Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 5 από 5

Θέμα: Θέση τοποθέτησης επίτοιχου

  1. #1

    Θέση τοποθέτησης επίτοιχου


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το forum για την τόσο καλή ενημέρωση που παρέχει. Το θέμα μου είναι ως εξής:
    Έχω μια μεζονέτα από 120 τ.μ. ο κάθε όροφος και θέλω να εγκαταστήσω σε κάθε όροφο από ένα επίτοιχο λέβητα συμπύκνωσης. Έχω πάρει 3 προσφορές και ο καθένας μου λέει τα δικά του και δεν ξέρω τι ισχύει. Ο ένας μηχανολόγος μου ότι του είπα από τα παρακάτω μου λέει κανένα πρόβλημα και γίνεται. Θέλω να τοποθετηθούν οι δύο λέβητες στον πρώτο όροφο 70 πόντους πάνω από την περιμετρική μαρκίζα η οποία έχει πλάτος 90 εκατοστά. Ο δεύτερος μηχανολόγος μου λέει μόνο σε μπαλκόνι. Του λέω να τους τοποθετήσουμε στο ισόγειο τότε αλλά τέρμα πάνω. Μου ξαναλέει ότι πάλι δεν γίνεται γιατί από την ΕΠΑ πρέπει να δουν ότι είναι οι λέβητες σε ύψος που μπορεί να δουλέψει ο τεχνικός. Δηλαδή μιλάμε για 3,20 μ. ύψος ορόφου, μείον 0,70 το μηχάνημα, μείον 0,30 η καμιναδίτσα πάμε στο 2,20... Τι ισχύει και τι δεν ισχύει?????

  2. #2
    Ούτε μια απάντηση? Please help me.

  3. #3
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Η ερώτηση σας είναι πολύ αόριστη, και αυτός είναι ο λόγος που δεν πήρατε απάντηση. Δεν γνωρίζουμε ούτε τις διαστάσεις της μαρκίζας, ούτε το ύψος τοποθέτησης της, ούτε αν δίπλα υπάρχουν ανοίγματα και πόσο κοντά είναι αυτά ούτε και έχουμε εικόνα από το κτίριο, και το να γράψουμε ο καθένας ότι του κατέβει στο κεφάλι είναι εύκολο μεν, αλλά όχι επαγγελματικό.

    Αν θέλετε μια σοβαρή γνώμη, μπορώ να σας συστήσω συνάδελφο μηχανολόγο ο οποίος γνωρίζει άριστα τα θέματα αερίου, ο οποίος εφόσον επισκεφθεί το σπίτι θα σας πει κάτι που θα ισχύει σίγουρα.

    Ο συνάδελφος αυτός προφανώς θα πρέπει να πληρωθεί για την υπηρεσία που θα σας προσφέρει.

    Αν σας ενδιαφέρει, γράψτε μου σε ποια πόλη βρίσκεστε για να σας φέρω σε επαφή με τον κατάλληλο άνθρωπο.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  4. #4
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον monachus Εμφάνιση απάντησης
    Η ερώτηση σας είναι πολύ αόριστη, και αυτός είναι ο λόγος που δεν πήρατε απάντηση. Δεν γνωρίζουμε ούτε τις διαστάσεις της μαρκίζας, ούτε το ύψος τοποθέτησης της, ούτε αν δίπλα υπάρχουν ανοίγματα και πόσο κοντά είναι αυτά ούτε και έχουμε εικόνα από το κτίριο, και το να γράψουμε ο καθένας ότι του κατέβει στο κεφάλι είναι εύκολο μεν, αλλά όχι επαγγελματικό.

    Αν θέλετε μια σοβαρή γνώμη, μπορώ να σας συστήσω συνάδελφο μηχανολόγο ο οποίος γνωρίζει άριστα τα θέματα αερίου, ο οποίος εφόσον επισκεφθεί το σπίτι θα σας πει κάτι που θα ισχύει σίγουρα.

    Ο συνάδελφος αυτός προφανώς θα πρέπει να πληρωθεί για την υπηρεσία που θα σας προσφέρει.

    Αν σας ενδιαφέρει, γράψτε μου σε ποια πόλη βρίσκεστε για να σας φέρω σε επαφή με τον κατάλληλο άνθρωπο.
    Το πρόβλημα μου δεν είναι να πληρωθεί ο συνάδελφό σας γιατί έχω πληρώσει ήδη 3 συναδέλφους σας και έχω ακούσει 3 διαφορετικά πράγματα. Η ερώτηση μου δεν ήταν αόριστη, συγκεκριμένη ήταν στο θέμα τι ορίζει η νομοθεσία. Πολιτικός μηχανικός είμαι και καταλαβαίνω από νομοθεσία και κτιριακά. Απλά την γνώμη σας και την συμβουλή σας ζήτησα. Ευχαριστώ. Θα απευθυνθώ σε κάποιο συνάδελφό σας.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2013
    Θέση
    Μαγνησία
    Ιδιότητα:
    Περίεργος τύπος
    Απαντήσεις
    4

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον monachus Εμφάνιση απάντησης
    Η ερώτηση σας είναι πολύ αόριστη, και αυτός είναι ο λόγος που δεν πήρατε απάντηση. Δεν γνωρίζουμε ούτε τις διαστάσεις της μαρκίζας, ούτε το ύψος τοποθέτησης της, ούτε αν δίπλα υπάρχουν ανοίγματα και πόσο κοντά είναι αυτά ούτε και έχουμε εικόνα από το κτίριο, και το να γράψουμε ο καθένας ότι του κατέβει στο κεφάλι είναι εύκολο μεν, αλλά όχι επαγγελματικό.

    Αν θέλετε μια σοβαρή γνώμη, μπορώ να σας συστήσω συνάδελφο μηχανολόγο ο οποίος γνωρίζει άριστα τα θέματα αερίου, ο οποίος εφόσον επισκεφθεί το σπίτι θα σας πει κάτι που θα ισχύει σίγουρα.

    Ο συνάδελφος αυτός προφανώς θα πρέπει να πληρωθεί για την υπηρεσία που θα σας προσφέρει.

    Αν σας ενδιαφέρει, γράψτε μου σε ποια πόλη βρίσκεστε για να σας φέρω σε επαφή με τον κατάλληλο άνθρωπο.
    Καλημέρα,
    θα μπορούσατε να με φέρετε σε επαφή με άνθρωπο γνώστη των κανονισμών & εγκαταστάσεων;
    Βρίσκομαι στη περιοχή του Βόλου.

Παρεμφερή θέματα

  1. ΔΙΠΛΟΚΑΤΟΙΚΙΑ-ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΠΙΤΟΙΧΟΥ ΛΕΒΗΤΑ Φ.Α.
    από stam2 στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία απάντηση: 08-07-2016, 12:50:46
  2. Επιλογή επίτοιχου λέβητα Συμπυκνωμάτων?
    από giantdi στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 27-05-2010, 15:31:16
  3. ΘΕΣΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ
    από nrvk στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταία απάντηση: 24-11-2009, 01:00:14
  4. Θέση συλλεκτών
    από agathos στο φόρουμ Ενδοδαπέδια θέρμανση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 26-07-2009, 12:01:45
  5. Θεση αντιπληγματικης
    από odrys στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία απάντηση: 21-03-2008, 14:29:04

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό