Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 6 από 6

Θέμα: ΚΛΙΣΗ ΗΛΙΑΚΟΥ ΣΕ ΚΕΡΑΜΟΣΚΕΠΗ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    7

    ΚΛΙΣΗ ΗΛΙΑΚΟΥ ΣΕ ΚΕΡΑΜΟΣΚΕΠΗ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Μετρημενη η κλιση της κεραμοσκεπης ειναι 12,5 μοιρες. Εχω τοποθετηση καποια σιδερα ωστε να γινει η βαση του ηλιακου διοτι οι συνηθεις βασεις δεν μπορουν να μπουν. (για καποιο λογο δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφια). Ποια θα ηταν η πιο σωστη κλιση που θα μπορουσα να δωσω. Εχω βρει ενα προγραμα εδω http://www.solarelectricityhandbook....rradiance.html κατα ποσο ειναι σωστο αν μπορει να πει καποιος εδω για τα χανια μου βγαζει 39 μοιρες για καλυτερη χειμερινη επιδοση και 54 μοιρες για ολο τον χρονο. Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.
    Last edited by GKLTDKV; 21-01-2020 at 10:30:08.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    7
    Εδω η φωτογραφια ειναι λιγο παστελ απο την συμπιεση αλλα φαινεται η κλιση και τα σιδερα που εχω βαλει
    Συνημμένες μικρογραφίες Συνημμένες μικρογραφίες IMG_20200121_093700_compress31.jpg‎  

  3. #3
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον GKLTDKV Εμφάνιση απάντησης
    Εδω η φωτογραφια ειναι λιγο παστελ απο την συμπιεση αλλα φαινεται η κλιση και τα σιδερα που εχω βαλει
    Μέτρα την κλίση του γειτονικού σου ηλιακού, που έχει ένα μέσο όρο κλίσης για λειτουργία όλο το χρόνο.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    7
    Ο διπλα ηλιακος που εχω μετρησει ειναι στις 45 μοιρες αλλα πανω σε ταρατσα. Εμενα η κεραμοσκεπη ειναι στις 12,5 μοιρες που θεωρω οτι ειναι πολυ μικρη για να μπει ο ηλιακος. Αυτο που με ενδιαφετει να μαθω ειναι ποση κλιση θα μπορουσα να δοσω ωστε να σηκωθει οσο γινεται λιγοτερο ο ηλιακος αλλα να εχω αρκετα καλη αποδοση και αν ειναι καλυτερα να τον βαλω σχετικα ορθιο ωστε να εχει την καλυτερη αποδοση τον χειμωνα αφου το καλοκαιρι θα εχει αποδοση ετσι και αλλιως. Και ενα αλλο που θελω να ρωτησω, εχω δει να πουλαν ηλιακους 200 λιτρα μποιλερ με 2,4 τετρ συλλεκτες, επαρκουν αυτα τα τετρ για 200 λιτρα μποιλε?

  5. #5
    Εκεί ήθελα να καταλήξω,στην μέση κλίση που είναι 45 μοίρες.Στη θέση σου θα έκανα μια έρευνα(διαδίκτυο) για ηλιακούς κεραμοσκεπής ώστε να έχω μια οπτική εικόνα,θα κρατούσα τα μοντέλα που θα με ενδιέφεραν,θα έβρισκα τα manual εγκατάστασης όπου υπάρχουν σημαντικές πληροφορίες,και επιπλέον θα τηλεφωνούσα στην εταιρία για επιπλέον διευκρινήσεις.Επίσης μιλάς για όλον τον ηλιακό στη σκεπή(σαφώς μεγάλο φορτίο), ή για σκέτο συλλέκτη συστήματος βεβιασμένης κυκλοφορίας;
    Στο τελευταίο σου ερώτημα,θα απαντήσω από εμπειρία. Εδώ και 26 χρόνια, έχω ηλιακό φυρογένης(η εταιρία έχει κλείσει) ζόλενεργκ 170 λίτρών,ΚΚ, με ένα συλλέκτη 2.2 τετρ. και λειτουργεί εξαιρετικά ακόμα.Βέβαια αν με ρωτήσεις για την απόδοση το χειμώνα(καλύτερη αν είχε μεγαλύτερο συλλέκτη), θα σου πω ναι, αλλά πάντα κοιτάζουμε τον μέσο όρο, γιατί αλλιώς θα έπρεπε να είχαμε τον ηλιακό πάνω σε βάση περιστροφής και αλλαγής κλίσεων.
    Σήμερα υπάρχουν οι επιλεκτικοί συλλέκτες με καλύτερη απόδοση και μικρότερο μέγεθος, και τα Χανιά είναι ζεστή περιοχή.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    7

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Συνηθως οι εταιριες εχουν βασεις με στανταρ κλισεις τωρα που το ψαχνω στις 45 μοιρες. Εγω απλα θελω να το ψαξω λιγο παραπανω ωστε να δοσω τι καταλληλοτερες μοιρες που μπορω.ηδη η κεραμοσκεπη εχει 12,5 μοιρες που δεν φτανουν. Ολα θα μπουν πανω στις βασεις στη κεραμοσκεπη, αντεχει μη φοβασε, ειναι πιασμενα στα δοκαρια απο κατω. Ειχα αποφασισει για 160 λιτρα αλλα μου ειπαν για 4 ατομα καλυτερα 200 λιτρα για αυτο ρωτησα αν θα κανω δουλεια με ενα συλλεκτη 2,4 τετρ. γιατι 2 συλλεκτες ειναι δυσκολο να μπουν, δεν το ειχα υπολογισει και δεν επαρκουν οι βασεις.

Παρεμφερή θέματα

  1. Κλίση οριζόντιων σωλήνων αποχέτευσης εντός κτηρίου
    από imarkou στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 02-10-2012, 20:28:50
  2. Κλίση ηλιακού συλλέκτη
    από dimpas στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία απάντηση: 20-08-2012, 17:46:47
  3. Κλίση συλλέκτη ως προς το έδαφος
    από CONSTANTINOS στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία απάντηση: 09-07-2010, 13:35:31
  4. Κλίση δικτύου αποχέτευσης.
    από HN84 στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία απάντηση: 19-03-2009, 12:25:37
  5. Καμινάδα με κλίση 45 μοιρών
    από andronoglou στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 18-10-2004, 03:00:12

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό