Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 16

Θέμα: Επιλογή καλωδίου κινητήρα

  1. #1
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695

    Επιλογή καλωδίου κινητήρα


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Γεια χαρά σε όλους
    Ήθελα τη γνώμη σας σε ένα ζήτημα για την επιλογή καλωδίου. Έχω ένα κινητήρα 56 kW ~3/400V με cosφ=0.88 και n=0.9 και από τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος βλέπω "nominal current drawn", "effective current drawn" και "maximum current drawn" για θερμοκρασία περιβάλλοντος 46C το τευλευταίο. Το μηχάνημα είναι για εξωτερική χρήση. Επειδή η τιμή "maximum current drawn" είναι αρκετά μεγαλύτερη από την "nominal current drawn" προκύπτει αναγκαστικά και μεγαλύτερο καλώδιο οπότε προβληματίζομαι για το ποια τιμή πρέπει να λάβω. Επειδή έχουμε (μάλλον όλο και πιο συχνά πλέον) καύσωνες μήπως πρέπει να πάρω την τιμή "maximum current drawn"? Κατά την γνώμη σας ποια τιμή να επιλέξω?
    Επίσης, το καλώδιο τρέχει 50m αλλά τα τελευταία 5m είναι εκτεθειμένα στο περιβάλλον με θερμοκρασία άνω των 30C. Πιστεύετε ότι πρέπει να πάρω συντελεστή διόρθωσης ρεύματος επειδή έχω στο τέλος αυτά τα μέτρα εκτεθειμένα?

  2. #2

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Λογικά η γραμμή από τον πίνακα ως τον κινητήρα υπολογίζεται με το ονομαστικό ρεύμα το οποίο είναι το ρεύμα της γραμμής και όχι του τυλίγματος. Αν γράψεις τις τιμές των ρευμάτων nomimal, effective και maximum ίσως να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα. Ο κατασκευαστής ίσως έχει προβλέψει αυτές τις τιμές για βραχυχρόνια υπερφόρτιση του κινητήρα. Τέτοιες τιμές εξάλλου προβλέπονται από ξένους κανονισμούς. Υπάρχει περίπτωση όμως ο κατασκευαστής να έχει προβλέψει βραχυχρόνια υπερφόρτιση. Γράψε λοιπόν τα ρεύματα, και βλέπουμε. Στο μεταξύ, κάποιος που γνωρίζει τα θέματα αυτά καλύτερα ίσως μας τα ξεκαθαρίσει ή και απλουστεύσει!
    Παρεπιμπτόντως το βιβλίο του Ντοκόπουλου είναι το καλύτερο σχετικά με ηλεκτρολογικά που έχω βρει μέχρι στιγμής, τουλάχιστον σε ότι αφορά το βάθος στο οποίο προσεγγίζει διάφορα θέματα. Με καμία διάθεση διαφήμισης, κακώς εννοούμενης. Ελπίζω το τελευταίο να γίνεται πιστευτό.

  4. #4
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    Ευχαριστώ για το link αλλά δεν απαντά στις ερωτήσεις. Κανείς άλλος καμιά άποψη?

  5. #5
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    Ευχαριστώ Μίλτο.
    Τα ρεύματα είναι
    Ι ονομαστικό = 46,76 Α
    Ι effective = 43,32 Α
    Ι μέγιστο = 51,86 Α
    Το μέγιστο το αναφέρει για θ περιβάλλοντος 46C
    Ισως τα δει κανείς ότι δεν αντιστοιχούν αυτά τα ρεύματα στην ισχύ που αναγράφω παραπάνω αλλά υπάρχουν μικροκινητήρες εντός του μηχανήματος που τροφοδοτούνται από την ίδια παροχή και ανεβάζουν την συνολική ισχύ. Πάντως οι τιμές των ρευμάτων παραπάνω είναι του κυρίως κινητήρα.

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Για 56Kw, με βάση τη σχέση P=sqrt(3)* Uπολ * Iγραμμής * cosφ * n προκύπτει ρεύμα γραμμής Ιγραμμής = 102Α (ονομαστικό). Τέτοια τιμή βρίσκεις και από πίνακες κατασκευαστών για κινητήρες αυτής της ισχύος. Γιατί αυτή η διαφορά;

  7. #7
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    Το εξηγώ στο προηγούμενο μήνυμα μου. Υπάρχουν και άλλα παρελκυόμενα που καταναλώνουν επιπλέον. Η παροχή για όλα είναι κοινή δηλαδή θα τρέξει ένα καλώδιο για όλα. Το σύνολο λοιπόν φτάνει στα 56 kW αλλά το πρόβλημα μου είναι στο ρεύμα του μεγάλου κινητήρα. Για τα άλλα δεν έχω πρόβλημα γιατί καταναλώνουν σταθερά.
    Αλλά ας πάρουμε καλύτερα την περίπτωση ότι έχω μόνο τον κινητήρα με τα ρεύματα που αναφέρω. Η απορία μου είναι αν θα πρέπει να υπολογίσω καλώδιο για το ονομαστικό ρεύμα ή για το μέγιστο.

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Έκανες καθόλου υπολογισμό; Προκύπτει όντως διαφορετική διατομή για τα δυο ρεύματα (46,76 και 51,76 Α); Το λέω διότι μπορεί στην ουσία να μην τίθεται θέμα και να σε ικανοποιεί το ίδιο καλώδιο.
    Δεν μπορώ να διακυνδυνεύσω να προτείνω κάτι (πέρα ίσως από το: "υπολόγιζε με το μεγάλο ρεύμα και σχολάσαμε") μη γίνει καμιά μ2λ2κι2.

  9. #9
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    Εχεις δίκιο, θα λάβω στον υπολογισμό το μέγιστο ρεύμα γιατί θεωρώ πως σαν εξωτερικό μηχάνιμα που είναι και με τους καύσωνες να πληθαίνουν όλο και πιο πολύ θα ξεπερνά συχνά το καλοκαίρι το ονομαστικο σε μόνιμη λειτουργία.

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Νομίζω ότι παρεξήγησες τα αναγραφόμενα χαρακτηριστικά του κινητήρα. Η έννοια του μέγιστου ρεύματος 51,86Α στους 46C δεν είναι ότι στους 46C ο κινητήρας τραβάει 51,86Α υπό ονομαστική φόρτιση. Αναφέρεται σαν περιθώριο υπερφόρτισης (δεν γνωρίζουμε με τα υπάρχοντα δεδομένα την επιτρεπόμενη διάρκεια και συχνότητα που μπορεί αυτή να εμφανιστεί) όταν η θερμοκρασία περιβάλοντος είναι 46C. Εγώ τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό