο τον εσωτερικο θερμοστάτη και εχω θεσει θερμοκρασία νερού λεβητα τους 70 βαθμους.

    Ο θερμοστάτης μου, εχει μια ενδειξη, κατανάλωσης αερίου. Παράδειγμα μια ημερα καταναλώνει 125KWh. Διαρώντας το με τη θερμικη αποδοση του προπανιου ήτοι 12.8kwh/kg σημαίνει οτι την ημερα καταναλώνει 9.76κιλά* περιπου 2λτ/κιλό = 19 λιτρα * 0.62ε/λτ = 12,1 ευρώ...πράγμα που μου φαίνεται πολύ, για θερμοστάτη στους 20.5 βαθμους και μέση θερμοκρασία εξω αυτη τη περίοδο 5 βαθμων τη νυχτα και 10-12 βαθμών την ημέρα...
    (θεωρώντας δεδομένο οτι δειχνει σωστα τη κατανάλωση η μονάδα...).

    Επίσης, η μονάδα εχει διπλα στο εικονίδιο καύσης, κάποιες γραμμές που δειχνουν την ισχύ εκείνη τη στιγμή...αυτή, οταν λειτουργεί ο λέβητας ειναι διαρκώς στη μέση...δε παιζει δηλ πανω κατω καθολου και μου φαίνεται περίεργο...δε θα έπρεπε να δυναμώνει/χαμηλώνει; υποτίθεται ο λεβητας εχει σχεση διαμορφωσης 1:10

    Να βαλω παλι την αντιστάθμιση; τι καμπύλη να επιλέξω; έχω φάει τα μάτια μου και εχω πελαγώσει με κλίσεις, παράλληλες μετατοπίσεις... ο τεχνικός φιλος δε ξέρει, λεει trial and error, ο μηχανολογος, λεει θελω εμπειρο καυστηρατζή και πάει λέγοντας

    Υ.Γ. να τονισω, πως το πατρικο μου κατασκευής 1982, με θερμοπρόσοψη 7εκ εξηλασμένης, και μόνωση δώματος 5εκ πολυουρεθάνης, με πλαστικά κουφώματα, με μέση θερμοκρασία μεσα 22 βαθμών απο μέσα οκτώμβρη έως απρίλιο ζεσταίνεται με 1000ε πετρέλαιαο (ακόμη και με βαρύ χειμώνα). Και μάλιστα με καυστήρα 30ετίας. Δηλ κρίνοντας απο αυτό, θεωρώ οτι εγω καταναλώνω...τον άμπακο!

    Υ.Γ.2 μια απορία ακομη...αξιζει να πάρω ένα κιτ ηλιακού και να εκμεταλλέυομαι όσες ημερες του χειμώνα έχει ήλιο για να λειτουργει λιγότερο ο λέβητας;

    Υ.Γ.3 ψιλομετανιώνω που δεν έβαλα πέλλετ

    Ευχαριστώ όποιον κάνει το κόπο να απαντήσει...
    Last edited by kanesaxo; 15-02-2019 at 00:27:34.

  2. #2

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    δοκιμάσατε καθόλου με αντιστάθμιση? για ποιό λόγο τη βγάλατε.

Παρεμφερή θέματα

  1. Ερώτηση για εγκατάσταση επιτοίχιου λέβητα
    από jpjoinus στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταία απάντηση: 25-04-2012, 23:48:24
  2. Θερμιδομέτρηση τεχνικές συμβουλές
    από gregori στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταία απάντηση: 10-02-2010, 22:24:41
  3. Προταση για επιτοιχο λεβητα υγραεριου (προπανιο).
    από kostas2712 στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία απάντηση: 06-02-2008, 20:28:08
  4. Συμβουλές - Ερωτήσεις.
    από DimitrisNL στο φόρουμ Επαγγελματικά & φορολογικά θέματα.
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία απάντηση: 14-04-2005, 06:50:01
  5. Ζητω τις συμβουλες σας
    από EStefas στο φόρουμ Επαγγελματικά & φορολογικά θέματα.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 14-03-2004, 09:31:25

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό