Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 45

Θέμα: Η θλιβερή πραγματικότητα του ΦΑ στην Ελλάδα...

  1. #1
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Uganda
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    133

    Η θλιβερή πραγματικότητα του ΦΑ στην Ελλάδα...


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Γειά σας.
    Είμαι συντηρητής καυστήρων,και μάλιστα "καθαρόαιμος" (δηλαδή ασχολούμαι με τον τομέα μου,κι όχι λίγο υδραυλικά,λίγο ηλεκτρ/κα,λίγο κλιματιστικά κλπ )από το 1990.Εδώ και κάποιο διάστημα,άρχισα να ασχολούμαι με το φυσικό αέριο,μετά από το σεμινάριο των 150 ωρών που παρακολούθησα.Δειλά-δειλά στην αρχή,πιό δυναμικά τώρα τελευταία.
    Λυπάμαι που το λέω,αλλά αυτά που έχω δεί μέχρι στιγμής,με έχουν απογοητεύσει...
    Άρχισα να αναρωτιέμαι,άν τελικά αυτή η χώρα που ζούμε,με την νοοτροπία της "αρπαχτής" που μας διακατέχει (τα ακούτε κύριοι "τάτσι΄μητσι-κώτσι" των ΕΠΑ ?),άξιζε το αγαθό αυτό που λέγεται φυσικό αέριο...
    Δεν μπορώ να εννοήσω άυτό το κακό που συμβαίνει με τον αθέμιτο ανταγωνισμό απο τις διάφορες εταιρίες,τύπου "ΦΧΨ Gaz",που "σκοτώνουν" τις προσφορές προς τους πελάτες,μέ μόνο σκοπό να πάρουν την δουλειά,και όσο για τις προδιαγραφές του Κανονισμού Εσωτερικώνε Εγκαταστάσεων, ή του ΓΟΚ, ας πάνε στο διάολο.Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι το φυσικό αέριο είναι "ευλογία" για τον καταναλωτή αλλά και για τον συντηρητή, ΜΟΝΟ άν το σεβαστείς? Και αυτοί οι κύριοι ΔΕΝ το σέβονται !Δέν αντέχω να βλέπω εξώφθαλμες παραβιάσεις του κανονισμού στις εγκαταστάσεις ΦΑ,και όταν τους το επισημαίνω, να μου λένε οι καταναλωτές :"μα η ΕΠΑ ενέκρινε την δουλειά....τι μου λές εσύ ρε μάστορα?"
    -"Τότε ποιός έκανε την εγκατάσταση?"
    -"Ξέρω γώ ? ¨ενα συνεργείο που μου έφερε η εταιρία.."
    (α-ΧΑ !!!!!!!)
    Δηλαδή η νοοτροπία είναι "άν πούμε στον καταναλωτή ότι για να γίνει σωστά και με ασφάλεια η εγκατάσταση,πρέπει να γίνουν αυτές και αυτές οι δουλειές,όταν αυτός συνειδητοποιήσει το κόστος,θα λακίσει.Άς κόψουμε από δώ,άς κόψουμε από κει,να κάνουμε ελκυστική την προσφορά,κι αργότερα,άμα τον βάλουμε στην "γύρα"...βλέπουμε".Φυσικά,ο αθάνατος Έλληνας,δεν την ψάχνει και πολύ (δηλαδή δέν παίρνει προσφορές για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ υπηρεσίες και υλικά,αλλά βλέπει ΜΟΝΟ την τιμή),κι έτσι σιγά σιγά,οι ΕΠΑ και οι "τάτσι-μήτσι" τους,μας βγάζουν έξω από το παιχνίδι (εμάς τους αδειούχους τεχνίτες,με πείρα και υπευθυνότητα).
    Όταν εγώ βλεπω να έχουν βάλει καυστήρα αερίου σε παμπάλαιους λέβητες και εκτός προδιαγραφών αερίου (πχ θερμίς,σειρά '700',παλιά Soulis,Βιοθερμάλ,μέχρι και Ideal Standard,δεκαετίας του 60),χωρίς να πούν στον πελάτη ότι ο λέβητας δεν κάνει για ΦΑ,ενώ εγώ χάνω την προσφορά γιατί έβαλα μέσα και τον λέβητα,ε,τι να πώ...
    Το πράγμα σηκώνει πολλή συζήτηση,γι αυτό λοιπόν,άν κάποιοσ καταναλωτής,ή ακόμα καλύτερα συνάδελφος καυστηρατζής θέλει,άς αρχίσουμε ένα διάλογο σ' αυτό το Forum.
    Πολλούς χαιρετισμούς

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2004
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    820
    "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;" Τάδε έφη ο Σημίτης ο Τίμιος.
    =================================================
    Η εξίσωση είναι σωστή γιατί είναι όμορφη. - Dirac

  3. #3
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    528
    Και είναι μόνο η αρχή !
    Έχουν να δούν τα μάτια μας ακόμα.......[:0]
    Και να ακούσουν τα αφτιά μας.....[:0]
    Προσωπική μου άποψη είναι πως έτσι και αλλιώς όλοι αυτοί θα βγούν εκτός αγοράς μια και δουλεύουν με την λογική της αρπαχτής.Θέλουν δεν θέλουν θα τους πετάξει έξω η ίδια η αγορά και μετά θα μείνουν οι επαγγελματίες που θα βγάλουν το φίδι απο την τρύπα ώς συνήθως.
    Όμως κακά τα ψέματα.Αυτή η κατάσταση μας βόλεψε όλους γιατί όπως και να το κάνουμε,αγαπητέ φίλε,οι μηχανικοί,οι υδραυλικοί και οι συντηρητές καυστήρων που πραγματικά είναι σωστοί και αγαπάνε την δουλειά τους και δουλεύουν με φιλότιμο,είναι τόσοι λίγοι που αυτή την στιγμή ούτε τα μισά απο αυτά που δουλεύουν λεβητοστάσια δεν θα λειτουργούσαν.
    Αφού κάποιοι απο εμάς κοιμόμασταν τον ύπνο του δικαίου,βρεθήκαν κάποιοι ποιό μάγκες και μπήκαν στον χώρο.Έτσι και αλλιώς όμως θα γινόταν όπως είπα, γιατί εμείς οι ίδιοι δεν μπορούσαμε να καλύψουμε τόσο μεγάλη ζήτηση.
    Εδώ με το ζόρι καλύπτουμε το υπάρχον πελατολόγιο............
    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::
    Don't try to bribe me.You can't afford my rates!

  4. #4
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Uganda
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    133
    Δεκτά όλα αυτά που λές συνάδελφε burnerman (από το όνομα που χρησιμοποιείς,μάλλον συνάδελφος θα είσαι...),αλλά αυτό που δεν μπορώ να εννοήσω είναι γιατί σ' αυτή την χώρα δεν μπορούμε να γίνουμε σε κάτι σωστοί και πάμε συνέχεια με την λογική του 'ότι φάμε,ότι πιούμε'.
    Θα μου πείς, 'μα τώρα τι ψάχνεις ρε συμπέθερε,κάνε την δουλειά σου και άσε τον κάθε χλιμίτζουρα να κάνει ότι θέλει'.
    Ναι,αλλά όταν όλοι αυτοί μου κλέβουν πελάτες στους οποίους υπολόγιζα κάθε χρόνο και μάλιστα τους λένε βλακείες του στύλ "συντήρηση?ποιά συντήρηση?στο αέριο?μα δεν χρειάζεται συντήρηση.το αέριο είναι καθαρό,δεν αφήνει τίποτα στον λέβητα,ε, όσο για τον καυστήρα΄,εδώ είμαστε",εγώ τι να κάνω?να περι΄μένω πότε θα καταλάβουν την πικρή αλήθεια ?
    Είναι πρακτικό το πρόβλημα,άν το σκεφτείς...
    Κι από την άλλη,άν τελικά αναλάβω την συντήρηση,άν δώ (όπως έχω ήδη δεί) τις απίστευτες ατασθαλίες στα λεβητοστάσια,να δώσω φύλο ελέγχου?σε τί?να αναλάβω την ευθύνη σε σοβαρές ατασθαλίες που βλέπω?Λεβητοστάσιο αερίου είναι ρε παιδιά,δεν είναι σόμπα.Κι άμα πώ τίποτα,θα μου πούν το κλασσικό "αφού το λεβητοστάσιο πέρασε τον έλεγχο".Τί να πώ εγώ για ανιχνευτή,τι να πώ για φίλτρο,τι να πώ για λεβητοστάσιο κάτω από σκάλα η σε καταπακτή?Τι να πώ για λέβητα που βγάζει έξοδο 350 C και βάλε?
    Τέλως πάντων...

  5. #5
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    528
    quote:Originally posted by deeper ground

    ........μου κλέβουν πελάτες στους οποίους υπολόγιζα κάθε χρόνο και μάλιστα τους λένε βλακείες του στύλ "συντήρηση?ποιά συντήρηση?στο αέριο?μα δεν χρειάζεται συντήρηση.το αέριο είναι καθαρό,δεν αφήνει τίποτα στον λέβητα.........
    Κι από την άλλη,άν τελικά αναλάβω την συντήρηση,άν δώ (όπως έχω ήδη δεί) τις απίστευτες ατασθαλίες στα λεβητοστάσια,να δώσω φύλο ελέγχου?σε τί?να αναλάβω την ευθύνη σε σοβαρές ατασθαλίες που βλέπω?................
    Απο πελάτες έχει ο θεός..........Δέκα φεύγουν και είκοσι έρχονται.Αφού όπως και να το κάνουμε πλέον και ο κόσμος δεν είναι μ@@@@ας. Ξέρει, ή έπαθε και έμαθε να ξεχωρίζει τον επαγγελματία απο τον κατσικοκλέφτη(χωρίς παρεξήγηση προς τους κατσικοκλέφτες,απλώς είναι μια λέξη που μου αρέσει πολύ).
    Όσο για τα λεβητοστάσια που μυρίζουν φυλακή,ένα είναι το φάρμακο.Δεν ακουμπάς τίποτα,κόβεις ένα φύλλο ελένχου με τις παρατηρήσεις σου,τον βάζεις και υπογράφει και την κάνεις γρήγορα.Το φύλλο ελένχου φίλε μου είναι δημόσιο έγγραφο,αναφέρεται και επιβάλεται μέσα στην Κ.Υ.Α. (μήν κοιτάς που κάποιοι το έχουν ξεφτιλίσει).
    Και άν νομίζεις ότι πρέπει να το τραβήξεις λίγο παραπέρα,γία κάνε μία βόλτα στην πυροσβεστική με το αντίγραφο στα χέρια και μετά βλέπουμε ποιός αφήνει να λειτουργήσει ή όχι.
    Σου υπογράφω απο ιδία πείρα ότι τα πρόστιμα είναι βαρβάτα και το λεβητοστάσιο σφραγγίζεται επιτόπου.
    Τώρα θα μου πείς,μα θα χάσω τον πελάτη ! Ναι αλλά θα μπορείς να κοιμάσαι ανέμελα το βράδυ και δεν θα πάς φυλακή εσύ.
    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::
    Don't try to bribe me.You can't afford my rates!

  6. #6
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Uganda
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    133
    Να σου πώ κάτι,φίλε μου..?
    Τελικά,τώρα που το σκέφτομαι,κάπου δεν αξίζει να σκάω.Απλά είμαι τέτοιος τύπος τεχνίτη και ανθρώπου.Βλέπεις δεν αντέχω να βλέπω κατι τέτοια σαν αυτά που προανέφερα.Πές με ρομαντικό,πές με άνθρωπο απο άλλο πλανήτη....εγώ έμαθα να έχω το κεφάλι μου ψηλά.Γι' αυτό έχω πάνω από 400 μόνιμους πελάτες (στο πετρέλαιο τουλάχιστον-για αέριο,όπως είπα,τώρα τελευταία άρχισα και βλέπουμε...) που με σέβονται και με προτιμάνε,χωρίς να τα έχω κάνει πλακάκια με διάφορες εταιρίες κοινοχρήστων.Τώρα,πώς τους προλαβαίνω...ε...άσε καλύτερα
    Με πολλή κούραση...
    Δεν είναι το θέμα μας αυτό,βέβαια και συγνώμη γι αυτή την παρένθεση.
    Τι να κάνω όμως...
    Δέν μπορώ τους κατσικοκλέφτες,ούτε κι εγώ,σαν κι εσένα.
    Ελπίζω και το κράτος να κάνει κάτι και για εμάς τους επαγγελματίες στο θέμα του Φ.Α. ,γιατί αυτό το χάιδεμα στις ΕΠΑ,έχει παραγίνει.Ξέρω προσωπικά συναδέλφους,και μάλιστα πολύ καλούς στο αντικείμενο,να αναγκάζονται να ζητάνε συνεργασία με τις ΕΠΑ,για να έχουν λίγη δουλίτσα,ενώ πρίν ήταν κραταιοί στον χώρο,όταν υπήρχε μόνο πετρέλαιο.
    Ελπίζω να μην καταντήσω κι εγώ εκεί...[V]

  7. #7
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Uganda
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    133
    Έχω και κάτι φωτογραφίες....
    1.Λεβητοστάσιο στο Μαρούσι,με "ξαντεριασμένα" ηλεκτρολογικά στα κουτιά διακλαδώσεως,ασφαλειοδιακόπτη ΧΩΡΙΣ χερούλι on-off (άν θέλεις να κλείσεις το ρεύμα? Πού είναι ο μοχλός ? Οέο??)και μέσα στην υγρασία (σκουριά παντού κλπ)
    2.Εγκατάσταση στην περιοχή Πλ. Αμερικής με σωλήνα αερίου που περνάει μπροστά από τζάμι παραθύρου και η προσαγωγή φυσικού αέρα,είναι ένα παράθυρο που επικοινωνεί με το υπόγειο γκαράζ της πολυκατοικίας,που φυσικά ΔΕΝ έχει φυσικό αερισμό (εκτός αν υποθέσουμε ότι καμμια χαραμάδα στην ερμητικά κλειστή ηλεκτρική γκαραζόπορτα,δίνει φυσικό αερισμό).
    3.Εγκατάσταση,πάλι στην Πλ. Αμερικής,με σωλήνα που περνάει παράλληλα με την σκάλα που οδηγεί στα υπόγεια διαμερίσματα (δηλαδή,η μοναδική έξοδος διαφυγής του υπογείου)και "κλείνει" ένα μέρος του πλάτους της σκάλας αυτής
    4.Μετρητής αερίου ΜΕΣΑ σε καθαριστήριο,χωρίς αερισμό,παρα μόνο όταν το μαγαζί έχει ανοιχτή την πόρτα (δηλαδή το καλοκαίρι και μόνο τις ώρες λειτουργίας),εκτός αν το κλιματιστικό (όποτε αυτό λειτουργεί),θεωρείται φυσικός αερισμός-αυτό δεν το ξέρω.
    Πώς τις κάνω upload εδώ μέσα ?

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2004
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    820
    Στείλε τα αριστουργήματα στο (Διαγράφηκε για λόγους ασφαλείας)@yahoo.com και θα τα ανεβάσω εγώ.
    =================================================
    Η εξίσωση είναι σωστή γιατί είναι όμορφη. - Dirac

  9. #9
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2006
    Θέση
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    304
    Πάντως όσον αφορά την 3η σου απορία το γεγονός ότι η ΕΠΑ επιτρέπει να περνάει η σωλήνα φυσικού αερίου από την μοναδική έξοδο διαφυγής στα υφιστάμενα κτίρια γίνεται για προφανείς λόγους.(Δεν θα έμπαινε σχεδόν σε κανένα υφιστάμενο αέριο). Με αυτή τη λογική του να οικονομήσουμε σε βάρος της ασφάλειας δεν συμφωνώ καθόλου.Αυτή η πρακτική (της μη λείψης μέτρων ασφαλείας μιας και ανεβάζουν το κόστος) ακολουθείτε και στα νέα κτίρια όπου ο κανονισμός θεωρεί όλα τα μέτρα ασφαλείας προαιρετικά[B)]

  10. #10
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    528

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by deeper ground

    Έχω και κάτι φωτογραφίες....
    1.Λεβητοστάσιο στο Μαρούσι,με "ξαντεριασμένα" ηλεκτρολογικά στα κουτιά διακλαδώσεως,ασφαλειοδιακόπτη ΧΩΡΙΣ χερούλι on-off (άν θέλεις να κλείσεις το ρεύμα? Πού είναι ο μοχλός ? Οέο??)και μέσα στην υγρασία (σκουριά παντού κλπ)
    2.Εγκατάσταση στην περιοχή Πλ. Αμερικής με σωλήνα αερίου που περνάει μπροστά από τζάμι παραθύρου και η προσαγωγή φυσικού αέρα,είναι ένα παράθυρο που επικοινωνεί με το υπόγειο γκαράζ της πολυκατοικίας,που φυσικά ΔΕΝ έχει φυσικό αερισμό (εκτός αν υποθέσουμε ότι καμμια χαραμάδα στην ερμητικά κλειστή ηλεκτρική γκαραζόπορτα,δίνει φυσικό αερισμό).
    3.Εγκατάσταση,πάλι στην Πλ. Αμερικής,με σωλήνα που περνάει παράλληλα με την σκάλα που οδηγεί στα υπόγεια διαμερίσματα (δηλαδή,η μοναδική έξοδος διαφυγής του υπογείου)και "κλείνει" ένα μέρος του πλάτους της σκάλας αυτής
    4.Μετρητής αερίου ΜΕΣΑ σε καθαριστήριο,χωρίς αερισμό,παρα μόνο όταν το μαγαζί έχει ανοιχτή την πόρτα (δηλαδή το καλοκαίρι και μόνο τις ώρες λειτουργίας),εκτός αν το κλιματιστικό (όποτε αυτό λειτουργεί),θεωρείται φυσικός αερισμός-αυτό δεν το ξέρω.
    Πώς τις κάνω upload εδώ μέσα ?
    Μέσα στις foto,ελπίζω ότι θα φαίνονται κάπου και τα στοιχεία του κατσικοκλέφτη που τα έφτιαξε......
    ¶ντε ντε,περιμένουμε.................
    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::
    Don't try to bribe me.You can't afford my rates!

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό