Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 13

Θέμα: Εγκατάσταση αποχέτευσης

  1. #1
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    44

    Εγκατάσταση αποχέτευσης


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Θα μπορούσε να λειτουργήσει σωστά μια αποχέτευση όπως φαίνεται στην εικόνα;
    Μιλάμε για αποπεράτωση υπάρχοντος κτίσματος. Ό,τι φαίνεται με κόκκινο είναι οι σωλήνες της αποχέτευσης και ο λόγος που κατεβαίνουν εσωτερικά από κάθε ταβάνι είναι γιατί εκεί υπάρχει δοκάρι και τρυπάει από κάτω για να βγει έξω και να μην τρέχει μέσα στα μπάνια. Ό,τι φαίνεται με γκρι είναι οι τοίχοι και οι όροφοι, ενώ σημαίνει με Εσωτερικό και Εξωτερικό το εσωτερικό και το εξωτερικό των σπιτιών αντίστοιχα.
    Υπάρχει περίπτωση να ακούμε θορύβους όταν π.χ. χρησιμοποιεί κάποιος το καζανάκι του;
    http://esnips.com/doc/f4d89877-eb51-...hydraulics.jpg

  2. #2
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Ναι θα ακούγονται οι θόρυβοι αλλά δεν κατάλαβα γιατί το κάνει αυτό. Μήπως ο εξωτερικός τοίχος είναι μπετό και σκέφτηκε να κάνει μια τρύπα στο τοιχείο και μια στο δάπεδο?
    Πάντως ναι θα μπορούσε να λειτουργήσει σωστά. Απλά θα πρέπει να προσεχθούν οι γωνίες κλήσεις και η σωστή εφαρμογή των εξαρτημάτων
    Επίσης δεν κατάλαβα καλά εκείνη την μικρή προέκταση που υπάρχει μέσα στα κάτω διαμερίσματα πριν βγει έξω που φαίνεται σαν ένα είδος ταφ. Τι είναι εκείνο?
    Τώρα το Theopoula - SEX.mp3 δεν μπορώ να το ακούσω μια και δεν έχω ηχεία. Καλό είναι?

    http://levitostasia.com

  3. #3
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    44
    Ακριβώς αυτό σκέφτηκα να κάνει. Η σκέψη του υδραυλικού (και που θα ήθελα να αποφύγω) είναι να τρέξει ο σωλήνας μέσα από όλα τα μπάνια. Αν δε μπορέσω να το αποφύγω και τρέξει εσωτερικά ο σωλήνας εντελώς κάθετα (hydraulics2.jpg), θα ακούω και πάλι το σκ..... (συγνώμη για την έκφραση [:I]) ή εκεί το αποφεύγουμε; Ρωτάω επειδή ο υδραυλικός μου ισχυρίζεται ότι κάτι τέτοιο θα μου εξαλείψει τους θορύβους γιατί η αποχέτευση θα φεύγει ευθεία κάτω. Αν γίνει έτσι όμως, δεν είναι λογικό να ακούς πάντα την αποχέτευση αφού θα περνάει μέσα από το μπάνιο; Εκεί έχω κολλήσει και θεωρώ καλύτερη τη λύση να τρέξει εξωτερικά με τις διακλαδώσεις που δείχνω, αλλά και πάλι, υδραυλικός δεν είμαι, οπότε κάτι μπορεί να μου διαφεύγει (που δε νομίζω []) ...
    Ο σωλήνας της αποχέτευσης κατεβαίνει μισό μέτρο από κάθε ταβάνι και βγαίνει έξω γιατί υπάρχουν δοκάρια σε κάθε όροφο.
    Όσο για τις γωνίες κλήσης, δε το συζητάω ότι θα είναι μικρότερες από 45 μοίρες.
    Όλη η ιστορία έχει προκύψει γιατί ο υδραυλικός δε θέλει να σκάψει τον εξωτερικό τοίχο στο ύψος της πλάκας γιατί φοβάται μην φάει το τσιμέντο και μείνουν μόνα τους τα σίδερα.
    Το ταφ είναι η είσοδος όλων των αποχετεύσεων (αν τα λέω καλά) του μπάνιου (λεκάνη, νιπτήρας, μπανιέρα). Το έκανα έτσι για να φαίνεται το ύψος που έρχεται σε σχέση με την πλάκα.
    Όσο για τη Θεοπούλα, αν βλέπεις Παραπέντε στο MEGA ... άπαικτο!
    http://esnips.com/doc/a6e8d236-e64b-...ydraulics2.jpg

  4. #4
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    528
    Αν και απο αποχετεύσεις δεν ξέξω,θέλω να κάνω την εξής ερώτηση:Γιατί δεν βάζετε πισωσίφωνες λεκάνες(έτσι δεν τις λένεκαι να ξεμπερδέψετε; Όσσο για τα σίδερα τις πλάκας δεν νομίζω να μείνουν στον αέρα ,εκτός και αν η πλάκα είναι 10cm.
    Στην άλλη περίπτωση υπάρχουν καλά και ακριβά σχετικά υλικά που προσφέρουν ηχομόνωση.Τουλάχιστον έτσι λένε!!!!!!!!!!!!
    http://www.rehau.gr/wys/gr/rehaugr.n...HAUKomplet.pdf

  5. #5
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    44
    Τα καζανάκια των λεκανών θα είναι εντοιχισμένα και οι λεκάνες θα είναι κρεμαστές, οπότε λογικά θα είναι πισωσίφωνες. Εσύ εννοείς να τρέξουν μέσα στον τοίχο και να μη σκάψουν πλάκα; Με τις υπόλοιπες αποχετεύσεις (μπανιέρας, νιπτήρα) μπορεί να λειτουργήσει;
    Σημειωτέον ότι η πλάκα είναι 20-25 cm, οπότε σίγουρα δε θα σκαβόταν όλη, όμως δεν τρέχουν μέσα στην πλάκα (που από κάτω της έχει δοκάρι) οριζόντια σίδερα; Χωράει σωλήνας Φ10 να περάσει ανάμεσα;
    Όσο για τα ηχομονωτικά υλικά, να υποθέσω ότι το link της Rehau θα με οδηγήσει κάπου εκεί, έτσι;

  6. #6
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    528
    Τ ο link είναι ένα pdf για donwload.
    Οι γραμμές του νιπτήρα και και της μπανιέρας απο τα λίγα που ξέρω είναι φ40,δηλαδή 4cm οπότε φαντάζομαι ότι παίζει κάποιο περιθώριο.Η φ100 σίγουρα δεν γίνεται χωνευτή στην πλάκα.Είπαμε είμαι άσχετος,αλλά όχι και έτσι.
    Νομίζω ότι με ένα ξετρύπημα στον εξωτερικό τοίχο και ελάχιστο σκάψιμο του δαπέδου για το πατοσίφωνο είσαι ο.κ.
    Ανακατασκευή δεν είπες;
    Σε παίρνει να σηκωθεί το δάπεδο σε ύψος καθόλου;

  7. #7
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    44
    Με παίρνει να σηκωθεί και θα τελειώνει γύρω στους 12-14 πόντους από την πλάκα, άρα θα έχω σίγουρα 10 πόντους να διαθέσω.
    Αν λάβουμε λοιπόν υπόψη ότι το καζανάκι είναι εντοιχισμένο και η λεκάνη κρεμαστή, ο σωλήνας της αποχέτευσης της λεκάνης έχει άνεση για κλίση. Απέχει από τον εξωτερικό τοίχο περίπου στο 1,5 μέτρο, άρα θέλει ελάχιστη κλίση 1,5 πόντο για να λειτουργεί η ρύση (1/100 δεν είναι η κλίμακα. Αν σκάψω και 4-5 το εξωτερικό δοκάρι όπου τερματίζει η πλάκα, σε συνδυασμό με τους 10 πόντους που έχω σίγουρα από την ύψωση του δαπέδου, δεν είμαι εντάξει;
    Μα γιατί με δυσκολεύει τότε ο υδραυλικός;[V][V][V]

  8. #8
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    528
    Δέν θέλω να το πιστέψω και πιστεύω ότι ο υδραυλικός σου είναι πέρα για πέρα επαγγελματίας,αλλά μήπως, λέω μήπως έτσι θα είναι ποιό εύκολο άρα λιγότερη χρέωση;
    Βέβαια,με την κουβέντα και με την ανάλυση προκείπτουν λύσεις τις οποίες μπορεί και να μήν τις δείς με την πρώτη ματιά οπότε να είμαι πέρα για πέρα λάθος στην παραπάνω σκέψη μου.
    Ο καθένας όταν έχει λίγες σκοτούρες στο κεφάλι του μπορεί να κολήσει και να μήν σκέφτεται καθαρά,μου έχει τύχει και εμένα.
    Τώρα μπορεί να είμαι και λάθος και να παίζει κάτι άλλο που αν δεν το δείς απο κοντά δεν μπορείς να φέρεις σωστή γνώμη.

  9. #9
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Ένα σου λέω μόνο. Ότι με την σκέψη σου δείνεις διπλή δουλειά στον υδραυλικό χώρια που τον αναγκάζεις να σκάψει πλάγια σε μπετό. Έπιασες ποτέ κομπρεσέρ προσπαθώντας να σκάψεις τοιχεία?
    Εγώ πάντως δύο πράγματα θα σου πρότεινα αν ήσουν πελάτης μου. Πρώτον να κατέβει ο κεντρική μέσα από όλα τα μπάνια και να χτιστεί και να μονωθεί (το πιο εύκολο για μένα) και δεύτερον αν την ήθελες εξωτερικά δεν θα έκανα όλα αυτά που δείχνεις στην εικόνα αλλά θα τοποθετούσα εξωτερικά την κεντρική κάθετη και σε κάθε μπάνιο θα έβαζα ένα ημιταφ φ100 για την λεκάνη και ένα ητιταφ 100Χ50 για το πατοσίφωνο (επαναλαμβάνω ότι στην δεύτερη περίπτωση αν ο εξωτερικός τοίχος είναι τοιχείο θέλει πολύ χρόνο και πολύ κόπο).
    Εξέτασε και την περίπτωση το πως θα φαίνεται εξωτερικά.
    http://levitostasia.com

  10. #10
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    44

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ειλικρινά αισθάνομαι υπόχρεος απέναντί σας για τον κόπο σας να μου απαντάτε!
    Όσο για την πρότασή σου dimis για την εξωτερική λύση, ναι σίγουρα δέχομαι ότι δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να "ξύσεις" το μπετό, αλλά είναι κατασκευάσιμο; Γιατί, παρόλη τη μηδαμινή μου εμπειρία, δε μπορώ να βρω λόγο γιατί να μην είναι.
    Αν καταλαβαίνω καλά για τα ημιτάφ, είναι αυτά που έχουν διάμετρο 100mm και έρχεται υπό γωνία 45 μοιρών είτε υποδοχή 50mm για το πατοσίφωνο, είτε 100mm για τη λεκάνη, έτσι; Και φυσικά το ημιτάφ του πατοσίφωνου κάτω από αυτό της λεκάνης έτσι;
    Όσο για το εξωτερικό, μου έχει προταθεί να ντυθεί με νευρομετάλ και να σοβατιστεί.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό