Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 5 από 5

Θέμα: Κοντρόλ σπάνιου κλιματιστικού

  1. #1

    Κοντρόλ σπάνιου κλιματιστικού


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Έχω, από πολλά χρόνια, ένα κλιματιστικό μάρκας futzico. Λειτουργεί κανονικοτατα, έως τώρα. Η εταιρεία , έχει κλείσει από χρόνια. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, έχει να κάνει με το κοντρόλ του, το οποίο παραπαίει. Έχω δοκιμάσει να χρησιμοποιηθεί κάποιο άλλο από αυτά που διαθέτουν 4000 κωδικούς, χωρίς επιτυχία, διότι ο κωδικός του, λόγω της σπανιότητας, δεν περιλαμβάνεται. Υπάρχει κάποια λύση ; Υπάρχει μηχάνημα απομνημόνευσης συχνοτήτων, ώστε από αυτό που έχω, να δημιουργήσω ένα νέο ; Μπορεί κάποιος, να συνδέσει ενσύρματο χειριστήριο από την πλακέτα εντολών του ; Κάποια άλλη ιδέα από τους ειδικούς του χώρου ; Σας ευχαριστώ.

  2. #2
    Ζητώ συγγνώμη. Fujico είναι το σωστό όνομα του κλιματιστικού.

  3. #3
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Τα χειριστήρια Universal (αυτά με τους 4000 κωδικούς) νομίζω ότι είναι η μόνη σας λύση. Συνήθως απαιτείται να δοκιμάσετε παραπάνω από ένα, μερικά ταιριάζουν με ένα συγκεκριμένο μηχάνημα, άλλα όχι. Αν δεν μπορέσετε να βρείτε τέτοιο χειριστήριο, τότε μάλλον θα πρέπει να αλλάξετε κλιματιστικό, γιατί η εργασία επέμβασης στην πλακέτα θα είναι τόσο ακριβή που δεν θα αξίζει τον κόπο σε ένα τόσο παλιό και ανώνυμο κλιματιστικό.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  4. #4
    Ευτυχώς, μετά από ενδελεχές ψάξιμο στο διαδίκτυο, και λίγο πριν απογοητευτώ (και ανοίξω το πορτοφόλι μου) , ευρέθη λύση. Υπάρχει κοντρόλ το οποίο υπόσχεται να απομνημονεύσει τις λειτουργίες του σπανίου καταρρέοντος. Είναι το :
    OEM QUNDA Τηλεχειριστήριο Air-Condition KT-L001E
    Σε τιμή 6,5 ευρώ. Το παρήγγειλα και εάν εργαστεί κατά τα όσα υπόσχεται, θα πω τα αποτελέσματα , με σκοπό να βοηθήσω, ίσως, κάποιον άλλο, ο οποίος πιθανά αντιμετωπίζει το ίδιο με εμένα, πρόβλημα.

  5. #5

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον avrohis Εμφάνιση απάντησης
    Ευτυχώς, μετά από ενδελεχές ψάξιμο στο διαδίκτυο, και λίγο πριν απογοητευτώ (και ανοίξω το πορτοφόλι μου) , ευρέθη λύση. Υπάρχει κοντρόλ το οποίο υπόσχεται να απομνημονεύσει τις λειτουργίες του σπανίου καταρρέοντος. Είναι το :
    OEM QUNDA Τηλεχειριστήριο Air-Condition KT-L001E
    Σε τιμή 6,5 ευρώ. Το παρήγγειλα και εάν εργαστεί κατά τα όσα υπόσχεται, θα πω τα αποτελέσματα , με σκοπό να βοηθήσω, ίσως, κάποιον άλλο, ο οποίος πιθανά αντιμετωπίζει το ίδιο με εμένα, πρόβλημα.
    Ενημερώνω, ότι πραγματοποιεί όσα υπόσχεται.
    Υπάρχει πρόβλημα με τις Ελληνικές οδηγίες, οι οποίες έχουν γραφτεί από άνθρωπο, ο οποίος γνωρίζει μεν Αγγλικά, αλλά δυστυχώς, ΔΕΝ γνωρίζει (επαρκώς) Ελληνικά.

Παρεμφερή θέματα

  1. ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ
    από kalomoiraroussi στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταία απάντηση: 27-06-2016, 14:30:24
  2. $#@## το παρενταλ κοντρολ σου...
    από grplumer στο φόρουμ Ασχετα...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 23-01-2010, 15:10:47
  3. Επιλογή κλιματιστικού Α/C
    από ch.batatolis στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταία απάντηση: 11-08-2008, 15:18:01
  4. Aποσυνδεση κλιματιστικου
    από GFON στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 19-05-2006, 18:28:34
  5. Επιλογή Κλιματιστικού (BTU)
    από gandre στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία απάντηση: 13-04-2006, 13:08:44

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό