Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 72

Θέμα: προβλημα - πολλα κοινοχρηστα λογω θερμανσης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    22

    προβλημα - πολλα κοινοχρηστα λογω θερμανσης


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παιδια γεια σας.
    Απ' οτι βλεπω υπαρχουν εδω ανθρωποι με γνωσεις και ορεξη να βοηθησουν,
    οποτε θα σας πω και εγω το προβλημα που εχω.
    Ειμαι ασχετος με ολα οσα αφορουν θερμανση
    Νοικιασα διαμερισμα πριν απο 5 μηνες.Καινουριο,δεν ειχε ξανακατοικηθει.Εχει αυτονομη θερμανση.Τα κοινχρηστα ερχονται του τρεις τελευταιους μηνες 230-240 euro απο τα οποια τα 220 για πετρελαιο.Ολοι οι υπολοιποι ενοικοι πληρωνουν απο 60 εως 110 euro.Ειμαι στον 1ο οροφο.το διαμερισμα ειναι 90τ.μ. με 6 σωματα.
    Το λαμπακι του θερμοστατη ειναι αναμεννο για 30-40 λεπτα,σβηνει για 8-10 λεπτα,αναβει παλι για 40 λεπτα,σβηνει παλι για 10 λεπτα κ.ο.κ.
    Αυτο συμβαινει συνεχως.Στην εγκατασταση του καυστηρα στο υπογειο (οπου πηγα με τον διαχειριστη) παρακολουθησαμε τους μετρητες,οπου ολα φαινονται σωστα.Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι ενω το λαμπακι για ολα τα υπολοιπα διαμερισματα αναβοσβηνε ανα 5 περιπου λεπτα,στο δικο μου εμενε ανναμενο για 40 λεπτα και εσβηνε για 5-10.
    Το θερμομετρο στο σπιτι δειχνει 21 βαθμους, ο θερμοστατης ειναι ρυθμισμενος στους 17 (!) και εξακολουθει να λειτουργει.
    Εχουν ερθει : ηλεκτρολογος (αλλαξε θερμοστατη), μηχανικος και υδραυλικος της πολυκατοικιας ("Αφου τοσο καις,τοσο πληρωνεις.Ολα καλα ειναι" ... ),καυστηρατζης απο International Oil ("Παρακολουθησε το λιγο καιρο και ξαναπαρε με").
    Τελικα λυση δεν εχω βρει και το εχω κλεισει τελειως.
    Τι να κανω ρε παιδια?Καμια ιδεα?Προταση?
    Ειναι λογικο ποσο 230 euro καθε μηνα?
    Μαλλον λοιπον καιω οντως πολυ.Γιατι ομωσ?
    Αλλαξα θερμοστατη,το προβλημα δεν λυθηκε.
    Ευχαριστω πολυ
    Κωστας

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2004
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    820
    Είσαι στον πρώτο όροφο και από κάτω δεν υπάρχει διαμέρισμα ή υπάρχει ισόγειο (κατοικία ή μαγαζιά);
    Η εξίσωση είναι σωστή γιατί είναι όμορφη. - Dirac

  3. #3
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    22
    Απο κατω υπαρχει πιλοτη.
    Ο θερμοστατης δουλευει συνεχως στους 17-18 βαθμους.Ποτε παραπανω
    Ευχαριστω
    Κωστας

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2004
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    820
    Έχεις το θερμοστάτη στους 18 βαθμούς. Ανάβεις το καλοριφέρ και αρχίζει να ανεβαίνει η θερμοκρασία, από τους 15 ας πούμε βαθμούς που έχει το σπίτι.
    Το λαμπάκι του θερμοστάτη είναι αναμένο. Μέχρι εδώ εντάξει;
    Η θερμοκρασία ανεβαίνει και το λαμπάκι του θερμοστάτη σβήνει. Τι θερμοκρασία έχει τότε το σπίτι; Στον ίδιο χώρο που είναι και ο θερμοστάτης, όχι κάπου αλλου.
    Επειδή λες ότι το σπίτι φτάνει στους 21 βαθμούς που είναι ας πούμε μια αποδεκτή θερμοκρασία, αλλά ο θερμοστάτης είναι στους 18, εδώ υπάρχει κάτι ακατανόητο. 18 βαθμοί είναι λίγο. Εσύ κρυώνεις μέσα στο σπίτι; Δοκίμασε να μετρήσεις με ένα άλλο θερμόμετρο για να καταλήξουμε αν όντως έχεις 21 βαθμούς και ο θερμοστάτης σου που είναι στους 18 συνεχίζει να ζητάει θέρμανση.
    Αν τώρα έχεις 17 βαθμούς και άρα κρυώνεις μέσα στο σπίτι, και δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία εύκολα, τότε τα σώματα που έχεις είναι μικρά για το σπίτι σου, έπρεπε να έχεις μεγαλύτερα για να μπορείς να ζεσταθείς και να αντισταθμίσεις τις απώλειες θερμότητας που έχεις από το δάπεδο και που δεν θα τις είχες αν από κάτω υπήρχε διαμέρισμα που θερμαινόταν κι αυτό (ή αν υπήρχε μόνωση που μάλλον δεν υπάρχει).
    Όμως επειδή το θέμα των θερμοκρασιών με μπερδεύει, κοίταξε να βεβαιωθείς τι θερμοκρασία έχεις μέσα στο σπίτι σου. Πάρε ένα ψηφιακό θερμόμετρο και βάλτο δίπλα στο θερμοστάτη και κοίτα τι γίνεται.
    Η εξίσωση είναι σωστή γιατί είναι όμορφη. - Dirac

  5. #5
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    22
    Φιλε andronoglou σ' ευχαριστω για τη βοηθεια.
    Χθες το βραδυ ακουμπησα ψηφιακο και αναλογικο θερμομετρο πανω στον θερμοστατη.Μετα απο μιση ωρα και τα δυο εδειχναν 21 βαθμους.Ο θερμοστατης ηταν ρυθμισμενος στους 17-18 και δεν εκλεινε.Περιμενα αλλα 15 λεπτα για να κλεισει και δεν εκλεισε τελικα,οποτε τον εκλεισα εγω απο τον διακοπτη.Εγω δεν κρυωνα,και μετα απο δυο ωρες με κλειστη τη θερμανση η θερμοκρασια ηταν 19,5 βαθμοι.Τα σωματα ζεσταινονται κανονικα, καινε δηλαδη σε ολη τους την επιφανεια.

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Μάλλον κάποιος άλλος αυτοματισμός δεν αφήνει την ηλεκτροβάνα να κλείσει...
    Υπάρχει περίπτωση να γίνεται από τον πίνακα των ωρομετρητών(bypass στην τελευταία ηλεκτροβάνα);
    Κάποιος πιο έμπειρος μήπως γνωρίζει αν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο;
    Αλλα είναι διαβολική σύμπτωση η τελευταία η/β να είναι πάντα η δική του...
    Εκτός και εάν κάτι δεν πάει καλά στον πίνακα των ωρομετητών.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    22
    Παιδια τι ειναι το bypass?
    Σας ειπα δεν εχω ιδεα..!

  8. #8

  9. #9
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2004
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    820
    Όταν λες ότι δεν κλείνει ο θερμοστάτης εννοείς ότι το λαμπάκι του είναι αναμένο ενώ έχεις 21 βαθμούς και ο θερμοστάτης λέει 18, και αυτό συμβαίνει και με το νέο θερμοστάτη που έχεις αλλάξει;
    Ο μηχανικός θερμοστάτης κάνει ένα "κλικ" όταν ανοίγει ή κλείνει. Ακούγεται ο ήχος αυτός όταν ανεβοκατεβάζεις θερμοκρασία. Με τον ήχο ανάβει και σβήνει αντίστοιχα το λαμπάκι του θερμοστάτη; Ή ακούγεται μεν ο ήχος αλλά δεν σβήνει το λαμπάκι;
    Κάνε τη δοκιμή με το θερμόμετρο δίπλα, και δες όταν πχ έχεις 21 βαθμούς με βάση το θερμόμετρο, σε τι θερμοκρασία ακούς το "κλικ" όταν γυρίζεις το ρυθμιστικό του θερμοστάτη. Το σημείο του "κλικ" στο ανέβασμα είναι διαφορετικό από ότι στο κατέβασμα της κλίμακας λόγω της υπολογισμένης υστέρησης του θερμοστάτη. Όμως το κλικ αυτό, πρέπει να συνοδεύεται από το άναμα και σβήσιμο στο λαμπάκι του θερμοστάτη. Συμβαίνει αυτό;
    Και ένα τελευταίο, αυτός που σου άλλαξε το θερμοστάτη είναι ο ίδιος που είχε τοποθετήσει τον αρχικό θερμοστάτη;
    Η εξίσωση είναι σωστή γιατί είναι όμορφη. - Dirac

  10. #10
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    22

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Φιλε andronoglou
    Κατ' αρχην οχι δεν ειναι ο ιδιος που μου εβαλε τον δευτερο θερμοστατη
    με αυτον που ειχε βαλει τον αρχικο.
    Δευτερον,οταν ανεβοκατεβαζω την θερμοκρασια στον θερμοστατη το κλικ ακουγεται και το λαμπακι αναβοσβηνει.
    ΑΛΛΑ ... προχθες που ημουν στο σπιτι μονος και ειχε σχετικη ησυχια,
    ακουγα το κλικ απο τον θερμοστατη (χωρις εγω να τον πειραζω καθολου)
    αλλα το λαμπακι ΔΕΝ αναβοσβηνε οταν ακουγα το κλικ.
    Υπαρχει περιπτωση να εχουν συνδεθει αναποδα καλωδια στον θερμοστατη ή λεω βλακειες?
    Ευχαριστω
    Κωστας

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό