Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 5 από 5

Θέμα: Πρόβλημα με εγκατάσταση αντλίας θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών Hitachi yutaki s80

  1. #1

    Πρόβλημα με εγκατάσταση αντλίας θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών Hitachi yutaki s80


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Φίλοι μου καλημέρα!
    Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Από πέρυσι παιδεύομαι με την εγκατάσταση της αντλίας, όπως φαίνεται έμπλεξα με τους εγκαταστατες.
    Λοιπόν σπίτι διώροφο 118 τμ ισόγειο και 60 τμ ο όροφος, κατασκευής 1980 εκτεθειμένο από όλες της πλευρές.
    Μόνωση στα 118 τμ στο ισόγειο με κέλυφος 5cm και αλουμίνια ενεργειακά (απλής σειρά) μέσω προγράμματος εξοικονομώ και η υπόλοιπη ταράτσα που δεν καλύπτετε από τον πάνω όροφο είναι με κεραμοσκεπη. Ο πάνω όροφος είναι μόνο η βορεινή πλευρά και αυτή με 5cm κέλυφος και με κεραμοσκεπη.
    Στο ισόγειο στα 118 τμ έχει γίνει από την αρχή αντικατασταση σωληνώσεων και σωμάτων καλοριφέρ με το κάθε σώμα να είναι μόνο του και όχι συνδεδεμένο με άλλο, ενώ στον πάνω όροφο είναι ανά δυο σώματα μαζί.
    Εγκατέστησα α/θ Hitachi yutaki s80 18 KW υψηλών θερμοκρασιών γιατί αυτή βόλευε λόγο μονοφασικού ρεύματος και απόδοσης σε σχέση με άλλες χαμηλών θερμοκρασιών.

    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι τα σώματα δεν έχουν ομοιόμορφη θερμοκρασία δηλαδή πάνω πιο ζεστά κ από την μέση κ κάτω πιο κρύα όπως επίσης και όλα τα σώματα διαφέρει η θερμοκρασία μεταξύ τους ... είναι λογικό κάτι τέτοιο να συμβαίνει? η λειτουργία είναι 24ωρη. Επίσης έχω επανειλημμένα start stop πολύ συχνά και διαπίστωσα πως ενώ έχω βάλει πχ 35 βαθμούς προσαγωγή με αντιστάθμιση η όχι, αυτό να πιάνει ακόμη και τους 38 ενώ τα επιστρεφομενα είναι 32 με αποτέλεσμα να μου βγάζει thermo off και να κρυώνουν λίγο τα νερά και να ξανά παίρνει,
    Ένα ακόμη πρόβλημα είναι πως ακούω μερικά σώματα να κάνουν θόρυβο στον πάνω όροφο και να μην θερμαίνονται σωστά.

    Οι εγκαταστατες μου είπαν πως πρέπει να γίνει υδραίικος διαχωρισμός το ισόγειο με τον όροφο με υδραυλικο διαχωριστή και δυο ακόμη κυκλοφορητες εκτός από αυτόν που έχει η αντλία, για να συνδεθεί σε κάθε κύκλωμα με δικό του θερμοστάτη, πράμα που το κάναμε, όπως και να αλλάξουμε τα βανακια σε κάθε σώμα στον πάνω όροφο και να τα βάλουμε 50/50 λόγω του ότι είναι ανά δυο σώματα μαζί. Ελαφρός βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση αλλά συνεχίζει να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

    Και κάτι τελευταίο, μου λένε να ανεβάσω τα νερά στους 65-80 κ να δουλεύει έτσι για να είναι τα σώματα ζεστά μέχρι κάτω και να μην κοιτώ πιο σώμα είναι πιο ζεστό και πιο όχι, άλλα να κοιτώ την συνολική θερμοκρασία του χώρου...Και ερωτώ εγώ, αν δεν δουλεύουν σωστά τα σώματα πως θα κάνω οικονομία αφού θα αναγκάζομαι να έχω πολύ ανεβασμένες θερμοκρασίες προσαγωγής? Εγώ θέλω να παίξω όσο δυνατών γίνετε σε χαμηλές θερμοκρασίες τόσο όσο μου επιτρέπει η επιθυμητή άνεσή στο σπίτι. Για δοκιμή ανέβασα τα νερά στους 45 με εξωτερική θερμοκρασία 6 και η κατανάλωση ήταν εξωφρενική, μου έκαιγε 4+ κιλοβατώρες την ώρα όπως και στους 50 με εξωτερική θερμοκρασία 9 πάλι κοντά στης 4 κιλοβατώρες την ώρα....δλδ αν πιάσουμε κάτω του μηδέν τι θα γίνει? Τους το αναφέρω και ενώ μου λένε είναι πολύ, προσπαθούν να με πείσουν πως όλα δουλεύουν καλά.

    Το ξέρω έγραψα πολλά αλλά προσπάθησα να δώσω όσο γίνετε την εικόνα της κατάστασης, θα ήθελα να ακούσω γνώμες και γενικός όποια βοήθεια είναι δεκτή.

  2. #2
    κοίτα για αυτό με το οτι ζεστείνονται τα σώματα πάνω κ όχι κάτω έχου ακούσει οτι πολλές φορές υπεύθυνο είναι το δοχείο διαστολής. Σου έχουν εγκαταστήσει? μάλλον το ενσωματωμένο δέν θα επαρκεί για τόσο μεγάλο σπίτι.

    Επίσης σε τί πίεση σου έχουν ρυθμίσει το κλειστό κύκλωμα?
    Last edited by GEORGES81; 11-12-2019 at 11:23:00.

  3. #3
    Το μανόμετρο στον αυτόματο πληρώσεως είναι 1,8 και στην αντλία που είναι τοποθετημένο κοντά στο φίλτρο λέει 1,5. Αν εννοείς κάτι άλλο που δεν κατάλαβα πες μου να το δω. Από θέμα κατανάλωσης κ τα κόλπα που κάνει με της θερμοκρασίες νερού πως σου φαίνονται? Αν ανεβάσω δλδ 45 νερό έτσι όπως καίει θα φτάσω να πληρώνω όπως πλήρωνα με το πετρέλαιο.

  4. #4
    Πρωτιστα να λυθεί το θέμα με τα σώματα κ θα πέσουν κ οι θερμοκρασίες νερού, οπότε θα στρώσει κ η κατανάλωση κ το κυριότερο θα ζεσταθείς.
    Σκ'εφτομια κ κάτι άλλο μήπως τα σώματα τα είχες χρόνια χωρίς θέρμανση κ έχουν πιάσει μέσα η καμιά σωλήνα κ δέν υπάρχει σωστή ροή? Μήπως δλδ χρειάζεσαι κανα καθαρισμό του κυκλώματος.

    Δοχείο διαστολής κοίταξες?
    Last edited by GEORGES81; 12-12-2019 at 00:49:56.

  5. #5
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    1. Η αντλία θερμότητας που εγκαταστήσατε ΔΕΝ είναι χαμηλών θερμοκρασιών, όπως γράφετε. Είναι υψηλών.
    2. Το κριτήριο είναι η ένδειξη του θερμομέτρου στο χώρο. Το άν τα σώματα δεν είναι ομοιόμορφα ζεστα, δεν φταίει η αντλία θερμότητας. Θέλει ρύθμιση της πίεσης του νερού στο κύκλωμα, έλεγχο κυκλοφορητή κ.α. ή και τίποτα απολύτως.
    3. Σε κάθε περίπτωση δεν θα κάψετε όσο καίγατε με πετρέλαιο, εκτός και άν είχατε κάποιο λέβητα συμππυκνωσης wolf cob ή αντίστοιχο και βρίσκεστε σε χυχρή ζώνη.

    Γενικότερα όταν επιλέγουμε έναν επαγγελματία για μία εξειδικευμένη εργασία πρέπει να τονεπιλέγουμε με προσοχή και να του έχουμε εμπιστοσύνη.
    Τέλος είναι λάθοσ να κάθεστε να παρακολουθούμε συνεχώς θερμοκρασίες πεοσαγωγής. Η κεντρική μονάδα ελέγχου με βάση τις παραμέτρους του εγκαταστάτη, λαμβάνει υπόψη της παραγοντες που ο μέσος χρήστης αγνοεί συνήθως.

    Εάν στα δωμάτια σας εχετε θερμική άνεση, αφήστε την αντλία θερμότητας ναεργαστεί για 1-2 μήνες, δείτε τότε καταναλώσεις και άν σασ φαίνεται περίεργο το συζητάτε με τον εγκαταστάτη.

    Αυτό βέβαια με την προυπόθεση ότι κατα την εγκατάσταση δεν έχουν γίνει τραγικά λάθη.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

Παρεμφερή θέματα

  1. Λειτουργια αντλίας θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών Hitachi S80
    από Tasos83 στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία απάντηση: 03-12-2019, 19:44:22
  2. Αντλία θερμότητας carrier υψηλών θερμοκρασιων
    από nkx στο φόρουμ Μικρές Αγγελίες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 01-11-2016, 00:09:02
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταία απάντηση: 25-11-2015, 23:30:15
  4. Αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών;
    από monachus στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία απάντηση: 27-02-2014, 22:26:41

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό