Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 27 από 27

Θέμα: Θέρμανση με θερμοσυσσωρευτές για Πολεοδομία

  1. #21

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ευχαριστώ για την απάντηση . Το γνωρίζω για τα ηλεκτρικά ότι είναι εντελώς άκυρα και εννοείται πως το snack bar θα δουλέψει με κλιματιστικά. Με ενδιαφέρει το κομμάτι της πολεοδομίας αποκλειστικά (αν δέχονται split unit) και καμία τεχνική περιγραφή (αν τελικά χρειάζεται).

    Υ.Γ. Εννοείται ότι πήρα στην πολεοδομία τηλ αλλά "όλοι οι μηχανικοί είναι πάρα πολύ απασχολημένοι οπότε πρέπει να έρθετε από εδώ" (όπως μου είπε η γραμματέας). Δλδ για μία ερώτηση απλά πρέπει να φας μία μέρα.

  2. #22
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Mπορείς να δείξεις τα σπλιτάκια. Το έχω κάνει σε βιοτεχνία, σε κανα δυό κατοικίες κλπ. Θα βγάλεις απώλειες, καποιες πολεοδομίες θα σου απαιτήσουν και μελέτη κιλματισμού (πληρώνεται καλά), θα πρέπει να δείξεις την θέση της εσωτερικής και της εξωτερικής μονάδας στα σχέδια. Πρόσεξε η εξωτερική μονάδα να μην είναι σε όψη, θα σε στείλουν ΕΠΑΕ.
    Θα πρέπει να δείξεις την διατομή και την όδευση των σωληνώσεων υγρού κα αερίου, και τις αποχετεύσεις. Τέλος θα πρέπει να φανούν τα φορτία και στα ηλεκτρικά.
    Τεχνική περιγραφή χρειάζεται, και θα σου στείλει οποιοσδήποτε αντιπρόσωπος θέλεις.

    There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  3. #23
    Άμα ζητήσουν μελέτη κλιματισμού....την κάτσαμε την βάρκα, αλήθεια λέγοντας μελέτη κλιματισμού εννοείς υπολογισμό ψυκτικών φορτίων (πέρα του κλασικού υπολογισμού θερμικών απωλειών της θέρμανσης)έτσι δεν είναι;

    Γιατί αφού δεν υπάρχουν αεραγωγοί εξαερισμοί κτλ δεν έμεινε και τπτ άλλο να υπολογίσω - δείξω :P.

    Αυτό για την ΕΠΑΕ το έχω υπόψιν μου από το αέριο (γενικά στις προσόψεις κράζουν :P). Θα πάω μία βόλτα να δω που μπορούν να βγουν οι μονάδες.

    Μήπως έχεις να μου στείλεις εσύ μία τεχνική περιγραφή (στείλε μου pm αν μπορείς και θες) γιατί αντιπρόσωπο μέσα στο σκ δύσκολα θα βρω;

    Να πω την αλήθεια έχω αρχίσει και πιστεύω πως με ηλεκτρικά σώματα τα πράγματα θα είναι πιο απλά:
    1) Δεν θα χρειαστώ αποχετεύσεις
    2) Δεν θα πονοκεφαλιάζω που θα βάλω τις εξωτερικές μονάδες
    3) Αποκλείεται να ζητήσουν μελέτη κλιματισμού στην πολεοδομία ή γενικά κάτι άλλο εκτός από τα ηλεκτρικά που έτσι και αλλιώς θα κάνω. 4) Στην τελική σκέφτομαι και λέω αλλαγή χρήσης είναι δεν περιμένει ο πελάτης την δική μου μελέτη για να αγοράσει κλιματιστικά (ίσως να το έχει και ήδη κάνει και να τα έχει κοτσάρει και όπου θέλει γιατί δεν θα έρθει κανένας να ελέγξει)


    Ξέρω πως εγώ ρώτησα αρχικά για split αλλά μάλλον δεν είναι ο πιο γρήγορος δρόμος προς την ολοκλήρωση της αλλαγής χρήσης. Τι λέτε; Υπάρχει κάτι στα ηλεκτρικά σώματα που μπορεί να με κολλήσει και μου διαφεύγει;

    Ευχαριστώ dipoli που έδωσες με σαφήνεια απάντηση για split γιατί πάντα το είχα απορία αν γίνεται (καμιά φορά βολεύουν και είναι και η αλήθεια από το να κάνεις ένα σωρό μελέτες που ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας και του εξωπραγματικού :P)

  4. #24
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Σόρυ που δεν απάντησα νωρίτερα αλλα δεν είχα μπεί καθόλου στο φόρουμ λόγω τρεξίματος. Θέλεις ακόμα την τεχνική περιγραφη;

    There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. #25
    Αλίμονο φόρουμ είναι στην τελική και γνωρίζω πως όποιος βοηθάει εδώ βοηθάει με την καλή του την καρδιά και όταν μπορεί βέβαια!! (ελπίζω το τρέξιμο να ήταν για καλό)

    Την μελέτη την έκανα τελικά με ηλεκτρικούς θερμοσυσσωρευτές, αλλά αν δεν σου κάνει κόπο θα την ήθελα την τεχνική έκθεση με τα split (σου στέλνω με pm το email μου για να μην γεμίσω spam)

  6. #26
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    δε θα γεμίσεις τίποτα απολύτως, διότι έχουμε κάνει το σύστημα απόλυτα ασφαλές και φρούριο. Εξ ου και δεν λειτουργεί το pm...

    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  7. #27
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Θα το βρώ το email σου μην ανησυχεις.. τί παστουρμαδοτράτορας θα ήμουν άλλωστε...

    There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό