Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 13 από 13

Θέμα: Εγκατάσταση αποχέτευσης

  1. #11
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    528

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Dimi,συμφωνώ απόλυτα και σου βγάζω το καπέλο.Εξάλου εγώ ένας καυστηράνθρωπος είμαι ,το είπα [u]απο αποχετεύσεις δεν ξέρω.(Γιατί, απο τα άλλα ξέρω
    Έχω σκάψει τοιχείο και ξέρω την πίκρα!
    Με τόσα που έχω διαβάσει εδώ μέσα προσπάθησα να το παίξω επιστήμονας.Που θα πάει,θα μάθω!!!!!!!!!!
    Και μετά τρέμε κόσμε!!!!!!!!!!!!!
    Tο ξέρετε το ανέκδοτο με τον φελλό που σκότωσε τον ελέφαντα;
    Ας σοβαρευτώ λίγο τώρα.Αν ο εξωτερικός τοιχος δεν είναι τοιχείο δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ο υδραυλικός του φίλου μας.

  2. #12
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    quote:Originally posted by kviglas

    Ειλικρινά αισθάνομαι υπόχρεος απέναντί σας για τον κόπο σας να μου απαντάτε!
    Όσο για την πρότασή σου dimis για την εξωτερική λύση, ναι σίγουρα δέχομαι ότι δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να "ξύσεις" το μπετό, αλλά είναι κατασκευάσιμο; Γιατί, παρόλη τη μηδαμινή μου εμπειρία, δε μπορώ να βρω λόγο γιατί να μην είναι.
    Αν καταλαβαίνω καλά για τα ημιτάφ, είναι αυτά που έχουν διάμετρο 100mm και έρχεται υπό γωνία 45 μοιρών είτε υποδοχή 50mm για το πατοσίφωνο, είτε 100mm για τη λεκάνη, έτσι; Και φυσικά το ημιτάφ του πατοσίφωνου κάτω από αυτό της λεκάνης έτσι;
    Όσο για το εξωτερικό, μου έχει προταθεί να ντυθεί με νευρομετάλ και να σοβατιστεί.
    Οι απαντήσεις και στα τρία ερωτήματα σου είναι ΝΑΙ εκτός του ότι τα ημιτάφ δεν είναι 45 αλλά 63 μοιρών. (Υπάρχουν και 45 μοιρών αλλά δεν χρησιμοποιούνται κυρίως λόγω της δυσκολίας εφαρμογής τους)
    Η διαφορά του να περνάει η κεντρική μέσα από τα διαμερίσματα ή έξω είναι στο χρόνο και στο κόπο εγκατάστασης επομένως και στο κόστος. Σίγουρα η καλύτερη λύση είναι να γίνει εξωτερικά (και να σοβαντιστεί για προστασία και ομορφιά) γιατί και χώρο και θόρυβο γλυτώνεις.
    Αυτό που μας δείχνεις στην φωτογραφία δεν το βρίσκω σωστό τελικά.
    Προφανώς ο υδραυλικός σου θα ξέρει τις αποστάσεις του κάτω μέρους σύνδεσης της φ100 με την λεκάνη που συνήθως είναι 13cm (δεν ξέρω για την κρεμαστή που λες)
    Όσο για την λέξη "ξύσεις" το μπετό που γράφεις δεν μιλάμε για ξύσιμο αλλά για μια τρύπα με διαστάσεις περίπου 15 cm Χ 30 cm. (κανείς δεν κάθεται να κάνει χειρουργική επέμβαση σε τοιχείο) Υπάρχουν και οι καρωτιέρες βέβαια που ανοίγουν τρύπες με διάμετρο που θέλεις αλλά σ αυτήν την περίπτωση είναι δύσκολο να ανοίξει τρύπες πλάγια μια και οι τρύπες στο μπετό θα έχουν κλύση 63 μοιρών προς τα κάτω)
    http://levitostasia.com

  3. #13
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by burnerman

    Dimi,συμφωνώ απόλυτα και σου βγάζω το καπέλο.Εξάλου εγώ ένας καυστηράνθρωπος είμαι ,το είπα [u]απο αποχετεύσεις δεν ξέρω.(Γιατί, απο τα άλλα ξέρω
    Έχω σκάψει τοιχείο και ξέρω την πίκρα!
    Με τόσα που έχω διαβάσει εδώ μέσα προσπάθησα να το παίξω επιστήμονας.Που θα πάει,θα μάθω!!!!!!!!!!
    Και μετά τρέμε κόσμε!!!!!!!!!!!!!
    Tο ξέρετε το ανέκδοτο με τον φελλό που σκότωσε τον ελέφαντα;
    Ας σοβαρευτώ λίγο τώρα.Αν ο εξωτερικός τοιχος δεν είναι τοιχείο δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ο υδραυλικός του φίλου μας.
    Ναι αν ο εξωτερικός τοίχος είναι από τούβλο τότε είναι πιο εύκολο να περάσει απ έξω παρά από μέσα (εκτός από το πρόβλημα της πρόσβασης κυρίως αν δεν έχει ανοίγματα οπότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσει σκαλωσιές)
    Τα ξέρω φίλε burnerman γιατί χρόνια τρώω αυτά τα "σκατά". Τα έχω παρατήσει βέβαια και απλά βοηθάω τον γιό μου πότε πότε. Φυσικά ούτε κουβέντα για κομπρεσέρ
    Η μεγάλη μου η τρέλλα και μεράκι είναι τα λεβητοστάσια γενικά και με αυτά μόνο ασχολούμαι πότε πότε. Οπότε σε θεωρώ τυχερότερο από μένα και σε ζηλεύω που είσαι καυστηράνθρωπος προσδοκόντας φυσικά να με διδάξεις ακόμη πιο πολλά.
    Ίσως θα έπρεπε να ανοίξουμε ένα θέμα για ειδικούς όπου θα ανταλλάσαμε μεταξύ μας απόψεις ώστε ο ένας να μεταδώσει τις γνώσεις στον άλλον.
    http://levitostasia.com

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό