Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 10

Θέμα: Monobloc ή διαιρούμενη

  1. #1

    Monobloc ή διαιρούμενη


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλώς σας βρήκα .
    Πήρα την αποφαση για την αγορα αντλιας με νερο στους 65c R32 η οποια θα μπει για χρηση μονο θερμανσης σε διαμερισμα 90 τμ με τριφασικο ρευμα .
    Το ερωτημα ειναι το εξης η μια εταιρια εχει διαιρουμενη το θεμα ειναι οτι στο διαμερισμα δεν υπαρχει χωρος για την εσωτερικη μοναδα .
    Οι πωλητες λενε οτι δεν πειραζει να μπει και αυτη εξω αρκει να μην βραχει , ετσι ομως δεν υπαρχει θεμα με την εγγυηση ?
    και δευτερον η αποδοση της εσωτερικης που θα μπει εξω δεν θα επηρεαζεται απο τις χαμηλες θερμοκρασιες ?
    Ερωτηση δευτερη , τα σωματα που εχω τωρα ειναι τα παρακατω , με τον λεβητα της πολυκατοικιας 5 οροφων ρυθμισμενος στου 75 βαθμους εγω στον 2ο οροφο ειμαι μια χαρα απο ζεστη δηλαδη φτανουν και περισσευουν.
    Με ποσα KW νομιζετε οτι θα κανω δουλεια μου εχουν πει απο 9 εως 16 , παρνοια δεν μπορω να βρω ακρη .
    Ν1 100cmX50. 2στηλο. 14 φέτες
    Ν2 100cmX60 3στηλο. 16 φέτες
    Ν3 100cmX45 3στηλο 12 φέτες
    Ν4. 100cmX40 2στηλο 11 φέτες
    Ν5. Πετσετοκρεμαστρα μικρη
    N6. 100cmX60 3στηλο 16 φετες
    Ν7. 100cmX40. 3στηλο. 10 φέτες
    Καθε βοηθεια δεκτη.

  2. #2
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Οι "πωλητές"καλό θα ήταν να διαβάσουν τα εγχειρίδια εγκατάστασης πρίν μιλήσουν. Ειδικά όταν συζητάμε για μηχανήματα υψηλής τεχνολογίας όπως οι αντλίες θερμότητας και όχι για μίξερ.

    Έχω εγκαταστήσει την εσωτερική μονάδα σε μπαλκόνι, αλλα με ειδική κατασκευή. Δουλεύει 8 χρόνια και δεν έχει κανένα θέμα.
    Ωστόσο, ήταν εξαιρετικά δύκολη εφαρμογή. Το ορθο είναι οι εσωτερικές μονάδες να τοποθετούνεια σε εσωτερικό χώρο για λόγους ηλεκτρολογικής προστασίας, απόδοσης, πρόωρης φθοράς λόγω υγρασίας, πάγου κ.α.

    Συνήθως οι monoblock μας καλύπτουν,. Υπάρχουν monoblock αντλίες θερμότητας που κρατάνε 65 βαθμούς κελσίου. Το θέμα είναι να υπολογιστούν οι απώλειες του χώρου και στη συνέχεια να γίνει έλεγχος αν τα υφιστάμενα σώματα μπορούν να καλύψουν την απαιτούμενη ισχύ στις θερμοκρασίες που θέλουμε.
    Αυτό δε γίνετε όυτε στο πόδι. Χρειάζεται μια μελέτε εφαρμογής.
    Μέχρι τότε όλοι (και οι πωλητες, μπορούν να "νομίζουν"...).
    Last edited by nkx; 20-02-2019 at 01:14:07.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  3. #3
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον nkx Εμφάνιση απάντησης
    Οι "πωλητές"καλό θα ήταν να διαβάσουν τα εγχειρίδια εγκατάστασης πρίν μιλήσουν. Ειδικά όταν συζητάμε για μηχανήματα υψηλής τεχνολογίας όπως οι αντλίες θερμότητας και όχι για μίξερ.

    Έχω εγκαταστήσει την εσωτερική μονάδα σε μπαλκόνι, αλλα με ειδική κατασκευή. Δουλεύει 8 χρόνια και δεν έχει κανένα θέμα.
    Ωστόσο, ήταν εξαιρετικά δύκολη εφαρμογή. Το ορθο είναι οι εσωτερικές μονάδες να τοποθετούνεια σε εσωτερικό χώρο για λόγους ηλεκτρολογικής προστασίας, απόδοσης, πρόωρης φθοράς λόγω υγρασίας, πάγου κ.α.

    Συνήθως οι monoblock μας καλύπτουν,. Υπάρχουν monoblock αντλίες θερμότητας που κρατάνε 65 βαθμούς κελσίου. Το θέμα είναι να υπολογιστούν οι απώλειες του χώρου και στη συνέχεια να γίνει έλεγχος αν τα υφιστάμενα σώματα μπορούν να καλύψουν την απαιτούμενη ισχύ στις θερμοκρασίες που θέλουμε.
    Αυτό δε γίνετε όυτε στο πόδι. Χρειάζεται μια μελέτε εφαρμογής.
    Μέχρι τότε όλοι (και οι πωλητες, μπορούν να "νομίζουν"...).
    Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση , Τα σωματα εαν τα υπολογιζω σωστα πρεπει να ειναι 10000-11000 θερμιδες οποτε πρεπει να παω σε 8αρα(daikin altherma3 ) ή είναι καλυτερα 11αρα lg monobloc ?
    Η daikin εχει μεσα στην τιμη και 2 αντιστασεις αλλα το θεμα ειναι οτι εαν δουλευουν συνεχεια για να καλυψουν τα σωματα παει η οικονομια περιπατο ?
    Εγω μεχρι τωρα με τα σωματα που εχω και πετρελαιο ειχα ανετα 22 βαθμους οποτε τους χρειαζομουν συνηθως ομως ειχα τον θερμοστατη στους 20 βαθμους.

    Επισης να πω οτι εχω τριφασικο ρευμα οποτε νομιζω οτι καλυτερα ειναι να παρω τριφασικη παρα μονοφασικη ετσι ?

  4. #4
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Όταν γράφω "μελέτη εφαρμογής" δεν εννοώ "νομίζω", "εάν", "ίσως".
    Συνεχίζετε να ακολουθείτε τη λάθος διαδρομή. Υπολογίζετε μόνος σας τις αποδόσεις των σωμάτων και με βάση αυτό κάνετε εικασίες για επιλογή α/θ. Αλήθεθα γιατί όχι 8άρα lg ή 11άρα daikin;
    Ξαναδιαβάστε την ανάρτηση μου και καθώς και το θέμα
    http://www.monachos.gr/forum/showthr...ίας-θερμότητας

    καθώς και το
    http://www.inclima.gr/alphanutaulamb...lphasigma.html

    Μην συνεχίζετε άλλο την τακτική της εύκολης διαδρομής γιατί θα βρεθείτε σε αδιέξοδο.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  5. #5
    Tελικα εφερα μηχανολογο ο οποιος δεν εμπορευεται δουλευει στο δημοσιο οποτε δεν ειχε καποιο εμπορικο κερδος πληρωσα 50 ευρω .
    Μετρησε ξαναμετρησε ειδε σε ποιο σημειο ειναι το κολεκτερ ποση αποσταση εχει να διανυσει το νερο και να επιστρεψει πισω ,ποσες γραμμες εχει το κυκλωμα (3 εχει τελικα )
    τι διαμετρο εχουν οι γραμμες που φτανουν στα σωματα , υπολογισε τα σωματα εκανε και μια προβλεψη για ζεστο νερο εαν καποτε χρειαστει .
    Μου προτεινε καποιες αλλα και αυτος μου ειπε οχι διαιρουμενη διοτι το μπαλκονι ειναι στενο και βρεχεται και οτι πρεπει να γινει ειδικη κατασκευη με αρκετο κοστος κλπ.
    Τα 12KW στους 65 βαθμους μου ειπε οτι ειναι καταλληλη και οτι εαν θελω στο σαλονι μπορω να βαλω και μεγαλυτερα σωματα οταν θα αλλαχθουν αλλα δεν θα χρειαστει .
    Μπορω ομως να τα αλλαξω ολα και να βαλω διαφορετικου τυπου απο αυτα που εχω και να δουλευω την αντλια ποιο χαμηλα απο τους 65 .
    Εαν παω σε αντλια χαμηλοτερων θερμοκρασιων μου ειπε οτι τα σωματα πρεπει να μεγαλωσουν πολυ για να αποδοσουν και επισης να ειναι χαμηλων θερμοκρασιων ή κατι σαν τα zehnder που ειναι σαν
    τα κλασικα σωματα αλλα στο εσωτερικο του κυκλοφορει το νερο διαφορετικα σε αντιθερη περιπτωση πανελλ .
    Τελικα θα βαλω μια 12αρα r32 με τα υπαρχοντα σωματα και του χρονου που θα βαψω θα αλλαξω εαν χρειαζεται καποιο σωμα .

  6. #6
    Υπόψιν οτι με νερά 65 βαθμούς θα υπάρχει μεγάλη κατανάλωση. το καλό με την αντλία είναι οτι είναι οικονομικη όταν δουλεύει χαμηλά.Δές τι cop δίνει η αντλία σε αυτή τη θερμοκρασία σε σχέση με κάποια χαμηλότερη κ θα καταλάβεις.

  7. #7
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον GEORGES81 Εμφάνιση απάντησης
    Υπόψιν οτι με νερά 65 βαθμούς θα υπάρχει μεγάλη κατανάλωση. το καλό με την αντλία είναι οτι είναι οικονομικη όταν δουλεύει χαμηλά.Δές τι cop δίνει η αντλία σε αυτή τη θερμοκρασία σε σχέση με κάποια χαμηλότερη κ θα καταλάβεις.
    Σε ευχαριστω , εκανα και εγω αυτη την σκεψη και μια λυση ειναι ειναι οτι ετσι και αλλιως καποια στιγμη σωματα θα αλλαξω γιατι ειναι παλια εχουν μαδησει κλπ.
    Οποτε μπορει να παω του χρονου σε σωματα που να δουλευουν σε χαμηλες θερμοκρασιες (μεγαλυτερα ομως) και να την δουλευω με χαμηλοτερους βαθμους.
    Εαν στον επομενο χειμωνα αναλογα και το τι κρυα θα κανει μου δωσει μια καλη καταναλωση θα επιλεξω αναλογως και εαν θα αλλαξω τυπο σωματων ή θα βαλω παλι τυπου ακαν.

  8. #8
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Η αντλία θερμότητας πρέπει να δουλεύει με αντιστάθμιση. Οι 65 βαθμοι είναι το πάνω όριο. Συνήθως αρκούν 50-55 βαθμοί για τις περισσότερς βαθμοημέρες και το 65 χρειάζεται μόνο στις αιχμές.
    Όα βέβαι είναι θέμα υπολογισμού και επιλογής κατάλληλης καμπύλης αντιστάθμισης.

    Χαίρομαι που το κοινό αρχίζει και εμπιστεύεται τις αντλίες θερμότητας όλο και περισσότερο. Όταν ξεκινήσαμε τις εφαρμογές πρίν 8 χρόνια περίπου, πολλοί συνάδελφοι γελάγανε και υποστήριζαν ότι δε θα προχωρήσουν.
    Ευτυχώς εμείς οι μηχανικοί με θεωρητική κατάρτιση αλλα και τεχνικό ένστικτο, δεν πτοηθήκαμε...
    Τώρα βέβαια όλοι βάζουν αντλίες θερμότητας,. Ελπίζω να μην τους πάεει άλλα 10 χρόνια για να μάθουν να τις εγκαθιστούν σωστά...
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  9. #9
    @nkx δυστυχώς η πλειοψηφία των καταναλωτών δέν έχει ιδεα περί συστήματος θέρμανσης με αποτέλεσμα να γίνεται έρμαιο του κάθε άσχετου. Δέν έχει ιδέα από μελέτη θερμικών απωλειών, διαστασιολόγηση σωμάτων ανάλογα με εσωτερική κ εξωτερική θερμοκρασία, κ κατ επέκταση επιλογή μέσου θέρμανσης κ τρόπου λειτουργίας αυτού. Κ εγώ κατα τύχη ενημερώθηκα από τα φόρουμ, λίγο αργά βέβαια αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ. Δυατυχώς οι εγκαταστάτες ειδικά επαρχία έχουν να μάθουν πολλά ακόμα.
    @neggl σε πρώτο στάδιο θα μπορούσες τα 2 μεγάλα σώματα π υποθετω είναι στο σαλόνι να τα βάλεις π.χ. στη κουζίνα ή στο δωμάτιο δεδομένου ότι εκεί δέ χρειαζόμαστε τόσο μεγάλη θέρμανση. εγώ π.χ. έχω βάλει να κόβει στους 19 με θερμοδιακοπτόμενη βάνα(νμζ έτσι τη λένε.) Στόχος σου γενικά να πιάσεις τν επιθυμητή θερμοκρασία χώρου σε όσο χαμηλότερους βαθμούς νερών.

  10. #10

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Μήπως θα μπορούσα να έχω το όνομα του μηχανολόγου σας ;
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον neggl Εμφάνιση απάντησης
    Tελικα εφερα μηχανολογο ο οποιος δεν εμπορευεται δουλευει στο δημοσιο οποτε δεν ειχε καποιο εμπορικο κερδος πληρωσα 50 ευρω .
    Μετρησε ξαναμετρησε ειδε σε ποιο σημειο ειναι το κολεκτερ ποση αποσταση εχει να διανυσει το νερο και να επιστρεψει πισω ,ποσες γραμμες εχει το κυκλωμα (3 εχει τελικα )
    τι διαμετρο εχουν οι γραμμες που φτανουν στα σωματα , υπολογισε τα σωματα εκανε και μια προβλεψη για ζεστο νερο εαν καποτε χρειαστει .
    Μου προτεινε καποιες αλλα και αυτος μου ειπε οχι διαιρουμενη διοτι το μπαλκονι ειναι στενο και βρεχεται και οτι πρεπει να γινει ειδικη κατασκευη με αρκετο κοστος κλπ.
    Τα 12KW στους 65 βαθμους μου ειπε οτι ειναι καταλληλη και οτι εαν θελω στο σαλονι μπορω να βαλω και μεγαλυτερα σωματα οταν θα αλλαχθουν αλλα δεν θα χρειαστει .
    Μπορω ομως να τα αλλαξω ολα και να βαλω διαφορετικου τυπου απο αυτα που εχω και να δουλευω την αντλια ποιο χαμηλα απο τους 65 .
    Εαν παω σε αντλια χαμηλοτερων θερμοκρασιων μου ειπε οτι τα σωματα πρεπει να μεγαλωσουν πολυ για να αποδοσουν και επισης να ειναι χαμηλων θερμοκρασιων ή κατι σαν τα zehnder που ειναι σαν
    τα κλασικα σωματα αλλα στο εσωτερικο του κυκλοφορει το νερο διαφορετικα σε αντιθερη περιπτωση πανελλ .
    Τελικα θα βαλω μια 12αρα r32 με τα υπαρχοντα σωματα και του χρονου που θα βαψω θα αλλαξω εαν χρειαζεται καποιο σωμα .

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό