Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 25

Θέμα: Οσμες απο λεκανη

  1. #1
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2006
    Θέση
    athens, , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    36

    Οσμες απο λεκανη


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    θελω μια λυση στο προβλημα μου που ειναι το εξης.Υπαρχουν 2 τουαλετες στο οικημα και η πανω τουαλετα μυριζει απο την λεκανη(απο τις τρυπες που βγαινει το νερο απο το καζανακι) και το δικτυο ειναι συνενδεμενο με βοθρο.υπαρχει πιθανοτητα να εχει προβλημα η λεκανη. Η κατω τουαλετα δεν μυριζει γιατι.Να εχουν προβλημα η σωληνωσεις? help!!!!

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Υπάρχει κατακόρυφη στήλη αερισμού; Δηλαδή συνεχίζεται η κατακόρυφη στήλη και μετά την τελευταία τουαλέτα έως την ταράτσα;

  3. #3
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Από τις τρύπες που λες δεν νομίζω να μυρίζει. Για βάλε την μύτη σου και στο σιφών δαπέδου και πες μας αν μυρίζει και από εκεί. Επίσης όταν πατάς το καζανάκι το νερό αδειάζει γρήγορα από την λεκάνη ή αργεί κάνοντας ένα είδος υπερχύλησης ας πούμε? (δηλαδή γεμίζει η λεκάνη απότομα και μετά φεύγει σιγά σιγά το νερό?)
    Αν συμβαίνουν αυτά τα δύο τότε dipoli μάλλον δεν έχει εξαερισμό
    http://levitostasia.com

  4. #4
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2006
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    4
    θελω μια λυση στο προβλημα μου που ειναι το εξης.Υπαρχουν 2 τουαλετες στο οικημα και η πανω τουαλετα μυριζει απο την λεκανη(απο τις τρυπες που βγαινει το νερο απο το καζανακι) και το δικτυο ειναι συνενδεμενο με βοθρο.υπαρχει πιθανοτητα να εχει προβλημα η λεκανη. Η κατω τουαλετα δεν μυριζει γιατι.Να εχουν προβλημα η σωληνωσεις? help!!!!
    εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με την διαφορα οτι οι τουαλετες ειναι τρεις.
    εισογειο ,1ος οροφος και η τριτη στο δωμα (ταρατσα)
    υπαρχει κατακορυφη στηλη εξαερωσης μεχρι πάνω στην ταρατσα και το σιφωνι δαπεδου δεν μυριζει.το μονο που ισως βοηθησει ειναι οτι οταν αδειαζει ο νιπτηρας ακουγεται θορυβος νερου στο σιφωνι δαπεδου οπως οταν αδειάζουμε ενα μπουκαλι κρατωντας το εντελως καθετα αναποδα ,ξερετε αδειαζει νερο μπαινει αερας κ.ο.κ.
    αναρωτιεμαι μηπως δεν εχουν αρκετη κλιση οι σωληνες στο δάπεδο(πικρα)
    η μυρουδια στο μπανιο του 1ου οροφου βγαινει απο τις τρυπες της λεκανης εκει που τρεχει το νερο απο το καζανακι και στο δωμα απο τον σωληνα που βαζουμε την αποχετευση απο το πλυντηριο ρουχων.ενας φιλος υδραυλικος μου ειπε μηπως ειναι βουλωμενη η εξαερωση , αλλα τοτε γιατι δεν μυριζει στο εισογειο ;;;
    ευχαριστω εκ των προτερων
    βαγγελης

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2004
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    820
    Μπορεί να μην έχει σχέση, όμως μου έχει τύχει μερικές φορές σε παλιά μολυβένια σιφώνια δαπέδου να έχει κόψει κάποιος (...) το κομάτι του μολυβιού που χωρίζει τα δυο τμήματα του σιφωνιού και δημιουργεί το σιφωνισμό, μετατρέποντάς το έτσι σε απλό φρεάτιο. Αυτό ίσως να έχει συμβεί όταν βούλωσε η σωλήνα εξόδου του σιφωνιού και μη έχοντας πρόσβαση εκεί, μιας και καλύπτεται από το ενδιάμεσο κομάτι του μολυβιού, το αφαίρεσε οριστικά.
    Αυτά προ της εποχής που τα σιφώνια απέκτησαν τάπα στο σημείο εκείνο για διευκόλυνση εργασιών ξεβουλώματος... βέβαια όποιος έχει μάθει να τα κόβει τα σιφώνια, δεν θα αλλάξει την τέχνη του επειδή οι κατασκευαστές έβαλαν τάπα, αυτό έλλειπε κιόλας!
    Το άλλο που μου έχει τύχει είναι να σχετίζεται η μορφή του άκρου της κατακόρυφης στήλης αερισμού και ο προσανατολισμός αυτού, σε περίπτωση που δεν είναι συμμετρικό (π.χ. καμπύλες 180 μοιρών).
    Στην περίπτωση αυτή, η κατεύθυνση του ανέμου και η ταχύτητά του, όπως και η σχετική υγρασία μπορούν να επιδράσουν αφενός με τη λειτουργία φαινομένου αναρόφησης όταν οι συνθήκες είναι ευνοϊκές αλλά και με την αύξηση της βαρομετρικής πίεσης εντός της κατακόρυφης στήλης όταν οι συνθήκες είναι δυσμενείς, με συνεπακόλουθο αποτέλεσμα την εκτόνωση της παραπάνω πίεσης εντός του σπιτιού από όλα τα διαθέσιμα ανοίγματα. Επιπροσθέτως η μεγάλη σχετική υγρασία κάνει πιο αντιληπτές τις οσμές καθόσον τα οργανικά μόρια προσκολλώνται στα σταγονίδια των υδρατμών και έτσι εμποδίζεται η απομάκρυνσή τους από τον εσωτερικό χώρο.
    Όσο για το φαινόμενο του θορύβου από το σιφώνι όταν αδειάζει ο νιπτήρας, προκαλείται από εγκλωβισμένο αέρα μεταξύ του σιφωνιού του νιπτήρα και του σιφωνιού δαπέδου. Οφείλεται στην υψηλή θεωρητική κατάρτιση και στην αντίστοιχα υψηλή τεχνική του ανθρώπου που κατασκεύσε το τμήμα αυτό της αποχέτευσης.
    Η εξίσωση είναι σωστή γιατί είναι όμορφη. - Dirac

  6. #6
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2006
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    4
    αγαπητε andronoglou ,
    σε ευχαριστω ειλικρινα για την απαντηση σου η οποια δεδομενου οτι η μυρωδια παρουσιαζεται αναλογα με τις καιρικες συνθηκες πρεπει να ειναι σωστη!!! .
    θα ηθελα αν εχεις χρονο να μου δωσεις καποια συμβουλη για το τι μπορω να κανω για να το διορθωσω.
    "Όσο για το φαινόμενο του θορύβου από το σιφώνι όταν αδειάζει ο νιπτήρας, Οφείλεται στην υψηλή θεωρητική κατάρτιση και στην αντίστοιχα υψηλή τεχνική του ανθρώπου που κατασκεύσε το τμήμα αυτό της αποχέτευσης."
    και γι αυτο δικιο εχεις!!
    μπορω να κανω κατι χωρις να σπασω ολο το μπανιο;
    σε ευχαριστω

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2004
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    820
    Περίγραψέ μου τη μορφή του άκρου της κατακόρυφης στήλης αερισμού, ή ακόμα καλύτερα στείλε φωτογραφία ή έστω ένα σκίτσο, όπου να φαίνεται και ο προσανατολισμός σε σχέση με τα σημεία του ορίζοντα.
    Σχετικά με το θόρυβο από το σιφώνι, αν υποθέσουμε ότι υπήρχε στην έξοδο του σιφωνιού του νιπτήρα μικρή κατακόρυφη στήλη (ανοικτή στο πάνω μέρος) από όπου θα μπορούσε να εξέρχεται ο αέρας, τότε ο θόρυβος αυτός δεν θα υπήρχε. Μπορεί όντως να κατασκευάστηκε έτσι το σύστημα (απίθανη περίπτωση), αλλά να βούλωσε η κατακόρυφη αυτή στήλη στη διάρκεια των εργασιών κατασκευής π.χ. των επιχρισμάτων, και, (το πιθανώτερο) μπορεί να μην κατασκευάστηκε ποτέ, και μετά το σιφώνι του νιπτήρα να ακολουθεί σωλήνα κατευθείαν στο σιφώνι του δαπέδου. Στην τελευταία αυτή περίπτωση, και ανάλογα με την κλίση που έδωσε ο καλιτέχνης στη σωλήνα, μπορεί να εγκλωβίζεται αέρας.
    Η εξίσωση είναι σωστή γιατί είναι όμορφη. - Dirac

  8. #8
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2003
    Θέση
    Αθήνα
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    328
    Σε κάποιο επεισόδιο της (θεϊκής) σειράς "Μαύρη Οχιά" με τον άπαιχτο Rowan Atkinson, στην εποχή του Μεσαίωνα, προσπαθούσε να πουλήσει το σπίτι του.. Σε κάποια φάση τον ρώτησαν οι ενδιαφερόμενοι για την τουαλέτα που έχει το σπίτι και αύτος άρχισε να λέει για ένα επαναστατικό σύστημα αποχέτευσης το οποίο προσφέρει άμεσο αερισμό και καταπληκτική θέα απομακρύνοντας όλες τις ακαθαρσίες άμεσα από το σπίτι δίχως να υπάρχει πρόβλημα οσμών.. "Δηλαδή χέζεις από το παράθυρο" τον ρώτησαν, κι αυτός με την άπαιχτη φυσικότητά του πανούργου απαντάει "..Ναί!"
    Τι να λέει..

  9. #9
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2006
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    4
    αγαπητε andronoglou θα βγαλω φωτογραφια και θα σου στειλω και αν μπορεις δωσε καμια συμβουλη (αν προλαβω σημερα το φως της ημερας)αλλιως αυριο.
    Οσο για τον νιπτηρα τι πρεπει να κανω;
    να αλλαξω το σιφωνι του νιπτηρα η να ανοιξω τρυπα καπου για να παιρνει αερα (μαλλον βλακεια σκεψη αλλα καμια φορα...)
    και παλι ευχαριστω για τον χρονο που χαλας

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2004
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    820

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Γενικά μιλώντας, είναι προτιμώτερο να είναι το άκρο της κατακόρυφης στήλης εξαερισμού συμμετρικό, να έχει ένα καπέλο από πάνω, από αυτά που πωλούνται στα μαγαζιά με υδραυλικά για τη χρήση αυτή.
    Σε πολλές περιπτώσεις δεν μπαίνει καπέλο αλλά μερικές καμπύλες που φτιάνουν μια γωνία 180 μοιρών ή και 120 στο άκρο του σωλήνα. Εκεί υπάρχει πρόβλημα ειδικά σε γωνίες μικρότερες των 180, γιατί με την κατάλληλη φορά μπορεί ο άνεμος να δημιουργήσει υπερπίεση μέσα στην κατακόρυφη στήλη.
    Μπορεί επίσης να τοποθετηθεί το μεταλικό καπέλο που μπαίνει σε καμινάδες και περιστρέφεται με τον άνεμο, δημιουργώντας με τα πτερύγιά του υποπίεση μέσα στην κατακόρυφη στήλη, αν η σωλήνα είναι μικρής διατομής, θα χρειαστεί κατάλληλη διαστολή ή πατέντα, αλλά το αποτέλεσμα είναι άριστο, και φαίνεται και ωραίο όταν γυρίζει...
    Όσο για τον νιπτήρα, εκεί αν μπορείς να κατασκευάσεις διακλάδωση εξόδου του αέρα μετά την έξοδο του σιφωνιού του νιπτήρα, στο πάνω μέρος φυσικά και με ικανό ύψος ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να βγουν νερά από εκεί, ναι, μπορείς να λύσεις το πρόβλημα πολύ ικανοποιητικά.
    Καλύτερα όμως να μας πει ο dimis που είναι ειδικός σε τέτοια πράγματα, εγώ είμαι άσχετος, απλά λέω τη γνώμη μου.
    Η εξίσωση είναι σωστή γιατί είναι όμορφη. - Dirac

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό