Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 10

Θέμα: Πιστοποιημενοι Υδραυλικοί

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2006
    Θέση
    ATHENS, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    16

    Πιστοποιημενοι Υδραυλικοί


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα, εδώ και κάμποσο καιρό ψάχνω να βρώ έναν πιστοποιημένο υδραυλικό για να κάνω δύο δουλίτσες που μου έτυχαν. Ως νέος στο επάγγελμα δε ξέρω τα κόλπα ... Ξερετε κάποιον που να δουλεύει χωρίς τα υλικά δικά του και να μην ζητάει εξωφρενικές τιμές??

  2. #2
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2003
    Θέση
    Αθήνα
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    328
    Θα επιθυμούσα εαν κάποιος συνάδελφος θέλει να εξυπηρετήσει τον φίλο να μην δοθούν στοιχεία στον "αέρα" και η "μόντα" να γίνει prive.. (μέσω προσωπικών e-mail)
    ευχαριστώ..
    (..πάντως εάν υπάρχει κανάς τέτοιος να μου σφυρίξετε κι εμένα!)
    ..τώρα που το σκέφτομαι.. μήπως θα πρέπει να αρχίσουμε να ανεβάζουμε στο forum τις τιμές που μας "δουλεύουν" οι υδραυλικοί και να αρχίσουν τα ξεβρακώματα!!!
    (άντε.. γιατί μερικοί έχουν αρχίσει να κοστολογούν ανάλογα με την δόση του στεγαστικού και τους λογαριασμούς που έχουν να πληρώσουν εκείνο τον μήνα! [}][}][}])
    Τι να λέει..

  3. #3
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    121
    Έχω 2 συνεργεία, το ένα είναι κλασσικός υδραυλικός με 2-3 βοηθούς και το άλλο μόνο για φ. άεριο & προμήθεια υλικών, συσκευών κλπ. (βασικά έχει μαγαζί φ. αερίου) και αν τελικά αποφασιστεί να πούμε τιμές που μας δίνουν, έτσι να έχουμε μια καλύτερη άποψη που κινείται η αγορά, π.χ. εμένα μού δίνει εγκατάσταση σωλήνα ευρώ/μέτρο, αλλά μου υπογράφει και πιστοποιητικά σαν εγκαταστάτης και διεκπερεώνει και όλη τη διαδικασία+αυτοψία (τηλέφωνα, προσκομίζει τις τεχνικές μου εκθέσεις κλπ στην ΕΠΑ) και παίρνω και κάποιες τιμές για συσκευές μαζί με την εγκατάστασή τους, ρύθμιση, εγγύηση έγγραφη, service.

  4. #4
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Νομίζω ότι είναι άσκοπο να αναφέρουμε τιμές για κατασκευή έστω μιας συγκεκριμένης μελέτης
    Να αναφέρω ένα πρόσφατο παράδειγμα
    Κάποιος νέος μου πελάτης μου ζήτησε προσφορά για το σπίτι που κατασκευάζει. Τι έκανα? Πρώτον του ζήτησα όλα τα σχέδια και τις μελέτες (ύδρευση θέρμανση) των μηχανολόγων. Αφού τα μελέτησα του είπα ότι τα σχέδια αυτά και οι μελέτες είναι απλά μόνο για την έκδοση οικοδομικής αδείας και δεν είναι εφαρμόσιμα. Του πρότεινα δε να επικοινωνήσει με μηχανολόγο και να του κάνει μελέτη εφαρμογής. Δεν δέχτηκε και έριξε το μπαλάκι σε μένα (δεν ήθελε να επικοινωνήσει με τον μηχανολόγο του)
    Επισκέφθηκα την οικοδομή τρεις φορές και αφού συζητήσαμε τι θέλει να εφαρμόσει (ανακυκλοφορία, συλλέκτες στην σκεπή με μπόιλερ στο υπόγειο, αυτονομία σε κάθε ένα από τους τέσσερις διαφορετικούς χώρους κλπ) έκατσα και του έκανα μια μελέτη στην οποία ανέφερα τι ακριβώς θα κάνω και ποια ακριβώς υλικά θα χρησιμοποιήσω (με όνομα διατομές περιγραφή κλπ) Του έδωσα χωριστή τιμή για την υδραυλική εγκατάσταση και χωριστά για κάθε διαμέρισμα και χωριστή τιμή για την θέρμανση για την τοποθέτηση των ειδών υγιεινής την τοποθέτηση σωμάτων την κατασκευή λεβητοστασίου κλπ. Η μελέτη ήταν 10 δακτυλογραφημένες σελίδες (με τρόπους πληρωμής εξόφλησης κλπ)
    Επειδή ήταν και λίγο "πονηρός" (και καλά έκανε) επισκεφθήκαμε μαζί το κατάστημα που θα αγόραζα τα υλικά και πήρε μαζί του δείγματα από σωλήνες συλλέκτες κ.α)
    Μου απάντησε μετά από μια βδομάδα από την ημέρα που πείρε την προσφορά και μου είπε να αρχίσω όποτε ήθελα. Την οικοδομή την τελείωσα σήμερα (την πρώτη φάση)
    Μετά από μέρες που άρχισα την δουλειά ανακάλυψα ότι κάποιος άλλος (και μάλιστα γνωστός του υδραυλικός) του έδωσε μια προσφορά κατά 10% φθηνότερα αλλά δεν του εξηγούσε ούτε τι θα έκανε ούτε τι υλικά θα χρησιμοποιούσε
    Επομένως η τιμή είναι σχετική. Δεν είναι ζάχαρη να ξέρεις ότι τόσο κοστίζει το κιλό.
    Η πρόταση μου προς τον mc99082 είναι να το ψάξει μόνος του ζητώντας συγκεκριμένες προσφορές και συγκεκριμένες τιμές για συγκεκριμένα πράγματα
    http://levitostasia.com

  5. #5
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    528
    Dimi, κατα την γνώμη μου έχεις απόλυτο δίκιο. Στο κάτω-κάτω,ελεύθερη αγορά είναι και ότι πληρώνεις - παίρνεις και ο καθένας κοστολογεί την δουλειά του ανάλογα με τα δικά του κριτήρια και με το τί προσφέρει στον πελάτη(ή τι δεν προσφέρει).
    Σίγουρα υπάρχουν και οι αρπαχές που πάνε ανάλογα με την δόση του στεγαστικού ή της μπαρμπουτιέρας,αλλά αυτά έτσι και αλλιώς υπάρχουν σε κάθε επάγγελμα(και στην ΕΠΑ,στην αστυνομία,στην εφορία,στους γιατρούς,στους δικηγόρους,σους μπογιατζήδες κ.τ.λ.......)
    Οπότε,......
    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::
    Don't try to bribe me.You can't afford my rates!

  6. #6
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2006
    Θέση
    ATHENS, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    16
    Πάντως εγώ είμαι της άποψης να μιλήσουμε και για τιμές...Τουλάχιστον για νέους μηχανικούς σαν κι εμένα σημαντικό να γνωρίζω περίπου τι γίνεται στην αγορά.
    Για παράδειγμα δεν είναι μόνο το πόσο παίρνουν οι υδραυλικοί για το τρέχον μέτρο της εγκατάστασης αλλά για παράδειγμα σε υφιστάμενες οικοδομές όπου χρειάζεται και αλλαγή λέβητα να ζητάνε για εργασίες λεβητοστασίου πχ και 700 Ε!!![?]

  7. #7
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Πρόσεξε mc99082
    Η αντικατάσταση λέβητα δεν είναι έτσι απλά να πούμε μια τιμή. Αν πχ ο λέβητας για να βγεί από το υπόγειο πρέπει να δουλέψεις τρεις μέρες οξυγόνο για να τον κάνεις κομάτια και να τον ανεβάσεις στο πεζοδρόμιο τότε τα 700 Ευρώ δεν φτάνουν ούτε για αυτό (για το πέταμα του παλιού λέβητα)(και αν βρεις κανένα τσιγγάνο να σου τον φορτώσει από το πεζοδρόμιο στο φορτηγάκι του τότε θα είσαι τυχερός)
    Αν πάλι ο νέος λέβητας πρέπει να κατέβει σε κομμάτια και να συναρμολογηθεί πάλι στο υπόγειο (και καλά αν είναι μαντέμι θέλεις μία μέρα αν είναι χάλυβας άστα να πάνε)τότε τι τιμή να πεις?
    Επανέρχομαι λοιπόν στο προηγούμενο post που έκανα. ΣΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ Επομένως δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο για να βγάλουμε τιμοκατάλογο
    Από την άλλη δεν το κατάλαβα αυτό που λέτε για τιμές ανά τρέχον μέτρο σωλήνα. Δηλαδή είναι το ίδιο αν έχεις να απλώσεις σωλήνα σε ευθεία και το ίδιο αν είναι να περάσεις σε διαφορετικό επίπεδο στον ίδιο χώρο σκάβοντας τα τοιχεία (έστω και μισό μέτρο ύψος) για να καλυφθούν αυτές από τον σοβά?
    Επιμένω λοιπόν ότι οι τιμές των υδραυλικών δεν πρέπει να είναι τιμοκατάλογος εστιατορίου (άσε που οι τιμές και εκεί παίζουν) ούτε ταμπελάκια κολλημένα πάνω σε προιόντα που βρίσκονται σε ράφια σούπερ μάρκετ (αλλά και εκεί που είναι τόσο απλά τα πράγματα λες ότι το τάδε πολυκατάστημα την ζάχαρι την πουλάει τόσο το τάδε φθηνότερα άρα λοιπόν αγοράζω από το τάδε)
    Συmφωνώ παρ όλα aυτά να κάνουμε εδώ ένα τριμοκατάλογο αλλά από όσα έγραψα παραπάνω φαντάζομαι ότι για να καλύψουμε πλήρως το θέμα ο monachos θα πρέπει να κατοχυρώσει καμιά 50 MG ακόμη στον server
    http://levitostasia.com

  8. #8
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2003
    Θέση
    Αθήνα
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    328
    [}][}][}][}]...με τιμώρησε ο Θεός!!!
    Έγραφα απάντηση καμιά ώρα τώρα και ΠΑΤΗΣΑ το ΓΑΜ..ΝΟ το ESC!!! [}][}][}][}]
    Φίλε mc99082, δυστυχώς βαριέμαι να τα ξαναγράψω.. αύριο πάλι..
    Υ.Σ. 1. dipoli ΕΣΥ ΦΤΑΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ "ΕΙΠΕΣ" ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΤΟ ΤΗΛ. ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ!!!
    Υ.Σ. 2. μήπως να βγεί ένα επιπλέον πλήκτρο.. το U-ESC!!! (πλάκα - πλάκα, πόσες φορές την έχω "πατήσει" έτσι!)
    Τι να λέει..

  9. #9
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    quote:Originally posted by A.S.Diamond
    Έγραφα απάντηση καμιά ώρα τώρα και ΠΑΤΗΣΑ το ΓΑΜ..ΝΟ το ESC!!! [}][}][}][}]
    Αυτό το εχω πάθει και εγω πολλες φορές. Αμα είσαι καλός στο Autocad την πατάς αλλού...

  10. #10
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    528

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by dipoli

    quote:Originally posted by A.S.Diamond
    Έγραφα απάντηση καμιά ώρα τώρα και ΠΑΤΗΣΑ το ΓΑΜ..ΝΟ το ESC!!! [}][}][}][}]
    Αυτό το εχω πάθει και εγω πολλες φορές. Αμα είσαι καλός στο Autocad την πατάς αλλού...
    Νομίζω ότι βρήκα το κατάλληλο πληκτρολόγιο για τέτοιες περιπτώσεις....................

    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::
    Don't try to bribe me.You can't afford my rates!

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό