Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 11

Θέμα: Ρυμίσεις Hitachi Inverter Yutaki-m RASM-4VNE

  1. #1

    Ρυμίσεις Hitachi Inverter Yutaki-m RASM-4VNE


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημέρα!

    Χρειάζομαι και εγώ την βοήθεια σας. Έχω την Hitachi Inverter Yutaki-m RASM-4VNE και αν έχω καταλάβει σωστά μου την έχουν ρυθμίσεi με air heating, δηλαδή να δουλεύει σύμφωνα με την θερμοκρασία του χώρου (νομίζω λέγεται air heating).

    Την δουλεύω λίγο παραπάνω από έναν μήνα την αντλία. Για την περίοδο 5 Δεκεμβρίου με 5 Ιανουαρίου έκαψα 1237 KW και συμπεριλαμβάνει την λειτουργία της αντλίας και των υπόλοιπων ηλεκτρικών συσκευών στο σπίτι.

    Τοποθεσία Β. Ελλάδα (Καβάλα). Σε γενικές γραμμές ο Δεκέμβριος ήταν φέτος ήπιος.

    Για αρχή να σας δείξω τις εικόνες με τις ρυθμίσεις του κυκλώματος και να μου πείτε αν είναι σωστές...

    Όταν κοιτάζω τι γίνεται στο κύκλωμα δουλεύει με ρύθμιση Points και δίνει αυτό.
    tipos0003.jpg

    Αν το γυρίσω σε gradient δείχνει αυτό
    tipos0002.jpg

    Και σε OTC αυτό
    tipos0004.jpg

    Οι πληροφορίες του δείχνουν αυτό
    tipos0001.jpg

    Είναι εντάξει οι ρυθμίσεις ή χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο για μεγαλύτερη οικονομία; Έτσι όπως βλέπω την καμπύλη στην ρύθμιση Points για 6 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία η αντλία δουλεύει στους 53 βαθμούς κελσίου.

    Είναι τα παραπάνω σωστά ή πρέπει να αλλάξω κάτι;

    Είμαι εντελώς άσχετος με τις ρυθμίσεις αντλίας, οπότε αν χρειάζεται να κάνω κάτι θα παρακαλούσα να είστε υπομονετικοί!

    Σς ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Ξέχασα να αναφέρω πως τα σώματα είναι απλά πάνελ.

  3. #3
    Καλησπέρα, το points k gradient είναι με αντιστάθμιση το OTC είναι σταθερή θερμοκρασία π του ορίζεις εσύ. βάλε ένα βολτόμετρο στον πίνακα της αντλίας για να ξέρεις πόσο καις ακριβώς για την αντλία μόνο φτηνό είναι+τν εργασία. από τα 1237 πόσα υπολογίζεις να είναι από την αντλία? επίσης με ποιά ρύθμιση το δουλεύεις?
    γενικά όσο χαμηλότερη θερμοκρασία στα νερά έχεις τόσο καλύτερα, αρκεί βέβαια να καλύπτεσαι από τη θερμοκρασία χώρου.
    Last edited by GEORGES81; 07-01-2020 at 19:29:32.

  4. #4
    George ευχαριστώ για την απάντηση.

    Με την ρύθμιση Points το εχουν ρυθμισμενο να δουλευει και το εχω στους 21.5 βαθμους.

    Το βολτομετρο τι θα κανει? Τα watt καταναλωσης και οχι τα volt δε θελουμε να μετρησουμε?

    Καποιον μετρητή έχεις να προτείνεις?

    Με ενδιαφέρει να δω αν μπορει να δουλεψει πιο οικονομια γιατί σήμερα είδα εκαψα 60KW σε ενα 24ωρο με εξωτερικες θερμοκρασίες απο 5 εως 9 βαθμους, συμπεριλαμβανει και τις λοιπες καταναλωσεις του σπιτιου.
    Last edited by frame; 07-01-2020 at 22:46:49.

  5. #5
    Kw μετρο λαθος στο ειπα. ναι θα μετρας το ρευμα μονο της αντλιας ξεχωρα απο του σπιτιου. τετραγωνικα σπιτιου? μονωσεις? Μελετη απωλειων κ σωματων εχει γινει? μαντευω πως οχι.

    Με τη ρυθμιση π εχεις δινει στους 5 νερα 55βαθμους. μου φαινεται πολυ θα πρεπει να κατεβασεις εαν σε παιρνει θερμικα, αυτο εξαρταται απο την ισχυ των σωματων σου.

    Μετρητη δν εχω να προτεινβ κ εγω ειπα στον ηλεκτρολογο βαλε οποιον συμπαθεις, αν κ οι γνωστες εταιρειες σιγουρα θα ειναι αξιοπιστες. υπαρχει βεβαια κ ενα π σ δινει μεσω διαδυκτιου σστο κινητο γραφηματα κλπ αλλα ξεφευγει λιγο σε κοστος. Δες κ τα υπολοιπα προστατευτικα. αντικεραυνικα, προστασια τασης κλπ. Τετοια μηχανηματα αξιας καλο ειναι αν προστατευονται οσο γινεται.

    Last edited by GEORGES81; 08-01-2020 at 11:55:51.

  6. #6
    Μελετη εγινε απο τον μηχανολογο μηχανικό που ηρθε 2 φορες στο σπιτι πριν τη εγκατάσταση. Για να κατεβασω τους 55 το κανω απο μια καμπυλη που ειδα στο ταμπλο?

    Να ρωτησω γιατι μου φαινεται η μια ή η αλλη.... Αν κατεβασω την θερμοκρασια των νερων, δε θα δουλευει περισσοτερη ωρα? Πως κερδιζω δηλ?

    Επισης απο που μπορω να ρυθμισω την αποκλιση θερμοκρασιας? Πχ αν βαλω 22 βαθμους φτανει στους 23.5,αν βαλω 20 φτανει στο 21.5 κτλ.... Μπορω να ρυθμισω να σβηνει οταν φτανει 0.5 πανω απο την επιθυμητή θερμοκρασια? Πως.? Απο που? Καποια στιγμη βρηκα μια ρυθμιση, δε θυμαμαι που, που δεν κατεβαινε κατω απο 1.

    Συγνωμη για την έλλειψη τονων, γραφω απο το κινητό τωρα.

  7. #7
    Απο τη στιγμη π εχει γινει μελετη πρεπει να ερθεο να σ ρυθμισει τις θερμοκρασιας προσαγωγης συμφωνα με τα σωματα π εχεις. Αυτο γινεται στο μενου εγκαταστατη θα το δειτε στο μανουαλ,πρεπει να σ δωσαν κ cd με τα μανουαλ η αποκλιση κ αυτη ψιλοφτιαχνει.
    Κερδιζεις γιατι τα πολλα τα τραβαει οτα. Εθνια κρυο το νερο κ παει να το ζεστανει οτσν εχει κλεισει κ παγωσουν τα νερα μετα τραβαει πολυ ρευμα, οταν απλα συντηρει ειναι μικτη η καταναλωση ρευματος. Ξ επισης οσο μικροτερη η υερμοκρασια νερου τοσο μεγαλυτερο το scop δλδ ανα kw θερμικης ενεργειας λιγοτερη ηλεκτρικη.

  8. #8
    Την ρυθμιση αυτη μου εκανε οταν την εγκαταστησαν, η οποια νομιζω ειναι η fixed της εταιρείας. Τωρα να τον φωναζω για πειραματα, δεν ξερω αν ειναι και σωστο.

    Σε συζητηση μαζι του μου ειπε οτι αυτη ειναι η σωστη ρυθμιση και αν θελω μπορω να το αλλαξω, να δοκιμασω... Αυτο ελειπε θα μου πεις, αλλα στην ουσια θεωρει την ρυθμιση την καλύτερη.

    Εσυ με points ή gradient την δουλευεις?

    Οταν λειπετε απο το σπιτι για δουλεια την χαμηλωνεις ή την αφηνεις να δουλευει στην ιδια θερμοκρασία?

    Η αποκλιση ειπες φτιαχνει... Πως φτιαχνει ομως δεν μου ειπες...

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

  9. #9
    Καταλαβα...... Η αποκλιση αυριο π θα εχω προχειρο το μανουαλ.
    Εαν λειπεις πολλες ωρες τη χαμηλωνεις. Γενικα επειδη ειναι χαμηλες οι θερμοκρασιες νερων δν αγαπανε τις μεταβολες. Ειτε το αφηνεις 24/7, αλλιως θα αργησει να σ ζεστανει.προσωπικα τη λειτουργω με χρονοδιακοπτη. 7-9 το πρωι 2-5 μεσηνερι. Για να μη μ παγωσει το σπιτι τελειως κ ειναι κ η ωρα π ξυπναω να ξυπνξσω σε ζεστο σπιτι. Κ μετα το βραδυ 8+12 αυτα μ δινουν πρπ 15-18 καταναλωση ημερησιως αυτο το καιρο με ωριαια 1,3- 1,8. Εαν ειχα ποτσιρικια ομως θα πξγαινε 24ωρη π θα μ εδινε πρπ 1,2 ωριαια κ λογω αδρανειας πιστευω θα ειχα γυρω στα 24-30 ημερησια για συνεχη ομως θερμανση.
    Last edited by GEORGES81; 09-01-2020 at 11:10:47.

  10. #10

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    George ευχαριστώ θα περιμένω για την απόκλιση!

Παρεμφερή θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταία απάντηση: 13-12-2019, 10:48:09
  2. Παραμετροποίηση Α/Θ HITACHI
    από GEORGES81 στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 10-12-2019, 18:50:58
  3. Εμφάνιση Alarm με κωδικό AL-70 σε Α/Θ Hitachi Yutaki S
    από thkera στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 27-04-2018, 17:30:12
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταία απάντηση: 25-11-2015, 23:30:15

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό