Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 18

Θέμα: ΑΕΡΑΣ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    ATHENS, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    7

    ΑΕΡΑΣ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ;


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καταρχην θα ηθελα να σας συγχαρω για την απιστευτη δουλεια που κανετε, να αφιερωνεται δηλαδη λιγο απο το χρονο σας για να δινεται λυσεις σε ολους εμας που ειμαστε εντελως εξω απο το αντικειμενο.
    Δε σας κρυβω οτι με εξεπληξε ευχαριστα οταν ανακαλυψα την υπαρξη του φορουμ. (google)
    Στο προβλημα μου τωρα:
    Ετοιμαζομαι να κανω μια πληρη εγκατασταση συστηματος θερμανσης στο εξοχικο μου (μεζονετα, ~150m2, περιοχη Κορινθιας). Πριν απο περιπου 2 χρονια ειχαν μπει ολες οι αναμονες κυριως των σωματων, αλλα και καποιες του λεβητα. Αφου εγιναν προσφατα ολες οι απαραιτητες μελετες, μου ελεχθει το εξης περιεργο:
    Στο σημειο που ειχα προβλεψει να τοποθετησω το λεβητα (μια αποθηκη σε αποσταση περιπου 5 μετρων απο το σπιτι), μου ειπαν οτι λογο του οτι οι σωληνωσεις, απο το οικημα μεχρι την "αποθηκη", θα χρειαστει να κανουν καποιo "Π", υπαρχει περιπτωση το κυκλωμα να κραταει αερα σε καποια σημεια, κανοντας "σιφωνι", πραγμα που σημαινει οτι δεν θα λειτουργουσε σωστα. Τα 2 αυτα σημεια (αποθηκη-σπιτι) δεν εχουν υψομετρικη διαφορα μεταξυ τους, αλλα χαρην καλαισθησιας, ειναι απαραιτητο να γινει αυτο το "Π", το οποιο σημειωτεων δεν ξεπερναει τα 6-7cm.
    Υπαρχει πραγματι περιπτωση να αντιμετωπισω τετοιο προβλημα;
    Κι αν ναι, δεν υπαρχει καποιος τροπος να λυθει, με χρηση καποιου εξαρτηματος ή με μια διαφορετικη εγκατασταση;
    Η λυση που μου προτεινεται, ειναι να μεταφερεθει ο λεβητας σε καποιο αλλο σημειο, το οποιο ομως αφενος μεν δε με βολευει (εχω μια ντουζιερα εκει) και αφετερου θα με βαλει σε επιπλεον εξοδα.
    Να σημειωσω οτι το προαναφερθεν "προβλημα", μου το ανεφερε ο θειος μου, ο οποιος με προμηθευει ολα τα υλικα (εχει καταστημα), ενω αναλαμβανει να μου βρει και τον ανθρωπο που θα κανει την ολη εγκατασταση.
    "Σκαμπαζω" καποια πραγματα περι υδραυλικων και μου φαινεται λιγο περιεργο ενα κλειστο κυκλωμα να μπορει να μαζεψει τοσο μεγαλη ποσοτητα αερα, σε βαθμο που να μην μπορει να λειτουργησει.
    Σας ζητω συγνωμη αν εχει ηδη συζητηθει σε καποιο αναλογο θεμα, αλλα οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα κατι σχετικο.
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
    Κ.Κ.

  2. #2
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    528
    Δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση να αντιμετωπίσεις τέτοιο πρόβλημα με την προυπόθεση ο υδραυλικός να είναι υδραυλικος που ξέρει την δουλειά του.Υπάρχουν στο εμπόριο εξαρτήματα που κάνουν αυτόματη εξαέρωση του δικτίου και τα πουλάνε και τα περίπτερα.............΄.
    Ένας ακόμα τρόπος για καλύτερα αποτελέσματα είναι η τοποθέτηση διαχωριστή αέρα-σωματιδίων αλλά εκεί πάμε σε ποιό ακριβές λύσεις απο τα απλά εξαεριστικά δικτίου.
    Μια που έχει κατάστημα ο θείος σου σίγουρα μπορεί να τα προμηθευτεί...
    Ανάφερες αυτή την απορία σου στον υδραυλικό ;
    Τί σου απάντησε ;

  3. #3
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Θα αντιμετωπίσεις σίγουρα πρόβλημα λειτουργίας (μειωμένη ή καθόλου απόδοση) αν δεν κάνεις αυτό που λέει ο burnerman
    Ο αέρας εγκλωβίζεται στα ψηλότερα σημεία και δεν είναι δυνατό να πάει προς τα κάτω. Έτσι αν εγκλωβιστεί στην κορυφή του Π (που σίγουρα θα εγκλωβιστεί) θα δημιουργήσει ένα είδος ελλατηρίου που θα εμποδίζει την ροή του νερού. Θα πρέπει λοιπόν και στις δύο σωληνώσεις και στην κορυφή του Π να τοποθετήσεις ένα από τα δύο εξαρτήματα που αναφέρει ο burnerman αν δεν θέλεις να αλλάξεις την εγκατάσταση. Πρόσεξε όμως μην βάλεις κανένα εξάρτημα κόστους ενός Ευρό γιατί δεν θα λειτουργήσει παραπάνω από ένα μήνα.
    Πάντως προσπάθησε να βρεις λύση να αποφύγεις αυτό το Π που λες
    http://levitostasia.com

  4. #4
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    ATHENS, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    7
    quote:Originally posted by burnerman


    Ανάφερες αυτή την απορία σου στον υδραυλικό ;
    Τί σου απάντησε ;
    Αν εννοεις για την τοποθετηση εξαερωτηρα, μου το προτεινε και αυτος, αλλα με την επισημανση οτι αρκετες φορες "κολλαει" και θα εχω πραγματι συμπτωματα μειωμενης ή και ανεπαρκους αποδοσης.
    quote:Originally posted by burnerman

    Ένας ακόμα τρόπος για καλύτερα αποτελέσματα είναι η τοποθέτηση διαχωριστή αέρα-σωματιδίων αλλά εκεί πάμε σε ποιό ακριβές λύσεις απο τα απλά εξαεριστικά δικτίου.
    Με την τοποθετηση διαχωριστη, αυτοματως λυνω και το προβλημα μου;
    Αναγνωριζω οτι λογο του οτι προκειται για εξοχικη και οχι κυρια κατοικια, αρα δεν εχει συνεχομενη χρηση, μπορει να υπαρξει ενα τετοιο φαινομενο, οποτε αν με αυτο ησυχασω μια για παντα (ή εστω για αρκετα χρονια), να μπω στο οποιο προσθετο εξοδο.
    (αληθεια, για τι ποσο συζηταμε οτι κοστιζει ο διαχωριστης
    quote:Originally posted by dimis

    Πάντως προσπάθησε να βρεις λύση να αποφύγεις αυτό το Π που λες
    Το: "αποφευγω το Π", σημαινει οτι αν εξομαλυνω την ολη καμπυλη που δημιουργειται (με την υψομετρικη διαφορα των 6-7cm ομως να παραμενει), αποφευγω και αυτο το φαινομενο;

  5. #5
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Όταν μιλάμε για Π σημαίνει ότι το Π το βλέπουμε σαν εικόνα. Δηλαδή οι σωλήνες ανεβαίνουν και κατεβαίνουν. Το λέμε και ανάποδο σιφώνι. Όταν λέω να το αποφύγεις εννοώ να το κάνεις ευθεία δηλαδή ενώ τώρα το δίκτυο σου είναι κάπως έτσι __Π__ να το κάνεις έτσι ____. Να αποφύγεις το ανεβοκατένασμα δηλαδή. Τώρα τι εννοείς υψομετρική διαφορά 6-7 μέτρα δεν το κατάλαβα
    http://levitostasia.com

  6. #6
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Ενας ακόμη τρόπος να μηδενίσεις την πιθανότητα προβλήματος είναι να τοποθετήσεις υπερδιαστασιολογημένο κυκλοφορητή (σε συνδιασμό πάντα με αυτά που σου είπαν τα παιδιά).

    w w w . m o n a c h o s . g r

  7. #7
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    ATHENS, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    7
    quote:Originally posted by dimis

    Όταν μιλάμε για Π σημαίνει ότι το Π το βλέπουμε σαν εικόνα. Δηλαδή οι σωλήνες ανεβαίνουν και κατεβαίνουν. Το λέμε και ανάποδο σιφώνι. Όταν λέω να το αποφύγεις εννοώ να το κάνεις ευθεία δηλαδή ενώ τώρα το δίκτυο σου είναι κάπως έτσι __Π__ να το κάνεις έτσι ____. Να αποφύγεις το ανεβοκατένασμα δηλαδή. Τώρα τι εννοείς υψομετρική διαφορά 6-7 μέτρα δεν το κατάλαβα
    Φιλε "dimis" καταλαβα ακριβως τι εννοεις.
    Το "Π" που δημιουργειται, εχει απο το κατωτερο μεχρι το ανωτερο σημειο του, μια υψομετρικη διαφορα των 6-7 εκατοστων (cm). Nα γινει εντελως ευθεια ειναι μαλλον απιθανο, αλλα μπορει να γινει πολυ ομαλη η ολη υψομετρικη διαφορα. Τροπον τινα, να εξαλειφθουν η οποιες "γωνιες" δημιουργουνται στο "Π" που μεσολαβει της ευθειας γραμμης.
    Εαν γινοτανε αυτο, θα περιοριζοτανε το φαινομενο;
    (συγνωμη εαν και παλι δεν το εξηγω καλα)
    quote:Originally posted by monachus

    Ενας ακόμη τρόπος να μηδενίσεις την πιθανότητα προβλήματος είναι να τοποθετήσεις υπερδιαστασιολογημένο κυκλοφορητή (σε συνδιασμό πάντα με αυτά που σου είπαν τα παιδιά).
    Φιλε "monachus" εχω ανοιξει μπλοκακι και σημειωνω...
    Καθε βοηθεια και προταση δεκτη.

  8. #8
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    528
    Απο την στιγμή που έχεις υψομετρική διαφορά είτε καμπύλη ελαφριά είναι είτε ορθή γωνία,πρόβλημα θα έχεις.Όσο για τον διαχωριστή μια καλή ποιότητα δεν ξεπερνάει τα 60-80 euro στις μικρές διατομές,οπότε νομίζω ότι η καλύτερη περίπτωση είναι αυτή.Τώρα όπως λέει και ο monachus,σε συνδιασμό με μια μικρή υπερδιαστασιολόγιση του κυκλοφοριτή θα είσαι εντάξει.
    Μικρή όμως,μήν βάλετε κανα τέρας..................

  9. #9
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Μπορείς τότε αντί για καμπύλες ή γωνίες να χρησιμοποιήσεις ανοικτές καμπύλες Δηλαδή να ενώσεις δύο γωνίες μαζί 45 μοιρών ώστε να γίνει μια καμπύλη 90 μοιρών. Κατ αυτόν τον τρόπο αποφεύγεις σίγουρα τον εγκλοβισμό του αέρα στις γωνίες αλλά υπάρχει μια μικρή περίπτωση να εγκλοβιστεί ο αέρας στο οριζόντιο τμήμα μεταξύ των δύο γωνιών.
    Όλα αυτά βέβαια αν ενοείς ότι έχεις ανάποδο σιφώνι. Αν έχεις κανονικό σιφώνι (δηλαδή ευθεία - κατέβασμα - ευθεία - ανέβασμα) τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε.
    Τι προσπαθείς να αποφύγεις με τους 6-7 πόντους?
    http://levitostasia.com

  10. #10
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2003
    Θέση
    Αθήνα
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    328

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Μάστορα, οι 6-7 πόντοι πάντα είναι πρόβλημα.. ()
    Τι να λέει..

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό