Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 30 από 73

Θέμα: Δωρεάν πρόγραμμ για μελ θέρμ, αμοιβ μηχ, νομοθεσία

  1. #21
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Drama, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    75

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Πρόσθεσα την απάντησή μου εκεί .

  2. #22
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Drama, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    75
    Προστέθηκε μία μικρή αναβάθμιση που λύνει το ηλίθιο σφάλμα κατά το οποίο το πρόγραμμα αποφάσηζε να μην ξαναξεκινήσει ( ! ) . Ομολογώ πάντως πως παρ'ότι ανακάλυψα γιατί συνέβαινε αυτό , δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί δεν συνέβαινε και στα Windows NT ! Τέλος πάντων . Η νέα έκδοση βρίσκεται εδώ :
    http://rapidshare.com/files/80738490..._1.01.zip.html
    Πιστεύω πως δεν χρειάζεται να απεγκαταστήσετε την προηγούμενη έκδοση , αλλά για καλό και για κακό , πρωτού εγκαταστήσετε την νέα , απεγκαταστήστε την παλιά .
    Η εγκατάσταση της νέας έκδοσης πρέπει να γίνει στον ίδιο φάκελο που ήταν και η προηγούμενη (αν έχετε εγκαταστήσει κάποιο από τα πακέτα πηγών , τότε ο φάκελος δεν θα έχει διαγραφτεί κατά την παραπάνω απεγκατάσταση , οπότε θα τον ξαναβρείτε) .
    Προφανώς , αν δεν σας ενδιαφέρει να διατηρήσετε τα πακέτα πηγών , τότε δεν έχει καμία σημασία σε ποιόν φάκελο θα κάνετε την εγκατάσταση .
    Έτσι απλά .
    Α , και χρόνια πολλά !
    Συμπλήρωση : τον τελευταίο καιρό ανακάλυψα πως πολλά μυνήματα δεν μου φτάνουν στο e-mail που έχω παραθέσει (ilie_programs@yahoo.com) . Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό ... Έχω παρατηρήσει πως η πλειοψηφία των μυνημάτων είναι από το tee(mail).gr . Επίσης πολλές φορές το ίδιο συμβαίνει και όταν στέλνω εγώ σε τέτοιες διευθύνσεις . Ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό ; Αν έχετε προσπαθήσει στο παρελθόν να επικοινωνήσετε μαζί μου στο παραπάνω e-mail και δεν το καταφέρατε , δοκιμάστε το iliekater@hotmail.com . Αλλιώς , τι να πω ; ... Αλλιώς , αναγράψτε εδώ την αποροία σας . Ξέρετε αν είναι δυνατόν να έχεις παραπάνω από ένα e-mail στο ΤΕΕ ;

  3. #23
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Θέση
    kastoria, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    61
    Συγχαρητηρια κ.Iliekater
    πολυ καλη δουλεια.Εκτυπωσεις πως παιρνεις μεσω excel?
    Το freecad που θα μπορεσω να το βρω?
    Και παλι πολυ καλη δουλεια.
    Εχω φτιαξει και εγω ενα ecxelaki για θερμανση κλιματισμο σωληνωσεις αν εχεις χρονο ριξε μια ματια τιποτα το σπουδαιο παντως απλες συναρτησεις.

    http://rapidshare.com/files/83184408..._921_.xls.html

  4. #24
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Drama, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    75
    Καταρχάς σε ευχαριστώ για καλά σου λόγια .
    Όσο αφορά την εκτύπωση στο Excel , το πρόγραμμα γράφει τα αποτελέσματα των υπολογισμών σε ένα καινούργιο αρχείο Excel . Αν δεν κατάλαβα καλά , ξαναπέσε μου .

  5. #25
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    chania, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    206
    πάντως εμενα με win xp home ελληνικα δεν δουλεύει. κατέβασα και το καινούργιο αρχείο φιλε iliekater αλλά τιποτα. έκανα και αυτό που προτείνει ο dipoli, αλλά τα ίδια. μου βγάζει το μηνυμα που έβγαζε και στον jobous.




    mechanical engineer

  6. #26
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2008
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2
    iliekater συγχαρητήρια και από εμένα για την δουλειά σου!
    θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί όταν τρέχω από το pixis το Αντοχή αξόνων Οχημάτων μόλις πατήσω να κάνει τους υπολογισμούς μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα.

    Run-time error '76':
    Path not found:'D:\Factory\Pixis\Resourses\GoodResult - 16pixels.ico'

    Υποθέτω ότι απλά δεν μπορεί να βρει το χεράκι που δείχνει αν οι υπολογισμοί είναι αποδεκτοί ή όχι. Το πρόβλημα είναι ότι μόλις πατήσω ok στο μήνυμα που εμφανίζεται κλείνει το 'pixis'

    Το λειτουργικό μου σύστημα είναι windows xp(greek) και έχω εγκαταστήσει το νέο pixis καθώς και όλα τα αρχεία που το συνοδεύουν. Παιδιά μήπως μπορεί να βοθήσει κανείς?
    Σε ευχαριστώ πολύ

  7. #27
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Φτιάξε το φάκελλο 'D:\Factory\Pixis\Resourses
    και μέσα βάλε ένα εικονίδιο που θα το μετονομάσεις σε 'GoodResult - 16pixels.ico'

    Αυτά μέχρι να σου λύσει το πρόβλημα ο Ηλίας

  8. #28
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2008
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2
    Dipoli σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Το πρόβλημα μου λύθηκε.
    Όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα απλά θα πρέπει να μετατρέψει μια εικόνα σε .ico και να την ονομάσει GoodResult - 16 pixels και BadResult - 16 pixels
    Υπάρχουν στο διαδίκτυο κάποια site που μετατρέπουν μία εικόνα .bmp σε .ico

  9. #29
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Drama, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    75
    Ανέβασα την έκδοση 1.03 του προγράμματος μαζί με τα αντίστοιχα καινούργια πακέτα πηγών εδώ :

    Ο πυρήνας του προγράμματος :
    Κώδικας:
    http://rapidshare.com/files/110546820/Pixis_1.03.zip.html
    Το μικρό πακέτο πηγών (3.56 ΜΒ) :
    Κώδικας:
    http://rapidshare.com/files/110548832/Small_package_1.03.exe.html
    Τα δύο μέρη του μεγάλου πακέτου πηγών (συνολικά περίπου 171 ΜΒ) :
    Κώδικας:
    http://rapidshare.com/files/110507000/Big_package_1.02_-_part_1_of_2.exe.html
    http://rapidshare.com/files/11049250..._of_2.exe.html
    (από την έκδοση 1.02 στην έκδοση 1.03 τα μεγάλα πακέτα δεν έχουν αλλάξει , οπότε μην απορήσετε που το μεν Μικρό ονομάζεται 1.03 ενώ τα Μεγάλα λέγονται 1.02)

    Όπως μπορείτε να διαβάσετε παρακάτω , υπάρχουν μπόλικες βελτιώσεις , διορθώσεις και προσθήκες :



    [u]ΠΙΞΙΣ 1.02</u>
    [u]Δημιουργεία</u>
    - Έγγραφο ιστορικού εκδόσεων .
    [u]Προσθήκες</u>
    - Πληθώρα νομοθετημάτων .
    - Περισότερες πληροφορίες στον κατάλογο σωληνώσεων (συμβολισμοί , λαστικές σωλήνες κτλ) .
    - Περισότερες πληροφορίες στο ομότιτλο παράθυρο διαλόγου της φαρμογής Κεντρικής θέρμανσης (πέρι βαλβίδες ασφαλείας , πιέσεις λειτουργίας δοχείων διαστολής κα) .
    - Νέος κατάλογος με πληροφορίες πέρι παράπλευρων επιφανειών για τον υπολογισμό Κατανομών κεντρικής θέρμανσης .
    - Αρχείο βοήθειας για την εφαρμογή “Υποστήριξη αρχείων” η οποία ενημερώνει τη δομή των αρχείων αποθήκευσης μελετών με παλιότερη έκδοση του προγράμματος .
    - Η εφαρμογή Κεντρική θέρμανση επιλέγει την πίεση βαλβίδας ασφαλείας και την μέγιστη πίεση λειτουργίας του δοχείου διαστολής .
    - Στα παράθυρα διαλόγου ”Προσθήκη άκρης” και ”Τροποποίηση άκρης” προστέθηκε ένα κουμπάκι , το “Υπολογιστήρι” με το οποίο ανοίγει ένα άλλο παράθυρο όπου ο χρήστης μποεί να υπολογίσει διάφορα εμβαδά (προκειμένου να μην παιδεύεται με πραγματικό κομπιουτεράκι) .
    - Μεγάλη διευκόλυνση στον υπολογισμό των παράπλευρων επιφανειών στις Κατανομές δαπανών , χάρη στο νέο παράθυρο διαλόγου όπου ο χρήστης απλά συμπληρώνει τα μήκη των περιμετρικών τοίχων .
    [u]Αλλαγές - βελτιώσεις</u>
    - Ενημέρωση πληθώρας νομοθετημάτων .
    - Στα νομοθετήματα προστέθηκε μία ακόμα καρτέλα , η «Συγκοινωνιακά» .
    - Αλλαγές στη σύνταξη πολλών εγγράφων βοηθείας για καλλύτερη ατανόηση του προγράμματος .
    - Διόρθωση ορθογραφικών λαθών σε διάφορα παράθυρα διαλόγου .
    - Κατάφερα και πρόσθεσα το σύμβολο της μοίρας (°) στον βαθμό Κελσίου .
    - Στο παράθυρο αντοχές αξόνων διαξονικού φορτηγού , τα μεγέθη Χ , Υ και Ζ πλέον μπορούν να έχουν μέχρι 5 χαρακτήρες (πρακτικά θα εμφανίζουν ακόμα και το 3ο ψηφίο μετά την υποδιαστολή άπαξ και αυτό υπάρχει) .
    - Στα φύλλα υπολογισμού Κεντρικής θέρμανσης (είτε αυτά δημιουργούνται στο Excle είτε στο Word) , αντί του “Ένδειξη Άκρης” πλέον αναγράφεται “Τμήμα Κελύφους” .
    - Στα παράθυρα διαλόγου Προσθήκης και Τροποποίησης Άκρης αλλά και Προορισμένης άκρης , το κουτάκι “Εξωτερική θερμοκρασία” πλέον μπορεί να δεχθεί τέσσερις χαρακτήρες (χρήσιμο σε περιπτώσεις όπως η θερμοκρασία του εδάφους = 10,5 °C ) .
    - Στα παράθυρα διαλόγου Προσθήκης και Τροποποίησης Διαμερίσματος , τα κουτάκια “Εξωτερική παράπλευρη επιφάνεια χωρίς οροφή και δάπεδο” και “Συνολική παράπλευρη επιφάνεια χωρίς οροφή και δάπεδο” πλέον μπορούν να δεχθούν έξι χαρακτήρες (χρήσιμο για επιφάνειες όπως 152.32 m2) .
    - Κάτα την εκτύπωση του Πίνακα κατανομών κεντρικής θέρμανσης (είτε από το Excel είτε από το Word) , στο επάνω μέρος εγγράφεται με έντονα και μεγάλα γράμματα ο τίτλος «Πίνακας Κατανομών Κεντρικής Θέρμανσης»
    - Στο παράθυρο ρυθμίσεων Κεντρικής θέρμανσης οι σημαντικές ρυθμίσεις έχουν χρωματιστεί με αχνό ροζ χρώμα ώστε ο χρήστης να τις εντοπίζει αμέσως .
    - Η εφαρμογή Κεντρική θέρμανση χρησιμοποιεί νέα δομή στα αρχεία της και έτσι δεν μπορεί ανοίξει άμεσα αρχεία παλιότερων εκδόσεων . Ωστόσω , αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει συμβατότητα με τα παλιότερα αρχεία #903; απλά χρησιμοποιηώντας την εφαρμογή Υποστήριξη αρχείων (Κεντρικό παράθυρο &gt; Διάφορα) μπορείτε να μετατρέψετε τα παλιά σας αρχεία στη νέα δομή ώστε να μπορείτε να τα ανοίξετε .
    - Πλέον ο χρήστης δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει την τιμή “0” στις ιδιότητες “Εξωτερική παράπλευρη επιφάνεια χωρίς οροφή και δάπεδο” και “Συνολική παράπλευρη επιφάνεια χωρίς οροφή και δάπεδο” , κάτι το οποίο οδηγούσε σε μορφή απειρίας (κάτα η διαίρεση Fεξi / Fπαρi = 0 / 0) .
    - Το πλάτος των κελιών της πρώτης στήλης της εκτύπωσης των αποτελεσμάτων της εφαρμογής Κεντρική θέρμανση πλέον δεν επιρεάζεται από το πλάτος των κελιών όπου αναγράφονται τα ονόματα των χώρων (πρακτικά , αν έχετε ονόματα χώρων με πολλούς χαρακτήρες , πλέον στους πίνακες που σχεδιάζονται δεν αλλιώνονται οι στήλες) .
    - Κάτα την αντιγραφή κάποιου επιπέδου , ο χρήστης μπορεί να επιβάλει όλες τις άκρες που είναι του τύπου “Δάπεδο” ή “Οροφή” να έχουν μία άλλη τιμή στον συντελεστ΄΄η θερμοπερατότητας . Αυτό είναι χρήσιμο όταν το νέο επίπεδο που δημιουργείται , κάτα την αντιγραφή , αποτελεί ουσιαστικά το ανώτερο ή κατώτερο επίπεδο , οπότε οι οροφές / δάπεδα των δωματίων του πρέπει να έχουν διαφορετικό συντελεστή Κ απ’ότι τα αντίστοιχα ενδιάμεσα επίπεδα .
    - Ύστερα από απαίτηση , κάτα τον υπολογισμό της φόρτισης του οπισθίου άξονα του διαξονικού φορτηγού , πλέον λαμβάνεται υπόψη και το βάρος των επιβατών παρότι οδηγεί σε ευνοϊκότερη κατάσταση .
    [u]Διορθώσεις</u>
    - Διόρθωση της ονομασίας το ΒΔ του ‘56 στα Πυροσβεστικά (αναγραφόταν ως του ’50) .
    - Η επιθυμιτή θερμοκρασία των χώρων ελαφριάς εργασίας αντικαταστάθηκε στην τιμή των 12°C (από 18 πού λανθά ήταν) .
    - Διορθώθηκε το σφάλμα κάτα το οποίο δεν ενημερωνόταν η ιδιότητα “Διαμέρισμα” των Ακρών όταν γινόταν :
    + αντιγραφή χώρου
    + αντιγραφή επιπέδου (δεν αντιγραφόταν καν)
    + τροποποίηση του ονόματος του χώρου
    + τροποποίηση του διαμερίσματος του χώρου
    - Διόρθωση του σφάλματος κάτα το οποίο δεν διαγράφονταν οι Προορισμένες άκρες όταν γινόταν :
    + άνοιγμα κάποιου αρχείου Κεντρικής θέρμανσης (ενώ υπήρχε ήδη κάποιο ανοιχτό)
    + εκκίνηση νέας μελέτης
    - Πλέον οι καταγραφές στην βάση δεδομένων στο “Φακέλωμα” δεν εμφανίζονται μπερδεμένα . Όσοι έχουν ήδη φτιάξει τέτοια βάση δεδομένων , ας διαβάσουν το αντίστοιχο αρχείο βοήθειας (“~~ Φακέλωμα.doc”) για τον τρόπο με τον οποίο να διορθώσουν γρήγορα το πρόβλημα στις υπάρχουσες βάσεις δεδομένων τους .



    [u]ΠΙΞΙΣ 1.03</u>
    [u]Αλλαγές - βελτιώσεις</u>
    - Στον κατάλογο προσαυξήσεων λόγω προσανατολισμού υπάρχει η δυνατότητα επιλογής επαύξησης 10 % για βορεινό προσανατολισμό .
    - Στον κατάλογο συντελεστή θερμοπερατότητας – μέρο Α , προστέθηκαν τρεις συντελεστές Κ για διοδρομικούς τοίχους χωρίς θερμομόνωση .
    [u]Διορθώσεις</u>
    - Διορθώθηκαν τα σφάλματα κάτα τα οποία η ΠΙΞΙΣ αντιμετώπιζε πρόβλημα λόγω κάποιων στατικών διευθύνσεων που αναφέρονταν σε κάποια αρχεία *.ico .


    Ακόμα και αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για μελέτες θέρμανσης ή ότι άλλο περιλαμβάνει η ΠΙΞΙΣ , αξίζει να την κατεβάσετε μόνο και μόνο για την συγκεντρωτική νομοθεσία .

  10. #30
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    chania, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    206

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    θα τρεξει στα vista?

    mechanical engineer

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Κλειστό